Қысқа мерзімді жоспар
Пәні |
Физика |
|
|
Бөлім: |
Газ заңдары |
|
Сабақтың тақырыбы |
Изопроцестер. Изопроцестер графиктері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.2.4 -
тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін
зерттеу (Шарль заңы); |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру 2 - 3 мин Топтарға біріктіру |
Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру «Сиқырлы қоржын» әдісін пайдаланып, оқушыларды III топқа біріктіремін. Қоржындағы стикерлерде физикалық шамалар, формулалар, өлшем бірліктер жасырынады. I топ - Шарль заңы II топ - Гей Люссак заңы III топ - Бойль- Мариот заңы |
Оқушылар қоржындағы стикерлерді таңдап алып, әр оқушы өз топтарына барып отырады. |
|
Топтың атауы жазылған парақшалар, стикерлер |
||||||
|
Сабақтың басы: 4-5 мин Үй жұмысын сұрау Жаңа тақырыпты ашу үшін ойды шоғырландыру |
Үй тапсырмасы: «Ыстық орындық» әдісін пайдалана отырып, қиылған карточкалар көмегімен оқушыларға сұрақтар беремін. Бағалау критерийлері: 1.Газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттейді . 2. Гей Люссак заңына есептер шығарады, изопроцестердің тәуелділік графиктерін сызады. |
Оқушылар карточкаларда жазылған сұрақтарға жауап береді |
Бір бірін бағалау |
Қима қағаздар |
||||||
|
Сабақтың ортасы: 30 мин |
«Бірге ойлаймыз» әдісін пайдалана отырып, оқушылар топтық жұмыс жасайды: Тапсырма №1
«Ойлан - жұптас - бөліс» әдісін пайдалана отырып, ізденушілік мақсат аясында құрылымдалған тапсырмаларды орындап, мақсатқа қол жеткізеді. Тапсырма №2 Тапсырма №3 |
Оқушылар жаңа тақырыпты мұқият тыңдапайды. Тақырыпты конспект жасап, қажет жерлерін жазып, ой қорытады. Дескриптор: 1-топ -Изобаралық процесті сипаттайды, параметрлердің тәуелділіктерін ажыратады 2-топ -Изобаралық ұлғаю және сығылу кезіндегі газдің жұмысына сипаттама береді 3-топ - Газ көлемі мен температураның өрнегін жазады Дескриптор: -Гей Люссак заңына сипаттама береді -Температура өзгерген кездегі көлемнің өзгерісіне түсініктеме береді. -Газ параметрлерінің өлшенген сан мәндерін кестеге толтырып, есептеулер жүргізеді. -Газ көлемінің температураға тәуелділік графигін сызады Дескриптор: -Газ заңдарының өмірде қолданылу аясын түсіндіреді
|
Қалыптастырушы бағалау: «Плюс, минус» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау жүргізіледі. «Кері байланыс бутерброды» арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Мұғалім мадақтау сөздер арқылы бағалайды |
Презентация Ресурс 1 https://phet.colorado.edu/en/simulations/gases-intro ttps://youtu.be/-8mJT5G9CWg (видео) Ресурс 3 С сурет (интернеттен алынған) |
||||||
|
Сабақты қорытындылау 4 минут |
«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы бекіту сұрақтары.
деп атайды?
|
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгеріп, сұрақтарға жауап береді. |
«Аяқталмаған сөйлем » әдісі арқылы әр оқушы өзін-өзі бағалайды. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы: 3 мин Рефлексия, Үй тапсырмасы |
БББ кестесі
19-жаттығу №6 |
Оқушылар БББ кестесі арқылы кері байланыс береді |
Сабақта белсенді қатысқан оқушыларды мұғалім бағалайды |
|
Тапсырма №1
I топ-Бойль Мариот заңы
Изобаралық процесті сипаттап, параметрлердің тәуелділіктерін ажыратыңдар.
II топ - Гей Люссак заңы
.Изобаралық ұлғаю және сығылу кезінде газдың жасайтын жұмысына сипаттама беріңдер.
II топ - Шарль заңы
Тұрақты қысымда берілген массасы газ көлемі температурасы бойынша өзгеретін өрнекті жазып түсіндіріңдер
Тапсырма 2 (ЕҚБ) үшін

https://phet.colorado.edu/en/simulations/gases-intro
Мұғалім оқушыларға “Phetcolarado” платформасындағы симмуляторды пайдаланып, газ көлемінің температураға тәуелділігін анықтауды тапсырды.
1. Тәжірибеге сүйеніп Гей Люссак заңы ұғымына анықтама беріңіз (ЕБҚ)
2. Газ молекулаларының қозғалысын бақылап, температура жоғарылағанда және төмендегендегі газ көлемінің өзгерісін бақылаңыз
3. Изобаралық ұлғаю мен суытуды сипаттаңыз (ЕБҚ
4. Симмулятордағы газдардың бастапқы температурасы және көлемінің өзгерісін анықтап кестеге толтырыңыз.
5. Мәндік шамасын бере отырып, соңғы температурадағы көлемді есептеп табыңыз.
6. Газ көлемінің температураға тәуелділік графигін сызыңыз.
Тапсырма 3
(2-сурет)
Жандос әкесімен вулканизациялау орнына барды. Жұмыс барысында автомобиль дөңгелектерінің дұрыс жұмыс жасауы үшін бірнеше параметрлерді тексеруден өткізу керектігін түсінді . Автомобильдің үрленген шинасының құрамында газдың белгіленген мөлшері бар . Жазда температура жоғары болған кезде газдың қысымы артады. Жандостың ойында бұл жұмыстан бірнеше сұрақтар туындады. Сіз бұл сұрақтарға қалай жауап берер едіңіз.
-
Шиналардағы газ қысымының дұрыс өлшенбеуінде қандай қауіп бар?
__________________________________________________________________________________________________
-
Автомобильдің дөңгелектері нашар үрленсе қандай кері процестер байқалады?
__________________________________________________________________________________________________
-
Шиналардың ұзақ уақыт жақсы жұмыс жасауы үшін нені ескеріп отыру керек?
-
370С температурада шинадағы газ көлемі 650 мл болса, қысым тұрақты қалса 450С та қандай көлем алады? (ЕҚБ)
___________________________________________________________________________________________________
-
225 мПа қысымда 3 л ден 13 л ге дейін ұлғайған шинадағы газ қандай жұмыс жасайды?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 ЖМБ сынып 2 тоқсан Изопроцестер. Изопроцестер графиктері
10 ЖМБ сынып 2 тоқсан Изопроцестер. Изопроцестер графиктері
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні |
Физика |
|
|
Бөлім: |
Газ заңдары |
|
Сабақтың тақырыбы |
Изопроцестер. Изопроцестер графиктері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.2.4 -
тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін
зерттеу (Шарль заңы); |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру 2 - 3 мин Топтарға біріктіру |
Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру «Сиқырлы қоржын» әдісін пайдаланып, оқушыларды III топқа біріктіремін. Қоржындағы стикерлерде физикалық шамалар, формулалар, өлшем бірліктер жасырынады. I топ - Шарль заңы II топ - Гей Люссак заңы III топ - Бойль- Мариот заңы |
Оқушылар қоржындағы стикерлерді таңдап алып, әр оқушы өз топтарына барып отырады. |
|
Топтың атауы жазылған парақшалар, стикерлер |
||||||
|
Сабақтың басы: 4-5 мин Үй жұмысын сұрау Жаңа тақырыпты ашу үшін ойды шоғырландыру |
Үй тапсырмасы: «Ыстық орындық» әдісін пайдалана отырып, қиылған карточкалар көмегімен оқушыларға сұрақтар беремін. Бағалау критерийлері: 1.Газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттейді . 2. Гей Люссак заңына есептер шығарады, изопроцестердің тәуелділік графиктерін сызады. |
Оқушылар карточкаларда жазылған сұрақтарға жауап береді |
Бір бірін бағалау |
Қима қағаздар |
||||||
|
Сабақтың ортасы: 30 мин |
«Бірге ойлаймыз» әдісін пайдалана отырып, оқушылар топтық жұмыс жасайды: Тапсырма №1
«Ойлан - жұптас - бөліс» әдісін пайдалана отырып, ізденушілік мақсат аясында құрылымдалған тапсырмаларды орындап, мақсатқа қол жеткізеді. Тапсырма №2 Тапсырма №3 |
Оқушылар жаңа тақырыпты мұқият тыңдапайды. Тақырыпты конспект жасап, қажет жерлерін жазып, ой қорытады. Дескриптор: 1-топ -Изобаралық процесті сипаттайды, параметрлердің тәуелділіктерін ажыратады 2-топ -Изобаралық ұлғаю және сығылу кезіндегі газдің жұмысына сипаттама береді 3-топ - Газ көлемі мен температураның өрнегін жазады Дескриптор: -Гей Люссак заңына сипаттама береді -Температура өзгерген кездегі көлемнің өзгерісіне түсініктеме береді. -Газ параметрлерінің өлшенген сан мәндерін кестеге толтырып, есептеулер жүргізеді. -Газ көлемінің температураға тәуелділік графигін сызады Дескриптор: -Газ заңдарының өмірде қолданылу аясын түсіндіреді
|
Қалыптастырушы бағалау: «Плюс, минус» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау жүргізіледі. «Кері байланыс бутерброды» арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Мұғалім мадақтау сөздер арқылы бағалайды |
Презентация Ресурс 1 https://phet.colorado.edu/en/simulations/gases-intro ttps://youtu.be/-8mJT5G9CWg (видео) Ресурс 3 С сурет (интернеттен алынған) |
||||||
|
Сабақты қорытындылау 4 минут |
«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы бекіту сұрақтары.
деп атайды?
|
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгеріп, сұрақтарға жауап береді. |
«Аяқталмаған сөйлем » әдісі арқылы әр оқушы өзін-өзі бағалайды. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы: 3 мин Рефлексия, Үй тапсырмасы |
БББ кестесі
19-жаттығу №6 |
Оқушылар БББ кестесі арқылы кері байланыс береді |
Сабақта белсенді қатысқан оқушыларды мұғалім бағалайды |
|
Тапсырма №1
I топ-Бойль Мариот заңы
Изобаралық процесті сипаттап, параметрлердің тәуелділіктерін ажыратыңдар.
II топ - Гей Люссак заңы
.Изобаралық ұлғаю және сығылу кезінде газдың жасайтын жұмысына сипаттама беріңдер.
II топ - Шарль заңы
Тұрақты қысымда берілген массасы газ көлемі температурасы бойынша өзгеретін өрнекті жазып түсіндіріңдер
Тапсырма 2 (ЕҚБ) үшін

https://phet.colorado.edu/en/simulations/gases-intro
Мұғалім оқушыларға “Phetcolarado” платформасындағы симмуляторды пайдаланып, газ көлемінің температураға тәуелділігін анықтауды тапсырды.
1. Тәжірибеге сүйеніп Гей Люссак заңы ұғымына анықтама беріңіз (ЕБҚ)
2. Газ молекулаларының қозғалысын бақылап, температура жоғарылағанда және төмендегендегі газ көлемінің өзгерісін бақылаңыз
3. Изобаралық ұлғаю мен суытуды сипаттаңыз (ЕБҚ
4. Симмулятордағы газдардың бастапқы температурасы және көлемінің өзгерісін анықтап кестеге толтырыңыз.
5. Мәндік шамасын бере отырып, соңғы температурадағы көлемді есептеп табыңыз.
6. Газ көлемінің температураға тәуелділік графигін сызыңыз.
Тапсырма 3
(2-сурет)
Жандос әкесімен вулканизациялау орнына барды. Жұмыс барысында автомобиль дөңгелектерінің дұрыс жұмыс жасауы үшін бірнеше параметрлерді тексеруден өткізу керектігін түсінді . Автомобильдің үрленген шинасының құрамында газдың белгіленген мөлшері бар . Жазда температура жоғары болған кезде газдың қысымы артады. Жандостың ойында бұл жұмыстан бірнеше сұрақтар туындады. Сіз бұл сұрақтарға қалай жауап берер едіңіз.
-
Шиналардағы газ қысымының дұрыс өлшенбеуінде қандай қауіп бар?
__________________________________________________________________________________________________
-
Автомобильдің дөңгелектері нашар үрленсе қандай кері процестер байқалады?
__________________________________________________________________________________________________
-
Шиналардың ұзақ уақыт жақсы жұмыс жасауы үшін нені ескеріп отыру керек?
-
370С температурада шинадағы газ көлемі 650 мл болса, қысым тұрақты қалса 450С та қандай көлем алады? (ЕҚБ)
___________________________________________________________________________________________________
-
225 мПа қысымда 3 л ден 13 л ге дейін ұлғайған шинадағы газ қандай жұмыс жасайды?
шағым қалдыра аласыз













