Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
10 сынып, 2 тоқсан. Графика және жобалау
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Графика және жобалау |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 10 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Кескіннің мәні мен тарихы Графикалық кескінді орындау әдістері |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
10.1.1.1. Адам өмірінде және әр түрлі салада (ғылымда, техникада және өнерде) ақпаратты визуалды түрде берудегі кескіндердің ролінің маңызын біліетіндігін және түсінетіндігін көрсету 10.1.1.2 Графиканы орындаудың әртүрлі әдістерін білу |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
- Графикалық бейнелердің сорттары туралы білімді және түсінікті көрсету; -Графикалық бейнелерді алудың әр түрлі әдістерін білу; |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сабақ басында: Оқушымен амандасу/ тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой қозғау. Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру. Сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау |
Оқушы амандасып, сәттілік тілейді. Оқушылар құндылық туралы мақал-мәтел, өлең шумақтарын айтады. Ойлану арқылы оқушы қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: өзін өзі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер |
||
Ортасы
|
Сабақтың басында түрлі петроглифтер көрсетіледі. Бұл суретте қандай ақпараттар берілген? Графикалық көріністе қандай мағлұматтар берілген? Кескіндерді визуализациялауда және ақпараттарды беруде адам өміріне және әртүрлі қызмет саласыда қандай рөл атқарады? Жақсы осы берілген ақпараттарды өз ойларыңызбен басқа түрде постерде көсетуге тырысыңыз. Постерлерді таныстырыңыз Пікір графикалық бейнелер дегеніміз-ол,,,,,,,,,, Өте жақсы ал енді мынандай мысалдарға жауап беріп көр,
осы берілген үлгілерді көркемдік, техникалық, ғылыми тағы басқа топтарға бөліп көр. Оларды қалай және қандай критерийлер арқылы бөлдіңіз? Олай болса сабақтың қорытындысын шығарайық: графикалық кескіндер дегенде нені және неге айтамыз? Талқылауға арналған сұрақтар: - Суреттер бірдей ме? - Құрылыс текшелерінің арасындағы айырмашылық
неде? XVIII ғасырдың соңында – XIX ғасырдың басында, геометрия пайда болған және дами бастады ортогоналды сипаттама болжамдардың әдісі ғылыми негізделген. G. Графикте және жоспарда келесі сөздердің мағынасын топта талқылаңыз:Сурет салу Өнім Толығырақ Жинау бөлігі Жинақ Кешен Қазіргі суреттер Техникалық құжаттаманы ресімдеу мен тіркеудің әдістері мен ережелерін меңгерген жағдайда сіз ұсынатын өнімдердің барлық аталған түрлері. - Егер болашақ мамандық үшін талап етілмесе, әрқайсысы сіз туралы тақырыпты қалай біледі? Жауап қарапайым: сурет салуды зерттеу әртүрлі мамандықтар үшін қажет болғандықтан, бейнелі және логикалық ойлауды, интеллектті, назарын, жұмсақтығы мен дәлдігін дамытуға ықпал етеді.Сонымен қатар, сурет салу туралы білу үйдегі тұрмыстық техниканы кішігірім жөндеуге мүмкіндік береді Қарапайым бөліктің құрылысын қарастырайық 1.Геометриялық пішінді талдау. - Бөлімнің қандай түрі бар? 2 Негізгі көріністі құру, оның құрамын талдау, мысалы: тіктөртбұрыш, тік бұрышты кескіндер, ортасында - шеңбер. Сурет симметрияның екі осіне қатысты симметриялы. 3 Пішімнің орнын таңдау: ұзындығы биіктіктен
үлкен болса, көлденең; егер биіктігі ұзындығынан ұзын болса, онда -
тігінен. 5 Суреттің жұмыс өрісін анықтаңыз 6 Суреттің құрамдық шешімі:
7 Таңбалау және сурет салу: A) контурдың сыртқы контурының ерекшелігі. B) бөліктің контурының ішкі құрылымын нақтылау. 8 Ұзындығы, биіктігі және қалыңдығы бойынша өлшем. 9 Соққы: шеңберлер, көлденең сызықтар, тік, көлбеу. |
Оқушы пікір шығарып пікірімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.
Оқушы қарапайым бөліктің құрылысын қарастырады.
Оқушы негізгі жапсырманы толтырады Негізгі жапсырманы толтыру. (I) Жұмыс кітабындағы бөлшектердің құрылысын орындау. |
Дискриптор Графикалық кескіндерді танып біледі, ажырата алады, маңыздылығын түсіндіреді. |
http://keleshek-2030.kz/books/graf_pr1_10kz.php Слайд /site/chercenie/lessons Бейне фильм1 https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/8706/ |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушы рефлекциясы: Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп, білгенін айтады. |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
||
|
Графика және жобалау |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 10 сабақ 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Негізгі сызу құралдары, жұмыстың тәсілдері мен жұмыс орнын ұйымдастыру |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
10.1.2.1.Негізгі сызба құрал- саймандарын білу 10.1.2.2. Графикалық жұмыстарды орындағанда сызба құрал- саймандарымен жұмыс жасаудың тәжірбиелік дағдыларын көрсету |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сабақ басында: Ұйымдастыру, сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау.
«Жасампаздық және
жаңашылдық» тақырыбында ой қозғау. |
Оқушы амандасып, сәттілік тілейді. Ой қозғайды, ойларын айтады. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
Ортасы |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі.
1. Графикалық бейнелер қағаздың тегіс жағында орындалады. 2. Суреттердің орындалуы кезінде суреттің ластануына жол бермеу үшін қолдың тазалығын қадағалау қажет 3. Қағаздың бос жерлерінжұмыс лас болып қалмау үшін, таза қағазбен жауып қою қажет. Өнеркәсіпте қаттылығына байланысты түрлі қарындаштар жиынтығын шығарады. Қаттылық дәрежесі қолданылатын қарындашта әріптер мен сандармен көрсетілген Қарындаштар сызбаларды іске асыруда маңызды рөл атқарады, өйткені графикалық кескіннің сапасы олардың қаттылығын дұрыс таңдауына байланысты: T, 2Т, ЖК, 4T, 5 Тл, 6T, 7T, H - қатты, HM, HB, М, 2М, З.М., 4M, 5М, 6М-жұмсақ: қарындаштың қаттылығы әріптер мен сандардан арқылы көрсетіледі CT - орташа қаттылық. Графикалық жұмыс кезінде қарындаштағы сызықтардың қалыңдығын өзгереді, сондықтан оны наждак қағазға үикелеп тегістеп отыру керек (8-сурет, с).
Мысал:
Сызық жүргізу барысында қолдардың орналасуы №2 тапсырма. Оқытушының нұсқауларына сәйкес, жұмыс кітабындағы оқушылар сурет салу құралдарын пайдалана отырып, тік, көлденең және көлбеу сызықтарды, сондай-ақ шеңберлерді жүргізеді. Айналмалы церкуль |
Оқушылар өз пікірімен бөліседі
Оқытушының нұсқауларына сәйкес, жұмыс кітабындағы оқушы сурет салу құралдарын пайдалана отырып, тік, көлденең және көлбеу сызықтарды, сондай-ақ шеңберлерді жүргізеді.
|
Дискриптор Графикалық кескіндерді танып біледі, ажырата алады, маңыздылығын түсіндіреді. |
Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б. Жәй қаламдар жиынтығы. Плакаттар, кестелер
Интернет-дерек көзі: http://www.granitvtd.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=4 Үлестірме материалдар |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Графика және жобалау |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 10 сабақ 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Сызбаны безендіру |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
10.1.3.1. Стандарт бойынша сызба орындау мен безендіру ережелерін білу және сақтау |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сабақ басында: Ұйымдастыру, сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау. «Әділдік және
жауапкершілік» тақырыбында ой
қозғау. |
Оқушы амандасып, сәттілік тілейді. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: өзін өзі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер |
||
Ортасы
|
Сабақ барысы: Негізгі бөлім Алғашқы стандарттар Кеңес Одағында «Машина жасаудың барлық түрлеріне арналған сызбалар» деген атпен 1928 жылы қабылданды. Стандарт дегеніміз өндірістің барлық салаларындағы конструкторлық құжаттарды орындау мен безендірудің біріңғай ережелерін тағайындайтын нормативтік құжат. Стандарттар тек сызбаларға ғана емес,сонымен қатар өндірістегі өндірілетін өнімдердің жекеленетін түрлеріне де тағайындалған.Олардың кейбіреулеріне әлі күнге дейін МЕСТ 27456-90 деп жазылады, ол мемлекеттік стандарт,тіркеуге алынған өнімге берілген нөмірді және стандарт бекітілген мерзімді көрсетеді.
Негізгі бөлім Масштаб дегенміз- тетік кескінінің өлшемдерінің оның нақты өлшемдерінен қанша есе артық немесе қанша есе кем екендігін көрсететін сан. Кішірейту масштабтары-1:2; 1:2,5; 1:4; 1:5 және т.с.с. Үлкейту масштабтары-2:1; 2,5:1; 4:1; 5:1 және т.с.с. Нақты шама-1:1. Масштабтарды былайша жазып көрсетеді: М1:1; М1:2; М5:1 Өндіріс пен құрылыстың барлық салаларындағы сызбалар белгілі бір стандартты өлшемдегі пішім (формат) қағаздарында орындалады.Сызуда әртүрлі өлшемдегі пішімдер қолданылады, олар: АО; А1; А2; А3; А4. Пішімнің өлшемдері: АО-841х1189 А1-594х841 А2-420х594 А3-297х420 А4-210х297 А5-148х210 А6-105х148 А7-74х105 А8-52х74 Слайд көрсету. Т әжіребиелік жұмыс: А4 пішімінде сызбаны шектейтін сызықтардың (жиектеменің) сызылуы.
|
Оқушы өз пікірімен бөліседі
Оқушы интернет арқылы стандарт құжаты, бірлескен өндіріс өнімдері туралы зерттеу жүргізеді.
Оқушы жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді
|
Дискриптор Графикалық кескіндерді танып біледі, ажырата алады, маңыздылығын түсіндіреді. |
Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала,және т.б. Жәй қаламдар жиынтығы. Плакаттар, кестелер Интернет-дерек көзі: http://www.granitvtd.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=4 Үлестірме материалдар |
||
Аяқталуы
|
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Графика және жобалау |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 10 сабақ 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тәжірибелік жұмыс (сызық түрлері, сызба қаріптері, өлшемдерді қою) |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
10.1.3.3. Негізгі жазулар мен өлшемдерді қою, сызба қаріптері, сызық түрлері, масштабтар туралы білімдерін көрсете отырып, графикалық кескін орындау |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сабақ басында: Ұйымдастыру, сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау. «Әділдік және
жауапкершілік» тақырыбында ой
қозғау. Біз сізбен сызбадағы сызық түрлерімен танысамыз. Сызбада графикалық кескін орындауды оқып-үйренесің. Бүгінгі сабағымыздың алғашқы тақырыбы: 3.3 Сызба сызықтары №1 Тәжірбиелік жұмыс Бүгінгі сабақта: Сенің білетінің:
Сенің меңгеретінің: Сызба сызықтарының орындалуын Өткен тақырыпты
қайталау сұрақтары: 4. Негізгі жазбаны толтыру ережесі 5. Масштабты не үшін қолданады? |
Оқушы амандасып, сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушы қайталау сұрақтарына жауап береді. «Әділдік және жауапкершілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: өзін өзі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер
|
||
Ортасы
|
Сабақ барысы: Негізгі бөлім Сызба сызықтарының түрлері жайлы мағлұмат. Мұғалім оқушыларды сызба сызықтарының түрлерімен таныстырады (интерактивті тақтада бейнекөрсетілім, көрнекі плакаттар)
1-4. Жіңішке
нүктелі үзілме сызық (5мм-30мм), ал аралықтары 3мм-5мм. Нүкте
(сызықша) бөлік аралықтарының дәл ортасына қойылады. Сызбаның
осьтік және центрлік сызықтары осы сызықтың көмегімен
көрсетіледі. 3. Үзілме сызық. Сызық бөліктерінің ұзындығы 2мм-ден 8мм-ге дейінгі аралықта, ал олардың арақашықтықтары 1мм-ден 2мм-ге дейінгі аралықта алынады. Үзілме сызық сызбадағы көрінбейтін сызықтарды кескіндеу үшін қолданылады. 5 . Тұтас ирек сызық. Жуандығы тұтас жіңішке сызықтың жуандығымен бірдей. Үзу сызықтары үшін және тілікті көріністен бөлу үшін қолданылады. Ирек сызық сызу аспаптарының көмегінсіз, қолдан салынады. 6. Тұтас жіңішке сызық. Оның жуандығы негізгі сызықтың жуандығынан екі-үш есе жіңішке болады. Олар:шығару және өлшем сызықтары, проекция және координата осьтері, көмекші тұрғызу сызықтары, қима және тілікті сызықтау (штрихтау). Тапсырма: 1.А3 пішімінде сызба сызықтарының түрлерін сызу Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды оқушылардың естеріне салу. Бекіту Сабағымызды қорытындылайық. Оқу тапсырмасы:
Бүгінгі сабақта:
|
Оқушы өз пікірімен бөліседі
.
Оқушы А4 пішімінде сызбаны шектейтін сызықтарды (жиектемелерді) сызады
|
Дискриптор Сызбаны орындағанда сызық түрлерін дұрыс жүргізе біледі; |
Көрнекіліктер, қосымша әдебиет, дидактикалық материал: И.С.Вышнепольский «Техникалық сызу», Москва «Жоғары мектеп», 1988 жыл, тапсырмалар сызбасы Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б. Жәй қаламдар жиынтығы. Плакаттар, кестелер
Жай қарындаш жиынтығы. А4 пішіндегі қағаз. Постерлер, сызба қаріптерін жазу ережесі бар кесте |
||
Аяқталуы
|
. Рефлексия. Оқушы төмендегі сұрақтар төңірегінде кері байланыс береді: Не білдім? Нені үйрендім? Мен үшін не қиындық туғызды? Жорамал жауаптар: Сызықты қолдану себебін білдім Мен тиісті сызық түрлерімен сызба орындауды үйрендім. Өлшем сызықтары мен белгілерді қою ережелерін үйрендім. |
Оқушы өз жұмыстарын көрсетіп, өзін өзі бағалайды, ең табысты нұсқаны анықтайды |
Оқушының айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Сынып: 10 |
Графика және жобалау |
||||
Сабақ реті/ 5 Күні |
|
||||
Тарау немесе бөлім атауы: |
Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
4.1 Параллель және өзара перпендикуляр түзулерді салу. Шеңберлерді кесіндіні және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу |
||||
Оқу мақсаты: |
10.1.4.1 Сызбада геометриялық салуларды әр түрлі сызба құралдарымен орындау (кесіндіні бөлу, шеңберлерді және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу) |
||||
Құндылықтарды дарыту |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ
|
||||
Уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1 минут Ұйымдастыру |
Сабақ басында: Ұйымдастыру, сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау. Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, «тәуелсіздік және отаншылдық» тақырыбында ой қозғау. Оқушыларды фотоколлаж туындыларымен таныстыру. Бүгінгі сабағымыздың алғашқы тақырыбы: Параллель және өзара перпендикуляр түзулерді салу. Кесіндіні және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу Бүгінгі сабақта: Сенің білетінің:
Сенің меңгеретінің: Параллель және перпендикуляр түзулерді аспаптар арқылы салып үйрену. Кесіндіні және бұрыштарды тең бөліктерге бөлу |
Оқушы амандасып, сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушы қайталау сұрақтарына жауап береді. Оқушылар ой қозғайды, ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді. |
|
Көрнекіліктер, қосымша әдебиет, дидактикалық материал: Презентация |
|
25 минут Жаңа сабақ |
Тақырыбы: «Параллель және өзара перпендикуляр түзулерді салу. Түзу кесіндісін және шеңберді тең бөліктерге бөлу»ЛАМА Жаңа тақырыпты түсіндіру
Кесіндіні тең бөлікке бөлу. (4
слайд) Кесіндіні тең бөлікке бөлу. (4
слайд) Ең алдымен оқушыларға шеңберді тақтаға сызып, содан соң оны тең бөліктерге бөлу жолдарын көрсетемін. 2. Шеңберді тең 3, 6, 12 бөлікке бөлу. 3. Шеңберді тең 4, 8, 16 бөлікке бөлу. 4. Шеңберді тең 5 және 10 бөлікке бөлу |
Жаңа тақырыпты меңгеру
|
|
Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б. |
|
15 минут |
Сабақ барысы
Мысал үшін геометриялық фигураларды (кесінді, бұрыш, шеңбер)қарастыру және кесіндіні, бұрышты,шеңберді берілген қатынастары бойынша тең бөліктерге топпенен қандай құралдар көмегімен, графикалық операциялармен орындалатынын талқылаңыз. 1 тапсырма. Шеңберді тең 3,6,12 бөліктерге бөліңіз. Мысал:
Мысал:
Мысал: |
Жаңа тақырыпты меңгеру Оқушылар кесіндәлерді тең бөліктерге бөледі. |
Дескриптор: Параллель және өзара перпендикуляр түзулерді салады Кесінділерді тең бөліктерге бөледі Математика, физика, тарих және өнер арасындағы қарым-қатынасты анықтады. |
Интернет-дерек көзі: http://www.granitvtd.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=6 https://www.youtube.com/watch?v=xiYPfKImt0E
|
|
3 минут Бекіту |
Тақырыпты бекіту. Тапсырманы орындаңыз Б ұл тапсырма дифференциациялауды қамтиды.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Жай қарындаш жиынтығы. А4 пішіндегі қағаз. Постерлер, сызба қаріптерін жазу ережесі бар кесте |
|
|
. Рефлексия. Оқушылар төмендегі сұрақтар төңірегінде кері байланыс береді: Не білдім? Нені үйрендім? Мен үшін не қиындық туғызды? Жорамал жауаптар: Кесінділерді тең бөлікке бөлу ережесін білдім |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
Пән/Сынып:10 |
Графика және жобалау |
||||
Сабақ реті/ 6 Күні |
|
||||
Тарау немесе бөлім атауы: |
Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Түйіндесулер. Құрама доғалық және ирек сызғышпен орындалатын сызықтар |
||||
Оқу мақсаты: |
10.1.4.2.Овал, қисық сызықтар және әр түрлі түйіндесу сызбаларының тәсілдерін көрсету |
||||
Сабақтың мақсаты |
|
||||
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
||||
Уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1 минут Ұйымдастыру |
Сабақ басында: Ұйымдастыру, сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау. «Бірлік және
ынтымақ» тақырыбында ой қозғау. Бүгінгі сабағымыздың алғашқы тақырыбы: 4.3 Түйіндесулер 4.4 Құрамадоғалық және ирек сызғышпен орындалатын сызықтар Бүгінгі сабақта: Сенің білетінің: Түйіндесудің түрлерін ажырата білу Сенің меңгеретінің: Түйіндесу сызықтарын сызбада орындау |
Сабақтың мақсатымен танысады. Ой қозғайды, өз ойларымен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау |
Көрнекіліктер, қосымша әдебиет, дидактикалық материал: Презентация |
|
25 минут Жаңа сабақ 15 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Бір түзу сызықтың екінші түзу сызыққа біртіндеп көшуі – түйіндесу деп аталады. Түйіндесулерді салу үшін түйіндесу центрі мен нүктелерін табу керек.
а) түйіндесу центрін табу үшін шеңбердің О нүктесінен радиусы R + r болатын көмекші доға жүргізеді. б) АВ түзуінен r қашықтықта радиусы R + r доғасымен қиылысқанша, АВ түзуге параллель түзу жүргізеді. Шыққан О1 нүкте түйіндесу центрі. в) О О1 қосқанда М нүктесі пайда болады. О1 нүктеден перпендикуляр жібереміз, Н нүктесі пайда болады. г) М,Н түйіндесу нүктелерін r доғасымен қосып сызық жүргіземіз
А) І- шеңбердіңдиам. r1-30 мм, ІІ- шеңбердіңдиам. r2 –20 мм, түйіндесу радиусы R – 10 мм. Б) шеңбер ø r2 + R екішеңберсызу, центрі О1 және О2 ø r1 — R в) қиылысқан нүкте О, О1О, О2О – қосамыз. Қиылысқан нүктелер А және В. Сырттай түйіндесу 4.Шеңберлер доғаларын түйіндестіру нәтижесінде алынған тұйық сызықты – сопақша (овал) деп атайды. Сопақшаларды бір осьті және екі осьті деп ажыратады. Екі осьті сопақша осьтерінің ұзындықтарымен анықталады.
Сабақ барысы
Мысал:
Мысал:
|
Жаңа тақырыпты меңгереді.
Екі осьті сопақша осьтерінің ұзындықтарымен анықтайды.
Оқушылар түйіндеслерді сызбада орындайды.
|
Дискриптор: Сызбада геометриялық салуларды әр түрлі сызба құралдарымен орындайды. |
Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б.
Интернет-дерек көзі: http://www.granitvtd.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=6 https://www.youtube.com/watch?v=xiYPfKImt0E |
|
3 минут Бекіту |
Тақырыпты бекіту. Тапсырманы орындаңыз Үлкен осінің ұзындығы 80 мм, кіші осінің ұзындығы 50 мм болатын екі осьті сопақша салу. |
Тақырыпты меңгергенін дәлелдейді. |
|
|
|
|
Рефлексия. Оқушы төмендегі сұрақтар төңірегінде кері байланыс береді: Не білдім? Нені үйрендім? Мен үшін не қиындық туғызды? Жорамал жауаптар: Түйіндесу ережесін білдім Мен тиісті сызбада сызықтарды түйіндестіруді үйрендім. |
Оқушы сұрақтар төңірегінде кері байланыс береді. |
|
|
Графика және жобалау |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 10 сабақ 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Проекциялаудың негізгі әдістері |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
10.2.1.1.Проекциялау әдіс- тәсілдерін білу және түсіну |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сабақ басында: Оқушылармен амандасу/ тексеріс жүргізу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру. Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру. Сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау « Әділдік және жауапкершілік » тақырыбында ой қозғау. Оқушылар арасында шағын пікірталас жүргізуОқушыларды құндылық мазмұнына бағытталған оқуға құштар мектебіне тарту. |
Оқушы амандасып, сәттілік тілейді. Оқушылар шағын пікірталас жүргізеді. |
Қалыптастырушы бағалау: өзін өзі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер |
||
Ортасы
|
Оқушыға «Проекция»-латын сөзі, ол «алға лақтыру» деген мағынаны білдіреді. Проекциялаудың төрт түрі бар: орталық, параллель, аксонометриялық және тікбұрыштап проекциялау. Егер нәрсенің кескінін салуға көмектесетін проекциялаушы сәулелер бір нүктеден шықса, мұндай проекция орталық проекциялау деп аталады. Орталық проекциялаудың қасиеттері: -нүктенің проекциясы нүкте болады; -түзудің проекциясы түзу болады; -фигуралардың өзара тиесілі проекциялау кезінде бұзылмайды. Проекциялаудың негізгі әдіс - тәсілдері:
1тапсырма:(Ө) Оқушыларға А4 пішіндегі қағазға А- Б кесіндісінің орталық және паралеллді проекциялау арқылы, Р жазықтығында проекциясын табу. (Ұ.Ө)Практикада жиі қолданылатын орталық проекциялаудың түрінің бірі параллель проекциялау. Егер проекциялаушы сәулелер өзара параллель болса, параллель проекциялау деп атайды. Параллель проекциялаудың екі түрі бар: қиғашбұрыштап проекциялау және тікбұрыштап проекциялау. (Т/С)2тапсырма:оқушылар бөлшектерді зерттеп, олардың көріністерін орындайды және топта талқылайды: • қандай көрініс бөлшек пішіні туралы көп ақпарат бере алады? • Қандай көріністі басты көрініс деп атаймыз? • Сіздердің ойыңызша негізгі көрініс қандай жазықтық проекциясына орындалады? (Ө) Тәжірибелік жұмыс. Заттардың көрнекі кескіндердің қажетті көріністерін өз альбомдарыңа орындаңыздар. Сызба аспаптары мен жабдықтарымен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік техникасын сақтауды оқушылардың естеріне салынады |
Оқушы өз пікірлерімен бөліседі.
Прекциялау тақырыбына сызбалар түсіреді. |
Дискриптор Графикалық кескіндерді танып біледі, ажырата алады, маңыздылығын түсіндіреді. |
Проекциялау. https://www.youtube.com/watch?v=hPHqsis7VZ4. |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушы рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? Дайын жұмыстарды таныстыру және талдау. Бірін- бірі бағалау.Кері байланыс беру. |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады . |
Оқушының айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
Графика және жобалау |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 10 сабақ 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Бөлім1: Ақпаратты визуализациялаудың графикалық әдістері мен құралдары |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Екі және үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
10.2.1.2. Екі немесе үш жазықтыққа проекциялаудың сызбада қажетті түрлерінің санын анықтау және білу 10.7.1.1.Қызық есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Сабақ басында: Ұйымдастыру, сабақ мақсаттары мен таныстыру, күтілетін нәтижені анықтау «Жасампаздық және
жаңашылдық» тақырыбында ой қозғау. |
Оқушы амандасып, сәттілік тілейді. Ой қозғайды, ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: өзін өзі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген графикалық суреттер
|
||
Ортасы
|
Жаңа тақырып Оқушыға тақырыпқа байланысты бірнеше геомтериялық денелердің үш жазықтыққа проекциялау әдістерін көрсетемін. Оқушыға тақтадан бөлшектердің үш жазықтыққа проекциялануды естеріңе түсіремін.
Тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушыға таратпа материалдардағы геометриялық денелерді зерттеп, олардың көріністерін анықтап және қажетті жазықтықтарға орындауды ұсынамын. |
Оқушы өз пікірлерімен бөліседі.
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, сызбаны пішімге түсіреді.
|
Дискрипторлар Екі немесе үш жазықтыққа проекциялаудың сызбада қажетті түрлерінің санын анықтайды және біледі. Тапсырмаларды орындаудың тиімді жолдарын ұсынады. |
Дәптер, сызба аспаптары: даярша, рейсшина, лекала, транспортир, үшбұрышты сызғыш, өшіргіш және т.б. Жәй қаламдар жиынтығы. Плакаттар, кестелер Берілген екі көрініс арқылы бөлшектердің үшінші көрінісін орындау. |
||
Аяқталуы
|
Рефлексия: «Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау: Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе . |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады . |
Оқушының айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|