Презентация Искакова Жанар Шамшихановна
Презентация Искакова Жанар Шамшихановна

#1 слайд
www.svetly5school.narod.ru 2010 – 2011 учебный годСАБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
К іріктірілген шарттарды
программалау
1 слайд
www.svetly5school.narod.ru 2010 – 2011 учебный годСАБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: К іріктірілген шарттарды программалау
#2 слайд
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Күрделі шартты операторлардың жазылу тәртібімен таныстыру.
Сабақтан алған теориялық білімдерін жүйелі түрде тәжірибе жүзінде
көрсете білу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық:
Ойлау қабілеттерін, өз білімдерін сауатты түрде жеткізе білуді, пәнге
деген қызығушылықты дамыту.
Тәрбиелік:
Оқушылардың белсенділігін арттыру, өзара көмектесуге тәрбиелеу .
2 слайд
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Күрделі шартты операторлардың жазылу тәртібімен таныстыру. Сабақтан алған теориялық білімдерін жүйелі түрде тәжірибе жүзінде көрсете білу дағдыларын қалыптастыру. Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін, өз білімдерін сауатты түрде жеткізе білуді, пәнге деген қызығушылықты дамыту. Тәрбиелік: Оқушылардың белсенділігін арттыру, өзара көмектесуге тәрбиелеу .
#3 слайд
Оқушылар білімін бағалау жүйесі
Балды бағаға айналдыру шкаласы
100%-89% - 23 -25 ұпай –баға «5»
75%-88% - 18-22 ұпай -баға «4»
61%-74% - 15-17 ұпай-баға «3»
60% және кіші – 14 ұпайдан аз болса – баға «2»
3 слайд
Оқушылар білімін бағалау жүйесі Балды бағаға айналдыру шкаласы 100%-89% - 23 -25 ұпай –баға «5» 75%-88% - 18-22 ұпай -баға «4» 61%-74% - 15-17 ұпай-баға «3» 60% және кіші – 14 ұпайдан аз болса – баға «2»
#4 слайд
ОЙ ҚОЗҒАУ КЕЗЕҢІ
“ МИҒА ШАБУЫЛ” ЛЕЗДІК СҰРАҚТАР
ӨТІЛГЕН МАТЕРИАЛ БОЙЫНША
БІЛІМДЕРІН ТЕКСЕРУ
4 слайд
ОЙ ҚОЗҒАУ КЕЗЕҢІ “ МИҒА ШАБУЫЛ” ЛЕЗДІК СҰРАҚТАР ӨТІЛГЕН МАТЕРИАЛ БОЙЫНША БІЛІМДЕРІН ТЕКСЕРУ
#5 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л Ғ А Н
А Л Г О Р И Т М
Д Е Г Е Н І М І З Н Е ?
5 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л Ғ А Н А Л Г О Р И Т М Д Е Г Е Н І М І З Н Е ?
#6 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л Ғ А Н
А Л Г О Р И Т М Н І Ң
Н Е Ш Е Т Ү Р І Б А Р ?
6 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л Ғ А Н А Л Г О Р И Т М Н І Ң Н Е Ш Е Т Ү Р І Б А Р ?
#7 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л Ғ А Н
А Л Г О Р И Т М Д Е Ш А Р Т
Қ А Н Д А Й
Ф И Г У Р А М Е Н
Б Е Р І Л Е Д І ?
7 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л Ғ А Н А Л Г О Р И Т М Д Е Ш А Р Т Қ А Н Д А Й Ф И Г У Р А М Е Н Б Е Р І Л Е Д І ?
#8 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л У Д Ы Ң
Т О Л Ы Қ Т Ү Р І Н
С И П А Т Т А П Б Е Р І Ң Д Е Р
8 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л У Д Ы Ң Т О Л Ы Қ Т Ү Р І Н С И П А Т Т А П Б Е Р І Ң Д Е Р
#9 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л У Д Ы Ң
Т О Л Ы М С Ы З Т Ү Р І Н
С И П А Т Т А П Б Е Р І Ң Д Е Р
9 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л У Д Ы Ң Т О Л Ы М С Ы З Т Ү Р І Н С И П А Т Т А П Б Е Р І Ң Д Е Р
#10 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л Ғ А Н
А Л Г О Р И Т М Д Е Р Д І
Б А Ғ Д А Р Л А Н Ғ А Н К Е З Д Е
Қ А Н Д А Й Қ Ы З М Е Т Ш І
С Ө З Д Е Р
Қ О Л Д А Н Ы Л А Д Ы ?
10 слайд
Т А Р М А Қ Т А Л Ғ А Н А Л Г О Р И Т М Д Е Р Д І Б А Ғ Д А Р Л А Н Ғ А Н К Е З Д Е Қ А Н Д А Й Қ Ы З М Е Т Ш І С Ө З Д Е Р Қ О Л Д А Н Ы Л А Д Ы ?
#11 слайд
ИНФОРМАТИКАЛЫҚ ДИ
КТАНТ
11 слайд
ИНФОРМАТИКАЛЫҚ ДИ КТАНТ
#12 слайд
Жа ңа сабақ
К ІРІКТІРІЛГЕН ШАРТТАРДЫ ПРОГРАММАЛАУ
Кіріктірілген шарттарды программалау
үшін бірнеше тәсілдерді қолдануға
болады. Оны бірнеше шартты операторды
қолдану арқылы жүзеге асыра аламыз.
If операторы басқа if операторының
ішінде болса, онда оларды кіріктірілген
деп атайды.
12 слайд
Жа ңа сабақ К ІРІКТІРІЛГЕН ШАРТТАРДЫ ПРОГРАММАЛАУ Кіріктірілген шарттарды программалау үшін бірнеше тәсілдерді қолдануға болады. Оны бірнеше шартты операторды қолдану арқылы жүзеге асыра аламыз. If операторы басқа if операторының ішінде болса, онда оларды кіріктірілген деп атайды.
#13 слайд
Кіріктірілген операторлар құрылымын қарастырайық.
if (шарт) then оператор
else if ( шарт ) then оператор
else if ( шарт ) then оператор
н әтиже;
13 слайд
Кіріктірілген операторлар құрылымын қарастырайық. if (шарт) then оператор else if ( шарт ) then оператор else if ( шарт ) then оператор н әтиже;
#14 слайд
басы
енгізу
н әтиже
соңы -
+
шарт
-
шартБерілу форма: Графикалық формада (блок-схема)
оператор+
оператор
14 слайд
басы енгізу н әтиже соңы - + шарт - шартБерілу форма: Графикалық формада (блок-схема) оператор+ оператор
#15 слайд
Күрделі шарттар
Күрделі шарт – бір-бірімен логикалық операциялардың көмегімен
байланысатын бірнеше қарапайым шарттардан (қатынастардан) тұрады:
•
not – ЕМЕС
•
and – ЖӘНЕ
•
or – НЕМЕСЕ
•
xor – арифметикалық НЕМЕСЕ (екі шарттың екеуін емес, біреуін ғана
орындау)
Қарапайым шарттар (қатынастар)
< <= > >= = <>теңтең
тең еместең емес
15 слайд
Күрделі шарттар Күрделі шарт – бір-бірімен логикалық операциялардың көмегімен байланысатын бірнеше қарапайым шарттардан (қатынастардан) тұрады: • not – ЕМЕС • and – ЖӘНЕ • or – НЕМЕСЕ • xor – арифметикалық НЕМЕСЕ (екі шарттың екеуін емес, біреуін ғана орындау) Қарапайым шарттар (қатынастар) < <= > >= = <>теңтең тең еместең емес
#16 слайд
Кейбір есепте үш және одан да көп тармақ, яғни шығу сызықтары бар шарттарды тексеруге
тура келетін кездер кездеседі.
М ысалы:
ФУНКЦИЯ МӘНІН ЕСЕПТЕП ШЫҒАРУДЫ
ҚАРАСТЫРАЙЫҚ
; 2 0 , cos 5
; 0 5 ,
2
2
x егер x x
x егер x x
y
16 слайд
Кейбір есепте үш және одан да көп тармақ, яғни шығу сызықтары бар шарттарды тексеруге тура келетін кездер кездеседі. М ысалы: ФУНКЦИЯ МӘНІН ЕСЕПТЕП ШЫҒАРУДЫ ҚАРАСТЫРАЙЫҚ ; 2 0 , cos 5 ; 0 5 , 2 2 x егер x x x егер x x y
#17 слайд
PROGRAM zhue;
VAR X,Y: REAL;
BEGIN
WRITELN (‘x=’, x);
READLN(x);
IF (X>-5) AND (X<0) THEN Y:=SQRT(SQR(X)+ABS(X))
ELSE
IF (X>=0) AND (X<2) THEN Y:=5*SQR(X)+COS(X);
WRITELN (‘Y=’, Y: 4 : 2 );
READLN(Y);
END.
17 слайд
PROGRAM zhue; VAR X,Y: REAL; BEGIN WRITELN (‘x=’, x); READLN(x); IF (X>-5) AND (X<0) THEN Y:=SQRT(SQR(X)+ABS(X)) ELSE IF (X>=0) AND (X<2) THEN Y:=5*SQR(X)+COS(X); WRITELN (‘Y=’, Y: 4 : 2 ); READLN(Y); END.
#18 слайд
Есептің Pascal
тілінде бағдарлам
асы
18 слайд
Есептің Pascal тілінде бағдарлам асы
#19 слайд
Сергіту сәті
19 слайд
Сергіту сәті
#20 слайд
1. Үш дос Ақтөс, Арлан және Бөрібасар атты
иттерін түрлі ойындарға үйретіп, жарысқа
қатыстырды.
Достар қазылар алқасынан жарыс нәтижесін
туралы сұрағанда олар былай деп жауап берді:
“Ақтөс екінші орын алды. Арлан, меніңше екінші
орын емес, ал Бөрібасар бірінші бола алмады”.
Егер иттердің әрқайсысы әртүрлі орындар
алса, онда қайсысы қандай жүлделі орынға ие
болды? Логикалық ойын
І-орын ІІ-орын ІІІ-орын
Ақтөс
+
Арлан +
Бөрібасар +
20 слайд
1. Үш дос Ақтөс, Арлан және Бөрібасар атты иттерін түрлі ойындарға үйретіп, жарысқа қатыстырды. Достар қазылар алқасынан жарыс нәтижесін туралы сұрағанда олар былай деп жауап берді: “Ақтөс екінші орын алды. Арлан, меніңше екінші орын емес, ал Бөрібасар бірінші бола алмады”. Егер иттердің әрқайсысы әртүрлі орындар алса, онда қайсысы қандай жүлделі орынға ие болды? Логикалық ойын І-орын ІІ-орын ІІІ-орын Ақтөс + Арлан + Бөрібасар +
#21 слайд
САБАҚТЫ БЕКІТУ “ОЙ ТОЛҒАНЫС” КЕЗЕҢІ
Математикалық фигуралармен ойын
Берілген бір түзу бойындағы фигуралар берілген. Түзу бойындағы
фигуралар қосындысы 13-ке тең болу керек. Қалған бос
фигураларға 1,2,3,4 және 5 сандары жазылады.
Боялған фигурадағы сандар қосындысы нешеге тең?
8
6
57 1. 15
2. 16
3. 17 8
3 2
6
5714 1. 15
2. 16
3. 17
21 слайд
САБАҚТЫ БЕКІТУ “ОЙ ТОЛҒАНЫС” КЕЗЕҢІ Математикалық фигуралармен ойын Берілген бір түзу бойындағы фигуралар берілген. Түзу бойындағы фигуралар қосындысы 13-ке тең болу керек. Қалған бос фигураларға 1,2,3,4 және 5 сандары жазылады. Боялған фигурадағы сандар қосындысы нешеге тең? 8 6 57 1. 15 2. 16 3. 17 8 3 2 6 5714 1. 15 2. 16 3. 17
#22 слайд
Та п с ы рма м е н ж ұ м ы с
“ К і м ж ү й р і к ” ?
5 , 7
5 2 , 6 5
3
2
х егер x
x егер x
y
22 слайд
Та п с ы рма м е н ж ұ м ы с “ К і м ж ү й р і к ” ? 5 , 7 5 2 , 6 5 3 2 х егер x x егер x y
#23 слайд
ҚОРЫТЫНДЫ:
Сөзжұмбақ
Тапқыр болсаң,
тауып көр,
Ойшыл болсаң,
ойлан!
23 слайд
ҚОРЫТЫНДЫ: Сөзжұмбақ Тапқыр болсаң, тауып көр, Ойшыл болсаң, ойлан!
#24 слайд
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА:
БЕРІЛГЕН ФУНКЦИЯҒА БЛОК-СХЕМА СЫЗУ ЖӘНЕ ПРОГРАММАНЫ ЖАЗУ
; 1 , sin 5
; 1 0 , cos 4 3
2
3
x x
x x x
у
24 слайд
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА: БЕРІЛГЕН ФУНКЦИЯҒА БЛОК-СХЕМА СЫЗУ ЖӘНЕ ПРОГРАММАНЫ ЖАЗУ ; 1 , sin 5 ; 1 0 , cos 4 3 2 3 x x x x x у
#25 слайд
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
25 слайд
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
#26 слайд
Сабақтың басында қойған мақсаттарымызға
жеттік пе?
- Сабақ сендерге ұнады ма?
Керіс байланыс (рефлексия): «Бағдаршамды
орындау» сұрақтарына жауап
26 слайд
Сабақтың басында қойған мақсаттарымызға жеттік пе? - Сабақ сендерге ұнады ма? Керіс байланыс (рефлексия): «Бағдаршамды орындау» сұрақтарына жауап
#27 слайд
27 слайд
шағым қалдыра аласыз













