Перпендикуляр және параллель түзулер. Кесінді.

#1 слайд
Екібастұз қаласы №17 жалпы орта білім
беретін мектеп
Математика пәні мұғалімі: Р.К.Сандибаев
1 слайд
Екібастұз қаласы №17 жалпы орта білім беретін мектеп Математика пәні мұғалімі: Р.К.Сандибаев
#2 слайд
Оқу
мақсаттары:
Параллель,
перпендикуляр
түзулер мен
кесінділерді ажырату.
2 слайд
Оқу мақсаттары: Параллель, перпендикуляр түзулер мен кесінділерді ажырату.
#3 слайд
Сабақтың
мақсаты:
Оқушылар:
-
Параллель, перпендикуляр түзулер
ұғымдарын білу;
-
Параллель, перпендикуляр түзулердің
анықтамаларын білу;
-
Параллель, перпендикуляр түзулерді
салып білу;
3 слайд
Сабақтың мақсаты: Оқушылар: - Параллель, перпендикуляр түзулер ұғымдарын білу; - Параллель, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу; - Параллель, перпендикуляр түзулерді салып білу;
#4 слайд
Бағалау
критерийлері:
Параллель,
перпендикуляр
түзулер
ұғымдарын
біледі;
Параллель,
перпендикуляр
түзулердің
анықтамаларын
біледі;
Параллель,
перпендикуляр
түзулерді салады;
4 слайд
Бағалау критерийлері: Параллель, перпендикуляр түзулер ұғымдарын біледі; Параллель, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын біледі; Параллель, перпендикуляр түзулерді салады;
#5 слайд
Құндылықтарды
дарыту:
Оқушыларда өзіне басқаларға құрметпен
қарауда ынтымақтастықты жұптық және
жеке жұмыстар арқылы дарыту.
5 слайд
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларда өзіне басқаларға құрметпен қарауда ынтымақтастықты жұптық және жеке жұмыстар арқылы дарыту.
#6 слайд
Алдыңғы білімді
игеру:
Вертикаль және сыбайлас бұрыштардың
анықтамаларын білу; координаталық
түзуді кескіндей алу және координаталық
түзуде нүктелерді белгілей алу.
6 слайд
Алдыңғы білімді игеру: Вертикаль және сыбайлас бұрыштардың анықтамаларын білу; координаталық түзуді кескіндей алу және координаталық түзуде нүктелерді белгілей алу.
#7 слайд
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың
сабаққа дайындығын тексеру. Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
Топқа арналған ереже:
белсенді болу;
шыдамдылық таныту;
достық қарым-қатынаста болу;
бір-бірінің ойын сыйлау;
басқа адамды тыңдай білу;
барлығын бірге жасау;
ынтымақтастықта жұмыс жасау.
Үй тапсырмасын тексеру.
7 слайд
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа арналған ереже: белсенді болу; шыдамдылық таныту; достық қарым-қатынаста болу; бір-бірінің ойын сыйлау; басқа адамды тыңдай білу; барлығын бірге жасау; ынтымақтастықта жұмыс жасау. Үй тапсырмасын тексеру.
#8 слайд
Жаңа сабақты ашу
Проблемалық жағдай арқылы сабақ
тақырыбын, мақсатын анықтау.
a bc
e d l
Мына түзулер қалай орналасқан?
Жаңа сабақ бойынша не білуіміз керек?
Сабақ мақсаты қандай толық түсінік
беру.
Енді осы түзулердің орналасуына жеке
тоқталайық.
8 слайд
Жаңа сабақты ашу Проблемалық жағдай арқылы сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау. a bc e d l Мына түзулер қалай орналасқан? Жаңа сабақ бойынша не білуіміз керек? Сабақ мақсаты қандай толық түсінік беру. Енді осы түзулердің орналасуына жеке тоқталайық.
#9 слайд
Түсіндірме практикалық жұмыс №1
a
b
O О нүктесі а және b түзулерінің ортақ нүктесі, ондай
түзулерді қиылысушы түзулер деп атайды.
а және b қиылысушы түзулер, О қиылысу нүктесі.
Анықтама:
Қиылысатын екі түзудің ортақ бір ғана
нүктесі болады.
9 слайд
Түсіндірме практикалық жұмыс №1 a b O О нүктесі а және b түзулерінің ортақ нүктесі, ондай түзулерді қиылысушы түзулер деп атайды. а және b қиылысушы түзулер, О қиылысу нүктесі. Анықтама: Қиылысатын екі түзудің ортақ бір ғана нүктесі болады.
#10 слайд
Түсіндірме практикалық жұмыс № 2
A B C
D AB және CD түзулері перпендикуляр түзулер,
жазылуы (латын сөзі perpendicularis – қазақша тік
бағыт ).
Анықтама:
Бір – бірімен тік бұрыш жасап қиылысатын
екі түзуді перпендикуляр түзулер деп атайды.
Перпендикуляр түзулер бойында
жатқан кесінділер де өзара перпендикуляр .
10 слайд
Түсіндірме практикалық жұмыс № 2 A B C D AB және CD түзулері перпендикуляр түзулер, жазылуы (латын сөзі perpendicularis – қазақша тік бағыт ). Анықтама: Бір – бірімен тік бұрыш жасап қиылысатын екі түзуді перпендикуляр түзулер деп атайды. Перпендикуляр түзулер бойында жатқан кесінділер де өзара перпендикуляр .
#11 слайд
Жұптық жұмыс
№ 1 Берілген сурет бойынша табыңыз:
A B C
D 40 о
Табу керек: AOB o
AOC
COD
Жауабы: 140 о
; 40 о
; 140 о
;
11 слайд
Жұптық жұмыс № 1 Берілген сурет бойынша табыңыз: A B C D 40 о Табу керек: AOB o AOC COD Жауабы: 140 о ; 40 о ; 140 о ;
#12 слайд
№ 2 . a, b және c түзулері бір нүктеде қилысады. a b
екенін дәлелдеңіз.
a
b
с 25 о
65 о
12 слайд
№ 2 . a, b және c түзулері бір нүктеде қилысады. a b екенін дәлелдеңіз. a b с 25 о 65 о
#13 слайд
№ 3. Мына тұжырымдаманың қайсысы дұрыс:
1) Берілген нүктеден түзуге бірнеше перпендикуляр
түсіруге болады;
2) Нүктеден түзуге дейінгі қашықтық нүктеден түзуге
түсірілген перпендикулярдың ұзындығына тең;
3) Берілген нүктеден түзуге бір ғана перпендикуляр
түсіруге болады;
4) Кез келген қиылысатын екі түзу – перпендикуляр
түзулер;
13 слайд
№ 3. Мына тұжырымдаманың қайсысы дұрыс: 1) Берілген нүктеден түзуге бірнеше перпендикуляр түсіруге болады; 2) Нүктеден түзуге дейінгі қашықтық нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың ұзындығына тең; 3) Берілген нүктеден түзуге бір ғана перпендикуляр түсіруге болады; 4) Кез келген қиылысатын екі түзу – перпендикуляр түзулер;
#14 слайд
Дескриптор
Оқушы:
есеп шартын пайдаланып белгісізді
табады;
сызба бойынша белгісіз бұрышты табады;
тұжырымдардың дұрысын анықтайды.
14 слайд
Дескриптор Оқушы: есеп шартын пайдаланып белгісізді табады; сызба бойынша белгісіз бұрышты табады; тұжырымдардың дұрысын анықтайды.
#15 слайд
Сабақты
қорытындылау
РефлекцияҮйге тапсырма
беру
15 слайд
Сабақты қорытындылау РефлекцияҮйге тапсырма беру
#16 слайд
Саралау – іріктелген
тапсырмалар, бір оқушыдан
күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету
жұмыстары.
Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушылард
марапттау
Сабақ нұсқаулықпен
жүргізіледі.
16 слайд
Саралау – іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары. Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушылард марапттау Сабақ нұсқаулықпен жүргізіледі.
#17 слайд
17 слайд
шағым қалдыра аласыз


