жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 cынып Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағыны. Электромагниттік индукция құбылысы.
|
ҰМЖ тарауы:10В МЕКТЕП: Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Қайназар ауылы Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мұсажанова Әсем СЫНЫП: 10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағыны. Электромагниттік индукция құбылысы. |
|
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.5.1. – Электромагниттік құралдардың (электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу |
|
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Айнымалы және тұрақты ток генератор құралының және электрқозғалтқыштың әсер ету принциптерін зерттеу Басым бөлігі: Электромагниттік құралдардың жұмыс істеу принципін сипаттау Кейбірі: Электромагниттік құралдардың жұмыс істеу принципін тәжірибеде зерттеу |
|
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік оқыту мақсаты: Электромагниттік индукция құбылысы ауызша және жазбаша сипаттау Пәндік лексика және терминология:айнымалы ток генераторы, тұрақты ток генераторы, электрқозғалтқыш, трансформатор Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Өз үйлеріңде электрқозғалтқыштары бар тұрмыстық құралдарды ата? Электрқозғалтқыштың қозғалысы неге негізделген? |
|
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алуға баулу |
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Электроқозғалтқыштардың табиғатқа әкелетін зияны экология пәнімен байланысты |
|
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Магниттік материалдардың (неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл детекторлар) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басталуы 12 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру: «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз!» Топқа бөлу: "Пазл"
(W) "Доп лақтыру" 1.Электр және магниттік
құбылыстардың байланысын кім және қалай ашты? 5. Магнит өрісі неден туындауы мүмкін? 6. Генераторларды қолдану мақсаты? 7. Трансформаторлардың электрқозғалтқыштардан қандай айырмашылығы бар? f: Мадақтау Жаңа сабаққа шолу: «Бейне кейс» Оқушылар электромагниттік құралдар, олардың ішінде реле, трансформатор, генераторлардың жұмыс істеу принціпін бейнебаян арқылы көреді. |
Үлестірме Қағаз қиындылары Слайд https://youtu.be/HIPlXLT3aYw |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Білім дағдысы: білу,түсіну Белсенді оқыту: «Құпиясы жоқ қабырға» (G) Тапсырма 1: 1. Интернет ресурстарын қолданып, электрқозғалтқыштың қарапайым моделін жасаңдар f: "Маған көрсет" Білім дағдысы: қолдану Белсенді оқыту: Ойлану уақыты (I) Тапсырма 2: 1. Айнымалы ток генераторының роторы біртекті магнит өрісінде тұрақты жиілікпен айналады. Егер магнит өрісі индукциясы 2 есе көбейсе, индукция ЭҚК қалай өзгереді? 2. Катушканың ішіндегі магнит ағыны 32 с ішінде 24мВб – ден 500 мВб – ге дейін өзгерген кезде индукцияның орташа ЭКҚ – і 10В болуы үшін қанша орам саны керек? 3. Трансформатордың бірінші орамасының кернеуі 220В, ал қуаты 44 Вт тең. Егер ормалардың қатынасы ʀ=N1\N2=5 болса, онда екінші орамадағы ток күшін есептеңдер
f: «Жауап беретін әріптес» |
АКТ
Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика Ф49 бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық. 2 бөлім/ Б.А.Кронгарт, Д.М. Қазақбаева, О. Имамбеков, Т. Қыстаубаев. 1 – 3 тапсырма, 189 бет
Тапсырма жазылған парақшалар
|
|||||||
|
Сабақтың аяқталуы 8 минут |
Бекіту кезеңі. Белсенді оқыту: «Соңғы 5 минут....» Өз үйлеріңде электрқозғалтқыштары бар тұрмыстық құралдарды ата? Электрқозғалтқыштың қозғалысы неге негізделген? Үйге тапсырма:§79. Электромагниттік құралдар. 189 беттегі есептерді шығару. Рефлексия: «Жетістік баспалдағы»
Жақсы түсіндім Түсіндім
Аздап
түсіндім Т
Түсінбедім |
Ватман, қағаз парағы
Стикер қағаздары |
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
|
Сабақта саралау жұмыстарын жүргізуде мен кейбір оқушыларға электромагниттік құралдардың жұмыс істеу принципін сипаттауды ұсынып отырмын. Ал соның ішіндегі кейбір оқушыларға электромагниттік құралдардың жұмыс істеу принципін тәжірибеде зерттеуді ұсынамын.
|
Оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді кері байланыс арқылы жүргізуді жоспарладым, олар: «Аялдама», « Бірін – бірі бағалау».Әрбір тапсырмалардан кейін дескрипторлар арқылы қаншалықты ілгерленгенін анықтай алады. |
Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды. Сыныпта топтық, жеке жұмыс жасауға қолайлы жұмыс орнын ұйымдастыру.
|
|||||||
|
|
|
||||||||
|
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













