Математика
Пән мұғалімі: Айдарбекова Гүлжаухар
1000 көлеміндегі сандарды жазбаша қосу және азайту.Шамалар арасындағы тәуелділік
Сабақтың тақырыбы: 249+376 ,625-376 Қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 1000 көлеміндегі сандар нумерациясын қайталау, сандарды оқу, жазу, салыстыру дағдыларын дамыту; ауызша қосу мен азайту дардыларын бекіту; құрама есептерді шешу тәсілдерін қайталау; логикалық ойлауды дамыту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы
Сабақтың әдісі:Түсіндіру,сұрақ жауап,кқрнекілік көрсету,практикалық іс-әрекет
Көрнекілігі: Карточкалар,кестелер.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың бұл кезеңінде психологиялық дайындық жүргізіледі. Балалар партаға бастарын қойып, көздерін жұмып, мұғалімнің сөзін қайталайды:
Мен мектепте сабақтамын. Мен қазір сабақ оқуды бастаймын. Менің зейінім артып келеді. Есте сақтау қабілетім мықты. Менің миым анық ойлайды. Жұмыс істеуге дайынмын.
Үй тапсырмасын тексеру
6 –мысал. Оқыту ,салыстыру, тексеру
48:8+32-54:6
(35+65)-21-(16+8)
8*6+35:5-19+2*5
18:3*4+27+40:8
III. Жаңа сабақ
Тірек білімдерін белсендіру.
Ойынның мақсаты: санның ондық құрамын анықтай білуге жаттықтыру.
Мұғалім екі таңбалы және үш таңбалы санды атайды, ал оқушылар карточканың көмегімен неше бірлік немесе ондық немесе жүздік екенін (мұғалім тапсырмасына қарай) көрсетеді.
«Қандай сан жоқ?» ойын-жаттығуы.
Мақсаты: сандар қатары туралы алған білімдерін бекіту; оқушылардың зейінін дамыту.
Тақтаға түсі, көлемі әртүрлі, әр бұрышқа шашыраңқы жазылған 20-дан 40-қа дейінгі сандары бар кесте ілінеді
|
40 |
30 |
35 |
33 |
23 |
|
36 |
28 |
22 |
27 |
29 |
|
32 |
21 |
37 |
39 |
31 |
|
24 |
38 |
25 |
34 |
20 |
Көркем жазу минутына мынадай тапсырма беру:
1, 2, 3 сандарын пайдаланып, екі таңбалы сандарды жаз (12, 13, 21, 31, 32, 23). Неше сан жаздыңдар? Ең кіші санды ата. Ең үлкен сан ше?
2 ондығы бар, 1 бірлігі бар, 3 жүздік бар сандарды ата. Барлық осы сандарда қандай ұқсастық бар? (123, 132, 213, 231, 321, 312).
3.Өткен материал бойынша жұмыс.
Құрама есептерді шыраруға дайындық үшін математикалық диктант түрінде бірнеше жай есептерді шешіп, тек қана жауаптарын жазуды ұсынған жөн:
-
3 «А» сыныбында 25 оқушы бар, ал 3 «Б» сыныбында олардан 7 оқушы артық. 3 «Б» сыныбында неше оқушы бар?
-
Сыныпта 15 ер бала бар, ал олардан 4 қыз бала артық? Сыныпта неше қыз бала бар?
-
Сыныпта 12 ер бала және 13 қыз бала бар. Сыныпта барлығы неше бала бар?
4) Серікболдың портфелінде 6 оқулық бар, ал Айсәуленің портфелінде одан екі оқулық кем. Айсәуледе неше оқулық бар?
5) Султан өткен оқу жылында 98 «бестік» баға алды, ал «төрттік» бағасы одан 18-ге кем. Сұлтан өткен оқу жылында неше «төрттік» баға алды?
Слайд 1 «Нумерация» тақырыбы бойынша тест жүргізуге болады:
1. 1 жүздік 7 бірлік және 5 ондығы бар санды тап.
а)175; ә) 157; б)170; в) 150
2. 8 ондықта неше бірлік бар?
а) 8; ә) 80; б) 0
3. Сандардың өсу ретіне қарай дұрыс жазылуын тап. 24, 68, 61, 63, 42, 86, 36, 16
а) 24, 16, 36, 42, 61, 63, 68, 86
ә)16, 36, 24, 42, 61, 63, 68, 86
6)16, 24, 36, 42, 61, 63, 68, 86
4. 380 және 80 сандарының айырмасын тап.
а) 460; ә) 300; б) 370
5. 600 және 6 сандарының қосындысын тан.
а)66; ә)594; б)606
6. 1 санын алу үшін 700-ден қай санды азайту керек?
а)701; ә)699; б)70
7. Азайғыш 840, азайтқыш 1. Айырманың мәнін тап.
а) 839; ә) 850; б) 841
8. Санау кезінде 899-дан кейін қай сан тұрады?
а) 888; ә) 900; б) 901
9. Мына сандардан 3-ке аяқталатын ең кіші екі таңбалы санды тап.
а) 23; ә) 33; б) 11
10.
Теңдік
пен теңсіздік тура болу үшін бос жақшаларға қандай
сандар қою керек:
() + 10 = 19 99-()=90 30 + ()>38
а) 9; ә) 90; б) 19
Өздік жұмыс ұйымдастыру үшін қосымша материал.
Кестені толтыр:
|
Сан |
Жүздіктер |
Ондықтар |
Бірліктер |
Разрядтық қосылғыштар қосындысы |
|
326 |
3 |
2 |
6 |
300 + 20 + 6 |
|
785 |
|
|
|
|
|
82 |
|
|
|
|
|
548 |
|
|
|
|
|
303 |
|
|
|
|
|
698 |
|
|
|
|
|
358 |
|
|
|
|
2.Жаз:
Ең кіші үш таңбалы сан - _ _ _ _ _ _ _
Ең үлкен екі таңбалы сан – _ _ _ _ _ _
Ең үлкен үш таңбалы санның алдында тұрған сан - _ _ _ _ _ _
600 санынан кейінгі сан – _ _ _ _ _ _ _
498 бен 501 сандарының арасында тұрған сандар -_ _ _ _ _ _ _
3. Сандарды салыстыр және таңбаларды
қой.
809*908 499*501 709*710
123*132 99*100 815*851
1000 * 999 724 * 742 301 * 310
Оқулықпен жұмыс Слайд 2
1 мысал Қосындының және айырманың мәндерін табу
249+376 625-376
Сандар баған түрінде жазылады және амалдарды алгоритм бойынша орындаймыз
............... жазамыз
...............қосамыз(азайтамын)
...............қосамын(азайтамын)
...............қосамын(азайтамын)
Жауапты оқимын....................
2 мысал
249см+376см = 2м4дм9см+3м7дм6см = 625см-376см=
6м2дм5см-3м7дм6см=
3 мысал Өрнек құру,мәнін табу
а)783 және 248 сандарының айырмасынан 535 санын азайту
ә)а және 367 сандарының айырмасына 425 санын қосу,
мұндағы а 367,592
Кім жылдам?ойын 4мысал теңдеулерді шешу
Х+324-892 Х-324=468 892-Х=468
Х=892-324 Х=468+324 Х=892-468
Х=568 Х=892 Х=324
568+324=892 892-324=468 892-324=468
892=892 468=468 468=468
Сергіту сәті-дене қимыл жаттығулар орындау
5 есеп .Есептерді шығар
Ш: Қызылша көшеті-145 т.
Қияр көшеті одан ↑278 т.
Қызанақ ↑157т кем
С: жылыжайға ?қызынақ көшет
Ш: (145+278)-157=266
Ж:Жылыжайға 266 қызанақ көшеті отырғызды
Слайд 3 Кенеттен сұрау
6- мысал (ауызша орындау)
а) 3кг * 5 = 15
ә) 6 – 2 = 4
б) 40: 5 = 8
в) 6: 3 = 2
г) 48 : 6 = 8
Слайд 4 7 мысал Дымбілмес қонаққа келіп қалыпты,бізге әкелген үлкен тапсырмасы бар екен . Кәні,балалар көмектесіп жіберейікші
Қабырғасы 4 см шаршы сыз. Оның қабырғасын 1 см кеміт.Сонда шыққан шаршыны сыз, оның ауданы мен периметрін табу.
4
см
3
см
4 см -1 см = 3см
Р= 4см+4см+4см+4см=16см Р=3см+3см+3см+3см=12см
S=4см*4см=16см S=3см*3см=9см
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1000 көлеміндегі сандарды жазбаша қосу және азайту.Шамалар арасындағы тәуелділік
Математика
Пән мұғалімі: Айдарбекова Гүлжаухар
1000 көлеміндегі сандарды жазбаша қосу және азайту.Шамалар арасындағы тәуелділік
Сабақтың тақырыбы: 249+376 ,625-376 Қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 1000 көлеміндегі сандар нумерациясын қайталау, сандарды оқу, жазу, салыстыру дағдыларын дамыту; ауызша қосу мен азайту дардыларын бекіту; құрама есептерді шешу тәсілдерін қайталау; логикалық ойлауды дамыту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы
Сабақтың әдісі:Түсіндіру,сұрақ жауап,кқрнекілік көрсету,практикалық іс-әрекет
Көрнекілігі: Карточкалар,кестелер.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың бұл кезеңінде психологиялық дайындық жүргізіледі. Балалар партаға бастарын қойып, көздерін жұмып, мұғалімнің сөзін қайталайды:
Мен мектепте сабақтамын. Мен қазір сабақ оқуды бастаймын. Менің зейінім артып келеді. Есте сақтау қабілетім мықты. Менің миым анық ойлайды. Жұмыс істеуге дайынмын.
Үй тапсырмасын тексеру
6 –мысал. Оқыту ,салыстыру, тексеру
48:8+32-54:6
(35+65)-21-(16+8)
8*6+35:5-19+2*5
18:3*4+27+40:8
III. Жаңа сабақ
Тірек білімдерін белсендіру.
Ойынның мақсаты: санның ондық құрамын анықтай білуге жаттықтыру.
Мұғалім екі таңбалы және үш таңбалы санды атайды, ал оқушылар карточканың көмегімен неше бірлік немесе ондық немесе жүздік екенін (мұғалім тапсырмасына қарай) көрсетеді.
«Қандай сан жоқ?» ойын-жаттығуы.
Мақсаты: сандар қатары туралы алған білімдерін бекіту; оқушылардың зейінін дамыту.
Тақтаға түсі, көлемі әртүрлі, әр бұрышқа шашыраңқы жазылған 20-дан 40-қа дейінгі сандары бар кесте ілінеді
|
40 |
30 |
35 |
33 |
23 |
|
36 |
28 |
22 |
27 |
29 |
|
32 |
21 |
37 |
39 |
31 |
|
24 |
38 |
25 |
34 |
20 |
Көркем жазу минутына мынадай тапсырма беру:
1, 2, 3 сандарын пайдаланып, екі таңбалы сандарды жаз (12, 13, 21, 31, 32, 23). Неше сан жаздыңдар? Ең кіші санды ата. Ең үлкен сан ше?
2 ондығы бар, 1 бірлігі бар, 3 жүздік бар сандарды ата. Барлық осы сандарда қандай ұқсастық бар? (123, 132, 213, 231, 321, 312).
3.Өткен материал бойынша жұмыс.
Құрама есептерді шыраруға дайындық үшін математикалық диктант түрінде бірнеше жай есептерді шешіп, тек қана жауаптарын жазуды ұсынған жөн:
-
3 «А» сыныбында 25 оқушы бар, ал 3 «Б» сыныбында олардан 7 оқушы артық. 3 «Б» сыныбында неше оқушы бар?
-
Сыныпта 15 ер бала бар, ал олардан 4 қыз бала артық? Сыныпта неше қыз бала бар?
-
Сыныпта 12 ер бала және 13 қыз бала бар. Сыныпта барлығы неше бала бар?
4) Серікболдың портфелінде 6 оқулық бар, ал Айсәуленің портфелінде одан екі оқулық кем. Айсәуледе неше оқулық бар?
5) Султан өткен оқу жылында 98 «бестік» баға алды, ал «төрттік» бағасы одан 18-ге кем. Сұлтан өткен оқу жылында неше «төрттік» баға алды?
Слайд 1 «Нумерация» тақырыбы бойынша тест жүргізуге болады:
1. 1 жүздік 7 бірлік және 5 ондығы бар санды тап.
а)175; ә) 157; б)170; в) 150
2. 8 ондықта неше бірлік бар?
а) 8; ә) 80; б) 0
3. Сандардың өсу ретіне қарай дұрыс жазылуын тап. 24, 68, 61, 63, 42, 86, 36, 16
а) 24, 16, 36, 42, 61, 63, 68, 86
ә)16, 36, 24, 42, 61, 63, 68, 86
6)16, 24, 36, 42, 61, 63, 68, 86
4. 380 және 80 сандарының айырмасын тап.
а) 460; ә) 300; б) 370
5. 600 және 6 сандарының қосындысын тан.
а)66; ә)594; б)606
6. 1 санын алу үшін 700-ден қай санды азайту керек?
а)701; ә)699; б)70
7. Азайғыш 840, азайтқыш 1. Айырманың мәнін тап.
а) 839; ә) 850; б) 841
8. Санау кезінде 899-дан кейін қай сан тұрады?
а) 888; ә) 900; б) 901
9. Мына сандардан 3-ке аяқталатын ең кіші екі таңбалы санды тап.
а) 23; ә) 33; б) 11
10.
Теңдік
пен теңсіздік тура болу үшін бос жақшаларға қандай
сандар қою керек:
() + 10 = 19 99-()=90 30 + ()>38
а) 9; ә) 90; б) 19
Өздік жұмыс ұйымдастыру үшін қосымша материал.
Кестені толтыр:
|
Сан |
Жүздіктер |
Ондықтар |
Бірліктер |
Разрядтық қосылғыштар қосындысы |
|
326 |
3 |
2 |
6 |
300 + 20 + 6 |
|
785 |
|
|
|
|
|
82 |
|
|
|
|
|
548 |
|
|
|
|
|
303 |
|
|
|
|
|
698 |
|
|
|
|
|
358 |
|
|
|
|
2.Жаз:
Ең кіші үш таңбалы сан - _ _ _ _ _ _ _
Ең үлкен екі таңбалы сан – _ _ _ _ _ _
Ең үлкен үш таңбалы санның алдында тұрған сан - _ _ _ _ _ _
600 санынан кейінгі сан – _ _ _ _ _ _ _
498 бен 501 сандарының арасында тұрған сандар -_ _ _ _ _ _ _
3. Сандарды салыстыр және таңбаларды
қой.
809*908 499*501 709*710
123*132 99*100 815*851
1000 * 999 724 * 742 301 * 310
Оқулықпен жұмыс Слайд 2
1 мысал Қосындының және айырманың мәндерін табу
249+376 625-376
Сандар баған түрінде жазылады және амалдарды алгоритм бойынша орындаймыз
............... жазамыз
...............қосамыз(азайтамын)
...............қосамын(азайтамын)
...............қосамын(азайтамын)
Жауапты оқимын....................
2 мысал
249см+376см = 2м4дм9см+3м7дм6см = 625см-376см=
6м2дм5см-3м7дм6см=
3 мысал Өрнек құру,мәнін табу
а)783 және 248 сандарының айырмасынан 535 санын азайту
ә)а және 367 сандарының айырмасына 425 санын қосу,
мұндағы а 367,592
Кім жылдам?ойын 4мысал теңдеулерді шешу
Х+324-892 Х-324=468 892-Х=468
Х=892-324 Х=468+324 Х=892-468
Х=568 Х=892 Х=324
568+324=892 892-324=468 892-324=468
892=892 468=468 468=468
Сергіту сәті-дене қимыл жаттығулар орындау
5 есеп .Есептерді шығар
Ш: Қызылша көшеті-145 т.
Қияр көшеті одан ↑278 т.
Қызанақ ↑157т кем
С: жылыжайға ?қызынақ көшет
Ш: (145+278)-157=266
Ж:Жылыжайға 266 қызанақ көшеті отырғызды
Слайд 3 Кенеттен сұрау
6- мысал (ауызша орындау)
а) 3кг * 5 = 15
ә) 6 – 2 = 4
б) 40: 5 = 8
в) 6: 3 = 2
г) 48 : 6 = 8
Слайд 4 7 мысал Дымбілмес қонаққа келіп қалыпты,бізге әкелген үлкен тапсырмасы бар екен . Кәні,балалар көмектесіп жіберейікші
Қабырғасы 4 см шаршы сыз. Оның қабырғасын 1 см кеміт.Сонда шыққан шаршыны сыз, оның ауданы мен периметрін табу.
4
см
3
см
4 см -1 см = 3см
Р= 4см+4см+4см+4см=16см Р=3см+3см+3см+3см=12см
S=4см*4см=16см S=3см*3см=9см
шағым қалдыра аласыз


