Материалдар / 10 сынып Биология Кребс циклі+3 ҚМЖ

10 сынып Биология Кребс циклі+3 ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
10сынып ЖМБ бағытына ҚМЖ Кребс циклі+3 сабаққа
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2023
452
0 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

4-сабак

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:


Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып: 10



Сабақтың тақырыбы

Кребс циклі. Электрондық-тасымалдау тізбегі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.4.6 - Кребс циклін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Кребс цикілін негізгі және аралық қосылыстарын сипаттау.

кребс цикілінің қарапайым сұлбасын түсіндіру;

кребс цикілінің химиялық реакцияларына мысалдар келтіру;

Бағалау критерийі

кребц цикілін негізгі және аралық қосылыстарын сипаттайды;

- кребс цикілінің қарапайым сұлбасын түсіндіреді;

- кребс цикілінің химиялық реакцияларына мысалдар келтіреді;

Құндылыққа баулу

Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.

Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3мин





Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу.


Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады.

Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!


Бүгінгі сабақта тек 10балл



3-5мин


Алдыңғы білім Ия, жоқ» әдісі бойынша оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап іздейді




Оқушлыра берілген тапсырманы орындап ұжымдық талқылау жүргізеді

Қалып қойған сөздерді тауып мәтінді толық оқиды

Мұғалімнің бағалауы

«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бір – бірін бағалайд, яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын,басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».


https://wordwall.net/ru/resource/64522366

Сабақтың ортасы

5-15мин
















«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін

оқушыларға бейнеролик көрсетіледі және сұрақтар қойылады:

-Бейнероликке дейінгі сұрақтар

1. Кребс циклінде жүретін процестердің ең маңызды нәтижесі не болып табылады?

2. Тыныс алу тізбегі неден тұрады?

-Бейнеролик кезіндегі сұрақтар

1. Кребс цикілі деген не?

2. Кребс цикіліреакциясының негізгі қосылыстары қандай заттар?

- Бейнероликтен кейінгі сұрақтар

1. Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайды?

2. Заттардың айналу цикілі қандай заттардан басталады?










Оқушылар сұрақтарға жауап береді,талқылайды және өз пікірлерімен бөліседі.Бір – біріне сұрақтар қояды.Өз ойларымен бөліседі.



Білім алушы:

- Кребс циклін сипаттайды

- Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді.

-Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды

ЕБҚ. (ерекше білімді қажет ететін оқушы)

«Активатор 3:2:1» әдісі арқылы бір- бірін бағалау.
3 - нені білдім
2 - нені түсіндім
1 - нәрсені қолдануға дайынмын.














https://youtu.be/VCBXZoMx17c?si=AdTqjsRvKaMFwb04


15-30мин









2 тапсырма

Топпен жұмыс

«Джигсо» әдісі бойынша 3- топқа тапсырма беріледі.

Тапсырмалар

3- қосымшада





ДЖИГСО әдісімен жұмыс ақпарат алу мен пысықтауға, ойлауға ықпал етеді. Оқытудың осы ұжымдық әдісін жүзеге асыру мақсаты – жалпы мәселені алдымен жұпта, кейін ұжымда талқылау, үйрену мен үйрету.




Постер жасап қорғайды

1 –топ Кребс циклін сипаттайды.



2 –топ Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді.



3 - топ Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды



Бағалау критерии:

Кребс циклін түсінеді

- Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсінеді

- Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының біледі




Ресурстар.

Интернеттен алынған материалдар


30-35мин

Жұптық жұмыстар

Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма.

Бұл тапсырма оқушылардың ЖҒС (жаратылыстану ғылыми сауаттылық) «Қорытынды алу үшін мәліметтерді түсіндіру және ғылыми дәлелдемелерді қолдану» құзыреттілігін дамытады.

Мұғалім оқушыларға жаңа тақырып түсіндірді. Гүлжан жаңа тақырыпты толық меңгермеді. Жаңа тақырып бойынша Гүлжан ағасынан сұрауды шешті. Гүлжанның ағасы Ержан университеттің биология мамандығында оқитын еді. Ержан Гүлжанға кребс циклі дегеніміз не екенін толық түсіндіріп берді. Гүлжан жаңа тақырыпты түсінген соң, жаңа тақырып бойынша бірнеше тапсырмалар орындады. Кребс циклін сипаттады. Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатынын түсіндірді. Кребс циклінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтынын анықтады.



1. Гүлжанның жаңа тақырыпты меңгеруінде кімнің ықпалы тиді?

2. Гүлжанның ағасы қайда оқиды?

3. Гүлжан жаңа тақырып бойынша нені меңгерді?

4. Гүлжан жаңа тақырыпты түсіну үшін кімге жүгінді?р


Оқушылар берілген жағдаятпен танысып, мәтінді оқып шығады. Соңынан келесі сұрақтарға жауап береді.


Дескриптор

-Кребс циклін сипаттайды-1балл



- Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді-1балл

- Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды-1балл


35-40мин

Бекіту тапсырмасы

Берілген мәтінді қолдана отырып тест тапсырмасын орындатады

Г.Кребс реакциясының айналмалы реттілігін лимон қышқылы циклі деп аталады. Қазіргі кезде оны Кребс циклі деп атайды. Кребс циклі-жасушаға қажетті энергия ағынын қамтамасыз ететін механизмнің құрамдас бөлігі. Цикл барысында органикалық заттар ыдырап, энергия жинақталады, АТФ синтезделеді

Дескриптор:

-тест тапсырмасын орындайды

Әрбір жауап -1балл

https://learningapps.org/watch?v=piuyw9njn23

Рефлексия


40-45мин




1- түсінбедім, 2- Түсіндім, бірақ қайталуым қажет

3- Өже жақсы түсіндім



Үй жұмысы:

Бүйреке әсер ететін оң және теріс жағдайды зерттейді.

















Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:


Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып: 10



Сабақтың тақырыбы

Биологиялық жүйелер үшін электрон тасымалдаушы тізбектің маңызы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.4.6 - Кребс циклін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Биологиялық жүйелер үшін электрон тасымалдаушы тізбекті анықтайды

Электрон тасымалдаушы тізбектің маңызы сипаттайды

Құндылыққа баулу

Оқушыларды Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілетті, патриоттыққа, өз отанынының дамуына үлес қосуға тәрбиелеу. Бірлік пен ынтымақтастықты сақтауға ,бірлесе еңбектенуге баулу, өзін -өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру, денсаулық сақтауға бағыттау.






Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

0-5мин



5-10мин

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Көңіл күй» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- бірінен көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал туғызады.

Алдыңғы білім Барабанды айналдыра отырып берілген сұрақтарға жауап беруді ұсынады

1.Кребстің катализдік циклі дегеніміз не?

2.Заттардың айналуы циклі қандай заттардан басталады?

3.Кребс циклінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайды?

4.Кребс циклінің қарапайым сұлбасын түсіндір?

5.Кребс циклінің тотығу реакциялары нәтижесінде неліктен АТФ бір емес, екі молекуласы пайда болады?



Оқушылар ұстазымен амандасады, көңіл-күйлерін сұрау арқылы психологиялық ахуал жасайды;

Қошемет сөздермен ынталандыру.

Жарайсыңдар!

Сәттілік!


Бүгінгі сабақта тек 10балл




https://wordwall.net/ru/resource/64524417

Сабақтың ортасы

10-15мин

Жаңа сабақты меңгеру үшін платформадағы ақпарттар ұсынады

Оқушылар қосымша ақпарттармен танысады


https://lwvworc.org/kk/where-is-electron-transport-system-in

Сабақтың ортасы



Жеке жұмыс

15-25мин

Тапсырмалар тізбегі

1тапсырма

Биосинтездің аралық өнімдерін және олардың көмегімен пайда болған заттарды сәйкестендір


Глюкоза


Сукцинил -КоА

Май қышқылдары

оксалацетат

Жануардағы профирин және өсімдіктердегі хлрофилл

цитрат



2 тапсырма Метабализм кезеңдерін әр кезеңде пайда болған АТФ молекуласының санымен сәйкестендір

  1. Гликолиз ....................

  2. Пирожүзімқышқылының тотыға дикорбоксилденуі........................

  3. Кербс циклі..............................

А. 6АТФ, В. 10АТФ, С.24 АТФ


Оқушылар берілген тапсырманы орындайды

Сәйкестендіреді

Жауаптары Глюкоза-оксалацетат

Май қышқылдары-цитрат

ЖжӨ-СукцинилКоА


2тапсырма жауаптары

1.В, 2А, 3.С

Дескриптор:

Глюкозаны дұрыс сайкесін табады

Май қышқылдарын анықтайды

- Сукцинил –КоА сәйкестігін анықтайды-3балл












Дескриптор:

-берілген тапсырманы сәйкестендіреді-2балл



Сабақтың ортасы


Жұптық жұмыс

25-35мин

1. Кербс циклін сипаттайтын дұрыс тұжырымды анықта

А. Көмірсулардың синтезі НАДН+Н+ энергиясы есебінен

В. Макроэргиялық фосфат байланыстарының ыдырауы

С.АТФ энергиясының катаболизмі

Д. Ацетил КоА тотығуының соңғы өнімі



Тест тапсырмасын орындайды

405 ₸ - Сатып алу

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!