"Табиғатты қорғау" 5 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақтың тақырыбы : Табиғатты қорғау .
Сабақтың мақсаты : Қазақстан Республикасының
экологиялық мәселелерін атау
Ба ғалау критерийі :
-Оқушы өз өміріндегі қоршаған ортаның маңызын түсіне
алады
-Картадан экологиялық қауіпті аудандарды белгілеп көрсете
алады
-Қазақстан Республикасының негізгі экологиялық мәселелерін
атайды.
1 слайд
Сабақтың тақырыбы : Табиғатты қорғау . Сабақтың мақсаты : Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау Ба ғалау критерийі : -Оқушы өз өміріндегі қоршаған ортаның маңызын түсіне алады -Картадан экологиялық қауіпті аудандарды белгілеп көрсете алады -Қазақстан Республикасының негізгі экологиялық мәселелерін атайды.
2 слайд
Колданылатын
әдіс-тәсілдер :
Блум,СТО, АКТ,
топтық, жұптық, жеке
жұмыс, бағалау Құндылықтар :
Қоршаған
ортаны сақтауға,
табиғатты
аялауға баулу Пәнаралық
байланыс :
Биология,
экология,информатика
Тілдік мақсат :
Пәнге
байланысты:академиялық
тілде сөйлейді
Оқушылар орындай
алады:
Экология,Радиация,
Лейкоз,Абиотика
Түйінді сөздер мен сөз
тіркестері: Күрделі
экологиялық мәселе
Балқаш көлі Алдыңғы
оқу :
. Тірі ағзалардың сан
алуандығы біржасушалы
және көпжасушалы
ағзаларды естеріне түсіреді.
Бір жасушалар бір ғана
жасушадан тұратын
организмдер. И.И.Мечников
көпжасушалы организмдерді
зерттеді, шамамен 700млн
жыл пайда болды
2 слайд
Колданылатын әдіс-тәсілдер : Блум,СТО, АКТ, топтық, жұптық, жеке жұмыс, бағалау Құндылықтар : Қоршаған ортаны сақтауға, табиғатты аялауға баулу Пәнаралық байланыс : Биология, экология,информатика Тілдік мақсат : Пәнге байланысты:академиялық тілде сөйлейді Оқушылар орындай алады: Экология,Радиация, Лейкоз,Абиотика Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Күрделі экологиялық мәселе Балқаш көлі Алдыңғы оқу : . Тірі ағзалардың сан алуандығы біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды естеріне түсіреді. Бір жасушалар бір ғана жасушадан тұратын организмдер. И.И.Мечников көпжасушалы организмдерді зерттеді, шамамен 700млн жыл пайда болды
3 слайд
* Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі
* Көтеріңкі көңіл орнату және ынтымақтастық
атмосфераны орнату үшін «Мен елімді сүйемін»
жаттығуын өткіземін
* Мақсаты: іс-орынын айқындау, белсенділікке
ынталандыру, топтық жұмыс туралы маңызды
ақпарат алу;
*
Топқа бөлу Арал теңізі, Семей ядролық полигоны
территориясын, Балқаш көлі суреттерін үш топқа
көрсетіп – ой түрткі жасау тәсіл арқылы сабақты
ашамын
* Мақсаты : нәтижеге жетуге,ықпалдастыру топпен
жұмыс істеу арқылы қарым-қатынастарын
арттыру,жақсы оқитын,төмен оқитын
оқушылардың араласып отыруларына назар
аударамын
3 слайд
* Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі * Көтеріңкі көңіл орнату және ынтымақтастық атмосфераны орнату үшін «Мен елімді сүйемін» жаттығуын өткіземін * Мақсаты: іс-орынын айқындау, белсенділікке ынталандыру, топтық жұмыс туралы маңызды ақпарат алу; * Топқа бөлу Арал теңізі, Семей ядролық полигоны территориясын, Балқаш көлі суреттерін үш топқа көрсетіп – ой түрткі жасау тәсіл арқылы сабақты ашамын * Мақсаты : нәтижеге жетуге,ықпалдастыру топпен жұмыс істеу арқылы қарым-қатынастарын арттыру,жақсы оқитын,төмен оқитын оқушылардың араласып отыруларына назар аударамын
4 слайд
*
Сабақтың ортасы Түсіну
(15 мин)
* Белсенді оқыту
* Миға шабул әдісі арқылы оқушылардың назарын сабаққа аудару
* 1 тапсырма Әр топқа суреттер таратылады сол суреттерге сәйкес әңгіме құрастырады
* Әнгімелеп беру ( талдайды) топтық жұмыс әрбір оқушы ережелерін сақтап, әділ бағалау,өзара
бағалау критерилер бойынша, үш шапалақ қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Бағалау критерийлері
Экологиялық аудандарды
ажыратады
Топырақтың құнарлы қабатының
бұзылуын анықтайды
Радиацияға байланысты
туындаған ауруларды сипаттайды
Каспии,Арал,Балқаштың негізгі
ластануының ерекшеліктерін
ажыратады Дескрипторлар
Экологиялық аудандарды біледі
Топырақтың құнарлы қабатының
жарамсыздығын айтады
Радиацияға байланысты
туындаған ауруларды біледі
Каспии,Арал,Балқаштың негізгі
ластануының ерекшеліктерін
біледі
4 слайд
* Сабақтың ортасы Түсіну (15 мин) * Белсенді оқыту * Миға шабул әдісі арқылы оқушылардың назарын сабаққа аудару * 1 тапсырма Әр топқа суреттер таратылады сол суреттерге сәйкес әңгіме құрастырады * Әнгімелеп беру ( талдайды) топтық жұмыс әрбір оқушы ережелерін сақтап, әділ бағалау,өзара бағалау критерилер бойынша, үш шапалақ қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Бағалау критерийлері Экологиялық аудандарды ажыратады Топырақтың құнарлы қабатының бұзылуын анықтайды Радиацияға байланысты туындаған ауруларды сипаттайды Каспии,Арал,Балқаштың негізгі ластануының ерекшеліктерін ажыратады Дескрипторлар Экологиялық аудандарды біледі Топырақтың құнарлы қабатының жарамсыздығын айтады Радиацияға байланысты туындаған ауруларды біледі Каспии,Арал,Балқаштың негізгі ластануының ерекшеліктерін біледі
5 слайд
* 2 тапсырма Қолдану
* Қазақстан Республикасының экологиялық
жерлерін картадан көрсетіп, кескін картаға
түсіріп белгілеңдер
* Жұптық жұмыс пікір алмасу,бір-бірін
бағалау,ұйымшылдыққа баулу мақсатта
* СТО диологтық оқыту,сыни тұрғысынан ойлау
* Блум таксономиясы
5 слайд
* 2 тапсырма Қолдану * Қазақстан Республикасының экологиялық жерлерін картадан көрсетіп, кескін картаға түсіріп белгілеңдер * Жұптық жұмыс пікір алмасу,бір-бірін бағалау,ұйымшылдыққа баулу мақсатта * СТО диологтық оқыту,сыни тұрғысынан ойлау * Блум таксономиясы
6 слайд
3 тапсырма (саралап оқыту) Өз өлкеңізде қазіргі таңда
кездесетін экологиялық мәселелер (автор орындығы әдісі
эссе жазу,әңгімелеу,өлең шығару) жеке тапсырма
С) барлық оқушылар әнгімелей алады
В) денгейлі оқушы эссе жазады
А) денгейлі оқушы өлең шығарады не үшін өткіздім жеке
қабілетін,мүмкіндіктерін ескеру қалыптастырушы
бағалау
Бағалау критерийлері
Өздері тұратын аймақтың
экологиясының ерекшеліктерін
атай алады Дескрипторлар
Өздері тұратын аймақтың
экологиясының ерекшеліктерін
атайды
6 слайд
3 тапсырма (саралап оқыту) Өз өлкеңізде қазіргі таңда кездесетін экологиялық мәселелер (автор орындығы әдісі эссе жазу,әңгімелеу,өлең шығару) жеке тапсырма С) барлық оқушылар әнгімелей алады В) денгейлі оқушы эссе жазады А) денгейлі оқушы өлең шығарады не үшін өткіздім жеке қабілетін,мүмкіндіктерін ескеру қалыптастырушы бағалау Бағалау критерийлері Өздері тұратын аймақтың экологиясының ерекшеліктерін атай алады Дескрипторлар Өздері тұратын аймақтың экологиясының ерекшеліктерін атайды
7 слайд
Сабақтың соңы Жинақтау
Алған білімдерін қорытындылау ретінде оқушылардың
денгейіне қарап тапсырмалар беріледі.
Басым бөлігі орындайды:себептерін айтады
Барлығы: экологиялық мәселелерді
Кейбіреулері салдарын түсінеді
Суреттер Экологиялық
мәселе Себебі Салдары
смог Ауаның
ластануы Завод,фабрикалард
ың мұржаларынан
таралуы Атмосфера
ластанады
Автомобилдерд
ің улы
газдары Ауаның
ластануы Автомобилдердің
улы газ шығаруы Атмосфера
ластануда
Күл қоқыс Қоршаған
ортаның
ластануы Күл -қоқыстарды
жинамау Түрлі зиянды
заттар тарайды
Су қойма Судың ластануы Өнеркәсіп
қалдықтарын
ағызудан Тірі
органимдердің
жойылуы
7 слайд
Сабақтың соңы Жинақтау Алған білімдерін қорытындылау ретінде оқушылардың денгейіне қарап тапсырмалар беріледі. Басым бөлігі орындайды:себептерін айтады Барлығы: экологиялық мәселелерді Кейбіреулері салдарын түсінеді Суреттер Экологиялық мәселе Себебі Салдары смог Ауаның ластануы Завод,фабрикалард ың мұржаларынан таралуы Атмосфера ластанады Автомобилдерд ің улы газдары Ауаның ластануы Автомобилдердің улы газ шығаруы Атмосфера ластануда Күл қоқыс Қоршаған ортаның ластануы Күл -қоқыстарды жинамау Түрлі зиянды заттар тарайды Су қойма Судың ластануы Өнеркәсіп қалдықтарын ағызудан Тірі органимдердің жойылуы
8 слайд
Сабақтың соңы
5 минут
Қортындылау.
Кері байланыс
Рефлексия
Мақсаты: Әр оқушыға тақырыпты
қаншалықты менгергенін білу
Аты----------
Бүгін мен
білдім----------------------------------Мен
үйрендім-------------------------------------
-Қиындық тудырды
-------------------------------Қолымнан
келді-----------------------------------Бағалау (жиынтық және
формативті).
«5» - 20 баллдан
жоғары
«4» - 13-19 баллға дейін
«3» - 5-12 баллға дейін
«2» - 0-4 баллға дейін
8 слайд
Сабақтың соңы 5 минут Қортындылау. Кері байланыс Рефлексия Мақсаты: Әр оқушыға тақырыпты қаншалықты менгергенін білу Аты---------- Бүгін мен білдім----------------------------------Мен үйрендім------------------------------------- -Қиындық тудырды -------------------------------Қолымнан келді-----------------------------------Бағалау (жиынтық және формативті). «5» - 20 баллдан жоғары «4» - 13-19 баллға дейін «3» - 5-12 баллға дейін «2» - 0-4 баллға дейін