|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
10.1B Жасушалық биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
12.10 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері 18,19 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.4.2.1 - жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Жасушаның және оның қызметінің ерекшеліктерін ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин 2-3мин 3-5мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі А) оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» тренинг 3. Топқа бөлу жүзеге асады. Рандом генераторы арқылы топтасады
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады, Оқушылар шаттық шеңберін құрып, алақан жылулары арқылы бір-біріне жылы лебіздерін,тілектерін білдіреді. жағымды ахаул қалыптастырады. 1-топ Бірмембараналы .2-топ қосмембарналы 3-топ мембранасыз |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
Презентация Түрі бейнедегі суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім Оқушыларға өткен сыныптағы алған білімдерін байланыстыру мақсатында «Пазлдарды құрастыр» әдісі арқылы платформалда жасақталынған тапсырманы ұсынады.
|
Оқушылар өткен сыныпта алған білімдерін еске түсіру мақсатында берілген тапсыраны орындап шыққан суретті бүгінгі сабақпен байланыстырады |
Бағалау критерийі -берілген тапсырмадан мембаранлы, бірмембраналы, қосмембраналы органойдтарды дұрыс ажыратыңыз |
Сұрақтарға сілтеме
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-15мин 10мин |
Акт арқылы сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты айтылады. Жаңа сабақта оқушыларға төмендегі суретті ұсынамын. «Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушылары өздерінің ойларымен бөлісуін сұраймын. Топқа таратылған сызбаға осы органоидтарды орналастыруын ұсынамын
1тапсырма 1.Суретте нелер бейнеленген? 2. Бұл заттар қайда орналасады, атқарытн қызметін білесіз бе? «Медиа » әдісі арқылы бейнекөрсетілім ұсынады. Мұғалім түсіндіреді Анаграмма тапсырмасын ұсынады Жаңа сабаққа мәтін таратылады сол бойынша тотық тапсырма беремін. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алуды ұсынамын. Тақырыпты меңгергенін тексеру мақсатында оқушыларға топтық жұмыстар беремін 1-топ тапсырмасы Барлық тіршілік иелері жасушалардан тұра ма? Әлде жасушасыз да тіршілік құрылымдары бар ма? Болса ол қандай ағзалар? Олардың тіршілік ету ерекшеліктері қандай? 2-топ тапсырмасы Оқулықтарда «Жасушаларға өсу және көбею тән» деген тұжырым бар. Осы тұжырым барлық жасушаларға тән ба? Адам денесіндегі қандай жасушалар өспейді және көбеймейді? 3-топ тапсырмасы Мембраналы деген ұғымды қалай сипаттар едіңдер. Органоидтар неліктен мембранамен қапталған Барлық топтарға ермек саз, рожки, слаим, таттилер қолданып жасуша моделін құрастырып түсініктеме беруді ұсынады
|
Оқушылар берілегн суреттерге қарап болжамды жауаптарын ұсынады.берілген сызбаға өз орнына орналастырып түсіндіреді
Оқушылар бейнекөрсетілімге мұқият назар аударады, қажетті термин сөздерді жазып алады Оқушылар тапсырманы 7- минутта орындап топпен қорғайды. Оқушылар осы берілген суретті тапсырманы топпен талдап, сұрақтар жауабын постерге орындайды
|
«Мадақтау» арқылы мұғалім тарапынан ынталандыру жүзеге асады Берілген сұрақтарды түрлі моделерді құрастыра отырып негіздейді Топтардың бірін –бірі бағалауы - Жасуша органоидтарының сурет салу, еркесезда моделін жасау арқылы таныстырады Топтар бірін бірі бағалауы |
Суретке сілтеме: https://cf.ppt-online.org/files/slide/q/q2oKwgTZpa7VreInHCE8WBjxLP0sSi3kGORtQ6/slide-7.jpg суреттер слаид видео https://youtu.be/fQnw1peU2XY?si=2D8p6VJwpJERP1YK анаграмма https://wordwall.net/ru/resource/59682207 Суреттерге
сілтеме Ермексаз, бояу қаламдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3мин |
Жасушалардың органоидтар және олардың қызметтерін сәйкестендіру тапсырмасын ұсынады. Тапсырманы платформада ұсыну, 6 кестені басшылыққалау |
Оқушы кітаптағы кестені қолдана отырып сәйкестендіреді |
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы: мадақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Жұптық тапсырма «Көршіңмен ақылдас» әдісі. Берілген суретермен, кілтті сөздерді байланыстыр
Кілтті сөздер: Муреин, хитин және глюкандар, кремнезем, пектин, целлюлоза, микрофибрилдер, гемицеллюлоза, петин, лигнин |
Оқушылар топта өз көршісімен жұптасып, берілген тапсырманы бірігіп орындайды
|
Дескриптор: -әртүрлі ағзалардың жасуша қабырғас ының қүрылысын жазады -балл Сотка әдісімен өзін өзі бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Функционалдық қабілетін арттыратын тапсырмалар 5мин
|
Тапсырма- 4 . «Дана үкі» әдісі. Топтық жұмыс. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырма. 3.1 сурет Адам ағзасындағы триллиондардағы ұяшықтар саны және барлық формалары мен өлшемдері әр түрлі жасушалар орналасады. Бұл кішкентай құрылымдар тірі организмдердің негізгі бірлігі болып табылады. Жасушалар тіндерді , тіндердің органдарын, ағзалар организмдерін және ағзада бірге жұмыс істейтін органдық жүйелерді құрайды. Денедегі жасушалардың жүздеген түрлері бар және жасушаның құрылымы ол атқаратын рөлі үшін өте қолайлы. . Денесі айырмашылығы жоқ болса да, дененің бір біріне тікелей немесе жанама түрде тәуелді болады.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жунусова ГульнарШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 10 сынып ҚМЖ Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері
Тақырып бойынша 15 материал табылды
10 сынып ҚМЖ Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктеріМатериал туралы қысқаша түсінік
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















