“Түр түзілу”
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Мақсаты:
Оқушыларға түр түзілу үдерісі, оның типтері туралы түсінік
беру. Макроэволюция мен микроэволюциялық дәлелдемелермен
таныстыру арқылы пәнге қызығушылығын арттыру,
биологиялық және географиялық түр өзгеруге мысал келтірту
арқылы оқушылардың сөз қорын байыту. Оқушыларды
жануарлар мен өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың тақырыбы:
“Түр түзілу”
1 слайд
Мақсаты: Оқушыларға түр түзілу үдерісі, оның типтері туралы түсінік беру. Макроэволюция мен микроэволюциялық дәлелдемелермен таныстыру арқылы пәнге қызығушылығын арттыру, биологиялық және географиялық түр өзгеруге мысал келтірту арқылы оқушылардың сөз қорын байыту. Оқушыларды жануарлар мен өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу. Сабақтың тақырыбы: “Түр түзілу”
2 слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Үй тапсырмасын сүрау, тексеру
ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгерту
ІҮ. Тақырыпты бекіту
Ү. Үйге тапсырма беру
ҮІ. Бағалау
ҮІІ. Рефлексия
2 слайд
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі ІІ. Үй тапсырмасын сүрау, тексеру ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгерту ІҮ. Тақырыпты бекіту Ү. Үйге тапсырма беру ҮІ. Бағалау ҮІІ. Рефлексия
3 слайд
Үй тапсырмасын тексеру:
“Сұрақ бізден, жауап сізден”
1.Тірі ағзалардың қоршаған ортаның нақтылы жағдайларында құбылысында,
мінез-құлқы мен физиологиясында тірі қалуды жоғарылататын ерекшеліктерді
иемдену қасиеті.....
2. Көрнекілеу реңі бұл -
3. Қорғаныш реңінің типтерін ата
4.Сандары өте көп және сан алуан өсімдіктер тобы –
5.Бейімделушілік ………….. арттырып, ………………….. жол ашады.
6. Үнемі жел соғатын жерде қанаттылармен салыстырғанда қандай бунақденелілер
басымырақ болады?
7.Қорғанышсыз жануарлар немесе өсімдіктердің біреуі екінщі бір едәуір
қорғанышы бар немесе жеуге жарамсыз түрге ұқсас болу нәтижесі.....
3 слайд
Үй тапсырмасын тексеру: “Сұрақ бізден, жауап сізден” 1.Тірі ағзалардың қоршаған ортаның нақтылы жағдайларында құбылысында, мінез-құлқы мен физиологиясында тірі қалуды жоғарылататын ерекшеліктерді иемдену қасиеті..... 2. Көрнекілеу реңі бұл - 3. Қорғаныш реңінің типтерін ата 4.Сандары өте көп және сан алуан өсімдіктер тобы – 5.Бейімделушілік ………….. арттырып, ………………….. жол ашады. 6. Үнемі жел соғатын жерде қанаттылармен салыстырғанда қандай бунақденелілер басымырақ болады? 7.Қорғанышсыз жануарлар немесе өсімдіктердің біреуі екінщі бір едәуір қорғанышы бар немесе жеуге жарамсыз түрге ұқсас болу нәтижесі.....
4 слайд
Географиялық тип
Экологиялық тип
Қасиеттерін анықтау
4 слайд
Географиялық тип Экологиялық тип Қасиеттерін анықтау
5 слайд
Венн диаграммасы
Айырмашылығы АйырмашылығыҰқсастығы
5 слайд
Венн диаграммасы Айырмашылығы АйырмашылығыҰқсастығы
6 слайд
Макроэволюция
“Сәйкестігін тап”
Экологиялық түр
өзгергеруде
Микроэволюция
Ароморфоз
Георграфиялық тип
кезінде
Морфологиялық – физиологиялық үдеріс
Жаңа формалар бір аумақта пайда болады,
яғни таралу аймағы тұтас қалпында қалады.
Жаңа түрлер мен түршелердің пайда болу
үдерісі.
Жаңа түршелер таксондарының қалыптасу
үдерісі
Аналық түрдің таралу аймағы бөлініп
қалады, яғни оның популяциясы
географиялық тұрғыда оқшауланады
6 слайд
Макроэволюция “Сәйкестігін тап” Экологиялық түр өзгергеруде Микроэволюция Ароморфоз Георграфиялық тип кезінде Морфологиялық – физиологиялық үдеріс Жаңа формалар бір аумақта пайда болады, яғни таралу аймағы тұтас қалпында қалады. Жаңа түрлер мен түршелердің пайда болу үдерісі. Жаңа түршелер таксондарының қалыптасу үдерісі Аналық түрдің таралу аймағы бөлініп қалады, яғни оның популяциясы географиялық тұрғыда оқшауланады
7 слайд
Үйге тапсырма:
§ 45, тақырып соңындағы сұрақтарға жауап дайындау.
7 слайд
Үйге тапсырма: § 45, тақырып соңындағы сұрақтарға жауап дайындау.
8 слайд
Бағалау
8 слайд
Бағалау
9 слайд
Не үйрендім?Не білемін?Нені үйренгім
келеді?
9 слайд
Не үйрендім?Не білемін?Нені үйренгім келеді?
10 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!
10 слайд
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!