10 сынып ЖМБ №37
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс №3 «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу».
§67. Модификациялық өзгергіштік. §68. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
23.01 22.01 |
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс №3 «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу». §67. Модификациялық өзгергіштік. §68. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.4.1-модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Пікірлер жібі» әдісі. Тыңдаушыларға тақырып таныстырылады. Тақырып бойынша әр зерттеу туралы ақпарат жазып, пікірлер жібіне іледі. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Организмнің қартаю құбылыстары. Қартаю үрдісі туралы теориялар туралы жиналған ақпаратты барлығы жүріп, оқи алады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Атаулар мекені» әдісі. Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар қосымша ақпараттан жауаптарын жазу, теориялық білімдерін молайту. |
Тыңдаушылар қосымша ақпараттан жауаптарын жазып, теориялық білімдерін молайтады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 10.2.4.1-модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу; Сабақтың мақсаты: модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді; |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бір уақытта 10 идея» әдісі. Тыңдаушылар топта тақырып бойынша ой қозғайды. Әр топқа өз тақырыптары беріледі. 1 топ- «Модификациялық өзгергіштік» 2 топ – «Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар» |
Әр топ өз тақырыбы бойынша 10 сөйлем жазу керек. Жазылған 10 идеяларын топтар ортаға шығып таныстырады. Қалған топтар ақпаратты түртіп, жазып алады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация А3 формат қағазы, маркер |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Жас арифметик» әдісі. «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу» Зертханалық жұмысты арифметикалық формула арқылы талдау. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Жеке жұмыс ЗЖ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жеке ЗЖ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс ЗЖ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
«Мен не үйрендім?»әдісі. - Мен.......… үйрендім - Мен......… білдім - Мен бұл туралы растауды таптым - - Мені қызықтырды… - Маған ұнады… - маған ұнамады … - Мен үшін ең маңызды болды… |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Бағалау |
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырма: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. |
Оқушылар мәтінді оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады. Бөліктің сол жағына Сол әсер еткен үзінділер жайында пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.) |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге тапсырма: §69.Тұқымқуалаушылық белгілерінің цитологиялық негіздері. §70. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. §71. Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. §72. Көптік аллельділік есептер шығару. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Бұрынғы білімін еске түсіру.
«Пікірлер жібі» әдісі.
Тыңдаушыларға тақырып таныстырылады. Тақырып бойынша әр зерттеу туралы ақпарат жазып, пікірлер жібіне іледі.
«Организмнің қартаю құбылыстары. Қартаю үрдісі туралы теориялар»
Оқушылардың назарын аудару.
«Атаулар мекені» әдісі. Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар қосымша ақпараттан жауаптарын жазу, теориялық білімдерін молайту.
|
Кілт сөздер |
Сипаттамасы |
|
Өзгергіштіктің себептері |
|
|
Фенотипке әсері |
|
|
Генотипке әсері |
|
|
Пайда болған өзгерістердің тұқым қуалауы |
|
|
Организм үшін маңызы |
|
|
Түр үшін маңызы |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
10.2.4.1-модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
Сабақтың мақсаты:
модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді;
Жаңа тақырыпты таныстыру.
«Бір уақытта 10 идея» әдісі. Тыңдаушылар топта тақырып бойынша ой қозғайды. Әр топқа өз тақырыптары беріледі.
1 топ- «Модификациялық өзгергіштік»
2 топ – «Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар»
Оқушыларға бағыт бағдар беру.
«Жас арифметик» әдісі. «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу» Зертханалық жұмысты арифметикалық формула арқылы талдау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып ЖМБ; ҚМЖ; 10.2.4.1-модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10 сынып ЖМБ; ҚМЖ; 10.2.4.1-модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10 сынып ЖМБ №37
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс №3 «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу».
§67. Модификациялық өзгергіштік. §68. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
23.01 22.01 |
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс №3 «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу». §67. Модификациялық өзгергіштік. §68. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.4.1-модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Пікірлер жібі» әдісі. Тыңдаушыларға тақырып таныстырылады. Тақырып бойынша әр зерттеу туралы ақпарат жазып, пікірлер жібіне іледі. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Организмнің қартаю құбылыстары. Қартаю үрдісі туралы теориялар туралы жиналған ақпаратты барлығы жүріп, оқи алады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Атаулар мекені» әдісі. Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар қосымша ақпараттан жауаптарын жазу, теориялық білімдерін молайту. |
Тыңдаушылар қосымша ақпараттан жауаптарын жазып, теориялық білімдерін молайтады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 10.2.4.1-модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу; Сабақтың мақсаты: модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді; |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бір уақытта 10 идея» әдісі. Тыңдаушылар топта тақырып бойынша ой қозғайды. Әр топқа өз тақырыптары беріледі. 1 топ- «Модификациялық өзгергіштік» 2 топ – «Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар» |
Әр топ өз тақырыбы бойынша 10 сөйлем жазу керек. Жазылған 10 идеяларын топтар ортаға шығып таныстырады. Қалған топтар ақпаратты түртіп, жазып алады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация А3 формат қағазы, маркер |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Жас арифметик» әдісі. «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу» Зертханалық жұмысты арифметикалық формула арқылы талдау. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Жеке жұмыс ЗЖ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жеке ЗЖ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс ЗЖ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
«Мен не үйрендім?»әдісі. - Мен.......… үйрендім - Мен......… білдім - Мен бұл туралы растауды таптым - - Мені қызықтырды… - Маған ұнады… - маған ұнамады … - Мен үшін ең маңызды болды… |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Бағалау |
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырма: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. |
Оқушылар мәтінді оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады. Бөліктің сол жағына Сол әсер еткен үзінділер жайында пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.) |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге тапсырма: §69.Тұқымқуалаушылық белгілерінің цитологиялық негіздері. §70. Дигибридті будандастыру кезіндегі хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. §71. Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. §72. Көптік аллельділік есептер шығару. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Бұрынғы білімін еске түсіру.
«Пікірлер жібі» әдісі.
Тыңдаушыларға тақырып таныстырылады. Тақырып бойынша әр зерттеу туралы ақпарат жазып, пікірлер жібіне іледі.
«Организмнің қартаю құбылыстары. Қартаю үрдісі туралы теориялар»
Оқушылардың назарын аудару.
«Атаулар мекені» әдісі. Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар қосымша ақпараттан жауаптарын жазу, теориялық білімдерін молайту.
|
Кілт сөздер |
Сипаттамасы |
|
Өзгергіштіктің себептері |
|
|
Фенотипке әсері |
|
|
Генотипке әсері |
|
|
Пайда болған өзгерістердің тұқым қуалауы |
|
|
Организм үшін маңызы |
|
|
Түр үшін маңызы |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
10.2.4.1-модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
Сабақтың мақсаты:
модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді;
Жаңа тақырыпты таныстыру.
«Бір уақытта 10 идея» әдісі. Тыңдаушылар топта тақырып бойынша ой қозғайды. Әр топқа өз тақырыптары беріледі.
1 топ- «Модификациялық өзгергіштік»
2 топ – «Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар»
Оқушыларға бағыт бағдар беру.
«Жас арифметик» әдісі. «Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу» Зертханалық жұмысты арифметикалық формула арқылы талдау.
шағым қалдыра аласыз













