Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау
Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау

#1 слайд
Солтүстік-Қазақстан обл
Тайынша ауданы
Аққұдық ауылы
“ Алабота орта мектебі” КММ
География пәнінің мұғалімі
Жукашева Марал Мерекеевна8 сынып пәні: география
Бөлім: Экономикалық география
Тақырыбы: Табиғи ресурстарды экономикалық
және экологиялық тұрғыдан бағалау
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары 8.5.1.1 табиғи ресурстарды экономикалық және
экологиялық тұрғыдан бағалайды
Сабақтың мақсаты
Оқу дағдыларының деңгейлері Барлық оқушылар: табиғат ресурстардың сапасы мен
пайдалану жағдайын сипаттайды.
Көптеген оқушылар: табиғи ресурстарды
экономикалық және экологиялық тұрғыдан
бағалайды.
*Кейбір оқушылар: табиғи ресурстародың
шаруашылықтағы маңызын ұсынады.
*Ескерту ЕББК (Суреттердің көмегімен жеткізуге
немесе білім алуға ұмтылатын(айтылым да, жазылым
да алушылардағдылары дамымаған) білім
алушылар)
Білу. Түсіну. Қолдану.
1 слайд
Солтүстік-Қазақстан обл Тайынша ауданы Аққұдық ауылы “ Алабота орта мектебі” КММ География пәнінің мұғалімі Жукашева Марал Мерекеевна8 сынып пәні: география Бөлім: Экономикалық география Тақырыбы: Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары 8.5.1.1 табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды Сабақтың мақсаты Оқу дағдыларының деңгейлері Барлық оқушылар: табиғат ресурстардың сапасы мен пайдалану жағдайын сипаттайды. Көптеген оқушылар: табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалайды. *Кейбір оқушылар: табиғи ресурстародың шаруашылықтағы маңызын ұсынады. *Ескерту ЕББК (Суреттердің көмегімен жеткізуге немесе білім алуға ұмтылатын(айтылым да, жазылым да алушылардағдылары дамымаған) білім алушылар) Білу. Түсіну. Қолдану.
#2 слайд
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал туғызу «Атомдар мен молекулалар»әдісі.
Қызығушылықты ояту кезеңі.
Сынып оқушылары берілген суреттерді болжай отырып
тақырыпты анықтайды. Берілген суреттер бойынша оқушылар 3 топқа бөлінеді.
1топ: Күн
2 топ:Мұнай
3 топ: Су
Сабақ тақырыбына байланысты сұрақтар:
1.Табиғи ресурстар дегеніміз не?
2. Қандай табиғи ресурстардың түрлерін білесіндер?
3. Табиғат ресурсының сарқылатын түрлеріне қандай ресурстар жатады?
4. Табиғат ресурсының сарқылмайтын түрлеріне қандай ресурстар жатады?
2 слайд
1.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал туғызу «Атомдар мен молекулалар»әдісі. Қызығушылықты ояту кезеңі. Сынып оқушылары берілген суреттерді болжай отырып тақырыпты анықтайды. Берілген суреттер бойынша оқушылар 3 топқа бөлінеді. 1топ: Күн 2 топ:Мұнай 3 топ: Су Сабақ тақырыбына байланысты сұрақтар: 1.Табиғи ресурстар дегеніміз не? 2. Қандай табиғи ресурстардың түрлерін білесіндер? 3. Табиғат ресурсының сарқылатын түрлеріне қандай ресурстар жатады? 4. Табиғат ресурсының сарқылмайтын түрлеріне қандай ресурстар жатады?
#3 слайд
Сабақтын оқу мақсатын хабарлаймын.
«Табиғи ресурстар», «табиғи ресурстардың
түрлері » ұғымдарына анықтама беру.
3 слайд
Сабақтын оқу мақсатын хабарлаймын. «Табиғи ресурстар», «табиғи ресурстардың түрлері » ұғымдарына анықтама беру.
#4 слайд
4 слайд
#5 слайд
1 Тапсырма. Көптеген қоры бар мемлекеттердің табиғат ресурстарын
аңықтаныздар.
Дескриптор: -Табиғат ресурстарын анықтайды;
Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма.Мемлекеттер Табиғат ресурстары
Ресей
АҚШ
Қытай
Үндістан
Бразилия
Австралия
5 слайд
1 Тапсырма. Көптеген қоры бар мемлекеттердің табиғат ресурстарын аңықтаныздар. Дескриптор: -Табиғат ресурстарын анықтайды; Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма.Мемлекеттер Табиғат ресурстары Ресей АҚШ Қытай Үндістан Бразилия Австралия
#6 слайд
2 Тапсырма. SWOT- талдау арқылы Қазақстанның табиғат
ресурстарының маңыздылығын салыстырыныздар .
Дескриптор: -табиғи ресурстарды экономикалық
тұрғыдан баға береді;
-табиғи ресурстардың таралуына
экологиялық тұрғыдан баға береді.
6 слайд
2 Тапсырма. SWOT- талдау арқылы Қазақстанның табиғат ресурстарының маңыздылығын салыстырыныздар . Дескриптор: -табиғи ресурстарды экономикалық тұрғыдан баға береді; -табиғи ресурстардың таралуына экологиялық тұрғыдан баға береді.
#7 слайд
*3- тапсырма.Топтық жұмыс
Интеллект- карта бойынша табиғи ресурстардың шаруашылықтағы
маңызын көрсетініздер.
Дескриптор: табиғи ресурстардың шаруашылықтағы маңызын көрсетеді.
Интеллект-карта әдісі бағытталған өзіндік, шығармашылық, зерттеу қызметінің
дағдыларын қалыптастыру үшін.
Кері байланыс .
Үй жұмысы Табиғат байлықтары сарқылу дәрежесіне
қарай топқа бөліп, сызба сызу.
7 слайд
*3- тапсырма.Топтық жұмыс Интеллект- карта бойынша табиғи ресурстардың шаруашылықтағы маңызын көрсетініздер. Дескриптор: табиғи ресурстардың шаруашылықтағы маңызын көрсетеді. Интеллект-карта әдісі бағытталған өзіндік, шығармашылық, зерттеу қызметінің дағдыларын қалыптастыру үшін. Кері байланыс . Үй жұмысы Табиғат байлықтары сарқылу дәрежесіне қарай топқа бөліп, сызба сызу.
шағым қалдыра аласыз













