10 сынып ЖМБ №31
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
ЕКІНШІ ТОҚСАНДЫҚ ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Заттардың тасымалдануы» , «Тыныс алу», «Бөліп шығару» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
22.12 25.12 |
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
ЕКІНШІ ТОҚСАНДЫҚ ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.1- эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру; 10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; 10.1.4.1- АТФ-тың құрылысы мен қызметтерін сипаттау; 10.1.4.2- анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін салыстыру; 10.1.4.3- метоболизмнің түрлерін атау; 10.1.4.4- энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау; 10.1.4.5- митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату; 10.1.4.6- Кребс циклін сипаттау; 10.1.5.1- зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру; 10.1.5.2- су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру; 10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
2-ші тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивация» атты психологиялық ахуал туғызу. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Бір ауыз мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тарт! |
|
Сабақтың ортасы |
«Заттардың тасымалдануы» «Тыныс алу» «Бөліп шығару» бөлімдері бойынша қысқа мерзімді жоспардың қосымшасында берілген бірінші тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындау. |
«Заттардың тасымалдануы» «Тыныс алу» «Бөліп шығару» бөлімдері бойынша қысқа мерзімді жоспардың қосымшасында берілген бірінші тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Үлестірме қағаз парақтары |
|
Сабақтың соңы |
«Биологиялық кері байланыс» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Презентация Бүгінгі тақырып бойынша түсінгенім...................... Бүгінгі тақырып бойынша маған ең қиын болған тұсы.............. Бүгінгі биология сабағы мен үшін.......................болды. Келесі биология сабағында мен ............................ болып келемін. |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
10 сынып ЖМБ арналған ТЖБ 2-тоқсан
Сыныбы:_____ Оқушының аты-жөні:___________________________________________
2 тоқсанға арналған жиынтық бағалауға арналған тапсырмалар
Оқу мақсаттары:
10.1.3.1- эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру;
10.1.4.1- АТФ-тың құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2- анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін салыстыру;
10.1.4.3- метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4- энергетикалық алмасу кезеңдерін сипаттау;
10.1.4.5- митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату;
10.1.4.6- Кребс циклін сипаттау;
10.1.5.1- зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2- су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ және бүйрек трансплантациясы механизмін түсіндіру;
Тапсырма-1. Гем құрамындағы темір тотықсызданған күйде қалай байланысады?
А. Екі валентті
В. Простетикалық
С. Екі ковалентті екі координация
Д. Редукцияланған гем.
[1]
Тапсырма-2. Миоглобиннің диссоциациялану қисық сызығы солға ығысқан. Себебін анықтаңыз.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[3]
Тапсырма-3. Қанқа бұлшықетімен жүрек бұлшықетін байланыстыратын нәруыз....................................................
[1]
Тапсырма-4. Шындық/жалған тапсырмасы
|
|
|
Ш |
Ж |
|
1 |
Жасуша ішіндегі және оның сыртындағы заттар концентрациясының айырмасы диффузия деп аталады |
|
|
|
2 |
Қарапайым диффузия жылдамдығы Фик теңдеуімен анықталады |
|
|
|
3 |
Заттарды пассивті тасымалдау қарапайым және жеңілдетілген диффузия әсерінен жүзеге асады |
|
|
|
4 |
Транслоказалар- тасымалданатын заттардан біраз айырмашылығы бар интегралды көмірсулар |
|
|
[4]
Тапсырма-5. АТФ синтезінің жүру жолдарын кезеңдерін тірексызба түрінде көрсету.
1________________
2________________
3________________
[3]
Тапсырма-6. Жасушада глюкозаның ыдырауы нәтижесінде АТФ синтезінің кезеңдерін жаз
____________________
____________________
[2]
Тапсырма-7. Митохондиялық екі мембранадан тұратын қабаттарының құрылыс ерекшеліктеріне сипаттама беру.
|
А) Сыртқы мембрана |
|
|
В) Ішкі мембрана |
|
[2]
Тапсырма-8. Мына үлкейтіліп көрсетілген суреттен митохондрияның құрылысы бейнеленген.

Ішкі мембранасында көптеген қатпарлар түзілуінің маңызын түсіндіріңіз.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2]
Тапсырма-9. Кребс цикліне кіретін қайта өңдеу өтінімдерді атау.
А) ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
В) ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2]
Тапсырма-10. Кребс циклінің ең маңызды нәтижесін атау.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2]
Тапсырма-11. Зәр түзілу механизмі.
1 ____________________
2____________________
3____________________
[3]
Тапсырма-12. Метаболиттің соңғы өнімдері қан айналым кезіндегі шығарылуын түсінідіріңіз
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2]
Тапсырма-13. Бірінші реттік зәр түзілу механизмі жүзеге асқанда 1 сағатта , 1 тәулікте бүйректе қанша зәр сүзілетіндігін есептеңіз.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[3]
10 сынып ЖМБ ТЖБ жауабы 2 токсан
Балл қою кестесі
|
№ |
Жауап |
Балл |
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 |
С |
1 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 |
Миоглобиннің оттеккке тартылуы жоғары |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып ЖМБ
№31
ДӘІЖО___________ Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі ЕКІНШІ ТОҚСАНДЫҚ ЖИЫНТЫҚ
БАҒАЛАУ (Сабақ
тақырыбы)
Бөлім: «Заттардың тасымалдануы» ,
«Тыныс алу», «Бөліп шығару» Педагогтің
аты-жөні: Күні: 22.12
25.12 Сыныбы: 10 «ә,б» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: ЕКІНШІ ТОҚСАНДЫҚ ЖИЫНТЫҚ
БАҒАЛАУ Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
10.1.3.1- эмбрион
мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің
диссоциациялануының қисық сызығын
түсіндіру;
10.1.3.2- пассивті
тасымалдау механизмін
түсіндіру;
10.1.4.1- АТФ-тың
құрылысы мен қызметтерін
сипаттау;
10.1.4.2- анаэробты
және аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін
салыстыру;
10.1.4.3-
метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4-
энергетикалық алмасу кезеңдерін
сипаттау;
10.1.4.5-
митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара
байланысты орнату;
10.1.4.6- Кребс
циклін сипаттау;
10.1.5.1- зәрдің
сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін
түсіндіру;
10.1.5.2- су
мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін
түсіндіру; 10.1.5.3 - диализ және бүйрек
трансплантациясы механизмін
түсіндіру; Сабақтың
мақсаты: 2-ші тоқсандық жиынтық бағалау
тапсырмаларын орындайды; Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін
қадағалау.
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір
мотивация» атты психологиялық ахуал
туғызу. Оқушылар ұстазымен амандасады.
Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер
айтады.
«Ду қол шапалақ»
әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» Бір ауыз мотивациялық
сөздер Арманда! Сенім
арт! Өзіңді жетілдіре
біл! Қол
жеткіз! Жаңалық
аш! Жеңе
біл! Тек қана алға
жылжы! Өзіңді
тыңда! Қағидадан бас
тарт! Сабақтың
ортасы «Заттардың тасымалдануы»
«Тыныс алу» «Бөліп шығару» бөлімдері бойынша қысқа мерзімді
жоспардың қосымшасында берілген бірінші тоқсандық жиынтық бағалау
тапсырмаларын орындау. «Заттардың тасымалдануы»
«Тыныс алу» «Бөліп шығару» бөлімдері бойынша қысқа мерзімді
жоспардың қосымшасында берілген бірінші тоқсандық жиынтық бағалау
тапсырмаларын орындайды. Мұғалім оқушыларды «Бас
бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Үлестірме қағаз
парақтары Сабақтың
соңы
«Биологиялық кері
байланыс» әдісі. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері
байланысын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың
пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды. Мұғалім оқушыларды «Бас
бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Презентация Бүгінгі тақырып бойынша
түсінгенім...................... Бүгінгі тақырып бойынша маған
ең қиын болған
тұсы.............. Бүгінгі биология сабағы мен
үшін.......................болды. Келесі биология сабағында мен
............................ болып
келемін. ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА
ҚОСЫМША 10 сынып ЖМБ арналған ТЖБ
2-тоқсан
Сыныбы:_____ Оқушының
аты-жөні:___________________________________________ 2 тоқсанға арналған жиынтық
бағалауға арналған тапсырмалар
Оқу
мақсаттары: 10.1.3.1- эмбрион мен ересек
ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің
диссоциациялануының қисық сызығын
түсіндіру; 10.1.3.2- пассивті тасымалдау
механизмін түсіндіру; 10.1.4.1- АТФ-тың құрылысы мен
қызметтерін сипаттау; 10.1.4.2- анаэробты және
аэробты тыныс алу барысындағы АТФ синтезін
салыстыру; 10.1.4.3- метоболизмнің
түрлерін атау; 10.1.4.4- энергетикалық алмасу
кезеңдерін сипаттау; 10.1.4.5- митохондрия
құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты
орнату; 10.1.4.6- Кребс циклін
сипаттау; 10.1.5.1- зәрдің сүзілу
(фильтрация) және түзілуі механизмін
түсіндіру; 10.1.5.2- су мөлшерін
бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін
түсіндіру; 10.1.5.3 - диализ және бүйрек
трансплантациясы механизмін түсіндіру;
Тапсырма-1. Гем құрамындағы темір
тотықсызданған күйде қалай байланысады? А.
Екі валентті В.
Простетикалық С.
Екі ковалентті екі координация Д.
Редукцияланған гем.
[1] Тапсырма-2. Миоглобиннің диссоциациялану қисық сызығы солға
ығысқан. Себебін анықтаңыз. __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[3] Тапсырма-3. Қанқа бұлшықетімен жүрек
бұлшықетін байланыстыратын
нәруыз....................................................
[1] Тапсырма-4. Шындық/жалған
тапсырмасы
Ш Ж 1 Жасуша ішіндегі және оның
сыртындағы заттар концентрациясының айырмасы диффузия деп
аталады 2 Қарапайым диффузия жылдамдығы
Фик теңдеуімен анықталады 3 Заттарды пассивті тасымалдау
қарапайым және жеңілдетілген диффузия әсерінен жүзеге
асады 4 Транслоказалар- тасымалданатын
заттардан біраз айырмашылығы бар интегралды
көмірсулар
[4] Тапсырма-5. АТФ синтезінің жүру жолдарын
кезеңдерін тірексызба түрінде көрсету. 1________________ 2________________ 3________________
[3] Тапсырма-6. Жасушада глюкозаның ыдырауы
нәтижесінде АТФ синтезінің кезеңдерін жаз ____________________ ____________________
[2] Тапсырма-7. Митохондиялық екі мембранадан
тұратын қабаттарының құрылыс ерекшеліктеріне сипаттама
беру. А)
Сыртқы мембрана В)
Ішкі мембрана
[2] Тапсырма-8. Мына үлкейтіліп көрсетілген суреттен
митохондрияның құрылысы бейнеленген. Ішкі мембранасында көптеген қатпарлар түзілуінің
маңызын түсіндіріңіз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2] Тапсырма-9. Кребс цикліне кіретін қайта өңдеу өтінімдерді
атау. А)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ В)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2] Тапсырма-10. Кребс циклінің ең маңызды нәтижесін
атау. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2] Тапсырма-11. Зәр
түзілу механизмі. 1
____________________ 2____________________ 3____________________
[3] Тапсырма-12. Метаболиттің соңғы өнімдері
қан айналым кезіндегі шығарылуын
түсінідіріңіз ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2] Тапсырма-13. Бірінші реттік зәр түзілу
механизмі жүзеге асқанда 1 сағатта , 1 тәулікте бүйректе қанша зәр
сүзілетіндігін есептеңіз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[3] 10 сынып ЖМБ ТЖБ жауабы 2
токсан Балл қою
кестесі №
Жауап
Балл
Қосымша
ақпарат
1
С
1
2
Миоглобиннің
оттеккке тартылуы жоғары
|














