Рухани жаңғыру - өлкетануға жол ашады.
Рухани жаңғыру - өлкетануға жол ашады.

#1 слайд
Бала қиялы
“ Қарасу орта мектебі” МДШО КММ
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сакенова Самал Еркебулановна 5 –сынып қазақ тілі
6- бөлім, 5-сабақ
1 слайд
Бала қиялы “ Қарасу орта мектебі” МДШО КММ қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Сакенова Самал Еркебулановна 5 –сынып қазақ тілі 6- бөлім, 5-сабақ
#2 слайд
Оқу мақсаты
•
5. Т/А4. Тірек сөздер мен
жетекші сұрақтар арқылы
негізгі ойды анықтау
1.
•
5. Ж5. Оқылым және тыңдалым
материалдары бойынша негізгі
ақпараттарды сақтай отырып,
сұрақтар құрастырып, жинақы
мәтін жазу. 2.
2 слайд
Оқу мақсаты • 5. Т/А4. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау 1. • 5. Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, сұрақтар құрастырып, жинақы мәтін жазу. 2.
#3 слайд
Сабақ мақсаты
•
Барлық оқушылар орындай алады:
•
Мәтіндегі тірек сөздер арқылы негізгі ойды
анықтайды;
•
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
•
Тыңдалым мә тіні бойынша сұрақтар құрастырады;
•
Кейбір оқушылар орындай алады:
•
“ Бала қиялы” тақырыбы бойынша негізгі
ақпараттарды сақтайды, жинақы мәтін жазады .
3 слайд
Сабақ мақсаты • Барлық оқушылар орындай алады: • Мәтіндегі тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтайды; • Оқушылардың көпшілігі орындай алады: • Тыңдалым мә тіні бойынша сұрақтар құрастырады; • Кейбір оқушылар орындай алады: • “ Бала қиялы” тақырыбы бойынша негізгі ақпараттарды сақтайды, жинақы мәтін жазады .
#4 слайд
Бағалау
критерийлері
“ Бала қиялы”
тақырыбы
бойынша жинақы
мәтін жазуМәтіндегі тірек
сөздер арқылы
негізгі ойды
анықтау
Тыңдалым мәтіні
бойынша сұрақтар
құрастыру
4 слайд
Бағалау критерийлері “ Бала қиялы” тақырыбы бойынша жинақы мәтін жазуМәтіндегі тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтау Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтар құрастыру
#5 слайд
Болжау Дұрыс-
бұрыс Серпілген
сауал 3 ҚБелсенді әдіс - тәсілдер
5 слайд
Болжау Дұрыс- бұрыс Серпілген сауал 3 ҚБелсенді әдіс - тәсілдер
#6 слайд
Оқу әрекеттері
“ Менің атым Қожа” кинофильмінен
үзінді көрсете отырып, оқушыларға
жаңа сабақ тақырыбын болжату. Бұл
“Болжау” стратегиясы.
6 слайд
Оқу әрекеттері “ Менің атым Қожа” кинофильмінен үзінді көрсете отырып, оқушыларға жаңа сабақ тақырыбын болжату. Бұл “Болжау” стратегиясы.
#7 слайд
Оқу әрекеттері
Тыңдалым мәтінін қорытындылау
мақсатында “Дұрыс-Бұрыс” кестесін
толтырады
Дескриптор:
Мәтіндегі тірек сөздерді есте сақтау.
Негізгі ойды анықтау.
Тыңдалым мәтіні бойынша дұрыс-бұрысын табу.
7 слайд
Оқу әрекеттері Тыңдалым мәтінін қорытындылау мақсатында “Дұрыс-Бұрыс” кестесін толтырады Дескриптор: Мәтіндегі тірек сөздерді есте сақтау. Негізгі ойды анықтау. Тыңдалым мәтіні бойынша дұрыс-бұрысын табу.
#8 слайд
Оқу әрекеттері
Ж.Ж. Тыңдалым мәтіні бойынша
“Серпілген сауал” әдісі арқылы
сұрақтар құрастырып, жұптарына
қояды.
Дескриптор:
Сұрақтарды жүйелі құрастыру.
Сұрақтарға дұрыс жауап беру.
8 слайд
Оқу әрекеттері Ж.Ж. Тыңдалым мәтіні бойынша “Серпілген сауал” әдісі арқылы сұрақтар құрастырып, жұптарына қояды. Дескриптор: Сұрақтарды жүйелі құрастыру. Сұрақтарға дұрыс жауап беру.
#9 слайд
Оқу әрекеттері
Оқыған мәтіндердің мазмұны
бойынша “Қиял қанатында” деген
тақырыпта жинақы мәтін жазу
Дескриптор:
Оқылым мәтінінің мазмұнын сақтап, жинақы мәтін
жазу.
Тақырып бойынша негізгі ақпараттарды сақтау.
Орфографиялық нормаға сай жазу.
9 слайд
Оқу әрекеттері Оқыған мәтіндердің мазмұны бойынша “Қиял қанатында” деген тақырыпта жинақы мәтін жазу Дескриптор: Оқылым мәтінінің мазмұнын сақтап, жинақы мәтін жазу. Тақырып бойынша негізгі ақпараттарды сақтау. Орфографиялық нормаға сай жазу.
#10 слайд
Сабақ барысындағы тапсырмалардан кейін Қ.Б. жүргізіледі. Әр
тапсырма соңында оқушылардың материалды игеру деңгейін берілген
дескрипторлар арқылы бағалаймын.
1- тапсырманы орындаған соң оқушылар топпен
“Смайликтер” арқылы бағалайды. Бағалау
2- тапсырманы орындаған соң “Бас бармақ” арқылы бір-
бірін бағалайды.
3- тапсырма. Мәтін жазылған соң “Екі жұлдыз, бір
тілек” әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
Кері байланысты “3 Қ” әдісі арқылы жасайды
10 слайд
Сабақ барысындағы тапсырмалардан кейін Қ.Б. жүргізіледі. Әр тапсырма соңында оқушылардың материалды игеру деңгейін берілген дескрипторлар арқылы бағалаймын. 1- тапсырманы орындаған соң оқушылар топпен “Смайликтер” арқылы бағалайды. Бағалау 2- тапсырманы орындаған соң “Бас бармақ” арқылы бір- бірін бағалайды. 3- тапсырма. Мәтін жазылған соң “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. Кері байланысты “3 Қ” әдісі арқылы жасайды
#11 слайд
Саралау
1-тапсырма.
1.Барынша қолдау: Сұрақ қою арқылы жауап беруге жетелеймін.
2.Орташа қолдау:Мәтіннен негізгі ойын тұжырымдауын қадағалаймын.
3.Төменгі деңгейлі қолдау:Мәтіннің негізгі идеясын табуға жетелеймін.
2-тапсырма.
1.Барынша қолдау:Мәтін мазмұнын еске түсіріп,сұрақ құрастыруға жетелеймін.
2.Орташа қолдау:Құрастырған сұрақтың жүйелі болуын қадағалаймын.
3.Төмен деңгейлі қолдау:Сұрақтың дұрыс құрылуын,жауабының нақты болуын
қадағалаймын.
3-тапсырма.
1.Барынша қолдау:Мәтіндегі негізгі ақпараттарды есіне түсіремін.
2.Орташа қолдау:Мәтіннің жинақы болып,тақырыпқа сай болуын қадағалаймын.
3.Төмен деңгейлі қолдау:Негізгі ақпаратты сақтап,орфографиялық нормаға сай
жазылуын қадағалаймын.
11 слайд
Саралау 1-тапсырма. 1.Барынша қолдау: Сұрақ қою арқылы жауап беруге жетелеймін. 2.Орташа қолдау:Мәтіннен негізгі ойын тұжырымдауын қадағалаймын. 3.Төменгі деңгейлі қолдау:Мәтіннің негізгі идеясын табуға жетелеймін. 2-тапсырма. 1.Барынша қолдау:Мәтін мазмұнын еске түсіріп,сұрақ құрастыруға жетелеймін. 2.Орташа қолдау:Құрастырған сұрақтың жүйелі болуын қадағалаймын. 3.Төмен деңгейлі қолдау:Сұрақтың дұрыс құрылуын,жауабының нақты болуын қадағалаймын. 3-тапсырма. 1.Барынша қолдау:Мәтіндегі негізгі ақпараттарды есіне түсіремін. 2.Орташа қолдау:Мәтіннің жинақы болып,тақырыпқа сай болуын қадағалаймын. 3.Төмен деңгейлі қолдау:Негізгі ақпаратты сақтап,орфографиялық нормаға сай жазылуын қадағалаймын.
#12 слайд
Қорытынды
Жеке-жеке топталып ықшамсабақтар көрсеттік . Ықшамсабақ
беру барысында ойлау деңгейлерінің ,белсенді әдіс-тәсілдердің
өте тиімді екеніне көз жеткіздім.
Әр тапсырмадан кейін дескрипторлардың берілуі мен
қалыптастырушы бағалаудың орны ерекше екенін түсіндім.
Жаңартылған білім бағдарламасы бойынша курстан үйренген
әдіс-тәсілдерді өз сабақтарымда тиімді қолданамын.
Алғашқыда сабақ мақсатын жоспарлауда және саралауда
қиындықтар туындады
Тренердің ескертулері мен ұсыныстарын ескеріп,қысқа
мерзімді жоспарыма түзетулер енгізіп,қайта жасап шықтым.
12 слайд
Қорытынды Жеке-жеке топталып ықшамсабақтар көрсеттік . Ықшамсабақ беру барысында ойлау деңгейлерінің ,белсенді әдіс-тәсілдердің өте тиімді екеніне көз жеткіздім. Әр тапсырмадан кейін дескрипторлардың берілуі мен қалыптастырушы бағалаудың орны ерекше екенін түсіндім. Жаңартылған білім бағдарламасы бойынша курстан үйренген әдіс-тәсілдерді өз сабақтарымда тиімді қолданамын. Алғашқыда сабақ мақсатын жоспарлауда және саралауда қиындықтар туындады Тренердің ескертулері мен ұсыныстарын ескеріп,қысқа мерзімді жоспарыма түзетулер енгізіп,қайта жасап шықтым.
#13 слайд
13 слайд
шағым қалдыра аласыз













