10 сынып КГБ №1
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Молекулалық биология және биохимия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. §1.Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіреді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кіру билеті» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады.
Судың физикалық және химиялық қасиеттері қандай? Адам сусыз қанша уақыт тіршілік ете алады? Табиғатта су айналымы қалай жүреді? Адам организмі қанша процент судан тұрады? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Кіру билетінде қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Су және құрлық экожүйелері |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша топқа біріктіріледі. Диполь, гибратты қабықша, гидрофильді және гирофобты заттар, адгезия, беттік керілу, жоғары жылусыйымдылық, балқу жылуы, қату жылуы. |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=PYSmFX89CaQ |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру |
Топтық жұмыс. «Ойлан,бөліс, талда» әдісі арқылы 1-топка «Су химиялық зат» 2-топка « Судың қасиеті» 3-топка « Судың тіршілік үшін рөлі» туралы , топта талдап, қорғауға нұсқау береді |
Судың химиялық формуласын дұрыс сипаттайды және құрылысының ерекшелігін түсіндіреді. Судың физикалық қасиетін анықтайды. Судың химиялық қасиетін анықтайды. Судың тіршілік үшін маңызын түсіндіреді. |
Дескриптор: - судың химиялық формуласын дұрыс сипаттайды және құрылысының ерекшелігін түсіндіреді -5 балл; Дескриптор: - судың физикалық қасиетін анықтайды және судың химиялық қасиетін анықтайды -5 балл; Дескриптор: - судың тіршілік үшін маңызын түсіндіреді -5 балл; «Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптерлері Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
7.Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
|
8.Бағалау |
Жеке жұмыс: ЕБҚ тапсырма: «Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» Қандай жаңа білім алдың? Алған біліміңді қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған түсініктер. 1-тапсырма. Жеке жұмыс «Шындық», «Жалған» әдісі 2-тапсырма. «Сәйкестендіру» тәсілі 3-тапсырма «Су тіршілік көзі» деген тақырыпта « эссе жазыңдар |
Сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. Берілген сұрақтарға жауап жазады. |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды – 7 балл;
Дескриптор: - тұжырымның шындық / жалған екенін анықтайды– 5 балл; Дескриптор: - берілген сипаттама мен анықтаманы дұрыс сәйкестендіреді- 5 балл; Дескриптор: -судың тіршілік үшін маңызын дәлелдемелер мен мысалдар келтіре отырып жазады- 5 балл; |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба «Көмірсулар» |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Жұмыс дәптері Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
6.Практикалық тапсырмалар беру.
Топтық жұмыс. «Ойлан,бөліс, талда» әдісі арқылы
1-топка «Су химиялық зат»
2-топка « Судың қасиеті »
3-топка « Судың тіршілік үшін рөлі»
туралы , топта талдап, қорғауға нұсқау береді.
1-топка «Су химиялық зат» судың химиялық құрамымен таныстарыды.

2-топка « Судың қасиеті » туралы топта талдап таныстарады.

3-топка « Судың тіршілік үшін рөлі» деген тақырыпта постер жасап қорғайды.
8.Бағалау.
1-тапсырма. Жеке жұмыс
«Шындық», «Жалған» әдісі
|
Сипаттама |
Ш |
Ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Су молекуласының құрылымы диполь |
Ш |
Ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Судың ең жоғарғы тығыздығы 8% |
Ш |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Адгезия ртүрлі заттардың
молекулалар Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз 10 сынып КГБ
№1 ДӘІЖО___________ Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі (Сабақ
тақырыбы)
Бөлім: Молекулалық биология және
биохимия Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: 10 «а» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Жердегі тіршілік үшін судың
маңызы. §1.Жердегі тіршілік үшін судың
маңызы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.4.1.1 - Жердегі тіршілік
үшін судың іргелі маңызын
түсіндіру; Сабақтың
мақсаты:
Жердегі тіршілік үшін судың
іргелі маңызын
түсіндіреді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ
мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын
тұжырымдайды.
Сабақтың
барысы: Ганье теориясы бойынша 9
сабақ бөлімі Сабақ
кезеңі
Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы 1.Оқушылардың назарын
аудару
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сынып тәртібін
қадағалау.
«Кіру билеті» әдісі
бойынша оқу мақсатына сай сұрақ
қойылады.
Судың физикалық
және химиялық қасиеттері
қандай?
Адам сусыз қанша
уақыт тіршілік ете
алады?
Табиғатта су
айналымы қалай жүреді?
Адам организмі
қанша процент судан
тұрады?
Оқушылар амандасады,
сынып тәртібін сақтайды. Кіру билетінде қойылған
сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге
асады.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап» т.б
Интерактивті панель,
презентация 2.Сабақтың мақсатын
таныстыру 10.4.1.1 - Жердегі тіршілік
үшін судың іргелі маңызын
түсіндіру; Жаңа сабақтың оқу мақсатын
жазады. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті панель,
презентация Биология 10-сынып, Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж 3.Бұрынғы білімін еске
түсіру
«Бұрынғы атаулар»
әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек
сөздерді ұсынады: Су және құрлық
экожүйелері «Бұрынғы атаулар» әдісінде
берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой
қозғайды, пікір алмасады.
Кері
байланыс:
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағаланады. «Керемет!» және
т.б
Интерактивті панель,
презентация Биология 10-сынып, Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж
Сабақтың
ортасы 4.Жаңа тақырыпты
таныстыру
«Қазіргі атаулар»
әдісі
Мұғалім сабақ
басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып
қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара
қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша
топқа біріктіріледі.
Диполь, гибратты
қабықша, гидрофильді және гирофобты заттар, адгезия, беттік керілу,
жоғары жылусыйымдылық, балқу жылуы, қату
жылуы. «Қазіргі атаулар» әдісінде
берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа
бірігіп отырады.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап» т.б
Интерактивті панель,
презентация
Биология 10-сынып,
Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж 5.Оқушыларға бағыт бағдар
беру
«Кинометафора»
әдісі.
Мақсаты: Оқушының
ой-өрісін, ойлау қабілетін
дамыту. Бір мәселе бойынша
бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін
білуге болады.
Оқушының логикалық
ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін
білдіреді. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті
панель
бейнефильм
https://www.youtube.com/watch?v=PYSmFX89CaQ 6.Практикалық тапсырмалар
беру
Топтық
жұмыс.
«Ойлан,бөліс, талда»
әдісі арқылы
1-топка «Су химиялық
зат»
2-топка « Судың
қасиеті»
3-топка « Судың
тіршілік үшін рөлі»
туралы , топта
талдап, қорғауға нұсқау
береді
Судың химиялық
формуласын дұрыс сипаттайды және құрылысының ерекшелігін
түсіндіреді. Судың физикалық қасиетін анықтайды. Судың химиялық
қасиетін анықтайды. Судың тіршілік үшін маңызын
түсіндіреді.
Дескриптор:
- судың химиялық
формуласын дұрыс сипаттайды және құрылысының ерекшелігін
түсіндіреді -5 балл;
Дескриптор:
- судың физикалық
қасиетін анықтайды және судың химиялық қасиетін анықтайды -5
балл;
Дескриптор:
- судың тіршілік
үшін маңызын түсіндіреді -5
балл; «Өзін-өзі
бағалау» әдісі
Интерактивті панель,
презентация
Жұмыс
дәптерлері Биология 10-сынып, Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж 7.Кері байланыс
беру
Кері байланыс «4
себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын
тыңдайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
Мұғалім
оқушыларды
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Презентация
1.Мен түсіндім,
себебі ...
2.Мен түсінбедім,
себебі ...
3.Мен қолдана
аламын, себебі ...
4.Маған тиімді
болмады, себебі
.../ұсыныс…….. 8.Бағалау
Жеке
жұмыс:
ЕБҚ
тапсырма:
«Сабақ мазмұны
бойынша ойыңды білдір»
Қандай жаңа білім
алдың?
Алған біліміңді
қолдана аласың ба?
Саған қиындық
тудырған түсініктер.
1-тапсырма. Жеке
жұмыс
«Шындық», «Жалған»
әдісі
2-тапсырма.
«Сәйкестендіру» тәсілі
3-тапсырма «Су тіршілік көзі» деген
тақырыпта « эссе жазыңдар Сабақ мазмұны бойынша ойын
жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. Берілген сұрақтарға
жауап жазады.
Дескриптор:
- сабақтың оқу
мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды
– 7
балл;
Дескриптор:
- тұжырымның шындық
/ жалған екенін анықтайды– 5
балл;
Дескриптор:
- берілген сипаттама
мен анықтаманы дұрыс сәйкестендіреді- 5
балл;
Дескриптор:
-судың тіршілік үшін
маңызын дәлелдемелер мен мысалдар келтіре отырып жазады- 5
балл;
Интерактивті панель,
презентация
Жұмыс
дәптері Биология 10-сынып, Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж 9.Білімді игеруді жақсарту
және оны тәжірибеге көшіру
Шығармашылық
жұмыс. Тірек сызба
«Көмірсулар» Білім алушылар келесі
тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге
асады. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Жұмыс
дәптері Биология 10-сынып, Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА
ҚОСЫМША 6.Практикалық тапсырмалар
беру. Топтық жұмыс. «Ойлан,бөліс,
талда» әдісі арқылы 1-топка «Су химиялық
зат» 2-топка « Судың қасиеті
» 3-топка « Судың тіршілік үшін
рөлі» туралы , топта талдап,
қорғауға нұсқау береді. 1-топка «Су химиялық зат»
судың химиялық құрамымен таныстарыды.
2-топка « Судың қасиеті »
туралы топта талдап таныстарады.
3-топка « Судың тіршілік үшін
рөлі» деген тақырыпта постер жасап
қорғайды.
8.Бағалау. 1-тапсырма. Жеке
жұмыс «Шындық»,
«Жалған» әдісі
Сипаттама Ш Ж Су молекуласының құрылымы
диполь Ш Ж Судың ең жоғарғы
тығыздығы 8% Ш Адгезия ртүрлі заттардың
молекулалар |














