ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
Педагогтің аты-жөні |
Аманжол Қарақат Аманжолқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
10 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс жасау |
|
Оқу мақсаты: |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдаланады |
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 5 минут |
Оқушылармен амандасу Оқушылар түгендеу «Серпілген сұрақтар » әдісі арқылы алдыңғы білімді еске түсіре отырып 1) «Ішкі программа» дегеніміз не? 2) Жергілікті айнымалы программаның қай бөлігінде қолданылады? 3) Процедураны программада қалай таныстырады? 4) «Параметрлі және параметрсіз процедура» дегеніміз не? 5) Процедураның жұмысын қалай түсіндірер едің? 6)replace()- командасының қызметі 7)count()- командасының қызметі 8)Len()- командасының қызметі Сабақ тақырыбы: Файлдармен жұмыс жасау . Сабақ мақсаты: Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
Сабақта меңгеретін мақсаттарды білу |
«жарайсың» «жақсы» мадақтау сөздерін қолдану |
Презентация (1 слайдтар) |
|
Жаңа сабақ 5 минут 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру Енді Python программалау тілінде ақпаратты файлдан оқу және файлға жазуға арналған функциялардың жұмысымен танысайық. Python-да файлдардың екі түрі бар.
Файлдан оқу. Оpen () функциясы Файлдан ақпаратты оқу үшін, оны алдымен ашу керек. Файлды ашу үшін де, жазу үшін де Рython-да open () функциясы қолданылады (1-код). Бұл функцияның әдетте екі параметрі бар. 1. Файлдың орналасқан жеріне сілтеме жасалған файлдың атауы (файл жолы). 2. Файлды ашу режимдері: «r» – оқу үшін ашу (reset – файлмен байланыс орнатады) «w» – жазу үшін ашу (write – жазу, файлға жазу) «а» – қосу үшін ашу (apend – қосу, файлға жазба қосу) Егер open () функциясын шақырғанда екінші параметр көрсетілмесе, онда файл мәтіндік файл ретінде ашылады. Файлдан оқу режимінде файлдық айнымалыны пайдаланып оқимыз
1-мысал. Кіру файлында (input.txt (1-сурет)) a және b сандары берілген. Кіру файлынан осы екі санды оқып, шығу файлына (output.txt (2-сурет)) олардың қосындысын шығар (3-код)
f = open('input.txt',"r") a=int(f.readline()) b=int(f.readline()) h = open('output.txt',"w") h.write(str(a+b)) f.close() h.close() |
Жаңа тақырыпты меңгеру 1 дескриптор дескриптор:
|
|
Презентация (2 слайдтар) |
|
Практикум Әр тапсырмаға 5 минут 5 минут 5 минут
|
1 тапсырма Кіру файлында (input.txt)) латын әріптерінен тұратын s жолы берілген. Осы жолдағы әріптердің санын анықтап, шығу файлына (output.txt) жаз. f = open('input.txt',"r") s=f.readline() h = open('output.txt',"w") h.write(str(len(t))) f.close() h.close() 2 тапсырма Сөздерді қосу* Кіру файлында (input.txt)) латын әріптерінен тұратын екі жол жеке қатарларда берілген. Осы екі жолды кіру файлынан оқып, шығу файлына (output. txt) үш көшірмемен жаз. input.txt : Үsh burysh output.txt: Үshburysh f = open('input.txt',"r") a=f.readline() b= f.readline() h = open('output.txt',"w") h.write(str(a+b)) f.close() h.close() 3 тапсырма Input файлында S жол ұзындығы берілген . Жолдағы тақ индекстегі элементтерді Output файлына шығарыңыз
f = open('input.txt',"r") c=f.readline() h = open('output.txt',"w") h.write(c[0:5:2]) f.close() h.close() |
2 тапсырма дескриптор:
3тапсырма Дескриптор:
|
Бағалау критерийлерін ұсыну 1 тапсырма 2 балл 2 тапсырма 2 балл 3 тапсырма 2 балл |
Презентация (11-12 слайдтар) |
|
Бекіту 5 минут |
Тақырыпты меңгергенін анықтау QUIZIZ платформасы арқылы тақырыпты бекіту тестін алу |
Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау |
Бағалау критерийлерін ұсыну |
Презентация (10 слайдтар) |
|
Қорытынды Үй жұмысы |
Сабақты қорытындылау, рефлексия, |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып файлмен жұмыс
10 сынып файлмен жұмыс
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
Педагогтің аты-жөні |
Аманжол Қарақат Аманжолқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
10 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс жасау |
|
Оқу мақсаты: |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдаланады |
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 5 минут |
Оқушылармен амандасу Оқушылар түгендеу «Серпілген сұрақтар » әдісі арқылы алдыңғы білімді еске түсіре отырып 1) «Ішкі программа» дегеніміз не? 2) Жергілікті айнымалы программаның қай бөлігінде қолданылады? 3) Процедураны программада қалай таныстырады? 4) «Параметрлі және параметрсіз процедура» дегеніміз не? 5) Процедураның жұмысын қалай түсіндірер едің? 6)replace()- командасының қызметі 7)count()- командасының қызметі 8)Len()- командасының қызметі Сабақ тақырыбы: Файлдармен жұмыс жасау . Сабақ мақсаты: Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
Сабақта меңгеретін мақсаттарды білу |
«жарайсың» «жақсы» мадақтау сөздерін қолдану |
Презентация (1 слайдтар) |
|
Жаңа сабақ 5 минут 10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру Енді Python программалау тілінде ақпаратты файлдан оқу және файлға жазуға арналған функциялардың жұмысымен танысайық. Python-да файлдардың екі түрі бар.
Файлдан оқу. Оpen () функциясы Файлдан ақпаратты оқу үшін, оны алдымен ашу керек. Файлды ашу үшін де, жазу үшін де Рython-да open () функциясы қолданылады (1-код). Бұл функцияның әдетте екі параметрі бар. 1. Файлдың орналасқан жеріне сілтеме жасалған файлдың атауы (файл жолы). 2. Файлды ашу режимдері: «r» – оқу үшін ашу (reset – файлмен байланыс орнатады) «w» – жазу үшін ашу (write – жазу, файлға жазу) «а» – қосу үшін ашу (apend – қосу, файлға жазба қосу) Егер open () функциясын шақырғанда екінші параметр көрсетілмесе, онда файл мәтіндік файл ретінде ашылады. Файлдан оқу режимінде файлдық айнымалыны пайдаланып оқимыз
1-мысал. Кіру файлында (input.txt (1-сурет)) a және b сандары берілген. Кіру файлынан осы екі санды оқып, шығу файлына (output.txt (2-сурет)) олардың қосындысын шығар (3-код)
f = open('input.txt',"r") a=int(f.readline()) b=int(f.readline()) h = open('output.txt',"w") h.write(str(a+b)) f.close() h.close() |
Жаңа тақырыпты меңгеру 1 дескриптор дескриптор:
|
|
Презентация (2 слайдтар) |
|
Практикум Әр тапсырмаға 5 минут 5 минут 5 минут
|
1 тапсырма Кіру файлында (input.txt)) латын әріптерінен тұратын s жолы берілген. Осы жолдағы әріптердің санын анықтап, шығу файлына (output.txt) жаз. f = open('input.txt',"r") s=f.readline() h = open('output.txt',"w") h.write(str(len(t))) f.close() h.close() 2 тапсырма Сөздерді қосу* Кіру файлында (input.txt)) латын әріптерінен тұратын екі жол жеке қатарларда берілген. Осы екі жолды кіру файлынан оқып, шығу файлына (output. txt) үш көшірмемен жаз. input.txt : Үsh burysh output.txt: Үshburysh f = open('input.txt',"r") a=f.readline() b= f.readline() h = open('output.txt',"w") h.write(str(a+b)) f.close() h.close() 3 тапсырма Input файлында S жол ұзындығы берілген . Жолдағы тақ индекстегі элементтерді Output файлына шығарыңыз
f = open('input.txt',"r") c=f.readline() h = open('output.txt',"w") h.write(c[0:5:2]) f.close() h.close() |
2 тапсырма дескриптор:
3тапсырма Дескриптор:
|
Бағалау критерийлерін ұсыну 1 тапсырма 2 балл 2 тапсырма 2 балл 3 тапсырма 2 балл |
Презентация (11-12 слайдтар) |
|
Бекіту 5 минут |
Тақырыпты меңгергенін анықтау QUIZIZ платформасы арқылы тақырыпты бекіту тестін алу |
Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау |
Бағалау критерийлерін ұсыну |
Презентация (10 слайдтар) |
|
Қорытынды Үй жұмысы |
Сабақты қорытындылау, рефлексия, |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















