Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Сұйық және қатты денелер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Сынып:10а,ә,б,в,г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кристалл және аморф денелер.Қатты денелердің механикалық қасиеттері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау; 10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау; 10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату; 10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қатты денелердің механикалық қасиеттерін ажырату Серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін есептер шығаруда қолдану |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, оқушы назарын сабаққа аударту. «Ыстық лебіз» Жағымды ахуал қалыптастыру |
Сәлемдеседі, назарды сабаққа
аударады. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін
айтады |
|
Оқулық,оқу құралдары |
||||||||||||
|
Үй тапсырмасын
сұрау Сабақтың ортасы 30 мин. Сабақтың соңы 5мин. |
Т-кестесі. Өткен тақырыпты қайталау Жеке жұмыс Оқушылар кристалл денелердің ерекше қасиеттерін бір бағанға, аморф денелерге тән қасиеттерді екінші бағанға жазып, жеке жұмыс орындайды,соңынан жұптасып салыстырады, пікірлеседі, толықтырады. Жаңа тақырыпты меңгерту «Еркін әңгіме» әдісі топтық жұмыс Жаңа тақырыппен танысып, түсінген ойларымен бөлісу мақсатында топқа берілген тақырып бойынша толық мәлімет беруді тапсырамын. 1-тапсырма 1-топ.Деформация түрлері 2-топ.Механикалық кернеу 3-топ .Гук заңы,серпімділік модулі «Сенесің бе, сенбейсің бе?» Физикалық диктант. Жаңа тақырыпты пысықтау мақсатында тапсырманы орындатамын. 2-тапсырма «Кім жылдам» әдісі Оқушылар тақырыпқа сәйкес құрылымдалған, жағдаятты тапсырмаларды орындайды Топтық жұмыс 3-тапсырма «Түртіп алу жүйесі» әдісі арқылы сабақ бойынша рефлексия жасайды
|
Оқушылар
«Т-кестесін» сызып кристалл және аморф денелерге тән қасиеттерді
жазып шығады. Оқушылар топпен жұмыс жүргізеді 1-топ оқушылары деформацияның қандай түрлері бар екенін мысалдар келтіру арқылы түсіндіреді 2-топ оқушылары механикалық кернеу деп қандай шаманы айтатынын,формуласы мен өлшем бірлігін,материалдардың қасиеттерін ажыратып түсіндіреді 3-топ оқушылары Гук заңы мен серпімділік модулін түсіндіреді
жеке жұмыс орындай отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін біледі Оқушылар қарапайымнан күрделіге қарай тапсырмаларды орындай отырып сабақ мақсатына қол жеткізеді
Білім алушылар сабақ бойынша рефлексия жасап,өз ойларымен бөліседі |
Дескриптор 1.Кристалл, аморф денелердің құрылысының ерекшеліктерін жазады. 2.Изотропты, анизотропты қасиеттерін ажыратады. 3.Балқу температураларын ажыратып жазады. 4.Кристалл, амроф денелерге мысалдар келтіреді
ҚБ:
Өзара бағалау жүргізіледі Дескриптор: 1-топ а.Деформация түрлеріне сипаттайды б. Деформация түрлеріне мысалдар келтіреді в.абсолют, салыстырмалы деформацияларды ажыратады 2-топ а.Механикалық кернеуге анықтама береді б.Механикалық кернеу формуласын жазып түсіндіреді в.Өлшем бірлігін сипаттайды 3-топ а.Гук заңын тұжырымдайды б.серпімділік немесе Юнг модулін түсіндіреді в.Күйреткіш жүктемені түсіндіреді
ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы топтар өзара жұмыстарын бағалайды Дескриптор: а) Кристалл денелердің қасиетін ажыратады ә ) Деформация түрін анықтайды б) Механикалық кернеудің өлшем бірлігін жазады. в) Созылу деформациясының сипатын ажыратады г)Пропорционалдық коэффициент шамасын сипаттап жазады. ҚБ: Дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалайды Дескриптор: 1-есеп. а)Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді ә )Формуланы жазады, түрлендіреді б) Қажетті шаманы есептейді 2-есеп а)Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді ә ) Салыстырмалы ұзарудың мәнін табады б)Сіңірдің ауданын есептейді в) Серпімділік модулін анықтайды 3-есеп а) Деформация түрін ажыратады ә ) Ғимараттың биіктігін септейді. б) Көрсетілген биіктікте ғимарат тұрғызуға болатынын немесе болмайтынын түсіндіреді в)Беріктік қорының мәнін пайдаланып биіктікті есептейді г) Қабырға соғуға қажетті кірпіш санын табады д) Кірпіштің Юнг модулін анықтайды Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне қарай мұғалім кері байланыс беріп,бағалап отырады. «Жарайсың, тапсырманы толық және дұрыс орындай алдың» «Жауабыңды толықтырып,нақты жауап беруге әрекет жаса» «Жауабыңа қандай өзгерістер мен толықтырулар қосар едің» «Бүгінгі тамаша жауабыңа ризамын,өз бетіңше ізденіп жаңа мағлұматтар алуға талпын» |
|
Ресурс 1
|
Кристалл денелер |
Аморф денелер |
|
|
|
2-тапсырма
Физикалық диктант «Сенесің бе,сенбейсің бе?»
|
Мазмұны |
Иә/ жоқ |
|
Барлық кристалл денелер изотропты қасиетке иә ? |
|
|
Дене қабатының бір-біріне қатысты ығысуына байланысты деформацияның түрін ығысу деформациясы деп атаймыз? |
|
|
Механикалық кернеудің өлшем бірлігі 1Н? |
|
|
Созылу деформациясы абсолют ұзарумен және салыстырмалы ұзарумен сипатталады? |
|
|
Гук заңына енген пропорционалдық коэффициент Е серпінділік модулі деп аталады? |
|
3-тапсырма
1-есеп. Адамның жамбас сүйегінің ауданы3 см2.Сүйек ешқандай бүлінбей, қанша Ньютон сығу күшін көтере алады?
Сүйектің беріктік шегі 124МПа (ЕБҚ)
2-есеп.Ұзындығы 16см сіңір 12,4 Н күш әсерінен 3,3мм-ге ұзарады. Сіңірдің диаметрін 9,6 мм деп есептеп, серпімділік модулін анықтаңыз.
3-есеп. Кірпіш үй

Кірпіш- әлемдегі ең танымал құрылыс материалы. Кірпіштің беріктігін сансыз тарихи ғимараттардан көруге болады.Қалыпты жұмыс жағдайында олар ондаған, тіпті жүздеген жылдар бойы сақталады. Тамаша дыбыс және жылу оқшаулау қасиетіне ие. Кірпіштен жасалған тұрғын үй жылжымайтын мүлік нарығында әрқашан жоғары бағағаланады. Кемшілігі:Басқа құрылыс материалына қарағанда қымбаттырық, ал үй салу процесі ұзағырақ.
а) Кірпіштен тұрғызылған ғимараттың қабырғалары деформацияның қай түріне ұшырайды? (ЕБҚ)
ә) Кірпіштің серпімділік шегі 1,5*107Па , кірпіштің тығыздығы 1800кг/м3. Кірпіштен соғылған ғимараттың биіктігін табыңыз..Осындай биіктіктегі қабырға соғуға болады ма? Неліктен? ( ЕБҚ)
в) Егер қажетті беріктік қоры 6-ға тең болса,ғимараттың биіктігі қандай болар еді?
г) 1м2 қабырға тұрғызу үшін қосқабатты 52 кірпіш қажет деп есептесек, биіктіктігі 200м, ені 44,2 м қабырға соғу үшін қанша кірпіш кетеді?
д) Кірпіштің салыстырмалы деформациясы 0,005 деп есептеп, Юнг модулін анықтаңыз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 ЖМБ сынып 2 тоқсан Сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
10 ЖМБ сынып 2 тоқсан Сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Сұйық және қатты денелер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Сынып:10а,ә,б,в,г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кристалл және аморф денелер.Қатты денелердің механикалық қасиеттері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау; 10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау; 10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату; 10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қатты денелердің механикалық қасиеттерін ажырату Серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін есептер шығаруда қолдану |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру. Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, оқушы назарын сабаққа аударту. «Ыстық лебіз» Жағымды ахуал қалыптастыру |
Сәлемдеседі, назарды сабаққа
аударады. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін
айтады |
|
Оқулық,оқу құралдары |
||||||||||||
|
Үй тапсырмасын
сұрау Сабақтың ортасы 30 мин. Сабақтың соңы 5мин. |
Т-кестесі. Өткен тақырыпты қайталау Жеке жұмыс Оқушылар кристалл денелердің ерекше қасиеттерін бір бағанға, аморф денелерге тән қасиеттерді екінші бағанға жазып, жеке жұмыс орындайды,соңынан жұптасып салыстырады, пікірлеседі, толықтырады. Жаңа тақырыпты меңгерту «Еркін әңгіме» әдісі топтық жұмыс Жаңа тақырыппен танысып, түсінген ойларымен бөлісу мақсатында топқа берілген тақырып бойынша толық мәлімет беруді тапсырамын. 1-тапсырма 1-топ.Деформация түрлері 2-топ.Механикалық кернеу 3-топ .Гук заңы,серпімділік модулі «Сенесің бе, сенбейсің бе?» Физикалық диктант. Жаңа тақырыпты пысықтау мақсатында тапсырманы орындатамын. 2-тапсырма «Кім жылдам» әдісі Оқушылар тақырыпқа сәйкес құрылымдалған, жағдаятты тапсырмаларды орындайды Топтық жұмыс 3-тапсырма «Түртіп алу жүйесі» әдісі арқылы сабақ бойынша рефлексия жасайды
|
Оқушылар
«Т-кестесін» сызып кристалл және аморф денелерге тән қасиеттерді
жазып шығады. Оқушылар топпен жұмыс жүргізеді 1-топ оқушылары деформацияның қандай түрлері бар екенін мысалдар келтіру арқылы түсіндіреді 2-топ оқушылары механикалық кернеу деп қандай шаманы айтатынын,формуласы мен өлшем бірлігін,материалдардың қасиеттерін ажыратып түсіндіреді 3-топ оқушылары Гук заңы мен серпімділік модулін түсіндіреді
жеке жұмыс орындай отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін біледі Оқушылар қарапайымнан күрделіге қарай тапсырмаларды орындай отырып сабақ мақсатына қол жеткізеді
Білім алушылар сабақ бойынша рефлексия жасап,өз ойларымен бөліседі |
Дескриптор 1.Кристалл, аморф денелердің құрылысының ерекшеліктерін жазады. 2.Изотропты, анизотропты қасиеттерін ажыратады. 3.Балқу температураларын ажыратып жазады. 4.Кристалл, амроф денелерге мысалдар келтіреді
ҚБ:
Өзара бағалау жүргізіледі Дескриптор: 1-топ а.Деформация түрлеріне сипаттайды б. Деформация түрлеріне мысалдар келтіреді в.абсолют, салыстырмалы деформацияларды ажыратады 2-топ а.Механикалық кернеуге анықтама береді б.Механикалық кернеу формуласын жазып түсіндіреді в.Өлшем бірлігін сипаттайды 3-топ а.Гук заңын тұжырымдайды б.серпімділік немесе Юнг модулін түсіндіреді в.Күйреткіш жүктемені түсіндіреді
ҚБ: «Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы топтар өзара жұмыстарын бағалайды Дескриптор: а) Кристалл денелердің қасиетін ажыратады ә ) Деформация түрін анықтайды б) Механикалық кернеудің өлшем бірлігін жазады. в) Созылу деформациясының сипатын ажыратады г)Пропорционалдық коэффициент шамасын сипаттап жазады. ҚБ: Дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалайды Дескриптор: 1-есеп. а)Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді ә )Формуланы жазады, түрлендіреді б) Қажетті шаманы есептейді 2-есеп а)Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді ә ) Салыстырмалы ұзарудың мәнін табады б)Сіңірдің ауданын есептейді в) Серпімділік модулін анықтайды 3-есеп а) Деформация түрін ажыратады ә ) Ғимараттың биіктігін септейді. б) Көрсетілген биіктікте ғимарат тұрғызуға болатынын немесе болмайтынын түсіндіреді в)Беріктік қорының мәнін пайдаланып биіктікті есептейді г) Қабырға соғуға қажетті кірпіш санын табады д) Кірпіштің Юнг модулін анықтайды Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне қарай мұғалім кері байланыс беріп,бағалап отырады. «Жарайсың, тапсырманы толық және дұрыс орындай алдың» «Жауабыңды толықтырып,нақты жауап беруге әрекет жаса» «Жауабыңа қандай өзгерістер мен толықтырулар қосар едің» «Бүгінгі тамаша жауабыңа ризамын,өз бетіңше ізденіп жаңа мағлұматтар алуға талпын» |
|
Ресурс 1
|
Кристалл денелер |
Аморф денелер |
|
|
|
2-тапсырма
Физикалық диктант «Сенесің бе,сенбейсің бе?»
|
Мазмұны |
Иә/ жоқ |
|
Барлық кристалл денелер изотропты қасиетке иә ? |
|
|
Дене қабатының бір-біріне қатысты ығысуына байланысты деформацияның түрін ығысу деформациясы деп атаймыз? |
|
|
Механикалық кернеудің өлшем бірлігі 1Н? |
|
|
Созылу деформациясы абсолют ұзарумен және салыстырмалы ұзарумен сипатталады? |
|
|
Гук заңына енген пропорционалдық коэффициент Е серпінділік модулі деп аталады? |
|
3-тапсырма
1-есеп. Адамның жамбас сүйегінің ауданы3 см2.Сүйек ешқандай бүлінбей, қанша Ньютон сығу күшін көтере алады?
Сүйектің беріктік шегі 124МПа (ЕБҚ)
2-есеп.Ұзындығы 16см сіңір 12,4 Н күш әсерінен 3,3мм-ге ұзарады. Сіңірдің диаметрін 9,6 мм деп есептеп, серпімділік модулін анықтаңыз.
3-есеп. Кірпіш үй

Кірпіш- әлемдегі ең танымал құрылыс материалы. Кірпіштің беріктігін сансыз тарихи ғимараттардан көруге болады.Қалыпты жұмыс жағдайында олар ондаған, тіпті жүздеген жылдар бойы сақталады. Тамаша дыбыс және жылу оқшаулау қасиетіне ие. Кірпіштен жасалған тұрғын үй жылжымайтын мүлік нарығында әрқашан жоғары бағағаланады. Кемшілігі:Басқа құрылыс материалына қарағанда қымбаттырық, ал үй салу процесі ұзағырақ.
а) Кірпіштен тұрғызылған ғимараттың қабырғалары деформацияның қай түріне ұшырайды? (ЕБҚ)
ә) Кірпіштің серпімділік шегі 1,5*107Па , кірпіштің тығыздығы 1800кг/м3. Кірпіштен соғылған ғимараттың биіктігін табыңыз..Осындай биіктіктегі қабырға соғуға болады ма? Неліктен? ( ЕБҚ)
в) Егер қажетті беріктік қоры 6-ға тең болса,ғимараттың биіктігі қандай болар еді?
г) 1м2 қабырға тұрғызу үшін қосқабатты 52 кірпіш қажет деп есептесек, биіктіктігі 200м, ені 44,2 м қабырға соғу үшін қанша кірпіш кетеді?
д) Кірпіштің салыстырмалы деформациясы 0,005 деп есептеп, Юнг модулін анықтаңыз
шағым қалдыра аласыз













