№2 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қазақ тілі пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
1-тоқсан
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәтін |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдаған мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжауды білесің; тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрауды үйренесің; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу Қызығушылықты ояту (ынталандыру) әдісі «Доп лақтыру әдісі»
Арнайы педагог у дыбысы бар сөздерді айтады. Оқушылар допты қағып алғанда у дыбысының дауысты немесе дауыссыз екенін айтуы қажет |
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді. Арнайы педагог қойған сұрақтарға жауап береді |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! Керемет! |
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш
|
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Мәтін» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта тыңдаған мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжауды және тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрауды үйренетін боласыңдар.
Өткен тақырыпты еске түсірейік:
Жаңаны ашу Зат ғылыми мәтінде нақты, ал көркем мәтінде бейнелі суреттеледі. Ғылыми мәтінде заттың қайда кездесетіні, сыртқы бейнесі (түрі), адамның қалай пайдаланатыны ескеріледі. Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. |
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды. |
Жарайсың! |
|
|
Сұрақ қою және талқылау тәсілі 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Тақырып пен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжа.
Торғай Ерте тұрған Омар атай бақшаны аралап келе жатты. Ол жусанның ығында бүрісіп* отырған бір торғайды көрді. Өзіне әбден жаңбыр өткен. Торғай Омар атайға жасқана* қарады. Әрі тоңған, әрі қорыққан кішкене құс қалшылдап* тұр. Омар атай торғайды үйіне әкелді. Алдына ыдысқа салып жем әкеп қойды. Торғай жемді жемеді. Атай оның себебін сезіп, сыртқа шығып кетті. Сәлден кейін терезеден сығаласа, торғай жемді жеп жатыр екен. Үсті де кеуіпті… Нығмет Ғабдуллиннен • Сұрақтарға жауап бер. 1. Бақшаны кім аралап келе жатты? 2. Ол нені көрді? 3. Торғай неліктен Омар атайға жалтақтап қарай берді? 4. Оқиға жылдың қай мезгілінде болған деп ойлайсың? Оны неден байқадың? |
Оқушылар мәтінді түсініп оқиды. Тақырып пен сурет бойынш мәтіннің мазмұнын болжайды. |
Тамаша! |
|
|
|
2-тапсырма. Орны ауысып кеткен ертегі бөліктерін қалпына келтір. Қоян Су бойында жайылып жатқан қойлар қастарынан зымырап өте шыққан қояннан үркіп, тас-талқан болып қашады... Сонда қоян ойланып: – Менен де қорқатын хайуанаттар бар екен-ау, – деп көңілі орнына түседі. Кетпей, қайтадан ініне оралады… Қоян күндегі әдеті бойынша ініне қашып кіреді. Әркім қуа бергеніне қорланып, ол қатты ыза болады. – Мен көрінген нәрседен сескенем*. Бүйтіп әркімнен бір қорқып жүргенше тезірек аулаққа кетіп қалайын деп тұра кеп жөнеледі… • Ертегідегі негізгі ойға сәйкес келетін мақалды тауып жаз. 1. Сақтықта қорлық жоқ. 2. Қорыққанға қос көрінер. 3. Жақсы сөз – жарым ырыс. |
Оқушылар орны ауысып кеткен ертегі бөліктерін қалпына келтіреді. Ертегіге негізгі ойға сәйкес келетін мақалды тауып белгілейді. |
Сенің қолыңнан келеді! |
|
|
|
3-тапсырма. Суреттерге қара, онда не бейнеленген? Суреттер мен сұрақтар бойынша әңгіме құра және оған ат қой. Керекті сөздерді пайдалан. Құраған әңгімеңді жаз.
Мына сұрақтарға жауап бер: 1. Бала орманнан не тауып алды? 2. Қоянның аяғына не болды? 3. Бала оған қандай қамқорлық жасады? 4. Қоян жазылғаннан кейін оны қайда апарды? 5. Бала қоянға неліктен көмектесті? Керекті сөздер: бірде, көрді, аяғы сыныпты, әкелді, таңды, емдеді, тамақ берді, жазылды, еркіне жіберді. \ • |
Оқушылар суретке не бейлегенгенін айтады. Керекті сөздерді пайдаланып, әңгімелерді жазады. |
Керемет! |
|
|
|
4-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, жұмбақты көшіріп жаз. Шешуін тап. Қалқ...ып ұзын құла...ы, Елеңдеп қорқып тұрады. |
Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жұмбақтың шешуін табады. |
Тамаша! |
|
|
|
5-тапсырма. Мақалдарды көркем жаз. Мақалдардың мағынасын топта талқыла.
Әдепсіз бала – сорлы бала.
Тәртіппен өскен тал жақсы.
Бүгінгі сабақта тыңдаған мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжауды және тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрауды үйрендіңдер. |
Оқушылар мақалдарды көркем жазады. Мақалдардың мағынасын топта талқылайды. |
Жарайсың! |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексиялық тақта. Оқушылар шеңбер бойымен тақтадағы сөздерді оқып, бір-бір сөйлемнен оқып, өз үйренгенін айтады: 1. Бүгін мен … 2. Маған … қызық болды. 3. Маған … қиын болды. 4. Мен мынадай тапсырмаларды орындадым… 5. Мен … түсіндім. 6. Мен енді … 7. Мен … түсіндім 8. Мен … үйрендім 9. Мен … жасай алдым 10. Мені … таң қалдырды. 11. Сабақтан өз өміріме қажетті ... алдым. |
Оқушылар сабақтан не білгенің есіңе түсіреді. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Керемет! |
Рефлексия тақтасы
|
|
Үй тапсырмасы |
Ұйқасын тауып жаз. Жазған өлең бойынша өзіндік ой тұжырым жаса. Аң мен құсқа қорған Болған қалың о… . Құлпырып көк өсер, Құйған сайын н… . Тұрысбек Еділбаев |
Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1000 көлеміндегі сандар
1000 көлеміндегі сандар
№2 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қазақ тілі пәнінен
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
1-тоқсан
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәтін |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдаған мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжауды білесің; тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрауды үйренесің; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқу құралдарын түгендеу Қызығушылықты ояту (ынталандыру) әдісі «Доп лақтыру әдісі»
Арнайы педагог у дыбысы бар сөздерді айтады. Оқушылар допты қағып алғанда у дыбысының дауысты немесе дауыссыз екенін айтуы қажет |
Оқушылар арнайы педагогпен амандасады. Оқу құралдарын түгендейді. Арнайы педагог қойған сұрақтарға жауап береді |
Ауызша мадақтама айту: Жарайсың! Тамаша! Сенің қолыңнан келеді! Керемет! |
Жұмыс дәптері, қалам, түрлі-түсті қарындаш
|
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Мәтін» Сабақ мақсатын хабарлау: Бүгінгі сабақта тыңдаған мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжауды және тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрауды үйренетін боласыңдар.
Өткен тақырыпты еске түсірейік:
Жаңаны ашу Зат ғылыми мәтінде нақты, ал көркем мәтінде бейнелі суреттеледі. Ғылыми мәтінде заттың қайда кездесетіні, сыртқы бейнесі (түрі), адамның қалай пайдаланатыны ескеріледі. Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз. |
Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды. |
Жарайсың! |
|
|
Сұрақ қою және талқылау тәсілі 1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Тақырып пен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжа.
Торғай Ерте тұрған Омар атай бақшаны аралап келе жатты. Ол жусанның ығында бүрісіп* отырған бір торғайды көрді. Өзіне әбден жаңбыр өткен. Торғай Омар атайға жасқана* қарады. Әрі тоңған, әрі қорыққан кішкене құс қалшылдап* тұр. Омар атай торғайды үйіне әкелді. Алдына ыдысқа салып жем әкеп қойды. Торғай жемді жемеді. Атай оның себебін сезіп, сыртқа шығып кетті. Сәлден кейін терезеден сығаласа, торғай жемді жеп жатыр екен. Үсті де кеуіпті… Нығмет Ғабдуллиннен • Сұрақтарға жауап бер. 1. Бақшаны кім аралап келе жатты? 2. Ол нені көрді? 3. Торғай неліктен Омар атайға жалтақтап қарай берді? 4. Оқиға жылдың қай мезгілінде болған деп ойлайсың? Оны неден байқадың? |
Оқушылар мәтінді түсініп оқиды. Тақырып пен сурет бойынш мәтіннің мазмұнын болжайды. |
Тамаша! |
|
|
|
2-тапсырма. Орны ауысып кеткен ертегі бөліктерін қалпына келтір. Қоян Су бойында жайылып жатқан қойлар қастарынан зымырап өте шыққан қояннан үркіп, тас-талқан болып қашады... Сонда қоян ойланып: – Менен де қорқатын хайуанаттар бар екен-ау, – деп көңілі орнына түседі. Кетпей, қайтадан ініне оралады… Қоян күндегі әдеті бойынша ініне қашып кіреді. Әркім қуа бергеніне қорланып, ол қатты ыза болады. – Мен көрінген нәрседен сескенем*. Бүйтіп әркімнен бір қорқып жүргенше тезірек аулаққа кетіп қалайын деп тұра кеп жөнеледі… • Ертегідегі негізгі ойға сәйкес келетін мақалды тауып жаз. 1. Сақтықта қорлық жоқ. 2. Қорыққанға қос көрінер. 3. Жақсы сөз – жарым ырыс. |
Оқушылар орны ауысып кеткен ертегі бөліктерін қалпына келтіреді. Ертегіге негізгі ойға сәйкес келетін мақалды тауып белгілейді. |
Сенің қолыңнан келеді! |
|
|
|
3-тапсырма. Суреттерге қара, онда не бейнеленген? Суреттер мен сұрақтар бойынша әңгіме құра және оған ат қой. Керекті сөздерді пайдалан. Құраған әңгімеңді жаз.
Мына сұрақтарға жауап бер: 1. Бала орманнан не тауып алды? 2. Қоянның аяғына не болды? 3. Бала оған қандай қамқорлық жасады? 4. Қоян жазылғаннан кейін оны қайда апарды? 5. Бала қоянға неліктен көмектесті? Керекті сөздер: бірде, көрді, аяғы сыныпты, әкелді, таңды, емдеді, тамақ берді, жазылды, еркіне жіберді. \ • |
Оқушылар суретке не бейлегенгенін айтады. Керекті сөздерді пайдаланып, әңгімелерді жазады. |
Керемет! |
|
|
|
4-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, жұмбақты көшіріп жаз. Шешуін тап. Қалқ...ып ұзын құла...ы, Елеңдеп қорқып тұрады. |
Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жұмбақтың шешуін табады. |
Тамаша! |
|
|
|
5-тапсырма. Мақалдарды көркем жаз. Мақалдардың мағынасын топта талқыла.
Әдепсіз бала – сорлы бала.
Тәртіппен өскен тал жақсы.
Бүгінгі сабақта тыңдаған мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжауды және тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрауды үйрендіңдер. |
Оқушылар мақалдарды көркем жазады. Мақалдардың мағынасын топта талқылайды. |
Жарайсың! |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексиялық тақта. Оқушылар шеңбер бойымен тақтадағы сөздерді оқып, бір-бір сөйлемнен оқып, өз үйренгенін айтады: 1. Бүгін мен … 2. Маған … қызық болды. 3. Маған … қиын болды. 4. Мен мынадай тапсырмаларды орындадым… 5. Мен … түсіндім. 6. Мен енді … 7. Мен … түсіндім 8. Мен … үйрендім 9. Мен … жасай алдым 10. Мені … таң қалдырды. 11. Сабақтан өз өміріме қажетті ... алдым. |
Оқушылар сабақтан не білгенің есіңе түсіреді. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Керемет! |
Рефлексия тақтасы
|
|
Үй тапсырмасы |
Ұйқасын тауып жаз. Жазған өлең бойынша өзіндік ой тұжырым жаса. Аң мен құсқа қорған Болған қалың о… . Құлпырып көк өсер, Құйған сайын н… . Тұрысбек Еділбаев |
Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз





















