"Су -тіршілік көзі"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ОРТА БІЛІМ БЕРУ МАЗМҰНЫН ЖАҢАРТУ АЯСЫНДА
ҚАЗАҚ ТІЛДІ МЕКТЕПТЕРДЕГІ “ҚАЗАҚ ТІЛІ ЖӘНЕ “ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ” ПӘНДЕРІ БОЙЫНША
ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУ КУРСЫ
Теміртау қаласы 2018 жыл
6-сынып қазақ тілі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Теміртау қаласы
“№17 ЖББОМ” КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Р.К.Катпатаева
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Су-тіршілік көзі
Сабақ тақырыбы: Сумен байланысты аңыз-әңгімелер
1 слайд
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ОРТА БІЛІМ БЕРУ МАЗМҰНЫН ЖАҢАРТУ АЯСЫНДА ҚАЗАҚ ТІЛДІ МЕКТЕПТЕРДЕГІ “ҚАЗАҚ ТІЛІ ЖӘНЕ “ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ” ПӘНДЕРІ БОЙЫНША ПЕДАГОГ КАДРЛАРДЫҢ БІЛІКТІЛІГІН АРТТЫРУ КУРСЫ Теміртау қаласы 2018 жыл 6-сынып қазақ тілі ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР Теміртау қаласы “№17 ЖББОМ” КММ Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Р.К.Катпатаева Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Су-тіршілік көзі Сабақ тақырыбы: Сумен байланысты аңыз-әңгімелер
2 слайд
Сабақта қол жеткізетін мақсаттар
Т/А 6.1.5.1 Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап
беру,мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.
Ж1 6 .3.3.1. Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып,графиктік мәтін
(диаграмма,кесте,сызба) түрінде құрастыру.
ӘТН 6.4.4.1. сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну ,есімдікті зат есім,сын есімнің
орнына қолдану.
1.Тыңдалған мәтін бойынша ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады.
2.Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинап,графиктік мәтін құрастыру.
3.Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіне отырып,есімдікті сын есім мен зат есімнің
орнына қолдану.
Оқу
мақсаты:
Сабақ
мақсаттары:
Тілдік
мақсаттар:
Оқушылар орындай алады: Суға байланысты аңыз-әңгімелерді біледі;
Жаңа ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алады;
Графиктік мәтіндер құрастырады;
Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды жеке,жұппен,топпен ынтымақтаса орындай
алады;
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: су, мұз, тасаттық,тұщы
су,жер,ғаламшар,тұзды
нжЖЖжа қолжЖЖжжданылатын тіркестер:азу үшін қолданылатын тіркестер:
Есімдіктерді қолдану,сумен байланысты мақал-мәтел,аңыз-әңгіме.
Бағалау
критерийі
Су- тіршілік көзі туралы сұраққа жауап береді.
Судың маңызын шынайы өмірмен байланыстырып, жауаптарын дәлелдейді.
Берілген тапсырмалар бойынша жекелік,жұптық,топтық тапсырмаларды орындай алады.
2 слайд
Сабақта қол жеткізетін мақсаттар Т/А 6.1.5.1 Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру,мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру. Ж1 6 .3.3.1. Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып,графиктік мәтін (диаграмма,кесте,сызба) түрінде құрастыру. ӘТН 6.4.4.1. сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну ,есімдікті зат есім,сын есімнің орнына қолдану. 1.Тыңдалған мәтін бойынша ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады. 2.Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинап,графиктік мәтін құрастыру. 3.Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіне отырып,есімдікті сын есім мен зат есімнің орнына қолдану. Оқу мақсаты: Сабақ мақсаттары: Тілдік мақсаттар: Оқушылар орындай алады: Суға байланысты аңыз-әңгімелерді біледі; Жаңа ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алады; Графиктік мәтіндер құрастырады; Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды жеке,жұппен,топпен ынтымақтаса орындай алады; Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: су, мұз, тасаттық,тұщы су,жер,ғаламшар,тұзды нжЖЖжа қолжЖЖжжданылатын тіркестер:азу үшін қолданылатын тіркестер: Есімдіктерді қолдану,сумен байланысты мақал-мәтел,аңыз-әңгіме. Бағалау критерийі Су- тіршілік көзі туралы сұраққа жауап береді. Судың маңызын шынайы өмірмен байланыстырып, жауаптарын дәлелдейді. Берілген тапсырмалар бойынша жекелік,жұптық,топтық тапсырмаларды орындай алады.
3 слайд
Белсенді әдіс- тәсілдер
ммен
Сабақтың ортасы
« Ментальді карта» әдісі
Мақсаты:
Ойды жүйелеу,жоба жасауға
идея тудыру,шешім қабылдау
ЖЖ
Тапсырма:
Аңыз-әңгімелердегі өзен-
көлдерді еске түсіріп, картаға
түсір.
Сабақтың соңы
Ж
«Төрт сөйлем» әдісі арқылы
сабақты пікір,дәлел,
мысал,қорытынды арқылы
сабақ нәтижесін шығарады.
Пікір-----------------------------
Дәлел----------------------------
Мысал---------------------------
Қорытынды--------------------
Кері байланыс
«Табыс ағашы» әдісі
Табыс ағашына бүгінгі
сабақты қалай түсінгеніміз
бойынша алмаларды ағашқа
ілеміз.
Сабақтың басы
3 слайд
Белсенді әдіс- тәсілдер ммен Сабақтың ортасы « Ментальді карта» әдісі Мақсаты: Ойды жүйелеу,жоба жасауға идея тудыру,шешім қабылдау ЖЖ Тапсырма: Аңыз-әңгімелердегі өзен- көлдерді еске түсіріп, картаға түсір. Сабақтың соңы Ж «Төрт сөйлем» әдісі арқылы сабақты пікір,дәлел, мысал,қорытынды арқылы сабақ нәтижесін шығарады. Пікір----------------------------- Дәлел---------------------------- Мысал--------------------------- Қорытынды-------------------- Кері байланыс «Табыс ағашы» әдісі Табыс ағашына бүгінгі сабақты қалай түсінгеніміз бойынша алмаларды ағашқа ілеміз. Сабақтың басы
4 слайд
Саралау әдістері
Барлық оқушылар Көпшілік
оқушылар
Кейбір оқушылар
Берілген мәтіннен есімдіктерді
тауып жазады.
Судың маңызын шынайы
өмірмен байланыстырады.
Мәтіндегі ақпаратты кестеге
түсіреді.
Бұл топтық жұмыс
жасауда,оқушылардың
тыңдалымы жоғары деңгейде
көрінеді.
Топтық тапсырмаларды
талқылай отырып,бірін-бірі
қолдайды,танымдық қызметке
қызығушылықтарын арттырады,
жұмыс істеу
қабілеттерін,жігерін,даралығын
дамытады.
«Т кестесі » әдісі арқылы
берілген сөздерді екінші
бағандағы есімдіктермен
ауыстырып жазады.
сөйлем есімдік
Бұл тапсырманы
оқушылардың көпшілігі
орындайды.
Сөйлемдегі есімдіктің
қызметін
түсінеді ,есімдікті зат
есім,сын есімнің орнына
қолдана алады.
Аңыз-әңгімелердегі өзен-
көлдерді еске түсіріп,
картаға түсіреді .
Ойды жүйелейді,жоба
жасауға идея
тудырады,шешім
қабылдайды.
Осы әдіс арқылы қысқа
мерзім ішінде кейбір
оқушылардың білімінің
биік деңгейіне жететінін
көруге болады.
4 слайд
Саралау әдістері Барлық оқушылар Көпшілік оқушылар Кейбір оқушылар Берілген мәтіннен есімдіктерді тауып жазады. Судың маңызын шынайы өмірмен байланыстырады. Мәтіндегі ақпаратты кестеге түсіреді. Бұл топтық жұмыс жасауда,оқушылардың тыңдалымы жоғары деңгейде көрінеді. Топтық тапсырмаларды талқылай отырып,бірін-бірі қолдайды,танымдық қызметке қызығушылықтарын арттырады, жұмыс істеу қабілеттерін,жігерін,даралығын дамытады. «Т кестесі » әдісі арқылы берілген сөздерді екінші бағандағы есімдіктермен ауыстырып жазады. сөйлем есімдік Бұл тапсырманы оқушылардың көпшілігі орындайды. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді ,есімдікті зат есім,сын есімнің орнына қолдана алады. Аңыз-әңгімелердегі өзен- көлдерді еске түсіріп, картаға түсіреді . Ойды жүйелейді,жоба жасауға идея тудырады,шешім қабылдайды. Осы әдіс арқылы қысқа мерзім ішінде кейбір оқушылардың білімінің биік деңгейіне жететінін көруге болады.
5 слайд
Критериалды бағалау
Жасыл-толық
түсіндім,сенімдімін
Сары- сұрағым бар
Қызыл -түсінбедім
Топтық
жұмыс
ҚБ: Ду қол
шапалақтау
Дескриптор:
Есімдіктерді тауып
жаза алады;
Суды адам өмірмен
байланыстыра біледі;
Ақпаратты кестеге
орналастыра алады.
Жұптық
жұмыс
«Ментальді карта»
әдісі
Дескриптор:
Қай көлдің суы тұзды
не тұщы екенін
картаға түсіре алады;
Сумен байланысты
аңыз- әңгімелерді
есіне түсіре алады.
ҚБ:
БАҒДАРШАМ
Жеке жұмыс
« Төрт сөйлем» әдісі
Дескриптор:
Сабақтың пікірін
жаза алады;
Дәлел келтіре алады;
Мысал жаза алады;
Қорытынды арқылы
сабақ нәтижесін
шығара алады
5 слайд
Критериалды бағалау Жасыл-толық түсіндім,сенімдімін Сары- сұрағым бар Қызыл -түсінбедім Топтық жұмыс ҚБ: Ду қол шапалақтау Дескриптор: Есімдіктерді тауып жаза алады; Суды адам өмірмен байланыстыра біледі; Ақпаратты кестеге орналастыра алады. Жұптық жұмыс «Ментальді карта» әдісі Дескриптор: Қай көлдің суы тұзды не тұщы екенін картаға түсіре алады; Сумен байланысты аңыз- әңгімелерді есіне түсіре алады. ҚБ: БАҒДАРШАМ Жеке жұмыс « Төрт сөйлем» әдісі Дескриптор: Сабақтың пікірін жаза алады; Дәлел келтіре алады; Мысал жаза алады; Қорытынды арқылы сабақ нәтижесін шығара алады
6 слайд
Ықшамсабақтың сабақты жоспарлауға
ықпалы туралы қорытындылар
нНННОо б
НӘТИЖЕ
Болашақта
Курстан алған әсерім өте көп.Көңіл
қойып,ой түйетін маңызды сәттер
ерекше: спиральді оқытудың
мазмұны,жаңа бағдарлама
бойынша әр сабаққа ұзақ
мерзімді,қысқа мерзімді жоспар
құрастыру,төрт
дағды,қалыптастырушы баға,оқып
үйренген тренингтер
педагогикалық білімімді одан әрі
тереңдете түсті.
Қазіргі білім беру жүйесінің
мақсаты-бәсекеге қабілетті
білімді тұлға
тәрбиелеу.Сабағымды заман
талабына сай жаңаша
бастауға,нағыз педагог ретінде
танылуыма осы курс бірден-бір
жол ашты деп
ойлаймын.Болашақта барлық
үйренгенімді үнемі жетілдіріп,
әрбір сабақтарымда қолданамын.
6 слайд
Ықшамсабақтың сабақты жоспарлауға ықпалы туралы қорытындылар нНННОо б НӘТИЖЕ Болашақта Курстан алған әсерім өте көп.Көңіл қойып,ой түйетін маңызды сәттер ерекше: спиральді оқытудың мазмұны,жаңа бағдарлама бойынша әр сабаққа ұзақ мерзімді,қысқа мерзімді жоспар құрастыру,төрт дағды,қалыптастырушы баға,оқып үйренген тренингтер педагогикалық білімімді одан әрі тереңдете түсті. Қазіргі білім беру жүйесінің мақсаты-бәсекеге қабілетті білімді тұлға тәрбиелеу.Сабағымды заман талабына сай жаңаша бастауға,нағыз педагог ретінде танылуыма осы курс бірден-бір жол ашты деп ойлаймын.Болашақта барлық үйренгенімді үнемі жетілдіріп, әрбір сабақтарымда қолданамын.