Презентация " Қызғалтақ құрағы"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
1Сабақ тақырыбы: “ Қызғалдақ” құрағы
Пәні: Технология, Биология
Сыныбы: 8
Мұғалімнің аты-жөні, тегі:
Технология пәнінен: Нурхан О
1 слайд
1Сабақ тақырыбы: “ Қызғалдақ” құрағы Пәні: Технология, Биология Сыныбы: 8 Мұғалімнің аты-жөні, тегі: Технология пәнінен: Нурхан О
2 слайд
ТАҚЫРЫБЫ:«Қызғалдақ»
құрағы.
2
2 слайд
ТАҚЫРЫБЫ:«Қызғалдақ» құрағы. 2
3 слайд
Сыныбы: 8Пәні: Технология
(биология).
3
3 слайд
Сыныбы: 8Пәні: Технология (биология). 3
4 слайд
Пәнаралық байланыс: биология, геометрия Кіріктірілген сабақ.
(технология, биология)
4Сабақтың түрі:
4 слайд
Пәнаралық байланыс: биология, геометрия Кіріктірілген сабақ. (технология, биология) 4Сабақтың түрі:
5 слайд
Мақсаты:
Құрақтың шығу тарихымен
таныстыру,құрақ түрлерін көрсете
отырып, жасалу жолдарын үйрету.
Оқушылардың ізденімпаздық,
шығармашылық қабілетін
дамыту,қызығушылығын және
өздігінен ойлау қабілетін арттыру.
Үнемділікке, ұқыптылыққа,
ұлтжандылыққа, іскерлікке, ата-
бабамыздың салт-дәстүрін білуге
үйрету.
5
5 слайд
Мақсаты: Құрақтың шығу тарихымен таныстыру,құрақ түрлерін көрсете отырып, жасалу жолдарын үйрету. Оқушылардың ізденімпаздық, шығармашылық қабілетін дамыту,қызығушылығын және өздігінен ойлау қабілетін арттыру. Үнемділікке, ұқыптылыққа, ұлтжандылыққа, іскерлікке, ата- бабамыздың салт-дәстүрін білуге үйрету. 5
6 слайд
6Бүгінгі сабақтың ұраны:
“ Ақыл көпке жеткізер
Өнер көкке жеткізер”
6 слайд
6Бүгінгі сабақтың ұраны: “ Ақыл көпке жеткізер Өнер көкке жеткізер”
7 слайд
I . Ұйымдастыру кезеңі.
а) оқушыларды түгендеу
II .Үй тапсырмасын тексеру.
ә) Сөзжұмбақ шешу.
III .Жаңа сабақ
а) Кіріспе.Технология пәнінің мұғалімі .
ә)Құрақ түрлері мен жасалу жолын
таныстыру.Технология пәнінің мұғалімі.
б)Гүлдердің маңызы.Биология пәнінің мұғалімі .
в)Құрақтың эскизін сызу,компютерде орындау.
д) Сергіту сәті.
IV .Сарамандық жұмыс.Технология пәнінің
мұғалімі.
V .Қауіпсіздік ережесі.
VI .Сабақты бекіту.(Бес жол өлең,тб)
VI I . Үй тапсырмасы.
7Сабақтың жоспары:
7 слайд
I . Ұйымдастыру кезеңі. а) оқушыларды түгендеу II .Үй тапсырмасын тексеру. ә) Сөзжұмбақ шешу. III .Жаңа сабақ а) Кіріспе.Технология пәнінің мұғалімі . ә)Құрақ түрлері мен жасалу жолын таныстыру.Технология пәнінің мұғалімі. б)Гүлдердің маңызы.Биология пәнінің мұғалімі . в)Құрақтың эскизін сызу,компютерде орындау. д) Сергіту сәті. IV .Сарамандық жұмыс.Технология пәнінің мұғалімі. V .Қауіпсіздік ережесі. VI .Сабақты бекіту.(Бес жол өлең,тб) VI I . Үй тапсырмасы. 7Сабақтың жоспары:
8 слайд
Оқушыларды түгендеу,
оқу құралдарын қадағалау.
8Сабақтың барысы.
I .Ұйымдасты
ру кезеңі.
8 слайд
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын қадағалау. 8Сабақтың барысы. I .Ұйымдасты ру кезеңі.
9 слайд
II .Үй тапсырмасын
тексеру.
9
9 слайд
II .Үй тапсырмасын тексеру. 9
10 слайд
Сөзжұмбақ
1. Талшық түрлері.
2. Қалыңдықтың бас
киімі.
3. Киіз үй жабдығы.
4. Қол тігіс түрі.
5. Киім түрі.
6. Жерге төселетін
қалың төсеніш.
7. Табиғи талшық түрі.
8. Қой жүнінен
жасалатын зат.
9. Тоқыма
айқаспаларының
түрі.
10. Үй жиһазы.
11. Жан-жануар тектес
ою-өрнек түрі.
10т у л
с іә з кд
е і
10 слайд
Сөзжұмбақ 1. Талшық түрлері. 2. Қалыңдықтың бас киімі. 3. Киіз үй жабдығы. 4. Қол тігіс түрі. 5. Киім түрі. 6. Жерге төселетін қалың төсеніш. 7. Табиғи талшық түрі. 8. Қой жүнінен жасалатын зат. 9. Тоқыма айқаспаларының түрі. 10. Үй жиһазы. 11. Жан-жануар тектес ою-өрнек түрі. 10т у л с іә з кд е і
11 слайд
11III. Жаңа сабақ
11 слайд
11III. Жаңа сабақ
12 слайд
Құрақ түрі мен жасалу жолдары.Технология пәні .
Құрақ–мата қалдықтарынан жасалынатын үй
бұйымдарының бірі. Құрақ құрау ертеден келе жатқан өнердің
түрі. Әжелеріміз мата қалдықтарын қалдырмай іске асырып
жаратып отырған. Құрақтан әртүрлі көрпешелер, дорба, тұскиіз,
жастыққап, аяққап, ыдыс қойғыш, төсеніштер тіккен. Құраққа
қойылатын талап мата бөлшектерінің симметриялы болуы мен
түсінің үйлесімділігі. Шеберлер түрлі геометриялық әдемі етіп
орналастырып, тамаша құрақ көрпелерді құрастыра білген.
Құрақ құрау өнері жылдан –жылға дамып келеді. Құрақ құрау
өнері өзге елдерде де қолданылады. Ресейде, басқа да елдерде осы
өнерге байланысты фестивальдер, конкурстар, көрмелер
ұйымдастырылады. Қазақстанда да ұлттық бұйымдар
көрмелерінде құрақтан жасалған бұйымдарды көптеп кездестіруге
болады. Құрақ сәнді, сұлу болу үшін әр түсті белгілі бір ретпен,
тәртіппен орналастыру қажет. Құраққа пайдаланылатын мата
жұқа, қалыңдығына қарай бірыңғай іріктелініп алынады.
12
12 слайд
Құрақ түрі мен жасалу жолдары.Технология пәні . Құрақ–мата қалдықтарынан жасалынатын үй бұйымдарының бірі. Құрақ құрау ертеден келе жатқан өнердің түрі. Әжелеріміз мата қалдықтарын қалдырмай іске асырып жаратып отырған. Құрақтан әртүрлі көрпешелер, дорба, тұскиіз, жастыққап, аяққап, ыдыс қойғыш, төсеніштер тіккен. Құраққа қойылатын талап мата бөлшектерінің симметриялы болуы мен түсінің үйлесімділігі. Шеберлер түрлі геометриялық әдемі етіп орналастырып, тамаша құрақ көрпелерді құрастыра білген. Құрақ құрау өнері жылдан –жылға дамып келеді. Құрақ құрау өнері өзге елдерде де қолданылады. Ресейде, басқа да елдерде осы өнерге байланысты фестивальдер, конкурстар, көрмелер ұйымдастырылады. Қазақстанда да ұлттық бұйымдар көрмелерінде құрақтан жасалған бұйымдарды көптеп кездестіруге болады. Құрақ сәнді, сұлу болу үшін әр түсті белгілі бір ретпен, тәртіппен орналастыру қажет. Құраққа пайдаланылатын мата жұқа, қалыңдығына қарай бірыңғай іріктелініп алынады. 12
13 слайд
13
13 слайд
13
14 слайд
14“ Гүл”
құрағы
“ Ботагөз”
құрағы
“ Ою”
құрағы “ Шаршы”
құрағы
“ Мүйіз”
құрағы“ Жұлдызша”
құрағы
“ Тырна”
құрағыҚұрақ түрлері
14 слайд
14“ Гүл” құрағы “ Ботагөз” құрағы “ Ою” құрағы “ Шаршы” құрағы “ Мүйіз” құрағы“ Жұлдызша” құрағы “ Тырна” құрағыҚұрақ түрлері
15 слайд
Пирамида Шаршы Алты бұрыш
Ромб
параллелограм ҮшбұрышТрапеция
ТөртбұрышГеометриялық фигуралар
15
15 слайд
Пирамида Шаршы Алты бұрыш Ромб параллелограм ҮшбұрышТрапеция ТөртбұрышГеометриялық фигуралар 15
16 слайд
Халқымыз табиғаттағы гүлдердің әсемдігін,сұлулығын
көре де,сезе де білуді үйрете отырып, эстетекалық тәрбие
берген.Табиғаттың сұлулығын қолөнер бұйымдарына кесте,
ою-өрнек, өнер арқылы бейнелеген. Қазақ халқы табиғатты
қорғауға ерекше мән берген.Оны біз халқымыздың “көкті
жұлма”, “бір тал-кессең, он тал–ек”, “гүлді жұлма”, “ағашты
сындырма” деген сияқты ескерту сөздерінен де білуге
болады. Гүл әсемдіктің, әдеміліктің символы. Сондықтан да
қазақ халқы қыз баланы “Гүл өссе жердің көркі, қыз өссе –
елдің көркі” деп гүлге теңеген,қыз баланы “гүлім” деп
еркелеткен, қыздарына “Гүлнұр”, “Айгүл”, “Гүлбаршын”,
“Раушан” деп гүлге ұқсастырып ат қойған. Гүл - өмірдің
нұры. Ол біздің өміріміздің байлығы мен қуанышын,
адамның жақсылығын арттырады.
16Гүлдердің маңызы
16 слайд
Халқымыз табиғаттағы гүлдердің әсемдігін,сұлулығын көре де,сезе де білуді үйрете отырып, эстетекалық тәрбие берген.Табиғаттың сұлулығын қолөнер бұйымдарына кесте, ою-өрнек, өнер арқылы бейнелеген. Қазақ халқы табиғатты қорғауға ерекше мән берген.Оны біз халқымыздың “көкті жұлма”, “бір тал-кессең, он тал–ек”, “гүлді жұлма”, “ағашты сындырма” деген сияқты ескерту сөздерінен де білуге болады. Гүл әсемдіктің, әдеміліктің символы. Сондықтан да қазақ халқы қыз баланы “Гүл өссе жердің көркі, қыз өссе – елдің көркі” деп гүлге теңеген,қыз баланы “гүлім” деп еркелеткен, қыздарына “Гүлнұр”, “Айгүл”, “Гүлбаршын”, “Раушан” деп гүлге ұқсастырып ат қойған. Гүл - өмірдің нұры. Ол біздің өміріміздің байлығы мен қуанышын, адамның жақсылығын арттырады. 16Гүлдердің маңызы
17 слайд
17
17 слайд
17
18 слайд
18
18 слайд
18
19 слайд
19Гүлдердің қолданылуыК о с м е т и к а
Бояу
П а р ф ю м е р и я
Ә
с е
м
д
ік
ү ш
ін К о н д и т е р
ө н е р к ә с іб ін д е
Медицина
19 слайд
19Гүлдердің қолданылуыК о с м е т и к а Бояу П а р ф ю м е р и я Ә с е м д ік ү ш ін К о н д и т е р ө н е р к ә с іб ін д е Медицина
20 слайд
20
20 слайд
20
21 слайд
21
21 слайд
21
22 слайд
22 слайд
23 слайд
23
23 слайд
23
24 слайд
24
24 слайд
24
25 слайд
25
25 слайд
25
26 слайд
26
26 слайд
26
27 слайд
27
27 слайд
27
28 слайд
Технологиялық карта бойыншы мата
қиықтарынан “Қызғалдақ” құрағын
құрастыру.
28V . Сарамандық жұмыс .
28 слайд
Технологиялық карта бойыншы мата қиықтарынан “Қызғалдақ” құрағын құрастыру. 28V . Сарамандық жұмыс .
29 слайд
VI. Қорытынды.
Бес жол өлең.
29
29 слайд
VI. Қорытынды. Бес жол өлең. 29
30 слайд
Құраққа байланысты,
еңбек туралы мақал –мәтел жазып келу.
Түрлі матадан құрақ көрпе құрап келу. VII.Үй тапсырмасы.
30
30 слайд
Құраққа байланысты, еңбек туралы мақал –мәтел жазып келу. Түрлі матадан құрақ көрпе құрап келу. VII.Үй тапсырмасы. 30