|
10 «Ә» сыныбы |
Қазақстан тарихы |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
«Қазақ хандығының қалыптасуы» |
|
||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
А)Тамыры терең тарихымыздың мәртебесін тану Ә) Мектеп оқушыларының еліне, туған жеріне, тарихына деген құрмет сезімін қалыптастыру. Б) Тарихи танымын, жүйелі ойын дамыту |
|
||||||||||||||||||
|
Оқыту нәтижесі |
Қазақстан жеріндегі тарихи оқиғаларды бір-бірімен байланыстыра отырып негізгі оқиғаларды айта алады. |
|
||||||||||||||||||
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер |
Топтық жұмыс,жеке жұмыс,АКТ пайдалану. |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|
||||||||||||||||||
|
Негізгі дереккөздер |
АКТ, оқулық 10 сынып, Интернет желісінен деректі материалдар |
|
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ынтымақтастық атмосферасын құру Қазақ хандығы тақырыбына байланысты атаулар арқылы топқа бөлу. I-Алтын орда II-Ақ орда III-Мағолстан |
Әр топ өзінің тобының аты мен ұранын қорғап топ мүшелерімен таныстырады. |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ (10 мин) Слайд (5мин) Қызығушылығын ояту: Ой қозғау Миға шабуыл: (3мин) Тек факт әдісі Топтық жұмыс Дерек пе әлде оқиға ма? Ресурстар (5 мин) |
«Ұлы дала дүбірі» деректі фильм көрсетіледі. (Оқушылардың ойы тыңдалады) «Қазақ хандығының қалыптасуы» туралы слайд көрсетіледі
1)Қазақ хандығының құрылуына қай аймақ негіз болды? 2)Қазақ хандығы өз алдына қандай тарихи міндеттер қойды? 3) 3.Қазақ хандығының күш қуатын, саяси беделін нығайтқан хандар? 1)Әбілқайыр тұсындағы қазақ жеріндегі саяси жағдай? 2)Біртұтас ұлттық мемлекет құрылымының басты белгілерін ата? 3)«Тоқсан екі баулы өзбек» шежіресінде не туралы айтылады? 4)Қазақстандағы ру тайпалары шоғырланған басты аймақтар? 5)Дүние жүзіндегі ең күшті, саны көп халық деп айтқан тарихшы? 6)Қазақ ұлттық мемлкеті құрылуының алғышарттары? 7)Моғолстан ханы Есенбұға Керей мен Жәнібекті не себепті құшақ жая қарсы алды? 8)Мұхаммед Хайдар Дулати кім? 9)Қазақ хандығының этникалық құрамы? |
Топ басшыларына берілетін сұрақ Оқушылар топ ішінде талдайды. |
||||||||||||||||||
|
Тапсырма. Кім? Қай жерде? «Тайпалардың орналасуы» кестесін толтыр. (дәптермен жұмыс) (5 мин) |
|
|
||||||||||||||||||
|
Сен қалай ойлайсың? Түйінді ой Өмірмен байланыстыру (2 мин) |
Керей мен Жәнібектің ел басқарудағы,салихалы саясаты қандай жетістіктерге жеткізді? |
Оқушылар өз ойларын пікірін жеткізеді. |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия (2мин) |
|
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау
|
Формативті бағалау; Әр топ басшысының бағалауы, өзін-өзі бағалау |
|
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
№37 «Қазақ хандығының қалыптасуы» туралы қосымша материялдар жинақтау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10-сынып Ашық сабақ "Қазақ хандығының құрылуы"
10-сынып Ашық сабақ "Қазақ хандығының құрылуы"
|
10 «Ә» сыныбы |
Қазақстан тарихы |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
«Қазақ хандығының қалыптасуы» |
|
||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
А)Тамыры терең тарихымыздың мәртебесін тану Ә) Мектеп оқушыларының еліне, туған жеріне, тарихына деген құрмет сезімін қалыптастыру. Б) Тарихи танымын, жүйелі ойын дамыту |
|
||||||||||||||||||
|
Оқыту нәтижесі |
Қазақстан жеріндегі тарихи оқиғаларды бір-бірімен байланыстыра отырып негізгі оқиғаларды айта алады. |
|
||||||||||||||||||
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер |
Топтық жұмыс,жеке жұмыс,АКТ пайдалану. |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|
||||||||||||||||||
|
Негізгі дереккөздер |
АКТ, оқулық 10 сынып, Интернет желісінен деректі материалдар |
|
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ынтымақтастық атмосферасын құру Қазақ хандығы тақырыбына байланысты атаулар арқылы топқа бөлу. I-Алтын орда II-Ақ орда III-Мағолстан |
Әр топ өзінің тобының аты мен ұранын қорғап топ мүшелерімен таныстырады. |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ (10 мин) Слайд (5мин) Қызығушылығын ояту: Ой қозғау Миға шабуыл: (3мин) Тек факт әдісі Топтық жұмыс Дерек пе әлде оқиға ма? Ресурстар (5 мин) |
«Ұлы дала дүбірі» деректі фильм көрсетіледі. (Оқушылардың ойы тыңдалады) «Қазақ хандығының қалыптасуы» туралы слайд көрсетіледі
1)Қазақ хандығының құрылуына қай аймақ негіз болды? 2)Қазақ хандығы өз алдына қандай тарихи міндеттер қойды? 3) 3.Қазақ хандығының күш қуатын, саяси беделін нығайтқан хандар? 1)Әбілқайыр тұсындағы қазақ жеріндегі саяси жағдай? 2)Біртұтас ұлттық мемлекет құрылымының басты белгілерін ата? 3)«Тоқсан екі баулы өзбек» шежіресінде не туралы айтылады? 4)Қазақстандағы ру тайпалары шоғырланған басты аймақтар? 5)Дүние жүзіндегі ең күшті, саны көп халық деп айтқан тарихшы? 6)Қазақ ұлттық мемлкеті құрылуының алғышарттары? 7)Моғолстан ханы Есенбұға Керей мен Жәнібекті не себепті құшақ жая қарсы алды? 8)Мұхаммед Хайдар Дулати кім? 9)Қазақ хандығының этникалық құрамы? |
Топ басшыларына берілетін сұрақ Оқушылар топ ішінде талдайды. |
||||||||||||||||||
|
Тапсырма. Кім? Қай жерде? «Тайпалардың орналасуы» кестесін толтыр. (дәптермен жұмыс) (5 мин) |
|
|
||||||||||||||||||
|
Сен қалай ойлайсың? Түйінді ой Өмірмен байланыстыру (2 мин) |
Керей мен Жәнібектің ел басқарудағы,салихалы саясаты қандай жетістіктерге жеткізді? |
Оқушылар өз ойларын пікірін жеткізеді. |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия (2мин) |
|
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау
|
Формативті бағалау; Әр топ басшысының бағалауы, өзін-өзі бағалау |
|
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
№37 «Қазақ хандығының қалыптасуы» туралы қосымша материялдар жинақтау |
|
шағым қалдыра аласыз













