10 сынып ЖМБ №32
ДӘІЖО___________
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы.
§60. Бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктері.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
26.12 28.12 |
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. §60. Бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіреді және бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кестедегі ұғымдарды сипаттау» әдісі. кестеде берілген ұғымдарды сипаттау, талдау және салыстыру. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар кестеде берілген дайын ұғымдарды сипаттайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Диализ және бүйрек трансплантациясы механизміннің артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру; Сабақтың мақсаты: Диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіреді және бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Кестедегі ұғымдарды сипаттау» әдісі. кестеде берілген ұғымдарды сипаттау, талдау және салыстыру. |
Оқушылар кестеде берілген дайын ұғымдарды сипаттайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Диализ және бүйрек трансплантациясы механизміннің артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Донор Иммунитеттің тежелуіне арналған ем Анастомоздар |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Менен сұрақ-сізден жауап» әдісі. Жаңа сабақты бекіту мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылып, жауабы тыңдалады. Оқушы сұрақтарға нақты жауап беру керек. |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Бір-бірімен пікір алмасады. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру |
ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқу мақсатына сай жасалған ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асырылады. |
«Өзара бағалау және Өзін-өзі бағалау» әдісі ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
Кері байланыс: «БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Білгенім..... Білдім..... Білгім келеді.... |
|
8.Бағалау |
Жеке тапсырма: ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім? |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге: 2 тоқсанда өтілген тақырыптар мен оқу мақсатын қайталау. |
Оқушылар берілген тақырыпша бойынша тірек сызба жасайды, берілген тапсырманы орындайды. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
1.Оқушылардың назарын аудару.
«Кестедегі ұғымдарды сипаттау» әдісі. кестеде берілген ұғымдарды сипаттау, талдау және салыстыру.
|
|
Артықшылықтары |
Кемшіліктері |
|
Гемодиализ |
|
|
|
Перитонеалды диализ |
|
|
|
Бүйрек трансплантациясы |
|
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру;
Сабақтың мақсаты:
Диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіреді және бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды;
3.Бұрынғы білім
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып ЖМБ, ҚМЖ,§60. Бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктері.
10 сынып ЖМБ, ҚМЖ,§60. Бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктері.
10 сынып ЖМБ №32
ДӘІЖО___________
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы.
§60. Бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктері.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
26.12 28.12 |
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. §60. Бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіреді және бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кестедегі ұғымдарды сипаттау» әдісі. кестеде берілген ұғымдарды сипаттау, талдау және салыстыру. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар кестеде берілген дайын ұғымдарды сипаттайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Диализ және бүйрек трансплантациясы механизміннің артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру; Сабақтың мақсаты: Диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіреді және бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Кестедегі ұғымдарды сипаттау» әдісі. кестеде берілген ұғымдарды сипаттау, талдау және салыстыру. |
Оқушылар кестеде берілген дайын ұғымдарды сипаттайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Диализ және бүйрек трансплантациясы механизміннің артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Донор Иммунитеттің тежелуіне арналған ем Анастомоздар |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Менен сұрақ-сізден жауап» әдісі. Жаңа сабақты бекіту мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылып, жауабы тыңдалады. Оқушы сұрақтарға нақты жауап беру керек. |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Бір-бірімен пікір алмасады. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
6.Практикалық тапсырмалар беру |
ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқу мақсатына сай жасалған ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асырылады. |
«Өзара бағалау және Өзін-өзі бағалау» әдісі ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
Кері байланыс: «БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Білгенім..... Білдім..... Білгім келеді.... |
|
8.Бағалау |
Жеке тапсырма: ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. |
Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім? |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
9.Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге: 2 тоқсанда өтілген тақырыптар мен оқу мақсатын қайталау. |
Оқушылар берілген тақырыпша бойынша тірек сызба жасайды, берілген тапсырманы орындайды. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
1.Оқушылардың назарын аудару.
«Кестедегі ұғымдарды сипаттау» әдісі. кестеде берілген ұғымдарды сипаттау, талдау және салыстыру.
|
|
Артықшылықтары |
Кемшіліктері |
|
Гемодиализ |
|
|
|
Перитонеалды диализ |
|
|
|
Бүйрек трансплантациясы |
|
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру;
Сабақтың мақсаты:
Диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіреді және бүйрек трансплантациялаудың артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды;
3.Бұрынғы білім
шағым қалдыра аласыз













