Үшбұрыштарды шешу презентация
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Ғани Мұратбаев атындағы №17 орта мектептің математика пәнінің мұғалімі
АЛПЫСБАЕВА АЙНАГУЛ
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштарды шешу ( 4 сағат, 3-ші сабағы)
9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану
9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану
9.1.3.8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын үшбұрыштың қабырғалары, R
– сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың
ауданының -мұндағы – іштей сызылған шеңбер радиусы, -көпбұрыштың
жарты периметрi) формуларын білу және қолдану
9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың
аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу
және қолдану
9.1.3.10 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде
және қолданбалы есептерді шығаруда қолдануОқу мақсаты :
Сабақтың мақсаты:
Қолдану, талдау, жинақтау
Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын табады.
Шеңбердің радиусын анықтайды. Тілдік мақсаттар
Үшбұрыштарды шешу
дегенді қалай түсінесің?
Үшбұрышты шешуде не үшін
синустар теоремасын
қолданамыз? -
Құндылықтарға баулу
Астана еліміздің тәуелсіздігі
және Астана (архитектура,
Астанадағы ғимараттарды
салуда қолданады).
Пәнаралық байланыс
Физика 7 сынып, §23 қозғалыс
есептері Алдыңғы оқу
Синустар, косинустар теоремаларыБағалау критерийлері: 1. Шеңберге сырттай үшбұрыштар сызады.
2. Жанасу нүктелерін, шеңбердің радиусын табадыОйлау дағдылары
1 слайд
Ғани Мұратбаев атындағы №17 орта мектептің математика пәнінің мұғалімі АЛПЫСБАЕВА АЙНАГУЛ Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштарды шешу ( 4 сағат, 3-ші сабағы) 9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану 9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану 9.1.3.8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын үшбұрыштың қабырғалары, R – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының -мұндағы – іштей сызылған шеңбер радиусы, -көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану 9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану 9.1.3.10 синустар және косинустар теоремаларын үшбұрыштарды шешуде және қолданбалы есептерді шығаруда қолдануОқу мақсаты : Сабақтың мақсаты: Қолдану, талдау, жинақтау Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын табады. Шеңбердің радиусын анықтайды. Тілдік мақсаттар Үшбұрыштарды шешу дегенді қалай түсінесің? Үшбұрышты шешуде не үшін синустар теоремасын қолданамыз? - Құндылықтарға баулу Астана еліміздің тәуелсіздігі және Астана (архитектура, Астанадағы ғимараттарды салуда қолданады). Пәнаралық байланыс Физика 7 сынып, §23 қозғалыс есептері Алдыңғы оқу Синустар, косинустар теоремаларыБағалау критерийлері: 1. Шеңберге сырттай үшбұрыштар сызады. 2. Жанасу нүктелерін, шеңбердің радиусын табадыОйлау дағдылары
2 слайд
Сабақтың
басы
8-12 мин Ұйымдастыру кезеңі
Әртүрлі үшбұрыштар берілу арқылы топқа
бөлінеді.
Соған сырттай шеңбер сызу тапсырмалары
беріледі.
Осы жерде оқушыларға шеңберді сырттай
салуда қиындық туғызады
Сабақтың
ортасы
20 мин
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Шеңберге
сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын
табады.
Шеңбердің радиусын анықтайды.
Топтық жұмыс:
«Эйлер шеңбері » әдісі арқылы оқулықтан
№4,5,11 есептер шығарады
Жұптық жұмыс:
Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
№ 6 есеп
Бір-бірінің жұмыстарын ауыстыру арқылы
тексеремін.
Кері байланысты ауызша жүргіземін . Геометрия
9 сынып
Смирнов В.А
«Мектеп»
баспасы
Беті: 128-129
2 слайд
Сабақтың басы 8-12 мин Ұйымдастыру кезеңі Әртүрлі үшбұрыштар берілу арқылы топқа бөлінеді. Соған сырттай шеңбер сызу тапсырмалары беріледі. Осы жерде оқушыларға шеңберді сырттай салуда қиындық туғызады Сабақтың ортасы 20 мин Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштардың ауданын табады. Шеңбердің радиусын анықтайды. Топтық жұмыс: «Эйлер шеңбері » әдісі арқылы оқулықтан №4,5,11 есептер шығарады Жұптық жұмыс: Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі № 6 есеп Бір-бірінің жұмыстарын ауыстыру арқылы тексеремін. Кері байланысты ауызша жүргіземін . Геометрия 9 сынып Смирнов В.А «Мектеп» баспасы Беті: 128-129
3 слайд
Сабақтың
соңы
8 мин Жеке жұмыс.
№ 9 есеп: АВС үшбұрышының АВ қабырғасы 10-ға тең және осы қабырғаға қарсы сатқан С бұрышын:
1) 30 0
, 2) 45 0
, 3) 60 0
, 4) 90 0
. Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңдар.
Үйге тапсырма .
№ 10 есеп: Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштың радиусын табу. Бағалау критерий i Дескрипто р
1)Шеңберге сырттай үшбұрыштар сызады.
2)Жанасу нүктелерін, шеңбердің радиусын
табады 1)Берілгенін жазады
2)Үшбұрыш қабырғаларының бұрышын анықтайды
3)Сырттай сызылған шеңбердің радиусының
формулаларын қолданады.
https://bilimland.kz/kk/cour
ses/math-kz/geometriya/pl
animetriya/shengber/lesso
n/ushburyshqa-ishtei-syzyl
han-shengber-zhane-ushb
uryshqa-syrttai-syzylhan-s
hengber
3 слайд
Сабақтың соңы 8 мин Жеке жұмыс. № 9 есеп: АВС үшбұрышының АВ қабырғасы 10-ға тең және осы қабырғаға қарсы сатқан С бұрышын: 1) 30 0 , 2) 45 0 , 3) 60 0 , 4) 90 0 . Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңдар. Үйге тапсырма . № 10 есеп: Шеңберге сырттай сызылған үшбұрыштың радиусын табу. Бағалау критерий i Дескрипто р 1)Шеңберге сырттай үшбұрыштар сызады. 2)Жанасу нүктелерін, шеңбердің радиусын табады 1)Берілгенін жазады 2)Үшбұрыш қабырғаларының бұрышын анықтайды 3)Сырттай сызылған шеңбердің радиусының формулаларын қолданады. https://bilimland.kz/kk/cour ses/math-kz/geometriya/pl animetriya/shengber/lesso n/ushburyshqa-ishtei-syzyl han-shengber-zhane-ushb uryshqa-syrttai-syzylhan-s hengber
4 слайд
1. Сыныпты топқа бөлу үшін әртүрлі үшбұрыштар
(тікбұрыш, теңқабырғалы, теңбүйірлі) қиындыларын
пайдаланамын.
2. Оқушыларға бүгінгі мақсатына жету үшін “Эйлер
шеңбері”, «Ойлан-жұптас-бөліс» әдістері арқылы,
оқулықтың 128-129 беттеріндегі тапсырмаларды
Геометрия оқулығынан топтық жұмысқа №1, №5,
№11 есеп. Жұптық жұмысқа №6 есеп. Жеке
жұмысқа №9 есеп берілді.
3. Қорытынды бөлімінде әртүрлі сөздерден
«Сөйлемді аяқта» әдісін пайдаландым.САРАЛАУ
1. Әртүрлі үшбұрыштарға бөлінуді ұсынамын.
2. “Эйлер шеңбері” әдісі
-Топпен жұмыс барысында оқушылардың белсенділігін
арттыру үшін әр топтың ерекшелігін ескеріп, ауызша
кері байланыс жасаймын.
- «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі жұптық жұмыста
оқушылар бір-бірінің жұмыстарын ауыстыру арқылы
бағалайды. Нақтылау үшін ауызша кері байланыс
жасаймын.
-Жеке жұмысты дескриптор арқылы қалыптастырушы
бағалау жүргіземін.
3. Бүгінгі сабақты «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы
үшбұрыштың сыртына шеңберді қалай сызуға
болатынын жазып, кері байланыс жасаймын. БАҒАЛАУ
Сабақта оқушылардың өміріне қауіпсіздік ережелері
сақталады. Топ ережесін, бірін-бірі тыңдау, өзгенің
идеясын құрметтеу сақталады. Геометриялық
құралдармен жұмыс жасау қауіпсіздігі сақталады.
Ақпараттық құралдармен жұмыс жасалады. Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
4 слайд
1. Сыныпты топқа бөлу үшін әртүрлі үшбұрыштар (тікбұрыш, теңқабырғалы, теңбүйірлі) қиындыларын пайдаланамын. 2. Оқушыларға бүгінгі мақсатына жету үшін “Эйлер шеңбері”, «Ойлан-жұптас-бөліс» әдістері арқылы, оқулықтың 128-129 беттеріндегі тапсырмаларды Геометрия оқулығынан топтық жұмысқа №1, №5, №11 есеп. Жұптық жұмысқа №6 есеп. Жеке жұмысқа №9 есеп берілді. 3. Қорытынды бөлімінде әртүрлі сөздерден «Сөйлемді аяқта» әдісін пайдаландым.САРАЛАУ 1. Әртүрлі үшбұрыштарға бөлінуді ұсынамын. 2. “Эйлер шеңбері” әдісі -Топпен жұмыс барысында оқушылардың белсенділігін арттыру үшін әр топтың ерекшелігін ескеріп, ауызша кері байланыс жасаймын. - «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі жұптық жұмыста оқушылар бір-бірінің жұмыстарын ауыстыру арқылы бағалайды. Нақтылау үшін ауызша кері байланыс жасаймын. -Жеке жұмысты дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін. 3. Бүгінгі сабақты «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы үшбұрыштың сыртына шеңберді қалай сызуға болатынын жазып, кері байланыс жасаймын. БАҒАЛАУ Сабақта оқушылардың өміріне қауіпсіздік ережелері сақталады. Топ ережесін, бірін-бірі тыңдау, өзгенің идеясын құрметтеу сақталады. Геометриялық құралдармен жұмыс жасау қауіпсіздігі сақталады. Ақпараттық құралдармен жұмыс жасалады. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау