10 сынып. Ғаламдық экологиялық проблемалар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

10 сынып. Ғаламдық экологиялық проблемалар

Материал туралы қысқаша түсінік
472 бұйрықпен жасалған 10-сынып География пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ғаламдық экологиялық проблемалар


Бөлім

Табиғатты пайдалану және геоэкология

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 10

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы

Ғаламдық экологиялық проблемалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

10.3.2.8 ғаламдық экологиялық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу

Сабақтың мақсаты


Географиялық заңдылықтарды ғаламдық экологиялық мәселелерге әсерін талдауға дағдыландыру;

Экологиялық мәселелерді шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеуге үйрету;

Экологиялық таза өндірістік жобаларға сипаттама беру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру




Өткен білімді еске түсіру

Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

Сыныпта психологиялық ахуал туғызу, көңіл- күйін көтеру мақсатында оқушыларды топқа бөлу.

Өткен сабақты қайталау мақсатында «Сәйкестендіру» тапсырмасын QR код арқылы орындау.

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қалыптастырушы бағалау

3 балл


Оқулық

АКТ

Ашық сұрақ-жауаптар

Жаңа білім

































































































Сабақты бекіту


Кері байланыс

Сыни тұрғыдан ойлауға «Түрткі, сынақтан өткізу, қайта бағыттау» сұрақтары

  1. Елдер арасындағы халықаралық іс-қимылдарға мысал келтір

  2. Тұрақты даму ұғымын түсіндір

  3. Неліктен ғаламдық экологиялық полцесттерді бір ғана елдің күшімен шешу мүмкін емес?

Жаңа тақырыпты меңгеру. Қызығушылығын ояту:«Суреттер сөйлейді» . Суртеттегі тақырыпты ашу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру

АКТ-ны қолдана отырып оқушыларға географиялық заңдылықтар туралы түсіндіремін. Негізгі үғымдар: Тұрақты даму, Ратификация жайлы мәлімет.

Shape1


Тұрақты даму үлгісі

Shape2

Мұғалім оқушыларға ғаламдық, аймақтық экологиялық мәселелерді жіктеуге тапсырма беремін.

Топтық жұмысқа арналған мәтіндер

Дамыған дүниежүзі елдерінің экологиялық мәселені шешу жолдары

Фиторемедиация- қазіргі кезде қоршаған ортаның мәселесін шешуде қолданады. Ластанған топырақты тез өсетін өсімдіктер арқылы тазарту. Табиғатта берілген тазалау түрін қолдану барысында ешқандай құрылғылар және жұмыс ресурстарын қолданудың қажеті жоқ. Сонымен қатар жерді жырту және судан тазалау керек емес.

АҚШ-та фиторемедация тәсілі бойынша тез өсетін өсімдіктерді сынап, мырыштан ластанған жерді тазарту арқылы қолданады. Сонымен қатар АҚШ-та жапырағы көп өсетін өсімдіктерді егу арқылы күкіртқышқылынан тазартады.

Швецияда ақпа суларды және қоқыс тастайтын орындардағы сұйықтықты қайта өңдеуде қолданады. Қалалық тазалық бөлімдері кір суды ағаштарды маңайына төгеді. Одан кейін осы ағаштарды ұсақтап биоотын ретінде қолданады. Бұл токсинді суды заласыздандырудың қарапайым тәсілі. Егер оны тазаламаған жағдайда, жер асты суымен қосылып су көздерін ластайды.

Бельгия елінде зауыт фабрикалардың маңына тез өсетін ормандарды отырғызады. Олар ауадағы хлорды өзіне сіңіреді. Оның бір жапырағы 200-250 г хлорды жұтуі мүмкін.

Жапония және Исландия елдері жанартаулық аймақтар болғандықтан гейзердің суын үй жылытуда қолданады. Мысал ретінде Исландия елінде бес жылуфикациялық геотермальдік электростанциялар 570 МВТ энергия өндіреді. Бүкіл елдің 25 % ын қамтамасыз етіп отыр.

1 тапсырма. Дәптермен жұмыс

Төмендегі кестені қолдана отырып, берілген сұрақтар бойынша талдау жүргізіңіздер

Елдер

Экологиялық мәселені шешудегі ғылыми-техникалық үрдіс

Канада, АҚШ, Жапония

Пеллет (гранула) – торф, ағаш шіріндісінен алынатын биоотын.

Сұйық биоотын– қант құрағынан, рапс, жүгері, соя, жануар майынан алынады.

Биогаз– метан мен СО2 тұратын биомассаның шіруінен алынатын газдар

Жапония, Сингапур

экологиялық таза сутегімен жүретін автокөліктерді шығару жоспарлануда.

Кәдімгі судан арнайы сутегіні бөліп алатын қозғалтқыштарды шығару және оны автоиндустрияда қолдану болып табылады.

1.Экологиялық мәселені шешуде ғылыми техниканың маңыздылығын сипаттаңыз___________________

2. Ғылыми-техникалық прогрестің жолымен экологиялық мәселені шешіп жатқан елдерге мысал келтіріп, себеп -салдарын түсіндіріңіз______________________________________________

3. Экологиялық таза өнімді алу технологиясын түсіндіріңіз______________________________________

2 тапсырма Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс!» әдісі. Ластануға арналған бейнебаян көрсетіледі. Сыныптың идеяларын топпен талқылаймыз.

Бағалау критерийі

Дескриптор

- Озон қабатының жұқаруы жайында айтады.

-Табиғи ортаның ластануына сипаттама береді

-Озон қабатының жұқаруы жайында айтады.

-Табиғи ортаның ластануына сипаттама береді

Саралау ( дереккөз, диалог және қолдау көрсету)


Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Сабақ барысында белсенді әрі жүйелі түрде жауап берген оқушыларды атап өтіп, сабақты қорытындылаймын.

«Бес бармақ» әдісін қолданып кері байланыс жүргіземін.

  1. Бас бармақ- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды.

  2. Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмектестім? Кімге риза болдым?

  3. Ортан терек – ойлау. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

  4. Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнадыма? Неліктен?

  5. Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім.


Үйге тапсырма: §53-54 оқу, Ғаламдық проблемаларды шешудегі Халықаралық ұйымдарға постер құру.

Оқушылар өздерінің жазғандарын оқиды, мұғалім кері байланыс береді.



















Оқушылар географиялық қабықтың өзгеруіне әсер ететін ғаламдық, аймақтық, жергілікті экологиялық проблемаларды анықтайды.





























Оқушылар ғаламторды және берілген мәтіндерді қолдана отырып АҚШ, Швеция, Бельгия, Жапония, Исландия елдері экологиялық мәселені шешудегі тәжірибесін зерттейді.


Оқушылар озон қабатының жұқаруы, табиғи ортаның ластануы жайында айтады.



Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

Қалыптастырушы бағалау

2 балл

































































Қалыптастырушы бағалау


2 балл


















Топтардың өзара бағалауы

3 балл





Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын.

Бағалау:

8-10 балл –«5»

6-7 балл – «4»

3-5 балл – «3»

0-2 балл – «2»


Дүниежүзі картасы

АКТ

Оқулық

Дәптер































































Оқулық

Дәптер

Дидактикалық материалдар


















АКТ

Оқулық







Бағалау парағы

Рисунок 5





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2023
812
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі