"Тартылыс құбылысы,ауырлық күші.Салмақ "тақырыбына слайд

#1 слайд
Тартылыс құбылысы.
Ауырлық күші.
Салмақ.
Құндылықтарға баулу
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: Шығармашылықпен және сын тұрғысынан
ойлайды, қарым-қатынасқа ашық және ықыласты, өмір бойы білім алуға және өзін-
өзі жетілдіруге дайын
7.2.2.10. Масса,
салмақ және ауырлық
күші ұғымдарын
ажырату
Барлық оқушылар: Масса, ауырлық
күші, салмақ ұғымдарының физикалық
мағынасын түсіндіре алады, тартылыс
құбылысын сипаттай алады;
Оқушылардың басым бөлігі: Масса,
ауырлық күші, дененің салмағы
ұғымдарына өмірден мысалдар келтіре
отырып ажыратады және ауырлық
күші, дененің салмағын есептей алады:
Кейбір оқушылар:Әртүрлi
планеталарда масса
лары бiрдей
денелерге әрекет ететiн ауырлық күшi
түрлiше болатынын тұжырымдай
алады.
Сабақ
тақырыбы
Оқу мақсаты
Сабақ
мақсаттары
Бағалау
критерийлері
1.Масса, салмақ пен
ауырлық күші
ұғымдарын
ажыратады.
2.Физикалық
шамаларды түрлендіре
алады.
Калмаганбетова Гүлшат Закировна.
Ж.Әбдірашев атындағы №62 мектеп-
лицей.
1 слайд
Тартылыс құбылысы. Ауырлық күші. Салмақ. Құндылықтарға баулу Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: Шығармашылықпен және сын тұрғысынан ойлайды, қарым-қатынасқа ашық және ықыласты, өмір бойы білім алуға және өзін- өзі жетілдіруге дайын 7.2.2.10. Масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату Барлық оқушылар: Масса, ауырлық күші, салмақ ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіре алады, тартылыс құбылысын сипаттай алады; Оқушылардың басым бөлігі: Масса, ауырлық күші, дененің салмағы ұғымдарына өмірден мысалдар келтіре отырып ажыратады және ауырлық күші, дененің салмағын есептей алады: Кейбір оқушылар:Әртүрлi планеталарда масса лары бiрдей денелерге әрекет ететiн ауырлық күшi түрлiше болатынын тұжырымдай алады. Сабақ тақырыбы Оқу мақсаты Сабақ мақсаттары Бағалау критерийлері 1.Масса, салмақ пен ауырлық күші ұғымдарын ажыратады. 2.Физикалық шамаларды түрлендіре алады. Калмаганбетова Гүлшат Закировна. Ж.Әбдірашев атындағы №62 мектеп- лицей.
#2 слайд
Белсенді оқыту әдістері
«Шаттық
шеңбері»әдісі арқылы
топқа бөлу.
«Орамжапырақ»әдісі-
үй жұмысын сұрау.
Зерделеу мен
зерттеу
«Ойлан,жұптас,
бөліс»әдісі.
«Мен
таңдаған
түс»
«Кім
жылдам»
Ұйымдастыру кезеңі
(P) Жұптық жұмыста
(I) Жеке жұмыс кезінде
(G) Топтық жұмыс кезінде
Сабақты бекіту кезінде
Сабақта белсенді оқу әдістерін қолдану оқушының өзіндік рефлекция жасау дағдыларының дамуына, сыныптағы жалпы
жұмысқа үлес қосып, қатысқанын сезінуге, оқу үдерісінің белсенді мүшесі болуына, құрдастарымен қарым-қатынасының
дамуына, танымдық белсенділігінің артуына мүмкіндік береді.
2 слайд
Белсенді оқыту әдістері «Шаттық шеңбері»әдісі арқылы топқа бөлу. «Орамжапырақ»әдісі- үй жұмысын сұрау. Зерделеу мен зерттеу «Ойлан,жұптас, бөліс»әдісі. «Мен таңдаған түс» «Кім жылдам» Ұйымдастыру кезеңі (P) Жұптық жұмыста (I) Жеке жұмыс кезінде (G) Топтық жұмыс кезінде Сабақты бекіту кезінде Сабақта белсенді оқу әдістерін қолдану оқушының өзіндік рефлекция жасау дағдыларының дамуына, сыныптағы жалпы жұмысқа үлес қосып, қатысқанын сезінуге, оқу үдерісінің белсенді мүшесі болуына, құрдастарымен қарым-қатынасының дамуына, танымдық белсенділігінің артуына мүмкіндік береді.
#3 слайд
«Миға шабуыл»-сурет бойынша оқушылар ойларын ортаға
сала отырып жаңа тақырыпты табу, сабақ мақсатына бірлесіп
критерийлер құру
.
3 слайд
«Миға шабуыл»-сурет бойынша оқушылар ойларын ортаға сала отырып жаңа тақырыпты табу, сабақ мақсатына бірлесіп критерийлер құру .
#4 слайд
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісімен
Топтық жұмыс (Мәтінмен жұмыс)
Топтарға оқулықтан мәтін беріледі оқып талқылайды.
І- топ . Тартылыс құбылысы,тартылыс заңы туралы мағлұмат
ІІ- топ .Ауырлық күші,басқа планеталардағы ауырлық күші туралы.
ІІІ –топ .Салмақ пен ауырлық күшінің айырмашылығы.
Топтық жұмыс бағалау критерийі арқылы бағаланады.
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісімен
Топтық жұмыс (Мәтінмен жұмыс)
Топтарға оқулықтан мәтін беріледі оқып талқылайды.
І- топ . Тартылыс құбылысы,тартылыс заңы туралы мағлұмат
ІІ- топ .Ауырлық күші,басқа планеталардағы ауырлық күші
туралы.
ІІІ –топ .Салмақ пен ауырлық күшінің айырмашылығы.
Топтық жұмыс бағалау критерийі арқылы
Критерий Дескриптор
Масса,салмақ*пен
ауырлық*күші
ұғымдарын ажырата-
ды
1.Массаның өзара гравита
Циялық әрекеттесудің
өлшемі екенін біледі.
2.Ауырлық күші мен салмақ
тың айырмашылығын
біледі.
3.Күштердің*түсу нүктесі
мен бағытын біледі.
4 слайд
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісімен Топтық жұмыс (Мәтінмен жұмыс) Топтарға оқулықтан мәтін беріледі оқып талқылайды. І- топ . Тартылыс құбылысы,тартылыс заңы туралы мағлұмат ІІ- топ .Ауырлық күші,басқа планеталардағы ауырлық күші туралы. ІІІ –топ .Салмақ пен ауырлық күшінің айырмашылығы. Топтық жұмыс бағалау критерийі арқылы бағаланады. «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісімен Топтық жұмыс (Мәтінмен жұмыс) Топтарға оқулықтан мәтін беріледі оқып талқылайды. І- топ . Тартылыс құбылысы,тартылыс заңы туралы мағлұмат ІІ- топ .Ауырлық күші,басқа планеталардағы ауырлық күші туралы. ІІІ –топ .Салмақ пен ауырлық күшінің айырмашылығы. Топтық жұмыс бағалау критерийі арқылы Критерий Дескриптор Масса,салмақ*пен ауырлық*күші ұғымдарын ажырата- ды 1.Массаның өзара гравита Циялық әрекеттесудің өлшемі екенін біледі. 2.Ауырлық күші мен салмақ тың айырмашылығын біледі. 3.Күштердің*түсу нүктесі мен бағытын біледі.
#5 слайд
Сабақ мақсаттарына жататын білімді
қалыптастыруға және дағдыны дамытуға
бағытталған қызмет.
Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру» тесті бойынша
жұптарға тапсырмалар беріледі.
Ғаламның барлық денелерінің
бір-біріне өзара тартылуы
ААуырлық күші
Тартылыс заңын ашқан ғалым ВТартылыс күштері
Масса СГравитациялық өзара әрекеттесу
Гравитациялық күштер ДНьютон
Денелердің Жерге тартылу күшіЕДене инерттілігі мен өзара
гравитациялық әрекеттесудің
өлшемі
Тірекке немесе аспаға түсірілетін
күш
Жg =9,8 Н/кг
Еркін түсу үдеуі ЗСалмақ
Қ.Б.Жұптар тапсырмаларын сағат тілімен ауыстырып бірін-бірі
бағалайды
5 слайд
Сабақ мақсаттарына жататын білімді қалыптастыруға және дағдыны дамытуға бағытталған қызмет. Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру» тесті бойынша жұптарға тапсырмалар беріледі. Ғаламның барлық денелерінің бір-біріне өзара тартылуы ААуырлық күші Тартылыс заңын ашқан ғалым ВТартылыс күштері Масса СГравитациялық өзара әрекеттесу Гравитациялық күштер ДНьютон Денелердің Жерге тартылу күшіЕДене инерттілігі мен өзара гравитациялық әрекеттесудің өлшемі Тірекке немесе аспаға түсірілетін күш Жg =9,8 Н/кг Еркін түсу үдеуі ЗСалмақ Қ.Б.Жұптар тапсырмаларын сағат тілімен ауыстырып бірін-бірі бағалайды
#6 слайд
•Жеке жұмыс : «Кім жылдам» әдісімен ортаға деңгейлік есептер
тастаймын,оқушылар деңгейлеріне қарай шығарылуы.
•Тапсырма -1
•№1-А. Денеге әрекет ететін ауырлық күші 10 кН. Оның массасы
қандай?
•№2-В. Жүктің массасы 10 кг.Оған қандай ауырлық күші әрекет
етеді?
•№3-С. Көлемі 25л бензиннің салмағы қанша?Бензиннің
тығыздығы710 кг/м
3.
•Тапсырма -2
•№2- А.Диномометрдің көмегімен денелерге әрекет ететін
ауырлық күшін анықтау.
•№2- В.Таразының көмегімен денелердің массасын өлшеу.
•№2- С.Денелердің массасын өлшеп, P=mg формуласы бойынша
салмағын анықтайды
6 слайд
•Жеке жұмыс : «Кім жылдам» әдісімен ортаға деңгейлік есептер тастаймын,оқушылар деңгейлеріне қарай шығарылуы. •Тапсырма -1 •№1-А. Денеге әрекет ететін ауырлық күші 10 кН. Оның массасы қандай? •№2-В. Жүктің массасы 10 кг.Оған қандай ауырлық күші әрекет етеді? •№3-С. Көлемі 25л бензиннің салмағы қанша?Бензиннің тығыздығы710 кг/м 3. •Тапсырма -2 •№2- А.Диномометрдің көмегімен денелерге әрекет ететін ауырлық күшін анықтау. •№2- В.Таразының көмегімен денелердің массасын өлшеу. •№2- С.Денелердің массасын өлшеп, P=mg формуласы бойынша салмағын анықтайды
#7 слайд
Бағалау критерийі Дескриптор
Масса, салмақ пен
ауырлық күші
ұғымдарын ажыратады.
Физикалық шамаларды
түрлендіре алады
1.Масса ұғымын
түсінеді.
2.Ауырлық күші мен
салмақтың
айырмашылығын
ажырата алады.
3.есеп шартын жаза
алады.
4.формуланы анықтайды
5.Формуланы
пайдаланып есептер
шығара алады.
7 слайд
Бағалау критерийі Дескриптор Масса, салмақ пен ауырлық күші ұғымдарын ажыратады. Физикалық шамаларды түрлендіре алады 1.Масса ұғымын түсінеді. 2.Ауырлық күші мен салмақтың айырмашылығын ажырата алады. 3.есеп шартын жаза алады. 4.формуланы анықтайды 5.Формуланы пайдаланып есептер шығара алады.
#8 слайд
•Үй тапсырмасы:§16-§17.
•Кері байланыс: Әрбір оқушыға таратып
беремін.
8 слайд
•Үй тапсырмасы:§16-§17. •Кері байланыс: Әрбір оқушыға таратып беремін.
#9 слайд
Критериалды бағалау
Қалыптастырушы бағалау
Критериалды бағалау – оқушылардың оқу жетістіктерін білім беру мақсаттары мен
мазмұнына сәйкес, ұжым талқысынан өткен, оқушыға, ата –анаға және мұғалімге түсінікті,
нақты анықталған критерийлерге негізделген бағалау үдерісі. МАН
42-бет.
Топтық жұмыс
ҚБ: Бағалауға
негізделген
дескриптор
арқылы
Жұптық жұмыс.
«Сәйкестендіру» тесті
бойынша жұптарға
тапсырмалар беріледі.
Қ.Б.Жұптар тапсырмаларын сағат
тілімен ауыстырып бірін-біріне
бағалайды.
Жеке жұмысЖұптық жұмыс
Рефлексия:
«Мен таңдаған
түс»
ҚБ: Бағалауға
негізделген
дескриптор
арқылы
9 слайд
Критериалды бағалау Қалыптастырушы бағалау Критериалды бағалау – оқушылардың оқу жетістіктерін білім беру мақсаттары мен мазмұнына сәйкес, ұжым талқысынан өткен, оқушыға, ата –анаға және мұғалімге түсінікті, нақты анықталған критерийлерге негізделген бағалау үдерісі. МАН 42-бет. Топтық жұмыс ҚБ: Бағалауға негізделген дескриптор арқылы Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру» тесті бойынша жұптарға тапсырмалар беріледі. Қ.Б.Жұптар тапсырмаларын сағат тілімен ауыстырып бірін-біріне бағалайды. Жеке жұмысЖұптық жұмыс Рефлексия: «Мен таңдаған түс» ҚБ: Бағалауға негізделген дескриптор арқылы
#10 слайд
ҰжымменҰжыммен
жұмыс жұмыс ҰжымменҰжыммен
жұмыс жұмыс Топтық Топтық
жұмысжұмыс
Топтық Топтық
жұмысжұмыс Жұптық Жұптық
жұмысжұмыс
Жұптық Жұптық
жұмысжұмыс Жеке Жеке
жұмыс жұмыс
Жеке Жеке
жұмыс жұмыс
«Орамжапырақ» әдісі
арқылы сұрақтарға
жауап беру арқылы
қарқын және нәтиже
көрінеді, белсенді
оқушылар, көшбасшы
анықталады
Жіктеу тәсілі арқылы
талаптары әртүрлі
оқушылар
топтастырылады.
Диалог және қолдау
көрсету тәсілі бойынша
дағдысы жоғары
оқушылар дағдысы
төмен оқушылармен
сұхбаттасу барысында
оларға қолдау көрсетеді
Саралаудың
қорытынды тәсілі
арқылы бағытталған
нұсқау беріледі,
білім алушыда
бағалау дағдысы
қалыптасады
Тапсырма тәсілі
бойынша
ұйымдастырылады.
Қарқыны әлсіз оқушыға
кеңейтілген тапсырманы
орындаудағы қадамдарын
ұсынамын. Дағдысы
төмен оқушыға қолдау
көрсетіледі.
Саралап оқытуСаралап оқыту- әрбір оқушының жеке
қажеттіліктеріне сәйкес тапсырма мен
нұсқауларды, материал мен әдіс-тәсілдерді
іріктеп қолдану үдерісі, оқушыларды оқуға
ынталандыруға, шығармашылық және сыни
ойлау дағдыларын дамытуға септігін тигізеді
1-топ. Тартылыс
құбылысы,тартылыс заңы.
2-топ. Ауырлық күші,басқа
планеталардағы ауырлық күші.
3-топ. Салмақ пен ауырлық күшінің
айырмашылығы.
10 слайд
ҰжымменҰжыммен жұмыс жұмыс ҰжымменҰжыммен жұмыс жұмыс Топтық Топтық жұмысжұмыс Топтық Топтық жұмысжұмыс Жұптық Жұптық жұмысжұмыс Жұптық Жұптық жұмысжұмыс Жеке Жеке жұмыс жұмыс Жеке Жеке жұмыс жұмыс «Орамжапырақ» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру арқылы қарқын және нәтиже көрінеді, белсенді оқушылар, көшбасшы анықталады Жіктеу тәсілі арқылы талаптары әртүрлі оқушылар топтастырылады. Диалог және қолдау көрсету тәсілі бойынша дағдысы жоғары оқушылар дағдысы төмен оқушылармен сұхбаттасу барысында оларға қолдау көрсетеді Саралаудың қорытынды тәсілі арқылы бағытталған нұсқау беріледі, білім алушыда бағалау дағдысы қалыптасады Тапсырма тәсілі бойынша ұйымдастырылады. Қарқыны әлсіз оқушыға кеңейтілген тапсырманы орындаудағы қадамдарын ұсынамын. Дағдысы төмен оқушыға қолдау көрсетіледі. Саралап оқытуСаралап оқыту- әрбір оқушының жеке қажеттіліктеріне сәйкес тапсырма мен нұсқауларды, материал мен әдіс-тәсілдерді іріктеп қолдану үдерісі, оқушыларды оқуға ынталандыруға, шығармашылық және сыни ойлау дағдыларын дамытуға септігін тигізеді 1-топ. Тартылыс құбылысы,тартылыс заңы. 2-топ. Ауырлық күші,басқа планеталардағы ауырлық күші. 3-топ. Салмақ пен ауырлық күшінің айырмашылығы.
шағым қалдыра аласыз


