"Шылау" 1 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Шылау
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: ой – өрісін, тіл сауаттылығын, тіл байлығын, еске сақтау
қабілетін жаттығу жұмыстары мен ауызша, жазбаша тапсырмалар арқылы
арттыру.
Дамытушылығы: шылау сөздер тақырыбын........, жаттығу жұмыстарын
орындау, грамматикалықталдау жасау, білімдерін тексеру.
Тәрбиелігі: тазалыққа, ұқыптылыққа, ізгілікке, еңбекқорлыққа ,
жақсылыққа баулып, түрлі тапсырмалар мен жұмыстар арқылы тәрбиелік
мақсатын артыру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер, слайдтар, ойындар,
кестелер, ребус.
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Шылау Сабақтың мақсаты: Білімділігі: ой – өрісін, тіл сауаттылығын, тіл байлығын, еске сақтау қабілетін жаттығу жұмыстары мен ауызша, жазбаша тапсырмалар арқылы арттыру. Дамытушылығы: шылау сөздер тақырыбын........, жаттығу жұмыстарын орындау, грамматикалықталдау жасау, білімдерін тексеру. Тәрбиелігі: тазалыққа, ұқыптылыққа, ізгілікке, еңбекқорлыққа , жақсылыққа баулып, түрлі тапсырмалар мен жұмыстар арқылы тәрбиелік мақсатын артыру. Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер, слайдтар, ойындар, кестелер, ребус.
2 слайд
Пән аралық байланыс: ана тілі, дүние тану
І. Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың оқу құралдарын түгелдеп назарын
сабаққа аудару.
Күнге қолдарыңды созыңдар.
Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды,
сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды
ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
2 слайд
Пән аралық байланыс: ана тілі, дүние тану І. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың оқу құралдарын түгелдеп назарын сабаққа аудару. Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
3 слайд
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен сабакта лездеме жауап беруге арналган сұрақтармен пысықтап
жіберу
Үйге -30 жаттығу 30 жаттығу
3 слайд
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. Өткен сабакта лездеме жауап беруге арналган сұрақтармен пысықтап жіберу Үйге -30 жаттығу 30 жаттығу
4 слайд
’’
’’
’
4 слайд
’’ ’’ ’
5 слайд
ІІІ Жана сабақ
-
балалар, сөз таптары деген қарияның 9 баласы бар. олар мына киіз үйде
тұрады. Сіздер оны танисыздар. Кәне оларды есімізге түсірейікші.
-
Міне Шылау деген баласы шығып, сіздерге мынадай тапсырма бергелі тұр.
5 слайд
ІІІ Жана сабақ - балалар, сөз таптары деген қарияның 9 баласы бар. олар мына киіз үйде тұрады. Сіздер оны танисыздар. Кәне оларды есімізге түсірейікші. - Міне Шылау деген баласы шығып, сіздерге мынадай тапсырма бергелі тұр.
6 слайд
1 жаттығу
Қаршыға – қырағы құс. Өзі сирек кездеседі орман-тоғайлы
жерде анда – санда ғана оның “қия-қия-қия” деген даусын естуге
болады.
Қаршыға – аса епті, қайсар қыран. Көбіне орман – тоғайлы
таулы жерді мекендейді. Ол ұзақ отырып өзінің жемін аңдиды.
Торғай тұқымдарынан бастар шіл мен кекілікті, қаз бен үйректі,
дуадақ пен құраға дейін алады. Бұларды көрісімен оқша атылып, зу
етіп барады да, өткір тырнағымен бүре түседі. Ол байқатпай келіп, үй
құстарына да шабуыл жасайды. Оның күшті де қысқалау қанаты
жылдам ұшуға өте бейім. Құсбегілер оны ұстау үшін тұзақ құрады.
•
Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жаз. Олардың сөйлемде қандай қызмет
атқарып тұрғанын байқа. Жеке тұрғанда мағынасы бар – жоғын айт.
6 слайд
1 жаттығу Қаршыға – қырағы құс. Өзі сирек кездеседі орман-тоғайлы жерде анда – санда ғана оның “қия-қия-қия” деген даусын естуге болады. Қаршыға – аса епті, қайсар қыран. Көбіне орман – тоғайлы таулы жерді мекендейді. Ол ұзақ отырып өзінің жемін аңдиды. Торғай тұқымдарынан бастар шіл мен кекілікті, қаз бен үйректі, дуадақ пен құраға дейін алады. Бұларды көрісімен оқша атылып, зу етіп барады да, өткір тырнағымен бүре түседі. Ол байқатпай келіп, үй құстарына да шабуыл жасайды. Оның күшті де қысқалау қанаты жылдам ұшуға өте бейім. Құсбегілер оны ұстау үшін тұзақ құрады. • Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жаз. Олардың сөйлемде қандай қызмет атқарып тұрғанын байқа. Жеке тұрғанда мағынасы бар – жоғын айт.
7 слайд
Өз алдына толық мағынасы жоқ сөздерді шылау дейді. Шылаулар:
мен (бен, пен), және, да, (де), та (те), ма (ме), ба (бе), па (пе), дейін
(шейін), қана (ғана), қой (ғой), үшін, туралы, - ақ.
Шылаулардың
түрлеріДа, де, та, те Мен, бен, пен, және
Ма, (ме), ба, (бе), па, (пе)
Үшін, туралы, дейін, шейінҚой, (ғой), қана, -ақ
7 слайд
Өз алдына толық мағынасы жоқ сөздерді шылау дейді. Шылаулар: мен (бен, пен), және, да, (де), та (те), ма (ме), ба (бе), па (пе), дейін (шейін), қана (ғана), қой (ғой), үшін, туралы, - ақ. Шылаулардың түрлеріДа, де, та, те Мен, бен, пен, және Ма, (ме), ба, (бе), па, (пе) Үшін, туралы, дейін, шейінҚой, (ғой), қана, -ақ
8 слайд
2 жаттығу
Өлеңді жатқа жаз.
Барлығы - Қазақстаным
Сүйкімді маған құмыңда,
Сонау бір қарлы биікте,
Жотада жүрген құлын да,
Жапанда жүрген киік те. Тау шыңы, теңіз айдыны,
Қырларың, әнші құстарың,
Бақытым менің – барлығы,
Барлығы – Қазақстаным!
•
Шылаудың астын сыз. Олардың сөйлемге қандай мағына үстеп тұрғанын айт.
•
Өлеңдегі да, те жеке тұрғанда өздігінен мағына білдіре ала ма?
8 слайд
2 жаттығу Өлеңді жатқа жаз. Барлығы - Қазақстаным Сүйкімді маған құмыңда, Сонау бір қарлы биікте, Жотада жүрген құлын да, Жапанда жүрген киік те. Тау шыңы, теңіз айдыны, Қырларың, әнші құстарың, Бақытым менің – барлығы, Барлығы – Қазақстаным! • Шылаудың астын сыз. Олардың сөйлемге қандай мағына үстеп тұрғанын айт. • Өлеңдегі да, те жеке тұрғанда өздігінен мағына білдіре ала ма?
9 слайд
Берілген шылауларды қатыстырып үш сөйлем жаз.
Мен, туралы, дейін. ІІІ. Топпен жұмыс
3 жаттығу
9 слайд
Берілген шылауларды қатыстырып үш сөйлем жаз. Мен, туралы, дейін. ІІІ. Топпен жұмыс 3 жаттығу
10 слайд
4 жаттығу Сөйлемді оқы.
Мен қалаға келдім. Айгүл мен Сәуле сабаққа бірге дайындалды.
•
Екі сөйлемдегі мен – ді өзара салыстыр. Олардың ұстастығы мен өзгешелігі
дәлелде “ Кім білгір” ойыны
6
жаттығ
у Жаңа сабақ
«Туған жердің ауасы да шипа» тақырыбына
әңгіме құра.Шығармашылық жұмыс
10 слайд
4 жаттығу Сөйлемді оқы. Мен қалаға келдім. Айгүл мен Сәуле сабаққа бірге дайындалды. • Екі сөйлемдегі мен – ді өзара салыстыр. Олардың ұстастығы мен өзгешелігі дәлелде “ Кім білгір” ойыны 6 жаттығ у Жаңа сабақ «Туған жердің ауасы да шипа» тақырыбына әңгіме құра.Шығармашылық жұмыс
11 слайд
Көп нүктенің орнына тиісті шылауларды
қойып, көшіріп жаз 5
жаттығ
у Үй тапсырмасын сұрау
Біздің сыныптың ұлдары ...,
қыздары ... өнерлі. 2. Мұғалім әкеме
менің қалай ... оқитыным ... айттты.
3. Әжей Алматқа өзіне көмектескені
... алғыс айтты. 4. Алмас ... Ербол
саббаққа бірге дайындалады.
11 слайд
Көп нүктенің орнына тиісті шылауларды қойып, көшіріп жаз 5 жаттығ у Үй тапсырмасын сұрау Біздің сыныптың ұлдары ..., қыздары ... өнерлі. 2. Мұғалім әкеме менің қалай ... оқитыным ... айттты. 3. Әжей Алматқа өзіне көмектескені ... алғыс айтты. 4. Алмас ... Ербол саббаққа бірге дайындалады.
12 слайд
VI. Қорытындылау.
Білемін Білгім
келеді Білдік
12 слайд
VI. Қорытындылау. Білемін Білгім келеді Білдік