10 сынып ҚГБ №36
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Модификациялық өзгергіштік.
§30.Модификациялық өзгергіштік.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
24.01.2024 |
|
Сыныбы: 10 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Модификациялық өзгергіштік. §30.Модификациялық өзгергіштік. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Пікірлер жібі» әдісі. Тыңдаушыларға тақырып таныстырылады. Тақырып бойынша әр зерттеу туралы ақпарат жазып, пікірлер жібіне іледі. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теория туралы жиналған ақпаратты барлығы жүріп, оқи алады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Жалғасын тап» әдісі. Оқушыны жылдам ой қорытуға баулу. Сөйлемнің басы жазылған сөздерді тақтада көрсету, олар ойды жалғастырып сөйлемді толықтырып айтады. |
Берілген сөйлемді оқиды, жалғасын сипаттайды. Оқушының логикалық ойлауы дамиды, жылдам ой түйіндейді. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу; Сабақтың мақсаты: модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді; |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі. Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғалады (постер). Идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтау, тұжырымдау. |
«Кластер» әдісі арқылы оқулықтағы ақпаратты топта талдайды, таныстырылымдарын ұсынады. Тақырыптардың байланыстары туралы сұрақтар құрастырып, оларға жауап іздейді, идеяларды жинақтайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Жуан және жіңішке» сұрақтар әдісі. Берілген сұрақтарға жауаптарын сипаттау. Бір-бірімен пікір алмасу. Ой қозғау. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жеке ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
«Мен не үйрендім?»әдісі. - Мен.......… үйрендім - Мен......… білдім - Мен бұл туралы растауды таптым - - Мені қызықтырды… - Маған ұнады… - маған ұнамады … - Мен үшін ең маңызды болды… |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Білгенім..... Білдім..... Білгім келеді.... |
|
Бағалау |
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырма: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. |
Оқушылар мәтінді оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады. Бөліктің сол жағына Сол әсер еткен үзінділер жайында пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.) |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге тапсырма: № Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу" |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Бұрынғы білімін еске түсіру.
«Пікірлер жібі» әдісі.
Тыңдаушыларға тақырып таныстырылады. Тақырып бойынша әр зерттеу туралы ақпарат жазып, пікірлер жібіне іледі.
«Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теория»
Оқушылардың назарын аудару.
«Жалғасын тап» әдісі. Оқушыны жылдам ой қорытуға баулу.
Сөйлемнің басы жазылған сөздерді тақтада көрсету, олар ойды жалғастырып сөйлемді толықтырып айтады.
-
Өзгергіштік болу мүмкін ...
-
Модификациялық өзгергіштік ерекшеленеді ...
-
Тұқымқуалайтын өзгергіштіктен тұқымқуаламайтын өзгергіштіктің ерекшелігі...
-
Модификациялық өзгергіштіктің белгілері ...
Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
Сабақтың мақсаты:
модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді;
Жаңа тақырыпты таныстыру.
«Кластер» әдісі.
Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғалады (постер).
Идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтау, тұжырымдау.
1-топ «Модификациялық өзгергіштік»
2-топ «Модификациялар туралы түсініктердің қалыптасу тарихы»
3-топ «Модификациялық өзгергіштік туралы білімді практикада пайдалану»
Оқушыларға бағыт бағдар беру.
«Жуан және жіңішке» сұрақтар әдісі. Берілген сұрақтарға жауаптарын сипаттау. Бір-бірімен пікір алмасу. Ой қозғау.
-
Сіз өзіңіз бойыңыздің ұзындығын білесіз бе?
-
Осы сыныптағы оқушылардың бойыларының min, max көрсеткіші қандай?
-
Егер адамның бойы биік болса бұл фенотиптік, әлде генотиптік белгісі ме?
-
Фенотип пен генотип түсініктерінің арасындағы айырмашылығы неде?
-
Бойдың әртүрлі болуы, қандай себептерге байланысты? Мұның ерекшелігі генотипте ме?
-
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып, ҚГБ , 10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10 сынып, ҚГБ , 10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10 сынып ҚГБ №36
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Модификациялық өзгергіштік.
§30.Модификациялық өзгергіштік.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
24.01.2024 |
|
Сыныбы: 10 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Модификациялық өзгергіштік. §30.Модификациялық өзгергіштік. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Пікірлер жібі» әдісі. Тыңдаушыларға тақырып таныстырылады. Тақырып бойынша әр зерттеу туралы ақпарат жазып, пікірлер жібіне іледі. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теория туралы жиналған ақпаратты барлығы жүріп, оқи алады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Жалғасын тап» әдісі. Оқушыны жылдам ой қорытуға баулу. Сөйлемнің басы жазылған сөздерді тақтада көрсету, олар ойды жалғастырып сөйлемді толықтырып айтады. |
Берілген сөйлемді оқиды, жалғасын сипаттайды. Оқушының логикалық ойлауы дамиды, жылдам ой түйіндейді. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу; Сабақтың мақсаты: модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді; |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі. Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғалады (постер). Идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтау, тұжырымдау. |
«Кластер» әдісі арқылы оқулықтағы ақпаратты топта талдайды, таныстырылымдарын ұсынады. Тақырыптардың байланыстары туралы сұрақтар құрастырып, оларға жауап іздейді, идеяларды жинақтайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Жуан және жіңішке» сұрақтар әдісі. Берілген сұрақтарға жауаптарын сипаттау. Бір-бірімен пікір алмасу. Ой қозғау. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Интерактивті панель Презентация |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жеке ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
«Мен не үйрендім?»әдісі. - Мен.......… үйрендім - Мен......… білдім - Мен бұл туралы растауды таптым - - Мені қызықтырды… - Маған ұнады… - маған ұнамады … - Мен үшін ең маңызды болды… |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Білгенім..... Білдім..... Білгім келеді.... |
|
Бағалау |
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырма: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. |
Оқушылар мәтінді оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады. Бөліктің сол жағына Сол әсер еткен үзінділер жайында пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.) |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге тапсырма: № Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу" |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Бұрынғы білімін еске түсіру.
«Пікірлер жібі» әдісі.
Тыңдаушыларға тақырып таныстырылады. Тақырып бойынша әр зерттеу туралы ақпарат жазып, пікірлер жібіне іледі.
«Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теория»
Оқушылардың назарын аудару.
«Жалғасын тап» әдісі. Оқушыны жылдам ой қорытуға баулу.
Сөйлемнің басы жазылған сөздерді тақтада көрсету, олар ойды жалғастырып сөйлемді толықтырып айтады.
-
Өзгергіштік болу мүмкін ...
-
Модификациялық өзгергіштік ерекшеленеді ...
-
Тұқымқуалайтын өзгергіштіктен тұқымқуаламайтын өзгергіштіктің ерекшелігі...
-
Модификациялық өзгергіштіктің белгілері ...
Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
Сабақтың мақсаты:
модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттейді;
Жаңа тақырыпты таныстыру.
«Кластер» әдісі.
Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғалады (постер).
Идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды жинақтау, тұжырымдау.
1-топ «Модификациялық өзгергіштік»
2-топ «Модификациялар туралы түсініктердің қалыптасу тарихы»
3-топ «Модификациялық өзгергіштік туралы білімді практикада пайдалану»
Оқушыларға бағыт бағдар беру.
«Жуан және жіңішке» сұрақтар әдісі. Берілген сұрақтарға жауаптарын сипаттау. Бір-бірімен пікір алмасу. Ой қозғау.
-
Сіз өзіңіз бойыңыздің ұзындығын білесіз бе?
-
Осы сыныптағы оқушылардың бойыларының min, max көрсеткіші қандай?
-
Егер адамның бойы биік болса бұл фенотиптік, әлде генотиптік белгісі ме?
-
Фенотип пен генотип түсініктерінің арасындағы айырмашылығы неде?
-
Бойдың әртүрлі болуы, қандай себептерге байланысты? Мұның ерекшелігі генотипте ме?
-
шағым қалдыра аласыз













