10 сынып ҚГБ №39
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жыныспен тіркесіп тұқым
қуалау. Есептер шығару. §32.Жыныспен тіркесіп тұқым
қуалау.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
1.02.2024 |
|
Сыныбы: 10 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. Есептер шығару.§32.Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығарады; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Атаулар мекені» әдісі. Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар оқулықтағы ақпараттан жауаптарын жазу, теориялық білімдерін молайту. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Тыңдаушылар оқулықтағы ақпараттан жауаптарын жазып, теориялық білімдерін молайтады. |
Дескриптор: -алдыңғы білім бойынша кілт сөздерді сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Менен сұрақ-сенен жауап» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. |
Менен сұрақ-сенен жауап әдісінде қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: -берілген сұрақтарға жауап береді – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару; Сабақтың мақсаты: жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығарады; |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Тың мәлімет» мұғалім жаңа сабақ бойынша түсіндірмесі. Жұптық жұмыс А деңгейінің генетикалық есептерін шығару. |
Мұғалім түсіндірмесін назар қойып тыңдайды. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - А деңгейінің есептерін шығарады – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Есептерге арналған үлестірме парақтар |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
Жұптық жұмыс В деңгейінің генетикалық есептерін шығару. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - В деңгейінің есептерін шығарады – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Есептерге арналған үлестірме парақтар |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Жеке жұмыс С деңгейінің генетикалық есептерін шығару. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - С деңгейінің есептерін шығарады – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Есептерге арналған үлестірме парақтар |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс: «БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Білгенім..... Білдім..... Білгім келеді.... |
|
Бағалау |
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырма: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. |
Оқушылар мәтінді оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады. Бөліктің сол жағына Сол әсер еткен үзінділер жайында пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.) |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге тапсырма: §33.Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әсерін салыстыру. Көп аллельділік. |
Білім алушылар сабақтың келесі тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Бұрынғы білімін еске түсіру.
«Атаулар мекені» әдісі. Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар оқулықтағы ақпараттан жауаптарын жазу, теориялық білімдерін молайту.
|
Кілт сөздер |
Сипаттамасы |
|
Дигибридті будандастыру |
|
|
Доминантты дигомозигота (ААВВ) |
|
|
Рецессивті дигомозигота (ааbb) |
|
|
Дигетерозигота (АаВb) |
|
|
Тәуелсіз тұқымқуалау заңы |
|
|
Генетикалық рекомбинация |
|
Оқушылардың назарын аудару.
«Менен сұрақ-сенен жауап» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады.
-
Аутосома және жыныс хромосомалары дегеніміз не?
-
Адамда гемофилия мен дальтонизм қалай тұқымқуалайды?
-
Ер адамға қандай, ал әйелге қандай жыныс хромосомалары тән?
-
Адамда қандай жыныс гомогаметалы, ал қайсысы гетерогаметалы? Неге?
Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару;
Сабақтың мақсаты:
жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығарады;
Жаңа тақырыпты таныстыру.
«Тың мәлімет» мұғалім жаңа сабақ бойынша түсіндірмесі.
«ТЫҢ МӘЛІМЕТ»
БИОЛОГИЯ, 9-сынып, ТОЛЫҚ АВТОРЛЫҚ БАЗА, Автор: Нұрбақыт Сарсенов
§38.Жыныс генетикасы, оны анықтау механизмдері
|
• Жынысты анықтаудың 2 əдісі: Генотиптік, Фенотиптік • Генотиптік əдіс - ұрпақ жынысы ұрықтану сəтінде - жұмыртқа жасушасының ұрықтануынан жəне зиготаның қалыптасуынан гаметалардың генетикалық материалы арқылы анықталады • Фенотиптік əдіс – жыныс зиготаның хромосомалық жиынтығымен емес, ағзаның қоршаған орта жағдайымен анықталады |
• Жынысы жұмыртқа дамитын температураға байланысты ағза: Қолтырауын
• <
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып ҚГБ ; ҚМЖ; 10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару;
10 сынып ҚГБ ; ҚМЖ; 10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару;
10 сынып ҚГБ №39
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жыныспен тіркесіп тұқым
қуалау. Есептер шығару. §32.Жыныспен тіркесіп тұқым
қуалау.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
1.02.2024 |
|
Сыныбы: 10 «а» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. Есептер шығару.§32.Жыныспен тіркесіп тұқым қуалау. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығарады; ЕБҚ: (қабылдауы баяу): сабақ мазмұны бойынша ойын жазады, қандай білім алғанын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Атаулар мекені» әдісі. Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар оқулықтағы ақпараттан жауаптарын жазу, теориялық білімдерін молайту. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Тыңдаушылар оқулықтағы ақпараттан жауаптарын жазып, теориялық білімдерін молайтады. |
Дескриптор: -алдыңғы білім бойынша кілт сөздерді сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Менен сұрақ-сенен жауап» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. |
Менен сұрақ-сенен жауап әдісінде қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: -берілген сұрақтарға жауап береді – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару; Сабақтың мақсаты: жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығарады; |
Жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Тың мәлімет» мұғалім жаңа сабақ бойынша түсіндірмесі. Жұптық жұмыс А деңгейінің генетикалық есептерін шығару. |
Мұғалім түсіндірмесін назар қойып тыңдайды. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - А деңгейінің есептерін шығарады – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Есептерге арналған үлестірме парақтар |
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
Жұптық жұмыс В деңгейінің генетикалық есептерін шығару. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - В деңгейінің есептерін шығарады – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Есептерге арналған үлестірме парақтар |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Жеке жұмыс С деңгейінің генетикалық есептерін шығару. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Дескриптор: - С деңгейінің есептерін шығарады – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Есептерге арналған үлестірме парақтар |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс: «БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация Білгенім..... Білдім..... Білгім келеді.... |
|
Бағалау |
Жеке тапсырма ЕБҚ тапсырма: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. |
Оқушылар мәтінді оқу барысында олар: Бөліктің оң жағына Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді жазады. Бөліктің сол жағына Сол әсер еткен үзінділер жайында пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп-салдары қандай, қандай сұрақ бар т.б.) |
Дескриптор: - сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды – 7 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптері |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үйге тапсырма: §33.Аллельді және аллельді емес гендердің өзара әсерін салыстыру. Көп аллельділік. |
Білім алушылар сабақтың келесі тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Биология 10-сынып, Автор: Н.Г.Асанов, А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Бұрынғы білімін еске түсіру.
«Атаулар мекені» әдісі. Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар оқулықтағы ақпараттан жауаптарын жазу, теориялық білімдерін молайту.
|
Кілт сөздер |
Сипаттамасы |
|
Дигибридті будандастыру |
|
|
Доминантты дигомозигота (ААВВ) |
|
|
Рецессивті дигомозигота (ааbb) |
|
|
Дигетерозигота (АаВb) |
|
|
Тәуелсіз тұқымқуалау заңы |
|
|
Генетикалық рекомбинация |
|
Оқушылардың назарын аудару.
«Менен сұрақ-сенен жауап» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады.
-
Аутосома және жыныс хромосомалары дегеніміз не?
-
Адамда гемофилия мен дальтонизм қалай тұқымқуалайды?
-
Ер адамға қандай, ал әйелге қандай жыныс хромосомалары тән?
-
Адамда қандай жыныс гомогаметалы, ал қайсысы гетерогаметалы? Неге?
Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақтың оқу мақсаты:
10.2.4.3 - жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығару;
Сабақтың мақсаты:
жыныспен тіркескен тұқым қуалауға есептер шығарады;
Жаңа тақырыпты таныстыру.
«Тың мәлімет» мұғалім жаңа сабақ бойынша түсіндірмесі.
«ТЫҢ МӘЛІМЕТ»
БИОЛОГИЯ, 9-сынып, ТОЛЫҚ АВТОРЛЫҚ БАЗА, Автор: Нұрбақыт Сарсенов
§38.Жыныс генетикасы, оны анықтау механизмдері
|
• Жынысты анықтаудың 2 əдісі: Генотиптік, Фенотиптік • Генотиптік əдіс - ұрпақ жынысы ұрықтану сəтінде - жұмыртқа жасушасының ұрықтануынан жəне зиготаның қалыптасуынан гаметалардың генетикалық материалы арқылы анықталады • Фенотиптік əдіс – жыныс зиготаның хромосомалық жиынтығымен емес, ағзаның қоршаған орта жағдайымен анықталады |
• Жынысы жұмыртқа дамитын температураға байланысты ағза: Қолтырауын
• <
шағым қалдыра аласыз













