10 сынып ЖМБ №1
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы.
§1.Жердегі тіршілік үшін судың маңызы.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Молекулалық биология және биохимия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. §1.Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.1.1-Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіреді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Суретті сөйлет» әдісінде берілген суретке қарап қойылған сұрақтарға жауап беру. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Суретке қарайды, судың қасиетін сипаттайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж
|
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
10.4.1.1-Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Су, судың маңызы, судың қасиеті, су буы, судың қатуы.. |
«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды.
Судың агрегаттық күйі, судың айналымы, транспирация, табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=PYSmFX89CaQ https://youtu.be/4mSQzhc2m9Y?si=0UwUQ7dOQbqIl63e |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру |
Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі. Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғалады (постер). Идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтау, тұжырымдау. 1-топка «Су химиялық зат» 2-топка « Судың қасиеті » 3-топка « Судың тіршілік үшін рөлі» туралы,топта талдап, қорғауға нұсқау береді. |
«Кластер» әдісі арқылы оқулықтағы ақпаратты топта талдайды, таныстырылымдарын ұсынады. Тақырыптардың байланыстары туралы сұрақтар құрастырып, оларға жауап іздейді, идеяларды жинақтайды. Судың химиялық формуласын дұрыс сипаттайды және құрылысының ерекшелігін түсіндіреді. Судың физикалық және химиялық қасиетін анықтайды. Судың тіршілік үшін маңызын түсіндіреді. |
Дескриптор: - судың химиялық формуласын дұрыс сипаттайды және құрылысының ерекшелігін түсіндіреді-5 балл; Дескриптор: - судың физикалық және химиялық қасиетін анықтайды - 5 балл; Дескриптор: - судың тіршілік үшін маңызын түсіндіреді -5 балл; «Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж А3,А4 формат қағазы, маркер |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Интерактивті панель, презентация
1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
|
8.Бағалау |
Жеке тапсырма: ЕБҚ тапсырма: «Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» Қандай жаңа білім алдың? Алған біліміңді қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған түсініктер. 1-тапсырма. Жеке жұмыс «Шындық», «Жалған» әдісі 2-тапсырма. «Сәйкестендіру» тәсілі |
Сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын тұжырымдайды. Берілген сұрақтарға жауап жазады. Тұжырымның шындық / жалған екенін анықтайды. Берілген сипаттама мен анықтаманы дұрыс сәйкестендіреді. |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын тұжырымдайды – 7 балл;
Дескриптор : - тұжырымның шындық / жалған екенін анықтайды-5 балл; Дескриптор: - берілген сипаттама мен анықтаманы дұрыс сәйкестендіреді-5 балл; |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс «Көмірсулар» тақырыбына тірек сызба жасап келу. |
Оқушылар берілген тақырыпшаға тірек сызба сызып келеді. |
«Өзін-өзі бағалау» әдісі |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
1.Оқушылардың назарын аудару. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.
«Суретті сөйлет» әдісінде берілген суретке қарап қойылған сұрақтарға жауап беру.

8.Бағалау
ЕБҚ тапсырма:
|
«Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» |
||
|
Қандай жаңа білім алдың? |
Алған біліміңді қолдана аласың ба? |
Саған қиындық тудырған түсініктер |
|
|
|
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды цифрлық платформаларда нұсқау бойынша жеке жұмыс орындайды.
1-тапсырма. Жеке жұмыс
«Шындық», «Жалған» әдісі
|
Сипаттама
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тезекбаева Карлыгаш ТолешовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 10 сынып ЖМБ, 10.4.1.1-Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
Тақырып бойынша 11 материал табылды
10 сынып ЖМБ, 10.4.1.1-Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;Материал туралы қысқаша түсінік
10 сынып ЖМБ, 10.4.1.1-Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
Материалдың қысқаша нұсқасы 10 сынып ЖМБ №1
ДӘІЖО___________ Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. §1.Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. (Сабақ тақырыбы)
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
1.Оқушылардың назарын аудару. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Суретті сөйлет» әдісінде берілген суретке қарап қойылған сұрақтарға жауап беру.
8.Бағалау ЕБҚ тапсырма:
Оқушылар берілген тапсырмаларды цифрлық платформаларда нұсқау бойынша жеке жұмыс орындайды. 1-тапсырма. Жеке жұмыс «Шындық», «Жалған» әдісі
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













