Токтың жылулық әрекеті. Джоуль - Ленц заңы.
Токтың жылулық әрекеті. Джоуль - Ленц заңы.

#1 слайд
Солтүстік Қазақстан облысы
Петропавл қаласы
“ Қожаберген жырау атындағы
№ 6 орта мектеп” КММ
физика пәнінің мұғалімі
Осипова Ақбаян Айдархановна
1 слайд
Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы “ Қожаберген жырау атындағы № 6 орта мектеп” КММ физика пәнінің мұғалімі Осипова Ақбаян Айдархановна
#2 слайд
Сабақтың
тақырыбы: Токтың жылулық әрекеті
Джоуль - Ленц заңы
Ойлау
дағдыларының
деңгейлері Білу Түсіну
Қолдану
Оқу
бағдарламасына
сілтеме : 8.4.2.13 – Джоуль-Ленц заңын есептер
шығару үшін қолдану .
Сабақтың
мақсаты: 1.Токтың жылулық
әрекетін біледі; 2.Джоуль –Ленц заңын өндірістерде,
есептер шығаруда қолдана біледі
2 слайд
Сабақтың тақырыбы: Токтың жылулық әрекеті Джоуль - Ленц заңы Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу Түсіну Қолдану Оқу бағдарламасына сілтеме : 8.4.2.13 – Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану . Сабақтың мақсаты: 1.Токтың жылулық әрекетін біледі; 2.Джоуль –Ленц заңын өндірістерде, есептер шығаруда қолдана біледі
#3 слайд
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға
баулу
Пәнаралық
байланыс •
1.Токтың жылулық әрекетін
біледі;
•
2.Джоуль – Ленц заңын
қолданып есеп шығарады
•
Электодрель, жылу
мөлшері, клемма, қыл
сым, бөгде күштер,
Джоуль- Ленц
•
Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген
экономикалық өсу – энергияны
үнемді қолдану.
•
(EXPO – 2017 Future Energy)
•
Математика – есеп шығару
•
Тарих : (Джоуль-Ленц заңының
шығу тарихы) .
•
Химия: Әртүрлі металлдардың
қызуы.
•
Биология: Өткізгіштегі токтың
биологиялық әсері
3 слайд
Бағалау критерийі Тілдік мақсаттар Құндылықтарға баулу Пәнаралық байланыс • 1.Токтың жылулық әрекетін біледі; • 2.Джоуль – Ленц заңын қолданып есеп шығарады • Электодрель, жылу мөлшері, клемма, қыл сым, бөгде күштер, Джоуль- Ленц • Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу – энергияны үнемді қолдану. • (EXPO – 2017 Future Energy) • Математика – есеп шығару • Тарих : (Джоуль-Ленц заңының шығу тарихы) . • Химия: Әртүрлі металлдардың қызуы. • Биология: Өткізгіштегі токтың биологиялық әсері
#4 слайд
Сабақ кезеңдері
БАСЫ 7 мин.
•
Ұйымдастыру
•
Топқа бөлу
•
“ Серпілген
сауал әдісі”
Үй тапсырмасы
н сұрау
•
Кері байланыс
“Бас бармақ” ОРТАСЫ 28
мин.
•
Белсенді оқыту
•
(Көрсету және
модельдеу)
•
Бейнефильм
көрсету
•
Ой қозғау
•
Кері байланыс
“Пікір алмасу”
•
Саралау СОҢЫ 5 мин
•
Рефлексия
•
бағалау
4 слайд
Сабақ кезеңдері БАСЫ 7 мин. • Ұйымдастыру • Топқа бөлу • “ Серпілген сауал әдісі” Үй тапсырмасы н сұрау • Кері байланыс “Бас бармақ” ОРТАСЫ 28 мин. • Белсенді оқыту • (Көрсету және модельдеу) • Бейнефильм көрсету • Ой қозғау • Кері байланыс “Пікір алмасу” • Саралау СОҢЫ 5 мин • Рефлексия • бағалау
#5 слайд
Жаңа сабақ
Белсенді оқыту (көрсету және модельдеу)
D).Оқушыларға тәжірибе арқылы тізбекте бөлінген жылу мөлшерінің тізбекте өтіп
жатқан токқа тәуелді болатындығын көрсету. Тізбек жалғау.
Реостаттағы кедергіні баяу кеміте отырып, тізбектегі ток күшін арттырамын. ток күшінің
артуы қыздыру шамының қызуын күшейтеді.Q~I көреді.
Енді Q~R тәуелділігін бақылау үшін, кезекпе-кезек темір және мыс өткізгіштерді
қосамыз.Темір сым қатты қызғанда, мыс сым салқын болып қалады.
Өткізгіштердің қызуы олардың кедергілеріне тәуелді болады; өткізгіштің кедергісі
неғұрлым үлкен болса, ол соғұрлым қатты қызады.
Джоуль-Ленц заңы: Q=I 2
Rt
Өткізгіш бойымен ток жүрген кезде, өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің
квадартына, өткізгіш кедергісіне және токтың жүру уақытына тура пропорционал болады:
Ағылшын физигі
Джеймс Джоуль
(1818-1889) Ресей физигі
Эмилий
Христианович Ленц
1804-1865 Ағылшын физигі
Джеймс Джоуль
(1818-1889) Ресей физигі
Эмилий
Христианович Ленц
1804-1865
5 слайд
Жаңа сабақ Белсенді оқыту (көрсету және модельдеу) D).Оқушыларға тәжірибе арқылы тізбекте бөлінген жылу мөлшерінің тізбекте өтіп жатқан токқа тәуелді болатындығын көрсету. Тізбек жалғау. Реостаттағы кедергіні баяу кеміте отырып, тізбектегі ток күшін арттырамын. ток күшінің артуы қыздыру шамының қызуын күшейтеді.Q~I көреді. Енді Q~R тәуелділігін бақылау үшін, кезекпе-кезек темір және мыс өткізгіштерді қосамыз.Темір сым қатты қызғанда, мыс сым салқын болып қалады. Өткізгіштердің қызуы олардың кедергілеріне тәуелді болады; өткізгіштің кедергісі неғұрлым үлкен болса, ол соғұрлым қатты қызады. Джоуль-Ленц заңы: Q=I 2 Rt Өткізгіш бойымен ток жүрген кезде, өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадартына, өткізгіш кедергісіне және токтың жүру уақытына тура пропорционал болады: Ағылшын физигі Джеймс Джоуль (1818-1889) Ресей физигі Эмилий Христианович Ленц 1804-1865 Ағылшын физигі Джеймс Джоуль (1818-1889) Ресей физигі Эмилий Христианович Ленц 1804-1865
#6 слайд
Кері байланыс : «Пікір алмасу»
G).Топтарға талқылауға сұрақтар:
1.Қыздыру шамы мен энергия үнемдеу шамының бөлінетін жылу мөлшерінің
айырмашылығын айтыңдар
2.Энергия үнемдеу шамдары қыздыру шамдарына қарағанда кең қолданысқа
ие болуларының себептері
Бағалау
критерийі Дескрипторлар
Токтың жылулық
әрекетін біледі; 1.Қыздыру шамы
мен энергия
үнемдеу шамының
айырмашылықтары
н ашып көрсетеді;
2.Энергия үнемдеу
шамының қыздыру
шамдарына
қарағанда
қолданысқа ие болу
себептерін айтады.
6 слайд
Кері байланыс : «Пікір алмасу» G).Топтарға талқылауға сұрақтар: 1.Қыздыру шамы мен энергия үнемдеу шамының бөлінетін жылу мөлшерінің айырмашылығын айтыңдар 2.Энергия үнемдеу шамдары қыздыру шамдарына қарағанда кең қолданысқа ие болуларының себептері Бағалау критерийі Дескрипторлар Токтың жылулық әрекетін біледі; 1.Қыздыру шамы мен энергия үнемдеу шамының айырмашылықтары н ашып көрсетеді; 2.Энергия үнемдеу шамының қыздыру шамдарына қарағанда қолданысқа ие болу себептерін айтады.
#7 слайд
Жеке жұмыс
Тапсырмалар:
1.Электрқыздырғыш құралда
кедергілері 100 Ом және 200 Ом
екі резистор бар. Бөлме
температурасындағы (20 0
С) 3 л
суды осы қыздырғышпен
қыздырып, оны қайнатуға дейін
жеткізу үшін қанша уақыт қажет,
егер де,
а).тек қана бірінші резистор
қосулы болса;
ә).тек қана екінші резистор қосулы
болса;
б).резисторлар тізбектей жалғанып
қосылса;
в).резисторлар параллель
жалғанып қосылса?
Энергия шығыны ескерілмейді.
Тізбектегі кернеу 220 В Бағалау
критерийі Дескрипторлар
Джоуль – Ленц
заңын
қолданып есеп
шығарады . 1.Берілгенін дұрыс жазады;
2.ХБЖ-не дұрыс аударады ;
3.Джоуль-Ленц заңының
формуласын және Жылу
мөлшерінің формулаларын
дұрыс жазады;
4.Анықтайтын шаманың
формуласын шығарады.
5.Резисторлар тізбектей
жалғанғанда жалпы кедергіні
анықтайтын формуланы
жазады;
6.Резисторлар параллель
жалғанғанда жалпы кедергіні
анықтайтын формуланы
жазады;
7.Формулаларға сан мәндерін
қойып, есептің жауабын
дұрыс шығарадыСаралау
7 слайд
Жеке жұмыс Тапсырмалар: 1.Электрқыздырғыш құралда кедергілері 100 Ом және 200 Ом екі резистор бар. Бөлме температурасындағы (20 0 С) 3 л суды осы қыздырғышпен қыздырып, оны қайнатуға дейін жеткізу үшін қанша уақыт қажет, егер де, а).тек қана бірінші резистор қосулы болса; ә).тек қана екінші резистор қосулы болса; б).резисторлар тізбектей жалғанып қосылса; в).резисторлар параллель жалғанып қосылса? Энергия шығыны ескерілмейді. Тізбектегі кернеу 220 В Бағалау критерийі Дескрипторлар Джоуль – Ленц заңын қолданып есеп шығарады . 1.Берілгенін дұрыс жазады; 2.ХБЖ-не дұрыс аударады ; 3.Джоуль-Ленц заңының формуласын және Жылу мөлшерінің формулаларын дұрыс жазады; 4.Анықтайтын шаманың формуласын шығарады. 5.Резисторлар тізбектей жалғанғанда жалпы кедергіні анықтайтын формуланы жазады; 6.Резисторлар параллель жалғанғанда жалпы кедергіні анықтайтын формуланы жазады; 7.Формулаларға сан мәндерін қойып, есептің жауабын дұрыс шығарадыСаралау
#8 слайд
Сабақ соңы
Тиімді кері байланыс оқушының үш сұрағына жауап береді:
*Менің оқуым қандай сатыда?
*Мен жоғары нәтижеге қалай қол жеткіземін?
*Білімімді толықтыру үшін не істеуім керек? Қалыптастырушы бағалаудағы кері байланыс
8 слайд
Сабақ соңы Тиімді кері байланыс оқушының үш сұрағына жауап береді: *Менің оқуым қандай сатыда? *Мен жоғары нәтижеге қалай қол жеткіземін? *Білімімді толықтыру үшін не істеуім керек? Қалыптастырушы бағалаудағы кері байланыс
шағым қалдыра аласыз













