10 сынып КГБ №20
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Аденозинүшфосфор қышқылының
құрылысы мен қызметі.
§17.Аденозинүшфосфор қышқылының (АТФ) құрылысы мен атқаратын қызметі.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Тыныс алу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметі. §17.Аденозинүшфосфор қышқылының (АТФ) құрылысы мен атқаратын қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.4.1 - аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметтерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметтерін сипаттайды; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын сипаттайды; |
Сабақтың барысы: Ганье теориясы бойынша 9 сабақ бөлімі
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Оқушылардың назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Кіру билеті» әдісінде берілген сұрақтарға жауа беру.
Өсімдіктер мен жануарлардың қандай органоидтерінде энергия синтехделеді? Қандай зат жасуша энергиясының негізгі «аккумуляторы» болып табылады? Өсімдіктер, саңырауқұлақтар, жануарлар мен бактериялардың жасушаларында қандай үдерістің нәтижесінде энергия түзіледі және ол қандай үдеріске жұмсалады? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. «Кіру билеті» әдісіндегі сұрақтарға жауап береді. Бір-бірімен пікір алмасады. Берілген сұрақтардың биологиялық маңызын сипаттайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Кіру билеті. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2.Сабақтың мақсатын таныстыру |
10.1.4.1 - аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметтерін сипаттау; |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын жазады. |
«Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3.Бұрынғы білімін еске түсіру |
«Алдыңғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Осмос, диффузия, мембрана (плазмалемма), сұйық-шытырман құрылым, нәруыз каналдары, белсенді және енжар тасымалдау, фагоцитоз, эндоцитоз. |
«Алдыңғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4.Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Қазіргі атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша топқа біріктіріледі. АТФ (аденозинүшфосфат, АДФ (аденозиндифосфат), АМФ (аденозинмонофосфат), Рибоза, фосфор қышқылының қалдығы, үшфосфат. |
«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5.Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Интерактивті панель бейнефильм https://www.youtube.com/watch?v=GsYkRQMO2ZA |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6.Практикалық тапсырмалар беру |
Топтық жұмыс. «Карусель»әдісі Бір – бірімен бөліседі. Теориялық материалмен өздерінің постерлерін ұштастыра отырып, «Карусель» әдісі арқылы әр топпен жұмыс жасату(әр топ өз материалдарымен басқа топтарды аралап түсініктеме береді Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ. АТФ (аденозинүшфосфат, 2-топ. АДФ (аденозиндифосфат), 3-топ АМФ (аденозинмонофосфат), |
«Карусель» әдісі арқылы оқулықтағы ақпаратты топта талдайды, таныстырылымдарын ұсынады. Тақырыптардың байланыстары туралы сұрақтар құрастырып, оларға жауап іздейді, идеяларды жинақтайды. |
«Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау» әдісі Әр топ дескрипторы: - АТФ молекуласының құрлысы мен қызметін сипаттайды – 2 балл; - Аденозиндифосфат құрылысы мен қызметін анықтайды – 2 балл; - Аденозинмонофосфат құрлысын және қызметін атайды – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7.Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8.Бағалау |
Жұптық жұмыс: 1-тапсырма. 1 суретте АТФ құрылысын сипаттайтын химиялық формуласы бейнеленген, олардың құрылым бірліктерін анықтау үшін: Азотты негізді (аденин) – дөңгелектеу арқылы көрсетіңіз. Қантты (рибоза) – көк түсті сиядан басқа түспен бояңыз. Фосфат тобын – астын екі сызық арқылы сызып көрсетіңіз. Жеке жұмыс: 2-тапсырма. 4.1 суретті және кілт сөздерді пайдаланып, төмендегі тыныс алу кезеңдері мен онда түзілетін АТФ сандарын бейнелейтін сызбанұсқаны толтыр: Жеке жұмыс: 3-тапсырма. Бір жасушаға радиобелсенді фосформен 32 Р соңғы үшінші фосфор қышқылының қалдығы бойынша белгіленген АТФ молекуларын, Ал басқа жасушаға радиобелсенді фосформен 32 Р бірінші рибозаға ең жақын фосфор қышқылының қалдығы бойынша белгіленген АТФ молекуларын еңгізді. Бес минуттан кейін бейорганикалық 32 Р ион-фосфаттың мөлшерін өлшеген. Қай жасушада ол жоғары болды және неге? Жеке тапсырма: ЕБҚ тапсырма: «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. |
Оқушылар жұптық тапсырманы орындайды. АТФ құрылысын сипаттайтын химиялық формулалардағы құрылым бірліктерін анықтайды. Гликоген молекулаларының фрагменттері 100 глюкозадан синтезделетін АТФ молекулаларының саны мен қызметінің маңызын сипаттайды. Оқушылар жеке жұмысты орындайды. АТФ молекуласының түзілу механизмін сызбанұсқада дұрыс реттілігін анықтайды. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім? |
Жұптық жұмыс дескрипторы: - АТФ құрылысын сипаттайтын химиялық формулалардағы құрылым бірліктерін анықтайды – 2 балл; - гликоген молекулаларының фрагменттері 100 глюкозадан синтезделетін АТФ молекулаларының саны мен қызметінің маңызын сипаттайды – 2 балл; Жеке жұмыс дескрипторы: - АТФ молекуласының түзілу механизмін сызбанұсқада дұрыс реттілігін анықтайды – 2 балл; - жасушадағы АТФ молекуласының өзгеруін салыстырады – 2 балл; Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл;
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып КГБ
№20 ДӘІЖО___________ Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі §17.Аденозинүшфосфор
қышқылының (АТФ) құрылысы мен атқаратын
қызметі. (Сабақ
тақырыбы)
Бөлім: Тыныс
алу Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: 10 «а» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы:
Аденозинүшфосфор
қышқылының құрылысы мен
қызметі. §17.Аденозинүшфосфор
қышқылының (АТФ) құрылысы мен атқаратын
қызметі. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.1.4.1 - аденозинүшфосфор
қышқылының құрылысы мен қызметтерін
сипаттау; Сабақтың
мақсаты:
аденозинүшфосфор
қышқылының құрылысы мен қызметтерін
сипаттайды; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ
мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын
сипаттайды;
Сабақтың
барысы: Ганье теориясы бойынша 9
сабақ бөлімі
Сабақ
кезеңі Мұғалімнің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы
1.Оқушылардың
назарын аудару
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сынып тәртібін
қадағалау.
«Кіру
билеті» әдісінде берілген сұрақтарға
жауа беру.
Өсімдіктер мен
жануарлардың қандай органоидтерінде энергия
синтехделеді?
Қандай зат жасуша
энергиясының негізгі «аккумуляторы» болып
табылады?
Өсімдіктер,
саңырауқұлақтар, жануарлар мен бактериялардың жасушаларында қандай
үдерістің нәтижесінде энергия түзіледі және ол қандай үдеріске
жұмсалады?
Оқушылар амандасады,
сынып тәртібін сақтайды. «Кіру билеті» әдісіндегі
сұрақтарға жауап береді. Бір-бірімен пікір алмасады. Берілген
сұрақтардың биологиялық маңызын
сипаттайды. Кері
байланыс: «Мадақтау»
әдісі «Жарайсың!» «Тамаша
жауап»
т.б Интерактивті панель,
презентация
Кіру
билеті.
2.Сабақтың мақсатын
таныстыру
10.1.4.1 -
аденозинүшфосфор қышқылының құрылысы мен қызметтерін
сипаттау;
Жаңа сабақтың
тақырыбын мақсатын жазады. «Өте
жақсы!» «Жақсы!»
«Талпын!» Интерактивті панель,
презентация
Биология 10-сынып,
Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж
3.Бұрынғы білімін
еске түсіру «Алдыңғы
атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы
білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді
ұсынады:
Осмос, диффузия,
мембрана (плазмалемма), сұйық-шытырман құрылым, нәруыз каналдары,
белсенді және енжар тасымалдау, фагоцитоз,
эндоцитоз.
«Алдыңғы атаулар»
әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын
сипаттайды,ой қозғайды, пікір
алмасады. Кері
байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы
бағаланады.
«Керемет!» және
т.б Интерактивті панель,
презентация Биология 10-сынып, Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж Сабақтың
ортасы
4.Жаңа тақырыпты
таныстыру «Қазіргі
атаулар» әдісі Мұғалім сабақ басында жаңа
тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4
атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен
байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша топқа
біріктіріледі. АТФ
(аденозинүшфосфат, АДФ
(аденозиндифосфат), АМФ
(аденозинмонофосфат),
Рибоза, фосфор
қышқылының қалдығы,
үшфосфат.
«Қазіргі атаулар»
әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады,
топқа бірігіп отырады. Кері
байланыс: «Мадақтау»
әдісі «Жарайсың!» «Тамаша
жауап»
т.б Интерактивті панель,
презентация
Биология 10-сынып,
Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж
5.Оқушыларға бағыт
бағдар беру
«Кинометафора» әдісі.
Мақсаты: Оқушының
ой-өрісін, ойлау қабілетін
дамыту. Бір мәселе бойынша
бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін
білуге болады.
Оқушының логикалық
ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін
білдіреді.
«Ду қол шапалақ»
әдісі арқылы бағалау.
«Мадақтау!» «Жарайсың!»
Интерактивті
панель
бейнефильм
https://www.youtube.com/watch?v=GsYkRQMO2ZA
6.Практикалық
тапсырмалар беру
Топтық
жұмыс.
«Карусель»әдісі
Бір – бірімен
бөліседі.
Теориялық
материалмен өздерінің постерлерін ұштастыра отырып, «Карусель»
әдісі арқылы әр топпен жұмыс жасату(әр топ өз материалдарымен басқа
топтарды аралап түсініктеме
береді
Мұғалім жаңа тақырып
бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс
ұйымдастырады. 1-топ. АТФ
(аденозинүшфосфат, 2-топ. АДФ
(аденозиндифосфат),
3-топ АМФ
(аденозинмонофосфат),
«Карусель» әдісі
арқылы оқулықтағы ақпаратты топта талдайды, таныстырылымдарын
ұсынады. Тақырыптардың байланыстары туралы сұрақтар құрастырып,
оларға жауап іздейді, идеяларды
жинақтайды.
«Өзара бағалау
және өзін-өзі бағалау» әдісі
Әр топ
дескрипторы:
- АТФ молекуласының
құрлысы мен қызметін сипаттайды – 2
балл;
- Аденозиндифосфат құрылысы мен
қызметін анықтайды – 2 балл;
- Аденозинмонофосфат құрлысын
және қызметін атайды – 2
балл; Интерактивті панель,
презентация Биология 10-сынып, Автор:
Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра»
баспасы 2019 ж Сабақтың
соңы
7.Кері байланыс
беру
Кері
байланыс «4
себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері
байланысын тыңдайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
Мұғалім
оқушыларды
«Бас бармақ» әдісі
арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Презентация
1.Мен түсіндім,
себебі ...
2.Мен түсінбедім,
себебі ...
3.Мен қолдана
аламын, себебі ...
4.Маған тиімді
болмады, себебі
.../ұсыныс……..
8.Бағалау Жұптық
жұмыс: 1-тапсырма. 1 суретте АТФ құрылысын
сипаттайтын химиялық формуласы бейнеленген, олардың құрылым
бірліктерін анықтау үшін: Азотты негізді (аденин) –
дөңгелектеу арқылы
көрсетіңіз. Қантты (рибоза) – көк түсті
сиядан басқа түспен бояңыз. Фосфат тобын – астын екі сызық
арқылы сызып көрсетіңіз. Жеке
жұмыс: 2-тапсырма. 4.1 суретті және кілт сөздерді
пайдаланып, төмендегі тыныс алу кезеңдері мен онда түзілетін АТФ
сандарын бейнелейтін сызбанұсқаны
толтыр:
Жеке
жұмыс:
3-тапсырма.
Бір жасушаға
радиобелсенді фосформен 32 Р соңғы үшінші фосфор қышқылының қалдығы
бойынша белгіленген АТФ молекуларын, Ал басқа жасушаға
радиобелсенді фосформен 32 Р бірінші рибозаға ең жақын фосфор
қышқылының қалдығы бойынша белгіленген АТФ молекуларын еңгізді. Бес
минуттан кейін бейорганикалық 32 Р ион-фосфаттың мөлшерін өлшеген.
Қай жасушада ол жоғары болды және
неге? Жеке
тапсырма: ЕБҚ
тапсырма:
«Борт журналы» -
тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі
әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым
түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң
қолданылады.
Оқушылар жұптық
тапсырманы орындайды.
АТФ құрылысын
сипаттайтын химиялық формулалардағы құрылым бірліктерін
анықтайды. Гликоген молекулаларының
фрагменттері 100 глюкозадан синтезделетін АТФ молекулаларының саны
мен қызметінің маңызын
сипаттайды.
Оқушылар жеке
жұмысты орындайды. АТФ молекуласының түзілу механизмін сызбанұсқада
дұрыс реттілігін анықтайды.
Оқушылар келесі
сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не
білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы
білдім?
Жұптық жұмыс
дескрипторы:
- АТФ құрылысын
сипаттайтын химиялық формулалардағы құрылым бірліктерін анықтайды –
2 балл;
- гликоген
молекулаларының фрагменттері 100 глюкозадан синтезделетін АТФ
молекулаларының саны мен қызметінің маңызын сипаттайды – 2
балл;
Жеке жұмыс
дескрипторы:
- АТФ молекуласының
түзілу механизмін сызбанұсқада дұрыс реттілігін анықтайды – 2
балл;
- жасушадағы АТФ
молекуласының өзгеруін салыстырады – 2
балл;
Дескриптор:
- сабақтың оқу
мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды
– 7
балл;
|













