Математика күні:
Сабақтың тақырыбы: 10 санының құрамы.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: 10 санын екі санның қосындысы түрінде жазу, кез -келген 10-нан кем санды 10-ға дейін толтыру.
2.Дамытушылық: Танымдылығын дамыту, сабаққа қызығушылығын, ойлау қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: Есептеу дағдыларын күнделікті тұрмыста қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ойын сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ -жауап, ойын, салыстыру , түсіндіру әдістері
Сабақтың көрнекіліктері: сандар , сандар құрамы , суреттер, интерактивті тақта
Сабақтың барысы: І . Ұйымдастыру кезеңі
Шапалақпен ой жинақтау.
1+1; 2+1;3+1; 4+1;5+1.
ІІ.Психологиялық дайындық .
Ғылымдардың патшасын
Оқу керек әркімге.
Санау білу ақшасын
Артық болмас ешкімге.
Санау білген ақылды,
Өлшеу білген өнерпаз,
Есте сақта нақылды!
Сандар сабы –асыл тас!
ІІІ. Тірек білімдерін жетілдіру.
-Балалар осы біз тұратын ауылымыз қалай аталады, Сұрыптау бекеті . Онда көбіне кімдер көп жұмыс істейді? Теміржолшылар.Кімнің ата-анасы теміржолда жұмыс істейді?
-Ендеше бүгінгі сабағымызды «Поезд» ойынымен бастайық.
Тыңдаңыздар!Тыңдаңыздар!Көңілді пойыз Сұрыптау бекетінен Астана қаласына жүреді.Жолаушылардың кешікпеуін сұраймыз. Жолаушылардың өз орнына барып отыруларына көмектес.
1)Ойын: «Пойыз» ( вагондарды рет -ретімен орналастыр)
. сандарды өсу ретімен орналастыру.
2) Сандар құрамын қайталау. Ойын : «Кім жылдам?»
9 санының құрамын қайталау.

9
|
8 |
1 |
|
6 |
3 |
|
5 |
4 |
|
4 |
5 |
IV. Жаңа материалмен таныстыру .-Балалар қазір қандай жыл мезгілі?-Қыс
Қыс айлары:желтоқсан, қаңтар, ақпан. Ендеше желтоқсан айындағы мемлекеттік мерекелерді атайықшы 1 желтоқсан қандай мереке? 16 желтоқсан ше ? Ал сендердің сүйікті мерекелерің болатын? Жаңа жыл.
Ендеше аяз атамыз келгенше шыршамызды 10 санының құрамын жазып безендіріп қойсақ .
Оқулықпен жұмыс:
2. №1 100 бет 10 санының құрамын анықтау аялдамасы

10 10 10 10 10
Кестемен жұмыс толтыру аялдамасына келдік :
Кестені толтыру : тақтаға
орындату,
мәнін жазғызу, бес пен
бестің қосындысы он т.б
-Енді сергіп, билеп алсақ та болады.
V.Сергіту сәті.
Электрондық нұсқада « » билету
-Келесі аялдамада не істейді екенбіз қарайық? –Өлшеп, салыстыру .Өлшейік. Көк кесіндінің ұзындығы – 6 см; Қызыл кесіндінің ұзындығы -3 см .Көк кесіндінің қызыл кесіндіден неше сантиметр ұзын,ал қызыл кесінді көктен неше сантиметр қысқа екенін қалай білеміз? 6 см-3 см ==3 см
Тақтаға жазу:6 см-3 см ==3
см
-Үлкен саннан кіші санды азайтамыз
4 тапсырманы ауызша табу-Төрт бұрыштардың белгілерін ата.(4 нүктесі,4 бұрышы,4 қабырғасы,4кесіндісіні көрсетуге болады)

Келесі аялдама дәптермен жұмыс:
VI.Дәптермен жұмыс( арнайы дәптердегі тапсырма) 28 бет
1.
|
10 |
2 |
|
5 |
|
|
|
3 |
|
6 |
2
. Өрнектер құр
және мәндерін тап: 9+1=
8+2=
7+
=
6+
=
+
=
Сұрақтарға жауап беру аялдамасы:
-Міне Аяз атамыз бен Ақшақар да қонаққа келіп қалыпты,көрдіңдер ме оларды сыйлық тар жасап дайындық жасауда, сұрақтарына жауап берейік. (музыка Жаңа жыл)

-Ол үшін не істейміз?-Нешеуі артық екенін қандай амал арқылы табамыз? Азайту
10-8= 2
Мысалдарды шығару аялдамасы:
VIІ.Ойын « » тақтаға орындату кезекпен шығып отырып орындайды.

VIІІ. Логикалық тапсырма .
Х.Сабақтың қорытындысы.
-Бүгін қандай тақырыппен таныстық?
-Сабақта не істедік?
-Қандай тапсырма қиын болды?
ХІ. Жақсы жұмыс істеген оқушыларды мадақтау.
Үйге тапсырма:
Бағалау: мақтау , мадақтау
Тексерілді:
Бір дегенің -бесігіңді түзеуң
Екі дегенің -Егеменді елдігің
Үш дегенің - ана тілің асылың
Төртіншіңіз -төрелікке сайлаған.
Нұсултандай атамыз бар сыйлаған
Бес дегенің берекелі болғаның
Балдырғандай өніп, өсіп толғаның.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 санының құрамы
10 санының құрамы
Математика күні:
Сабақтың тақырыбы: 10 санының құрамы.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: 10 санын екі санның қосындысы түрінде жазу, кез -келген 10-нан кем санды 10-ға дейін толтыру.
2.Дамытушылық: Танымдылығын дамыту, сабаққа қызығушылығын, ойлау қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: Есептеу дағдыларын күнделікті тұрмыста қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ойын сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ -жауап, ойын, салыстыру , түсіндіру әдістері
Сабақтың көрнекіліктері: сандар , сандар құрамы , суреттер, интерактивті тақта
Сабақтың барысы: І . Ұйымдастыру кезеңі
Шапалақпен ой жинақтау.
1+1; 2+1;3+1; 4+1;5+1.
ІІ.Психологиялық дайындық .
Ғылымдардың патшасын
Оқу керек әркімге.
Санау білу ақшасын
Артық болмас ешкімге.
Санау білген ақылды,
Өлшеу білген өнерпаз,
Есте сақта нақылды!
Сандар сабы –асыл тас!
ІІІ. Тірек білімдерін жетілдіру.
-Балалар осы біз тұратын ауылымыз қалай аталады, Сұрыптау бекеті . Онда көбіне кімдер көп жұмыс істейді? Теміржолшылар.Кімнің ата-анасы теміржолда жұмыс істейді?
-Ендеше бүгінгі сабағымызды «Поезд» ойынымен бастайық.
Тыңдаңыздар!Тыңдаңыздар!Көңілді пойыз Сұрыптау бекетінен Астана қаласына жүреді.Жолаушылардың кешікпеуін сұраймыз. Жолаушылардың өз орнына барып отыруларына көмектес.
1)Ойын: «Пойыз» ( вагондарды рет -ретімен орналастыр)
. сандарды өсу ретімен орналастыру.
2) Сандар құрамын қайталау. Ойын : «Кім жылдам?»
9 санының құрамын қайталау.

9
|
8 |
1 |
|
6 |
3 |
|
5 |
4 |
|
4 |
5 |
IV. Жаңа материалмен таныстыру .-Балалар қазір қандай жыл мезгілі?-Қыс
Қыс айлары:желтоқсан, қаңтар, ақпан. Ендеше желтоқсан айындағы мемлекеттік мерекелерді атайықшы 1 желтоқсан қандай мереке? 16 желтоқсан ше ? Ал сендердің сүйікті мерекелерің болатын? Жаңа жыл.
Ендеше аяз атамыз келгенше шыршамызды 10 санының құрамын жазып безендіріп қойсақ .
Оқулықпен жұмыс:
2. №1 100 бет 10 санының құрамын анықтау аялдамасы

10 10 10 10 10
Кестемен жұмыс толтыру аялдамасына келдік :
Кестені толтыру : тақтаға
орындату,
мәнін жазғызу, бес пен
бестің қосындысы он т.б
-Енді сергіп, билеп алсақ та болады.
V.Сергіту сәті.
Электрондық нұсқада « » билету
-Келесі аялдамада не істейді екенбіз қарайық? –Өлшеп, салыстыру .Өлшейік. Көк кесіндінің ұзындығы – 6 см; Қызыл кесіндінің ұзындығы -3 см .Көк кесіндінің қызыл кесіндіден неше сантиметр ұзын,ал қызыл кесінді көктен неше сантиметр қысқа екенін қалай білеміз? 6 см-3 см ==3 см
Тақтаға жазу:6 см-3 см ==3
см
-Үлкен саннан кіші санды азайтамыз
4 тапсырманы ауызша табу-Төрт бұрыштардың белгілерін ата.(4 нүктесі,4 бұрышы,4 қабырғасы,4кесіндісіні көрсетуге болады)

Келесі аялдама дәптермен жұмыс:
VI.Дәптермен жұмыс( арнайы дәптердегі тапсырма) 28 бет
1.
|
10 |
2 |
|
5 |
|
|
|
3 |
|
6 |
2
. Өрнектер құр
және мәндерін тап: 9+1=
8+2=
7+
=
6+
=
+
=
Сұрақтарға жауап беру аялдамасы:
-Міне Аяз атамыз бен Ақшақар да қонаққа келіп қалыпты,көрдіңдер ме оларды сыйлық тар жасап дайындық жасауда, сұрақтарына жауап берейік. (музыка Жаңа жыл)

-Ол үшін не істейміз?-Нешеуі артық екенін қандай амал арқылы табамыз? Азайту
10-8= 2
Мысалдарды шығару аялдамасы:
VIІ.Ойын « » тақтаға орындату кезекпен шығып отырып орындайды.

VIІІ. Логикалық тапсырма .
Х.Сабақтың қорытындысы.
-Бүгін қандай тақырыппен таныстық?
-Сабақта не істедік?
-Қандай тапсырма қиын болды?
ХІ. Жақсы жұмыс істеген оқушыларды мадақтау.
Үйге тапсырма:
Бағалау: мақтау , мадақтау
Тексерілді:
Бір дегенің -бесігіңді түзеуң
Екі дегенің -Егеменді елдігің
Үш дегенің - ана тілің асылың
Төртіншіңіз -төрелікке сайлаған.
Нұсултандай атамыз бар сыйлаған
Бес дегенің берекелі болғаның
Балдырғандай өніп, өсіп толғаның.
шағым қалдыра аласыз













