|
Бөлім: |
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері |
|
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары. молекула-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын түсіндіреді |
|
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары. молекула-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуі
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3
минут |
Ұйымдастыру кезеңі; - Оқушылармен сәлемдесу; - Оқушыларды түгелдеу; -Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру; «Ашық микрофон» әдісі арқылы өткен сабақты және үй жұмысын пысықтау мақсатында сұрақтар беремін (жеке жұмыс) Тапсырма №1 |
Сыныпта оқушылар сәлемдеседі, оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа дайындалады. Оқушылар өткен сабақты және үй жұмысын пысықтау мақсатында қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты немесе үй жұмысына байланысты сұрақтарға жауап береді. |
Әр дұрыс жауап 1 балл
Қалыптастырушы бағалау Оқушы өз-өзіне бағалау жүргізеді. |
Оқулық 10 сынып Ресурс
1
|
|
Сабақтың ортасы 35
минут |
«Миға шабуыл» әдісі(жеке жұмыс)
Оқушыларға температура мен
молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық
энергиясының байланысын сипаттау мақсатында оқушыларға сұрақ қою
арқылы жаңа сабақтың тақырыбын
ашамын. Тапсырма №2
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беру
және зерттеу арқылы өздерінің ойын еркін
жеткізеді.
|
Дескриптор 1. Оттегі мен азот газдардың қайсысының үлкен орташа кинетикалық энергияға және орташа квадраттық жылдамдыққа ие екендігін ажыратады. 2. Егер электр разряды нәтижесінде цилиндрдегі оттегі (O2) озонға (O2) айналса, цилиндрдегі қысым қанша рет өзгеретінін анықтайды. 3. Біреуі құрғақ, құрғақ ауамен, екіншісі дымқыл, құрамында су буы бар бумен толтырылған екі ыдыстың қайсысы жеңіл екенін анықтайды. 4. Сіздің бөлмеңіздегі оттегі мен азот молекулаларының орташа квадраттық жылдамдығы неше есе айырмашылық жасайтындығын есептейді. 5. Ыдыстағы соңғы қысымды бастапқы қысыммен салыстырады.Жалпы балл-2 |
Ресурс
2 |
|
«INSERT» әдісі (жеке жұмыс) Оқушылардың тақырып туралы түсініктерін кеңейту мақсатында температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау тақырыбына байланысты бейнематериал көрсетемін. |
Білім алушылар температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттауға арналған бейнематериалмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды.
|
|
|
|
|
«Табысты тыңдаушыларды дамытуға арналған оқыту» әдісі Оқушыларға температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын түсіндіру мақсатында түртіп алу жүйесімен жинаған мәліметтері бойынша тапсырма беремін. Тапсырма №3 |
Білім алушылар температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын түсіндіруге арналған түртіп алу жүйесімен жинаған мәліметтері бойынша тапсырманы орындайды. |
Дескриптор 1. Неон атомының орташа кинетикалық энергиясы қанша есе өзгеретінін анықтайды. 2. Гелий атомдарының кинетикалық энергиясын табады. 3. Гелийдің молекулалар санын анықтайды. 4. Массасы 10г газдағы молекулалар санын анықтайды. Жалпы балл-4
|
Ресурс 3 |
|
|
«Кейс – стади» әдісі Оқушыларға температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын түсіндіру мақсатында Мәселелерді шешуге, баламасын анықтауға, талдауға мүмкіндік беретін өмірлік жағдаятпен байланысты құрылымдалған тапсырма беремін. Тапсырма №4 |
Білім алушылар температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын түсіндіруге арналған Мәселелерді шешуге, баламасын анықтауға, талдауға мүмкіндік беретін өмірлік жағдаятпен байланысты құрылымдалған тапсырманы талдау жасау, өз ойларын ортаға салу арқылы орындайды.
|
Дескриптор 1. Температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттайтын формуланы жазады. 2. Ауа молекулаларының таңертеңгі және түскі уақыттағы температурасын анықтайды. 3. Ауа молекулаларының таңертеңгі және түскі уақыттағы орташа квадраттық жылдамдығын анықтайды. 4. Мария әжей Мамыр және маусым айларында жұмыстарын неліктен таңертеңгі уақытқа жоспарлайтынын айтады. 5. Мария әжейдің қан қысымы қатты көтеріліп кетуінің себебін айтады. 6. Қан қысымы жоғары адамдарға сақтық шаралары ұсынады. Жалпы балл-4 |
Ресурс 4 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сабақ бойынша рефлексия жасайды. «Бүгінгі сабақта білгенім ...» «Бүгінгі сабақта маған қиын болғаны...» «Бүгінгі сабақтан үйренгенімді өмірде қолдана аламын ...» «Мен әлі де жақсартқым келеді ...» |
Сабақ бойынша білім алушылар рефлексия жасап, өз ойларымен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау Оқушылардың сабақ барысындағы іс-әрекетіне мұғалім кері байланыс беріп, бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмаларды толық әрі, дұрыс орындай алдың, жарайсың!» «Температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын түсіндіру өз жауабыңа біршама толықтырулар енгізу керек» «Өз жауабыңды тағы да қалай толықтырар едіңіз» |
|
Ресурстар
Тапсырма №1 (ресурс 1)
1. Термодинамикалық жүйе деп нені түсінеді? Ол қандай парамемтрлер арқылы сипатталады?
2. Термодинамикалық процесс деп нені айтады?
3. Термодинамикалық параметтрлер деп нені түсіннеді? Оларға не жатады?
4.
Жүйенің қандай күйін тепе-тең күй деп атайды? Бұл кезде жүйенің
параметрлері қандай мәндерге ие болады?
5.Жүйенің қандай күйін тепе-теңдік емес күй деп атайды? Бұл кезде жүйенің параметрлері қандай мәндерге ие болады?
6. Релаксация деп нені айтады?
Тапсырма №2 (ресурс 2)
1. Ауа негізінен оттегі мен азоттан тұрады. Осы газдардың қайсысының молекулалары: А) үлкен орташа кинетикалық энергияға ие; б) үлкен орташа квадраттық жылдамдыққа ие?
2. Егер электр разряды нәтижесінде цилиндрдегі оттегі (O2) озонға (O2) айналса, цилиндрдегі қысым қанша рет өзгереді? Газдың температурасы өзгерген жоқ деп есептеңіз.
3. Екі бірдей ыдыстың біреуі құрғақ, құрғақ ауамен, екіншісі дымқыл, құрамында су буы бар бумен толтырылған. Екі ыдыстағы температура мен қысым бірдей. Ыдыстардың қайсысы жеңілірек?
4. Сіздің бөлмеңіздегі оттегі мен азот молекулаларының орташа квадраттық жылдамдығы неше есе айырмашылық жасайды?
5. Жабық ыдыста көмірқышқыл газын қалыптастыру үшін көмір бөлігінің толық жануы жүреді, содан кейін ыдыс бастапқы температураға дейін салқындатылады. Ыдыстағы соңғы қысымды бастапқы қысыммен салыстырыңыз. Көмірдің көлемі ыдыстың көлемімен салыстырғанда аз.
Тапсырма №3 (ресурс 3)
1. Егер абсолют температурасын 30% азайса, онда неон атомының орташа кинетикалық энергиясы қанша есе өзгереді?
2.
47°C температурадағы
гелий атомдарының кинетикалық
энергиясын табыңдар.
3. 27°C температурада гелий молекулаларының жылулық қозғалысының кинетикалық энергиясы 10Дж. Гелийдің молекулалар санын анықтаңдар.
4. Қайсыбір газдың 296К температурадағы орташа квадраттық жылдамдығы 4840м/с. Осы газдың 10г массасында қанша молекула бар?
Тапсырма №4 (ресурс 4)
Мамыр
және маусым айларында жұмыстарын таңертеңгі уақытқа жоспарлайтын
Мария әжей, бір күні жұмыстарын толық аяқтай алмай түскі уақытта да
жұмыс жасайды ұйғарды. Алайда осыда соң Мария әжейдің қан қысымы
қатты көтеріліп ауырып қалады. Ғалымдардың айтуы бойынша таңертеңгі
уақытта ауа молекулаларының жылулық қозғалысының кинетикалық
энергиясы 627
Дж, ал түскі уақытта 648
Дж-ге тең.
1. Температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттайтын формуланы жазыңыз.
2. Ауа молекулаларының таңертеңгі және түскі уақыттағы температурасын анықтаңыз.
3. Ауа молекулаларының таңертеңгі және түскі уақыттағы орташа квадраттық жылдамдығын анықтаңыз.
4. Неліктен Мария әжей Мамыр және маусым айларында жұмыстарын таңертеңгі уақытқа жоспарлайды.
Пәні: |
Физика |
|
|
Бөлім: |
Молекулалық- кинетикалық теория негіздері |
|
Сабақтың тақырыбы |
Термодинамикалық параметрлер |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттайды |
|
Сабақтың тақырыбы:Термодинамикалық параметрлер
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қауымбай Назерке НуртасқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 10 сынып ҚМЖ 2 тоқсан 130 бұйрықпен
Тақырып бойынша 31 материал табылды
10 сынып ҚМЖ 2 тоқсан 130 бұйрықпенМатериал туралы қысқаша түсінік
10 сынып ҚМЖ 130 бұйрықпен 2 тоқсанға жасалған
Материалдың қысқаша нұсқасы
Қысқа мерзімді жоспар Сабақтың тақырыбы: Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері қағидалары. молекула-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуі
Ресурстар Тапсырма №1 (ресурс 1) 1. Термодинамикалық жүйе деп нені түсінеді? Ол қандай парамемтрлер арқылы сипатталады? 2. Термодинамикалық процесс деп нені айтады? 3. Термодинамикалық параметтрлер деп нені түсіннеді? Оларға не жатады?
5.Жүйенің қандай күйін тепе-теңдік емес күй деп атайды? Бұл кезде жүйенің параметрлері қандай мәндерге ие болады? 6. Релаксация деп нені айтады? Тапсырма №2 (ресурс 2) 1. Ауа негізінен оттегі мен азоттан тұрады. Осы газдардың қайсысының молекулалары: А) үлкен орташа кинетикалық энергияға ие; б) үлкен орташа квадраттық жылдамдыққа ие? 2. Егер электр разряды нәтижесінде цилиндрдегі оттегі (O2) озонға (O2) айналса, цилиндрдегі қысым қанша рет өзгереді? Газдың температурасы өзгерген жоқ деп есептеңіз. 3. Екі бірдей ыдыстың біреуі құрғақ, құрғақ ауамен, екіншісі дымқыл, құрамында су буы бар бумен толтырылған. Екі ыдыстағы температура мен қысым бірдей. Ыдыстардың қайсысы жеңілірек? 4. Сіздің бөлмеңіздегі оттегі мен азот молекулаларының орташа квадраттық жылдамдығы неше есе айырмашылық жасайды? 5. Жабық ыдыста көмірқышқыл газын қалыптастыру үшін көмір бөлігінің толық жануы жүреді, содан кейін ыдыс бастапқы температураға дейін салқындатылады. Ыдыстағы соңғы қысымды бастапқы қысыммен салыстырыңыз. Көмірдің көлемі ыдыстың көлемімен салыстырғанда аз. Тапсырма №3 (ресурс 3) 1. Егер абсолют температурасын 30% азайса, онда неон атомының орташа кинетикалық энергиясы қанша есе өзгереді?
2.
47°C температурадағы 3. 27°C температурада гелий молекулаларының жылулық қозғалысының кинетикалық энергиясы 10Дж. Гелийдің молекулалар санын анықтаңдар. 4. Қайсыбір газдың 296К температурадағы орташа квадраттық жылдамдығы 4840м/с. Осы газдың 10г массасында қанша молекула бар? Тапсырма №4 (ресурс 4)
Мамыр
және маусым айларында жұмыстарын таңертеңгі уақытқа жоспарлайтын
Мария әжей, бір күні жұмыстарын толық аяқтай алмай түскі уақытта да
жұмыс жасайды ұйғарды. Алайда осыда соң Мария әжейдің қан қысымы
қатты көтеріліп ауырып қалады. Ғалымдардың айтуы бойынша таңертеңгі
уақытта ауа молекулаларының жылулық қозғалысының кинетикалық
энергиясы 627 1. Температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттайтын формуланы жазыңыз. 2. Ауа молекулаларының таңертеңгі және түскі уақыттағы температурасын анықтаңыз. 3. Ауа молекулаларының таңертеңгі және түскі уақыттағы орташа квадраттық жылдамдығын анықтаңыз. 4. Неліктен Мария әжей Мамыр және маусым айларында жұмыстарын таңертеңгі уақытқа жоспарлайды.
Сабақтың тақырыбы:Термодинамикалық параметрлер
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













