ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар.
§31. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайлар.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Қоректену |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар. §31. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайлар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.2.1-ферменттер белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсерін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
ферменттер белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсерін түсіндіреді ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кіру билеті» әдісінде берілген сұрақтарға жауа беру. Ферменттер белсенділігіне әртүрлі жағдайлар қалай ісер етеді? Эффекторлар, активаторлар, ингибиторлар дегеніміз не? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. «Кіру билеті» әдісіндегі сұрақтарға жауап береді. Бір-бірімен пікір алмасады. Берілген сұрақтардың биологиялық маңызын сипаттайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж
|
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
10.1.2.1-ферменттер белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсерін түсіндіру. §31.Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайлар. |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Протеолитикалық ферменттер, АТФ, нәруыздардың коагуляциясы, қышқылдар, сілтілер, акантоцитоз, акантоз, |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды.
Ph, температура, субстрат концентрациясы, фермент, ингибитор және активатор |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель бейнефильм https://youtu.be/T_hAH7MGSkI?si=X1AofliedCM7jwsE |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру |
Жұптық жұмыс. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды білеміз бе? 1. Жұптық жұмыс 2. Фрейер моделі 3. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларға a. анықтама береді; b. қасиеттін жазады; c. факторлар мен жағдайларды анықтайды ; d. ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды түсіндіреді; |
Оқушылар жұптасып «Фрейер модельі» әдісі бойынша өздеріне берілген тапсырманы орындайды. Әр жұп бір-бірімен пікір алмасады. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларға анықтама береді. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларға тән қасиетті жазады. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды анықтайды. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды түсіндіреді. |
«Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау» әдісі Дескриптор: - Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларға анықтама береді- 2 балл; - Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларға тән қасиетті жазады – 2 балл; - Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды анықтайды- 2 балл; - Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды түсіндіреді – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж А3,А4 формат қағазы, маркер |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
8.Бағалау |
Жеке тапсырма: ЕБҚ тапсырма: «Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» Қандай жаңа білім алдың? Алған біліміңді қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған түсініктер. |
Сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. Берілген сұрақтарға жауап жазады. |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды – 7 балл;
|
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс «§31. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайлар» |
Оқушылар берілген тақырыпша бойынша тірек сызба жасайды, берілген тапсырманы орындайды. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
|
Ақпарат парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«§31. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайлар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ферменттер - жасушаларда синтезделіп, биохимиялық реакцияларға қатысатын ақуыздық табиғаттағы биокатализатор болып табылады. Фермент немесе энзим (лат. fermentum – ашу; грек. en – ішінде, zim – ашытқы; 19 ғ. Ван Гельмонт ұсынған) алғашқыда ашыту үдерістерін¬де анықталған зат. Энзимология, ферментология – ферменттерді зерттейтін ғылым саласы. Ол басқа ғылымдармен: биология, генетика, фармакология, химиямен тығыз байланысты. Ферменттердің қызметі туралы алғашқы ғылыми еңбекті Кирхгофф (1814) жариялады. Кейін ашу үдерісі ашытқы жасушаларында ғана өтеді деген ұйғарым жасаған Л. Пастерге (1871), Либих фермент-тер жасушалардың өмір сүруіндегі пайда болған өнім, ол жасушада да, олардан бөлек те қызмет атқарады деген қарсы пікір білдірді. Либихтің ғылыми көзқарасы М. Манассейна (1871), Бухнер (1897) зерттеулерінде эксперимент жүзінде дәлелденді. Жасушаларда синтезделген ферменттер өзіне тән арнайы қызметтер¬ін организмнің барлық мүшелерінде атқарады. Ферменттік қасиет, негізінен глобулалық құрылымдағы ақуыздарға тән екені белгілі. Бірақ, қазіргі кезде кей¬бір фибриллалық ақуыздар да (актин, миозин) катализдік белсенділік көрсететіні анықталды. Ферменттер жеңіл, тамақ және химия өнеркәсібі, сондай-ақ медициналық практикада кеңінен қолданыс алды. 1. Ферменттер, шұжық, ірімшік және алкогольсіз сусындар дайындау кезінде тамақ өнеркәсібінде пайдаланады, сыра, консервілер сүрлерді. 2. Ферменттер жем-шөп дайындау кезінде жануарлардың мал шаруашылығында пайдаланады, әсіресе жас / ш. 3. Ферменттер фотоматериалдар дайындау кезінде пайдаланылады. 4. Ферменттер сұлы мен сораны өңдеу кезінде пайдаланады. 5. Ферменттер былғары өнеркәсібінде теріні жұмсарту үшін пайдаланылады. 6. Ферменттер кір жуатын ұнтақ, тіс пасталары құрамына кіреді. 7. Медицинада ферменттердің диагностикалық маңызы бар – жасушадағы бөлек ферменттерді анықтау аурудың табиғатын тануда (мысалы, вирустық гепатит – қан плазмасындағы фермент белсенділігі бойынша) оларды ағзада жетіспейтін ферментті алмастыру үшін пайдаланады. Ферменттер әсер ету механизмі.
Ферменттер өте жоғары каталитикалық белсенділікке
ие, олар ондаған және жүздеген миллион рет реакцияларды
жеделдетеді. Бірақ қызығы ! Ферменттер жиі фермент молекулаларының
мөлшеріне қарағанда молекулалардың мөлшері өте аз болатын заттардың
конверсиясын катализдейді. Мысалы, каталаза ферменттері 250 мың
молекулалық салмаққа ие және катализмен катализге келтірілген H2O2,
тек 34 ғана. Ферменттің мөлшері мен субстрат (S) арасындағы ара
қатынасы ферменттің каталитикалық белсенділігі оның бүкіл
молекуласы бойынша анықталмайды, Фермент белсенді орталығының
(фермент молекуласының Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ДӘІЖО___________ Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі Ферменттер белсенділігіне
әсер ететін факторлар мен жағдайлар. §31. Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен
жағдайлар. (Сабақ
тақырыбы)
Бөлім: Қоректену Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: 10 «ә,б» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы:
Ферменттер
белсенділігіне әсер ететін факторлар мен
жағдайлар. §31. Ферменттер белсенділігіне
әсер етуші факторлар мен
жағдайлар. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.1.2.1-ферменттер
белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсерін
түсіндіру; Сабақтың
мақсаты:
ферменттер
белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсерін
түсіндіреді ЕБҚ: (қабылдауы
баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша
өз ойын тұжырымдайды;
Сабақтың
барысы: Ганье теориясы бойынша 9
сабақ бөлімі Сабақ
кезеңі
Мұғалімнің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы 1.Оқушылардың назарын
аудару
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сынып тәртібін
қадағалау.
«Кіру
билеті» әдісінде берілген сұрақтарға
жауа беру.
Ферменттер
белсенділігіне әртүрлі жағдайлар қалай ісер
етеді? Эффекторлар, активаторлар,
ингибиторлар дегеніміз
не?
Оқушылар амандасады,
сынып тәртібін сақтайды. «Кіру билеті» әдісіндегі
сұрақтарға жауап береді. Бір-бірімен пікір алмасады. Берілген
сұрақтардың биологиялық маңызын
сипаттайды.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап» т.б
Интерактивті панель,
презентация
Биология 10-сынып,
Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп»
баспасы 2019ж
2.Сабақтың мақсатын
таныстыру
10.1.2.1-ферменттер
белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың әсерін
түсіндіру. §31.Ферменттер белсенділігіне
әсер етуші факторлар мен
жағдайлар. Жаңа сабақтың оқу мақсатын
жазады. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті панель,
презентация
Биология 10-сынып,
Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп»
баспасы 2019 ж 3.Бұрынғы білімін еске
түсіру
«Бұрынғы
атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы
білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді
ұсынады:
Протеолитикалық
ферменттер, АТФ, нәруыздардың
коагуляциясы, қышқылдар, сілтілер, акантоцитоз,
акантоз, «Бұрынғы атаулар» әдісінде
берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой
қозғайды, пікір алмасады.
Кері
байланыс:
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағаланады. «Керемет!» және
т.б
Интерактивті панель,
презентация
Биология 10-сынып,
Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп»
баспасы 2019 ж
Сабақтың
ортасы 4.Жаңа тақырыпты
таныстыру
«Қазіргі
атаулар» әдісі
Мұғалім сабақ
басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып
қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара
қатынасы мен байланысы туралы ойлануын
сұрайды.
Ph, температура, субстрат
концентрациясы, фермент, ингибитор және
активатор «Қазіргі атаулар» әдісінде
берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа
бірігіп отырады.
Кері
байланыс:
«Мадақтау»
әдісі
«Жарайсың!»
«Тамаша
жауап» т.б
Интерактивті панель,
презентация
Биология 10-сынып,
Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп»
баспасы 2019 ж 5.Оқушыларға бағыт бағдар
беру
«Кинометафора» әдісі.
Мақсаты: Оқушының
ой-өрісін, ойлау қабілетін
дамыту. Бір мәселе бойынша
бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін
білуге болады.
Оқушының логикалық
ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін
білдіреді. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Интерактивті
панель
бейнефильм
https://youtu.be/T_hAH7MGSkI?si=X1AofliedCM7jwsE 6.Практикалық тапсырмалар
беру
Жұптық
жұмыс.
Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды білеміз
бе?
1. Жұптық
жұмыс
2. Фрейер
моделі
3. Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен
жағдайларға
a. анықтама
береді;
b. қасиеттін
жазады;
c. факторлар мен
жағдайларды анықтайды ;
d. ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды
түсіндіреді;
Оқушылар жұптасып
«Фрейер модельі» әдісі бойынша өздеріне берілген тапсырманы
орындайды. Әр жұп бір-бірімен пікір
алмасады.
Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларға анықтама
береді. Ферменттер белсенділігіне әсер етуші факторлар мен
жағдайларға тән қасиетті жазады. Ферменттер белсенділігіне әсер
етуші факторлар мен жағдайларды
анықтайды. Ферменттер белсенділігіне әсер
етуші факторлар мен жағдайларды
түсіндіреді. «Өзара бағалау және
өзін-өзі бағалау» әдісі
Дескриптор:
- Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларға анықтама
береді- 2 балл;
- Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларға тән қасиетті
жазады – 2 балл;
- Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды анықтайды- 2
балл;
- Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен жағдайларды түсіндіреді – 2
балл;
Интерактивті панель,
презентация
Биология 10-сынып,
Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп»
баспасы 2019 ж А3,А4 формат қағазы,
маркер
Сабақтың
соңы 7.Кері байланыс
беру
1,2-«Бүгін сабақта
зерттедім»
3- «Бүгінгі сабақта
маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің
жеңісім» Білім алушылар өздері
зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс
береді.
Кері
байланыс:
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағаланады. «Керемет!» және
т.б
Интерактивті панель,
презентация 8.Бағалау
Жеке
тапсырма:
ЕБҚ
тапсырма:
«Сабақ мазмұны
бойынша ойыңды білдір»
Қандай жаңа білім
алдың?
Алған біліміңді
қолдана аласың ба?
Саған қиындық
тудырған түсініктер. Сабақ мазмұны бойынша ойын
жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. Берілген сұрақтарға
жауап жазады.
Дескриптор:
- сабақтың оқу
мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды
– 7
балл;
Интерактивті панель,
презентация
Жұмыс
дәптері 9.Білімді игеруді жақсарту
және оны тәжірибеге көшіру
Шығармашылық
жұмыс «§31. Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен
жағдайлар» Оқушылар берілген тақырыпша
бойынша тірек сызба жасайды, берілген тапсырманы
орындайды. «Өзін-өзі бағалау»
әдісі
Биология 10-сынып,
Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп»
баспасы 2019 ж
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА
ҚОСЫМША Ақпарат
парағы «§31. Ферменттер
белсенділігіне әсер етуші факторлар мен
жағдайлар
Ферменттер - жасушаларда
синтезделіп, биохимиялық реакцияларға қатысатын ақуыздық
табиғаттағы биокатализатор болып табылады. Фермент немесе энзим
(лат. fermentum – ашу; грек. en – ішінде, zim – ашытқы; 19 ғ. Ван
Гельмонт ұсынған) алғашқыда ашыту үдерістерін¬де анықталған зат.
Энзимология, ферментология – ферменттерді зерттейтін ғылым саласы.
Ол басқа ғылымдармен: биология, генетика, фармакология, химиямен
тығыз байланысты. Ферменттердің қызметі туралы алғашқы ғылыми
еңбекті Кирхгофф (1814) жариялады. Кейін ашу үдерісі ашытқы
жасушаларында ғана өтеді деген ұйғарым жасаған Л. Пастерге (1871),
Либих фермент-тер жасушалардың өмір сүруіндегі пайда болған өнім,
ол жасушада да, олардан бөлек те қызмет атқарады деген қарсы пікір
білдірді. Либихтің ғылыми көзқарасы М. Манассейна (1871), Бухнер
(1897) зерттеулерінде эксперимент жүзінде дәлелденді. Жасушаларда
синтезделген ферменттер өзіне тән арнайы қызметтер¬ін организмнің
барлық мүшелерінде атқарады. Ферменттік қасиет, негізінен
глобулалық құрылымдағы ақуыздарға тән екені белгілі. Бірақ, қазіргі
кезде кей¬бір фибриллалық ақуыздар да (актин, миозин) катализдік
белсенділік көрсететіні
анықталды.
Ферменттер жеңіл, тамақ және
химия өнеркәсібі, сондай-ақ медициналық практикада кеңінен қолданыс
алды.
1. Ферменттер, шұжық, ірімшік
және алкогольсіз сусындар дайындау кезінде тамақ өнеркәсібінде
пайдаланады, сыра, консервілер
сүрлерді.
2. Ферменттер жем-шөп дайындау
кезінде жануарлардың мал шаруашылығында пайдаланады, әсіресе жас /
ш.
3.
Ферменттер фотоматериалдар дайындау кезінде
пайдаланылады.
4.
Ферменттер сұлы мен сораны өңдеу кезінде
пайдаланады.
5.
Ферменттер былғары өнеркәсібінде теріні жұмсарту үшін
пайдаланылады.
6.
Ферменттер кір жуатын ұнтақ, тіс пасталары құрамына
кіреді.
7.
Медицинада ферменттердің диагностикалық маңызы бар – жасушадағы
бөлек ферменттерді анықтау аурудың табиғатын тануда (мысалы,
вирустық гепатит – қан плазмасындағы фермент белсенділігі бойынша)
оларды ағзада жетіспейтін ферментті алмастыру үшін
пайдаланады.
Ферменттер әсер ету
механизмі.
Ферменттер өте жоғары каталитикалық белсенділікке
ие, олар ондаған және жүздеген миллион рет реакцияларды
жеделдетеді. Бірақ қызығы ! Ферменттер жиі фермент молекулаларының
мөлшеріне қарағанда молекулалардың мөлшері өте аз болатын заттардың
конверсиясын катализдейді. Мысалы, каталаза ферменттері 250 мың
молекулалық салмаққа ие және катализмен катализге келтірілген H2O2,
тек 34 ғана. Ферменттің мөлшері мен субстрат (S) арасындағы ара
қатынасы ферменттің каталитикалық белсенділігі оның бүкіл
молекуласы бойынша анықталмайды, Фермент белсенді орталығының
(фермент молекуласының |













