10 сынып КГБ №5
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Нәруыз денатурациясымен
ренатурациясы.
№1. Зертханалық жұмыс «Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері.
§5.Нәруыз құрылымдарының бұзылуы. Қызметі бойынша нәруыздарды жіктеу. (температура, pH)»
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Молекулалық биология және биохимия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нәруыз денатурациясымен ренатурациясы. №1. Зертханалық жұмыс «Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері. §5.Нәруыз құрылымдарының бұзылуы. Қызметі бойынша нәруыздарды жіктеу. (температура, pH)» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.5- түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттейді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
№1. Зертханалық жұмыс «Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері.
Мақсаты: түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу.
Құрал-жабдықтар: 1.сынақ сынауықтарының (пробирка) жиынтығы. 2. концентрлі сілті. 3. концентрлі қышқыл (сірке, азот, күкірт немесе тұз) 4. крахмал. 5. термостат. 6. қыздырғыш. 7.йод ерітіндісі (дәріханалық).
Жұмыс барысы:
5 сынақ сынауығын сілекеймен толтырыңдар.
1-сынақ сынауығын ешқандай өзгеріссіз, 37-40 градус температурада термостатқа салып қойыңдар.
2-сынақ сынауығын қайнағанға дейін ашық отта қыздырып, содан соң салқындағанға дейін тұғырда (штатив) қалдырыңдар.
3-сынақ сынауығына бірнеше тамшы концентрлі сілтіні (құрғақ күйіндегі NaOH немесе KOH алуға болады) тамызып, оны шыны таяқшамен араластырыңдар.
4-сынақ сынауығына бірнеше тамшы концентрлі қышқыл (әртүрлі 2 сынақ сынауығына, мысалы, сірке және азот қышқылдарын алуға болады) ерітіндісін тамызып, оны шыны таяқшамен араластырыңдар.
Әрбір сынақ сынауығына азғана сумен араластырылған крахмалды қосып, оларды араластырыңдар және барлық сынауықты 5-7 минут термостатқа қойыңдар.
Сынақ сынауықтарына йод ерітіндісін қосып, йодты сынақ жасап, бақылаңдар.
Тәжірибе нәтижесін кестеге жазыңдар.
Алынған нәтижелерді түсіндіріңдер. Сілекейдегі амилаза нәруызының құрылысындағы өзгерістер және оның физиологиялық белсенділігіне байланысты туралы қорытынды жасаңдар.
Қорытынды кестесі
|
Сілекейдің нәруызға әсер ету шарттары |
Сынақ сынауықтары |
||||
|
Сілекей өзгерген жоқ |
Температураның әсері (қайнату) |
Негіздің әсері |
№1 қышқылдың әсері |
№2 қышқылдың әсері (егер ол қолданылған болса |
|
|
Йод әсерінен кейінгі түсі |
|
|
|
|
|
7.Кері байланыс беру
Жүктеу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10.4.1.5- түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу;
10.4.1.5- түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу;
10 сынып КГБ №5
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Нәруыз денатурациясымен
ренатурациясы.
№1. Зертханалық жұмыс «Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері.
§5.Нәруыз құрылымдарының бұзылуы. Қызметі бойынша нәруыздарды жіктеу. (температура, pH)»
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Молекулалық биология және биохимия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нәруыз денатурациясымен ренатурациясы. №1. Зертханалық жұмыс «Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері. §5.Нәруыз құрылымдарының бұзылуы. Қызметі бойынша нәруыздарды жіктеу. (температура, pH)» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.5- түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттейді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
№1. Зертханалық жұмыс «Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері.
Мақсаты: түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу.
Құрал-жабдықтар: 1.сынақ сынауықтарының (пробирка) жиынтығы. 2. концентрлі сілті. 3. концентрлі қышқыл (сірке, азот, күкірт немесе тұз) 4. крахмал. 5. термостат. 6. қыздырғыш. 7.йод ерітіндісі (дәріханалық).
Жұмыс барысы:
5 сынақ сынауығын сілекеймен толтырыңдар.
1-сынақ сынауығын ешқандай өзгеріссіз, 37-40 градус температурада термостатқа салып қойыңдар.
2-сынақ сынауығын қайнағанға дейін ашық отта қыздырып, содан соң салқындағанға дейін тұғырда (штатив) қалдырыңдар.
3-сынақ сынауығына бірнеше тамшы концентрлі сілтіні (құрғақ күйіндегі NaOH немесе KOH алуға болады) тамызып, оны шыны таяқшамен араластырыңдар.
4-сынақ сынауығына бірнеше тамшы концентрлі қышқыл (әртүрлі 2 сынақ сынауығына, мысалы, сірке және азот қышқылдарын алуға болады) ерітіндісін тамызып, оны шыны таяқшамен араластырыңдар.
Әрбір сынақ сынауығына азғана сумен араластырылған крахмалды қосып, оларды араластырыңдар және барлық сынауықты 5-7 минут термостатқа қойыңдар.
Сынақ сынауықтарына йод ерітіндісін қосып, йодты сынақ жасап, бақылаңдар.
Тәжірибе нәтижесін кестеге жазыңдар.
Алынған нәтижелерді түсіндіріңдер. Сілекейдегі амилаза нәруызының құрылысындағы өзгерістер және оның физиологиялық белсенділігіне байланысты туралы қорытынды жасаңдар.
Қорытынды кестесі
|
Сілекейдің нәруызға әсер ету шарттары |
Сынақ сынауықтары |
||||
|
Сілекей өзгерген жоқ |
Температураның әсері (қайнату) |
Негіздің әсері |
№1 қышқылдың әсері |
№2 қышқылдың әсері (егер ол қолданылған болса |
|
|
Йод әсерінен кейінгі түсі |
|
|
|
|
|
7.Кері байланыс беру
шағым қалдыра аласыз













