Материалдар / 10 сынып Қазақстан тарихы. Қазақ халқының рулық құрылым ерекшеліктері 1сабақ

10 сынып Қазақстан тарихы. Қазақ халқының рулық құрылым ерекшеліктері 1сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сынып Қазақстан тарихы. Қазақ халқының рулық құрылым ерекшеліктері 1сабақ. қосымша слайд бар және тест тапсырмаларының сілтемесі жоспарда тұр
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қараша 2023
383
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:



Қатысушылар саны: 13

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.2.3 - қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар);

Сабақтың мақсаты

10.2.2.3 - қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар);

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі //

уақыты

Педагогтің әрекеті

Студенттер

- дің әрекеті

Бағалау

Ресурс

- тар

Ұйымдас

- тыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


1. амандасу, түгендеу, сабаққа сәттілік тілеу.

«Ой қозғау» әдісі

Wordwall тақтасы арқылы жүзеге асыру.

Мақсаты: Өткен сабақ бойынша білімдерін тексере отырып кері байланыс алу.

1. Әр түрлі дәуірлерде Қазақстан аумағын мекендеген қандай тайпаларды білесің?

2. Жүздік жүйенің қазақ қоғамындағы орны мен рөлі қандай?

3. Қазақтарға өзінің жеті атасын білу неге маңызды

4. «Генетикалық код» деген не?


Суретке қарап сабақ тақырыбын болжап көр





өз ойларын ортаға салады.














Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Шежіре

- ні сипаттайтын ағаш суреті





Удивительные корни деревьев. - YouTube


Жаңа білім




Жаңа сабақ. «Кинометофора» әдісі арқылы бейне фильм ұсынылады. Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін оқушыларға жаңа бейнебаян көрсетіледі. Осылайша, мұғалім болжам сұрақтарын тыңдап, жаңа сабақ тақырыбына көшеді.

Оқушыларға шежіре ұғымын ашатын мәтін таратылады

Талқылауға арналған сұрақтар:

- генеологиялық хабарламалар ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктеріне қалайша әсер етеді?

М оқушыларға Ш.Кұдайбердиевтің «Түрік, қырғыз, қазақ һәм хандар шежіресі», М.Ж.Көпеевтің «Қазақ шежіресі» еңбектері туралы қысқаша ақпарат беріңіз. Қазақ шежіресін, ру-тайпалық ұйымдасуын зерттегеніне назар аударыңыз.

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

I-топ

1.«Шежіре» дегеніміз не?

2.Шежіре не себепті тарихи дереккөз қызметін атқарады ?

3.Қазақ халқында өзінің жеті атасын білу неліктен маңызды ?



IІ-топ

Қазақ халқы не себепті жүзге бөлінген?


Ұлы жүз

Орта жүз

Кіші жүз








Топтық тапсырмаларды орындау үшін берілетін критерийлер:

- тарихи деректерді қолданады;

- тарихи құндылығын анықтайды

- деректерге жаңаша көзқарас ұсынады

 

ҚБ. Мадақтау

Жұптық жұмыс.

Жеке жұмыс. 3.Берілген ұғымдардың қай бағанға сәйкес екендігін ажыратыңыз.



Мәдени код

Ұғымдар

Генетикалық код


Салт-дәстүр



Шежіре



Жеті ата

Материалдық



құндылықтар


Жеке жұмыс

Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды





Дескриптор:

- кестені толтыра алады.

- дерек көзді бағалай алады.


Дескриптор:

- Ұлы жүз, орта жүз, кіші жүздердің орналасқан жерлерін картаға түсіреді


- Ұлы жүз, орта жүз,

кіші жүздер -дің құрамына кіретін рулар - ды орналас -тырады




































Телефон арқылы сілтеме бойынша өтіп тапсырманы орындайды.

ҚБ Мұғалім остудент

тер жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»







Топ басшылар - ының бағалауы





К.А.Акышев. Древные

с средне -вековые государ -ства на террито -

рии Казахста -

на. Алматы, 2013 г.


Н.Э.Масанов, Ж.Б.Абылхожин,

И.В. Ерофеева, А.Н.Алексеенко, Г.С.Баратова. История Казахста -

на. Народы и культуры. Алматы, 2001 г.








































Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері - Откройте поле (wordwall.net)








Бекіту





Сабақты қорытындылау.

КЮЗИ тест алу

Үйге тапсырма :Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері неде?

Эссе жазу. 50-70сөз.


Сабақтың тақырыбын қорытынды

- лау

ҚБ. «Ең үздік жауап»


10 сынып Қазақ қоғамындағы ру-тайпалық құрылымның қалыптасуы | 63 plays | Quizizz




Кері байланыс

Сөйлемдерді жалғастырыңыз:

Кері байланыс: 4 «Қ»

Қызық

Қиын

Қажет

Құнды





Тақырып бойынша қорытынды жасайды.


Оқушылар бағалау критерий лерімен өз деңгей

- лерін бағалайды

450 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ