Презентация "Биосфера"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Ескелді ауданы Ш.Уәлиханов
атындағы орта мектеп
гимназиясының
география пәнінің мұғалімі
Телемисова Гульзат Орызканқызы
1 слайд
Ескелді ауданы Ш.Уәлиханов атындағы орта мектеп гимназиясының география пәнінің мұғалімі Телемисова Гульзат Орызканқызы
2 слайд
•
Барлық оқушылар: Табиғат зоналары мен биіктік
белдеулерін ажыратады.
•
Көпшілігі: Табиғат зоналарын анықтап,биіктік
белдеулерін салыстырып олардың шекараларын картадан
көрсетеді.
•
Кейбіреуі: Әр материктің табиғат зоналары мен биіктік
белдеулерінің таралу заңдылықтарын талдайды. Сабақтың тақырыбы:
« Табиғат зоналары »
Сабақтың мақсаты: Осы сабақта қол
жеткізетін оқу
мақсаттары: 8.3.4.3-әр материкте орналасқан ұқсас табиғат
зоналары мен биіктік белдеулерін салыстырады.
Бағалау критерийі -Табиғат зоналары мен биіктік белдеулерін бір бірімен
салыстырып ажырата алады.
-Табиғат зоналары мен биіктік белдеулерін картадан
көрсетеді.
-Таралу заңдылықтарын талдайды .Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : 8.3. Биосфера.
2 слайд
• Барлық оқушылар: Табиғат зоналары мен биіктік белдеулерін ажыратады. • Көпшілігі: Табиғат зоналарын анықтап,биіктік белдеулерін салыстырып олардың шекараларын картадан көрсетеді. • Кейбіреуі: Әр материктің табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің таралу заңдылықтарын талдайды. Сабақтың тақырыбы: « Табиғат зоналары » Сабақтың мақсаты: Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: 8.3.4.3-әр материкте орналасқан ұқсас табиғат зоналары мен биіктік белдеулерін салыстырады. Бағалау критерийі -Табиғат зоналары мен биіктік белдеулерін бір бірімен салыстырып ажырата алады. -Табиғат зоналары мен биіктік белдеулерін картадан көрсетеді. -Таралу заңдылықтарын талдайды .Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы : 8.3. Биосфера.
3 слайд
«Сандықшадағы сұрақтар» - алдынғы білімдерін еске түсіру барысында
оқушылардың ойлануына мүмкіндік береді. Өтілген тақырып бойынша білімдерін
жинақтайды.
Жұптық жұмыс «Джигсо» әдісі- Бұл әдісте оқушылар жаңа
сабақпен жалпы танысады.Тапсырманы орындау барысында мәтінмен
жеке танысып, жұппен талдап, сыныпта талқалайды.
Топтық жұмыс: «Салыстыру» әдісі- жаңа сабақты
меңгеру барысында салыстыру тапсырмаларын
орындайды. Оқушылардың зерттеу қабылеттерін және
сыни ойлауын дамытады. Белсенді оқу
әдіс-тәсілдер
«Сүзбеден өткізу» әдісі
Тақырып бойынша кездескен термин
сөздерге анықтама беріледі.« Миға шабуыл » -әдісі бойынша бейнеролик көрсетіліп жаңа
сабақтың тақырыбы ашылады.
3 слайд
«Сандықшадағы сұрақтар» - алдынғы білімдерін еске түсіру барысында оқушылардың ойлануына мүмкіндік береді. Өтілген тақырып бойынша білімдерін жинақтайды. Жұптық жұмыс «Джигсо» әдісі- Бұл әдісте оқушылар жаңа сабақпен жалпы танысады.Тапсырманы орындау барысында мәтінмен жеке танысып, жұппен талдап, сыныпта талқалайды. Топтық жұмыс: «Салыстыру» әдісі- жаңа сабақты меңгеру барысында салыстыру тапсырмаларын орындайды. Оқушылардың зерттеу қабылеттерін және сыни ойлауын дамытады. Белсенді оқу әдіс-тәсілдер «Сүзбеден өткізу» әдісі Тақырып бойынша кездескен термин сөздерге анықтама беріледі.« Миға шабуыл » -әдісі бойынша бейнеролик көрсетіліп жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.
4 слайд
Саралау
тапсырмалары
Мұғалімнің қолдауын қажет етпейтін оқушылар « Сандықшадағы сұрақтар »
әдісінде кейбір оқушылар күрделі сұрақтар құрай алып, қойылған сұрақтарға нақты
дәлелдеме келтіре отырып жауап бере алады. «Салыстыру» »әдісі арқылы күрделі
тапсырмалардағы проблемалық сұрақтарды шешу жолдарын нақты дәлелдемелер
келтіре отырып орындайды.Екі материктің табиғат зоналарын және биіктік
белдеулерін салыстыру барысында дарынды оқушылар оларды бір бірінен ажыратып,
картадан географиялық орнын анықтай отырып, талдау жасайды.
Мұғалімнің қолдауын қажет ететін оқушыларға берілген мәліметтер
негізінде «Сандықшадағы сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтар құрап сұрақтарға
еркін жауап бере алады.Жұптық және топтық жұмыс орындау барысында
қадағалап, қолдау көрсетіп отырамын. «Салыстыру» әдісінде бірлесе отырып,
жұмыс жасау, ой бөлісу дағдылары қалыптасады.
Мұғалімнің қолдауынсыз жұмыс істей алмайтын оқушыларға
қолдау жасау мақсатында «сүзбеден өткізу » әдісі тиімді болды
жұппен жұмыс атқара отырып, тапсырмаларды орындайды. Бұл
тапсырма барысында оқушылар термин сөздермен жұмыс жасайды.
«Салыстыру» әдісінде топтағы белсенді оқушылармен бірлесе
отырып тапсырманы орындайды.
4 слайд
Саралау тапсырмалары Мұғалімнің қолдауын қажет етпейтін оқушылар « Сандықшадағы сұрақтар » әдісінде кейбір оқушылар күрделі сұрақтар құрай алып, қойылған сұрақтарға нақты дәлелдеме келтіре отырып жауап бере алады. «Салыстыру» »әдісі арқылы күрделі тапсырмалардағы проблемалық сұрақтарды шешу жолдарын нақты дәлелдемелер келтіре отырып орындайды.Екі материктің табиғат зоналарын және биіктік белдеулерін салыстыру барысында дарынды оқушылар оларды бір бірінен ажыратып, картадан географиялық орнын анықтай отырып, талдау жасайды. Мұғалімнің қолдауын қажет ететін оқушыларға берілген мәліметтер негізінде «Сандықшадағы сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтар құрап сұрақтарға еркін жауап бере алады.Жұптық және топтық жұмыс орындау барысында қадағалап, қолдау көрсетіп отырамын. «Салыстыру» әдісінде бірлесе отырып, жұмыс жасау, ой бөлісу дағдылары қалыптасады. Мұғалімнің қолдауынсыз жұмыс істей алмайтын оқушыларға қолдау жасау мақсатында «сүзбеден өткізу » әдісі тиімді болды жұппен жұмыс атқара отырып, тапсырмаларды орындайды. Бұл тапсырма барысында оқушылар термин сөздермен жұмыс жасайды. «Салыстыру» әдісінде топтағы белсенді оқушылармен бірлесе отырып тапсырманы орындайды.
5 слайд
Критериалды
бағалау
«Салыстыру» »әдісі арқылы
деңгейлеріне байланысты тапсырма
орындайды. Кесте, венн диаграммасын
сызады, кескін картаға түсіріп, биіктік
белдеулерін салыстырады.
Критерий
-
Картадан табиғат
зоналарының
шекараларын көрсете
алады.
-
Табиғат зоналары мен
биіктік белдеулерінің
ұқсастығы мен
айырмашылығын
салыстырады Дескриптор
-
Берілген тапсырмаларға
талдау жасай алады
-
Өздері қосымша
мәліметтер қарастырып,
дәлелдер келтіреді. ҚБ : «плюс +, минус-»
әдісінде көршілерімен дәптер
алмасып бірін бірі бағалайды.
ҚБ: «Мұғалімнің
мадақтауы» Тапсырманы
орындау барысында
оқушыларды мадақтап
ынталандырып отырамын.
ҚБ :«Екі жұлдыз, бір тілек»
әдісінде екі ұнаған (жұмыс
туралы), бір жақсартуға
қажет ететін нәрсе.
5 слайд
Критериалды бағалау «Салыстыру» »әдісі арқылы деңгейлеріне байланысты тапсырма орындайды. Кесте, венн диаграммасын сызады, кескін картаға түсіріп, биіктік белдеулерін салыстырады. Критерий - Картадан табиғат зоналарының шекараларын көрсете алады. - Табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады Дескриптор - Берілген тапсырмаларға талдау жасай алады - Өздері қосымша мәліметтер қарастырып, дәлелдер келтіреді. ҚБ : «плюс +, минус-» әдісінде көршілерімен дәптер алмасып бірін бірі бағалайды. ҚБ: «Мұғалімнің мадақтауы» Тапсырманы орындау барысында оқушыларды мадақтап ынталандырып отырамын. ҚБ :«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісінде екі ұнаған (жұмыс туралы), бір жақсартуға қажет ететін нәрсе.
6 слайд
Кері байланыс:
«Активатор 3-2-1»
3- есте қалған 3 нәрсе
2-ұнаған 2 нәрсе
1-ұсынатын 1 нәрсе
Оқушылар сабақта естерінде қалған 3 нәрсені, ұнаған 2
нәрсені және 1 ұсыныстарын жазады. Осы әдіс
арқылы сабақ барысында жинақтаған білімі
және ойлары мен әсері жайлы кері байланыс
жасаймын.
6 слайд
Кері байланыс: «Активатор 3-2-1» 3- есте қалған 3 нәрсе 2-ұнаған 2 нәрсе 1-ұсынатын 1 нәрсе Оқушылар сабақта естерінде қалған 3 нәрсені, ұнаған 2 нәрсені және 1 ұсыныстарын жазады. Осы әдіс арқылы сабақ барысында жинақтаған білімі және ойлары мен әсері жайлы кері байланыс жасаймын.