Теріс рационал сандарды қосу

#1 слайд
Барлық оқушылар: Теріс рационал сандарды қосу ережесін үйренеді.
Оқушылардың басым бөлігі : координаталық түзудің көмегімен теріс сандарды қосуды орындай алады
Кейбір оқушылар: бірнеше теріс рационал сандарды қосады Түркістан облысы,Жетісай ауданы
№ 5 А.Байтұрсынов атындағы ЖОМ КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Белхожаева Гульбахар
Оқу мақсаты :
6.1.2.13 таңбалары бірдей,
таңбалары әртүрлі рационал
сандарды қосуды орындауСабақтың тақырыбы:
Теріс рационал
сандарды қосу .
.
Бағалау критерийі: Таңбалары теріс рационал сандарды қосуды орындайды Сабақтың мақсаттары
1 слайд
Барлық оқушылар: Теріс рационал сандарды қосу ережесін үйренеді. Оқушылардың басым бөлігі : координаталық түзудің көмегімен теріс сандарды қосуды орындай алады Кейбір оқушылар: бірнеше теріс рационал сандарды қосады Түркістан облысы,Жетісай ауданы № 5 А.Байтұрсынов атындағы ЖОМ КММ Мұғалімнің аты-жөні: Белхожаева Гульбахар Оқу мақсаты : 6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындауСабақтың тақырыбы: Теріс рационал сандарды қосу . . Бағалау критерийі: Таңбалары теріс рационал сандарды қосуды орындайды Сабақтың мақсаттары
#2 слайд
Оқушылар : теріс рационал
сандарды қосу
амалдарын орындауда түсінік береді .
.
-Тарихтың ,мәдениет пен
тілдің біртұтастығы
-топтық жұмыс барысында
өзара сыйластық, құрметпен
қарау, ынтымақтастық,
ашықтық, жауапкершілікті
сезіну, білім алуға дайын болу.
Сыныптағы диалог/ жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
-таңбасы теріс сандарды қосу үшін ......
-сандардың модульдерін қосу керек
-шыққан санның алдына минус таңбасын қояды Негізгі сөздер мен тіркестер:
рационал сандар;
координаталық түзу;
бірлік кесінді; санақ басы;
оң бағыт; теріс бағыт.
физикада, химияда, биологияда,
географияда пәндерінде сандық
есептеулер жүргізуге көмектеседі Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға
баулу Пәнаралық
байланыс Алдыңғы оқу
Рационал сандарды салыстыруды,
координаталық түзуде кескіндеуді
және координаттық түзу көмегімен
қосуды біледі
2 слайд
Оқушылар : теріс рационал сандарды қосу амалдарын орындауда түсінік береді . . -Тарихтың ,мәдениет пен тілдің біртұтастығы -топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: -таңбасы теріс сандарды қосу үшін ...... -сандардың модульдерін қосу керек -шыққан санның алдына минус таңбасын қояды Негізгі сөздер мен тіркестер: рационал сандар; координаталық түзу; бірлік кесінді; санақ басы; оң бағыт; теріс бағыт. физикада, химияда, биологияда, географияда пәндерінде сандық есептеулер жүргізуге көмектеседі Тілдік мақсаттар Құндылықтарға баулу Пәнаралық байланыс Алдыңғы оқу Рационал сандарды салыстыруды, координаталық түзуде кескіндеуді және координаттық түзу көмегімен қосуды біледі
#3 слайд
1.Ұйымдастыру
кезеңі
2.Үй тапсырмасын
тексеру Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа
дайындығын тексеру.
« Көршіңді тексер » әдісі Оқушылар жұп болып
жұмыс жасап, бір-бірінің есебін тексереді.Мұғалім
дұрыс жауабын оқиды
Дұрыс жауаптар бойынша бағалап қолдау арқылы
саралау жүргізіледі
Салт дәстүрмен
байланыстырып
тойға шақыру
билеттері арқылы
аралас топқа бөлу.
Әр топ қысқаша
түсінік беріп өтеді .
3 слайд
1.Ұйымдастыру кезеңі 2.Үй тапсырмасын тексеру Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. « Көршіңді тексер » әдісі Оқушылар жұп болып жұмыс жасап, бір-бірінің есебін тексереді.Мұғалім дұрыс жауабын оқиды Дұрыс жауаптар бойынша бағалап қолдау арқылы саралау жүргізіледі Салт дәстүрмен байланыстырып тойға шақыру билеттері арқылы аралас топқа бөлу. Әр топ қысқаша түсінік беріп өтеді .
#4 слайд
3.БО .Ой қозғау
1. Натурал сандар деп қандай сандар жиынын атайды?
2. Рационал сандар жиынына мысал келтіріңіз.
3. Координаттық нүкте дегеніміз не?
4. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қалай қосады?
5. Нүкте координаталық түзу бойымен оң бағытта
жылжыса, оның координатасы қалай өзгереді?
6. Нүкте координаталық түзу бойымен теріс бағытта
жылжыса, оның координатасы қалай өзгереді?
7. Қарама-қарсы сандардың қосындысы неге тең?
Шашу (сыйлықтар) арқылы бағалау
Оқушылардың жауаптары бойынша қарқын саралау тәсілі
бойынша белсенді оқушыларға өткен тақырыпты жақсы
меңгергенсің және көп күш жұмсауды талап ететін
оқушыларға өткенді қайтала ережені қайталап оқы деп
қолдау жүргізіледі
4 слайд
3.БО .Ой қозғау 1. Натурал сандар деп қандай сандар жиынын атайды? 2. Рационал сандар жиынына мысал келтіріңіз. 3. Координаттық нүкте дегеніміз не? 4. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қалай қосады? 5. Нүкте координаталық түзу бойымен оң бағытта жылжыса, оның координатасы қалай өзгереді? 6. Нүкте координаталық түзу бойымен теріс бағытта жылжыса, оның координатасы қалай өзгереді? 7. Қарама-қарсы сандардың қосындысы неге тең? Шашу (сыйлықтар) арқылы бағалау Оқушылардың жауаптары бойынша қарқын саралау тәсілі бойынша белсенді оқушыларға өткен тақырыпты жақсы меңгергенсің және көп күш жұмсауды талап ететін оқушыларға өткенді қайтала ережені қайталап оқы деп қолдау жүргізіледі
#5 слайд
БО . 4.«Қазына іздеу жолында» әдісі бойынша тақырыпқа
байланысты жасырылған ақпаратты табу арқылы
тақырыпты ашады Қарыз +қарыз=қарыз
Және де адамның жаман қасиеттері жайлы айтып өту
(-)+ (-)= (-)
Жаңа сабақты түсіну
Сыныппен жұмыс:
Сұрақ:
1. Теріс рационал сандарды қалай қосу керек?
2. Екі теріс санның қосындысы неге тең?
Оқушыларға видеосабақ ұсынылады.
Мына тұжырымдар ұсынылады.
1. Екі теріс санның қосындысы – теріс сан.
2. Егер екі қосылғыштың біреуі 0-ге тең болса, онда қосынды екінші
қосылғышқа тең болады.
Мысалы:
Оқушылар теріс санның теріс санға қосындысы теріс болатынын
түсінеді. 7 ) 7 ( 0 ; 7 0 7
; 0 ; 0
a a a a
5 слайд
БО . 4.«Қазына іздеу жолында» әдісі бойынша тақырыпқа байланысты жасырылған ақпаратты табу арқылы тақырыпты ашады Қарыз +қарыз=қарыз Және де адамның жаман қасиеттері жайлы айтып өту (-)+ (-)= (-) Жаңа сабақты түсіну Сыныппен жұмыс: Сұрақ: 1. Теріс рационал сандарды қалай қосу керек? 2. Екі теріс санның қосындысы неге тең? Оқушыларға видеосабақ ұсынылады. Мына тұжырымдар ұсынылады. 1. Екі теріс санның қосындысы – теріс сан. 2. Егер екі қосылғыштың біреуі 0-ге тең болса, онда қосынды екінші қосылғышқа тең болады. Мысалы: Оқушылар теріс санның теріс санға қосындысы теріс болатынын түсінеді. 7 ) 7 ( 0 ; 7 0 7 ; 0 ; 0 a a a a
#6 слайд
5.Жаңа сабақты меңгеру . БО
1 тапсырма « Жасырын сөзді тап» әдісі арқылы оқу
мақсатына сәйкес топтық жұмыс әр топ плакатқа орындайды
Кестеде жауаптары берілген жауаптармен бір бағанға сол мысал
тұсындағы әріпті қояды .Сонда математик аты шығады
І-ТОП
-26+(-8)=-34 К
-43+(-21)= -64 В
-56+ (-71)=-127 Е
-415+(-5)= -420 Д
-80 +(-15)= -95 И
-5,07+(-45)= -50,07 Л
Дұрыс жауабын тақтадан көріп тексереді
топтар жауап парақтарымен алмасып бірін
бірі бағалайды .
6 слайд
5.Жаңа сабақты меңгеру . БО 1 тапсырма « Жасырын сөзді тап» әдісі арқылы оқу мақсатына сәйкес топтық жұмыс әр топ плакатқа орындайды Кестеде жауаптары берілген жауаптармен бір бағанға сол мысал тұсындағы әріпті қояды .Сонда математик аты шығады І-ТОП -26+(-8)=-34 К -43+(-21)= -64 В -56+ (-71)=-127 Е -415+(-5)= -420 Д -80 +(-15)= -95 И -5,07+(-45)= -50,07 Л Дұрыс жауабын тақтадан көріп тексереді топтар жауап парақтарымен алмасып бірін бірі бағалайды .
#7 слайд
2 тапсырма ҚБ
6.«Конверттегі сұрақ » әдісі арқылы әрбір оқушыға тапсырмалар беріледі .оқу
мақсатына сәйкес конвертке аралас тапсырма жазылады тапсырманы орындап
конвертке салып келесі оқушыға жібереді
Презентациядағы дайын жауаптар бойынша бірін-бірі тексеріп, дескриптор
бойынша бағалайды
Мұғалім әр оқушыға дер кезінде кері байланыс береді
барлық оқушылар бір тапсырманы орындағандықтан дұрыс
жауаппен қатар қате жауаптарға да назар аударып саралау
арқылы ережені жақсы түсініпсің қолдау көрсетеді
І-тапсырма
-0,25+(-3,5) -9,25+(-0,75)
-3+(-2,6) -27+(-5,45)
ІІ тапсырма
Жұлдызшаның орнына теңдік тура болатындай етіп санды жазыңдар
(-15)+(-*)=-23 (-84)+(-*)=-10
(-3,25)+(-*)=-4 (-*)+(-99,9)=-100
7 слайд
2 тапсырма ҚБ 6.«Конверттегі сұрақ » әдісі арқылы әрбір оқушыға тапсырмалар беріледі .оқу мақсатына сәйкес конвертке аралас тапсырма жазылады тапсырманы орындап конвертке салып келесі оқушыға жібереді Презентациядағы дайын жауаптар бойынша бірін-бірі тексеріп, дескриптор бойынша бағалайды Мұғалім әр оқушыға дер кезінде кері байланыс береді барлық оқушылар бір тапсырманы орындағандықтан дұрыс жауаппен қатар қате жауаптарға да назар аударып саралау арқылы ережені жақсы түсініпсің қолдау көрсетеді І-тапсырма -0,25+(-3,5) -9,25+(-0,75) -3+(-2,6) -27+(-5,45) ІІ тапсырма Жұлдызшаның орнына теңдік тура болатындай етіп санды жазыңдар (-15)+(-*)=-23 (-84)+(-*)=-10 (-3,25)+(-*)=-4 (-*)+(-99,9)=-100
#8 слайд
Бөлім:
Тақырып 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
Теріс рационал сандарды қосу.
Оқу мақсаты: 6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды
қосуды орындау
Бағалау критерийлері Таңбалары теріс рационал сандарды қосуды орындайды
Тапсырма
1) -2,8+(-1,3)
2) -9+(-5,7)
Бағалау критерий i Дескрипто р
Таңбалары теріс
рационал сандарды
қосуды орындайды
- сандардың модульдерін қосады
-шыққан санның алдына минус таңбасын қояды
теріс сандарды қосу тақырыбын қаншалықты түсінгендігін және келесі
сабағымды жоспарлау үшін дискриптор арқылы тексеремін . Кері байланыс жазамынҚБ . Оқу мақсатына қаншалықты жеткенін білу үшін әр оқушыға
жеке дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау беремін
8 слайд
Бөлім: Тақырып 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану Теріс рационал сандарды қосу. Оқу мақсаты: 6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау Бағалау критерийлері Таңбалары теріс рационал сандарды қосуды орындайды Тапсырма 1) -2,8+(-1,3) 2) -9+(-5,7) Бағалау критерий i Дескрипто р Таңбалары теріс рационал сандарды қосуды орындайды - сандардың модульдерін қосады -шыққан санның алдына минус таңбасын қояды теріс сандарды қосу тақырыбын қаншалықты түсінгендігін және келесі сабағымды жоспарлау үшін дискриптор арқылы тексеремін . Кері байланыс жазамынҚБ . Оқу мақсатына қаншалықты жеткенін білу үшін әр оқушыға жеке дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау беремін
#9 слайд
Рефлексия: БББ әдісі арқылы
1) Рационал сандарды қосуды дұрыс ұғына алдың
ба?
2) таңбалары әртүрлі сандарды қосудың қасиетін
қолдана алдың ба?
3) берілген тапсырмаларды қаншалықты дұрыс
жаза білдің?
Конверт ішіне жазады Той бастарға салады
Үйге тапсырма. №369, №376, №383
9 слайд
Рефлексия: БББ әдісі арқылы 1) Рационал сандарды қосуды дұрыс ұғына алдың ба? 2) таңбалары әртүрлі сандарды қосудың қасиетін қолдана алдың ба? 3) берілген тапсырмаларды қаншалықты дұрыс жаза білдің? Конверт ішіне жазады Той бастарға салады Үйге тапсырма. №369, №376, №383
#10 слайд
Назарларыңызға
рахмет
10 слайд
Назарларыңызға рахмет
шағым қалдыра аласыз


