10-СЫНЫП 4-ТОҚСАН
ДӘІЖО___________
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Медициналық биомеханика (протездеу).
Эргометриялық
биомеханика(оптимизация).
Модельдеу «Жердегі тірі
ағзалар қозғалысының биомеханикасын
зерттеу»
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
10.4 Биомедицина және биоинформатика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.4.2 - электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар жүректің өткізгіш жүйесін , жүрек автоматиясының механизмін, жүректегі қозудың өту жылдамдығын, жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығын оқып біледі. |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
"Тілек шоғыры" әдісі арқылы
оқушылар бір -біріне жылы лебіздер тілейді Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, бір біріне гүлмен тілек айтады Топқа бөлу 1-топ 2-топ |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Сабақ слаид жасақталған
бейнебаян |
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
Алдыңғы білім «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мәдени өсімдіктердің түрлерін ажыратады 1. Медицинада биомеханиканың міндеттері қандай? 2. Медицинада биомеханиканың қандай мүмкіндіктері бар? 3. Медициналық эргономика деген не? 4. Медициналық қызметкерлерге эргономиканы оқыту қажет пе?
|
Бағалау критерийі: -Оқушылар тапсырманы бірлесіп орындайды Сыныптастырының пікірін толықтырады. -Өз ойымен бөліседі. Айтылым дағдысы қалыптасады |
Дескрипторы: -Биомеханика ұғымын түсіндіреді -сұрақтарға жауап береді
Барлығы әр жауапқа -1балл Бағалау әдісі: |
вордвол тапсырмалары
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын суретті сөйлете отырып ашады, ұжымдық талқылауды ұсынады
Мұғалім қосымша түсіндірме
жүргізеді Сұрақтарға жауап береді 1. Жүректің құрылыс қандай? 2. Жүрек жұмысының автономиясы деген не? 3. Автономды жүрек импульстері қайда түзіледі? 4. Бұл импульстержүректің басқа бөлімдеріне қалай беріледі? |
Бағалау критерийі: Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Сұрақтарға жауап береді Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Дескрипторы: -Суретті қарастырады сұрақтарға жауап берді, ұжымда талқылайды Бағалау: Мұғалімнің бағалауы Жарайсың! Ойың дұрыс! Керемет! |
платформада ұсыну анаграмма
кесте |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы Топттық жұмыстар ұсынады.
|
Бағалау критерийі: 1Жүрек автономиясына анықтама береді.
2 Жүрек автономиясының негізгі түйінділерін атайды.
-сұрақтарға жауап береді |
Дескриптер: -тапсырманы түсіндіреді -Өз пікірлерін айтады
-сұрақтарға жауап береді Барлығы -3балл Бағалау: Каспийбонустар таратады 10,20,30,40,50 бонустар жинайды |
Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау
|
|
Бағалау критерийі: -берілген тапсырмадан жүректің бөліктерін жазады -түсініктеме береді
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -тапсырмаларға жауап жазады . Смарт сағат арқылы өзін өзі бағалайды |
слаид |
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау
|
Суретте белгімен көрсетілген жүректің өткізгіш жүйесінің барлық бөліктерін атайды.
|
Бағалау критерийі: -Суретте белгімен көрсетілген жүректің өткізгіш жүйесінің барлық бөліктерін атайды.
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптер: Жалпы - 3 балл. -Тапсырмаға жауап жазады -Сұрақтарға жауап береді.
- ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы. |
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау |
Бекіту бөлімі бойынша
2. Жүрек бұлшықетінің жиырылуы қандай заңға бағынады? 3. Жүрек бұлшықетінің қандай жасушалары өздігінен ӘП өндіре алады? 4. Жүректің өткізгіш жүйесінің негізгі функцияларын ата? 5. Жүрек автономиясына анықтама береді. 6. Жүрек автономиясының негізгі түйінділерін атайды |
Бағалау критерий: - сұрақтарға жауап береді |
Дескрипторлар: - Сұрақтарға жауап береді. Бағалау: Смарт сағат арқылыөзін өзі бағалау жүзеге асады |
ҚБ тапсырмасы Жұмыс даптері оқулық |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып ҚМЖ Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі
10 сынып ҚМЖ Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі
10-СЫНЫП 4-ТОҚСАН
ДӘІЖО___________
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Медициналық биомеханика (протездеу).
Эргометриялық
биомеханика(оптимизация).
Модельдеу «Жердегі тірі
ағзалар қозғалысының биомеханикасын
зерттеу»
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
10.4 Биомедицина және биоинформатика |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.4.2 - электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар жүректің өткізгіш жүйесін , жүрек автоматиясының механизмін, жүректегі қозудың өту жылдамдығын, жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығын оқып біледі. |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
"Тілек шоғыры" әдісі арқылы
оқушылар бір -біріне жылы лебіздер тілейді Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, бір біріне гүлмен тілек айтады Топқа бөлу 1-топ 2-топ |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Сабақ слаид жасақталған
бейнебаян |
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
Алдыңғы білім «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мәдени өсімдіктердің түрлерін ажыратады 1. Медицинада биомеханиканың міндеттері қандай? 2. Медицинада биомеханиканың қандай мүмкіндіктері бар? 3. Медициналық эргономика деген не? 4. Медициналық қызметкерлерге эргономиканы оқыту қажет пе?
|
Бағалау критерийі: -Оқушылар тапсырманы бірлесіп орындайды Сыныптастырының пікірін толықтырады. -Өз ойымен бөліседі. Айтылым дағдысы қалыптасады |
Дескрипторы: -Биомеханика ұғымын түсіндіреді -сұрақтарға жауап береді
Барлығы әр жауапқа -1балл Бағалау әдісі: |
вордвол тапсырмалары
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын суретті сөйлете отырып ашады, ұжымдық талқылауды ұсынады
Мұғалім қосымша түсіндірме
жүргізеді Сұрақтарға жауап береді 1. Жүректің құрылыс қандай? 2. Жүрек жұмысының автономиясы деген не? 3. Автономды жүрек импульстері қайда түзіледі? 4. Бұл импульстержүректің басқа бөлімдеріне қалай беріледі? |
Бағалау критерийі: Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгендерін ұжымда талқылап айтады; Сұрақтарға жауап береді Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Дескрипторы: -Суретті қарастырады сұрақтарға жауап берді, ұжымда талқылайды Бағалау: Мұғалімнің бағалауы Жарайсың! Ойың дұрыс! Керемет! |
платформада ұсыну анаграмма
кесте |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
Оқушыларға жалпылама төмендегі қолдану тапсырмалары беріледі. «Мағынаны қолдану» айдарындағы Топттық жұмыстар ұсынады.
|
Бағалау критерийі: 1Жүрек автономиясына анықтама береді.
2 Жүрек автономиясының негізгі түйінділерін атайды.
-сұрақтарға жауап береді |
Дескриптер: -тапсырманы түсіндіреді -Өз пікірлерін айтады
-сұрақтарға жауап береді Барлығы -3балл Бағалау: Каспийбонустар таратады 10,20,30,40,50 бонустар жинайды |
Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау
|
|
Бағалау критерийі: -берілген тапсырмадан жүректің бөліктерін жазады -түсініктеме береді
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. -тапсырмаларға жауап жазады . Смарт сағат арқылы өзін өзі бағалайды |
слаид |
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау
|
Суретте белгімен көрсетілген жүректің өткізгіш жүйесінің барлық бөліктерін атайды.
|
Бағалау критерийі: -Суретте белгімен көрсетілген жүректің өткізгіш жүйесінің барлық бөліктерін атайды.
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;) |
Дескриптер: Жалпы - 3 балл. -Тапсырмаға жауап жазады -Сұрақтарға жауап береді.
- ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы. |
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау |
Бекіту бөлімі бойынша
2. Жүрек бұлшықетінің жиырылуы қандай заңға бағынады? 3. Жүрек бұлшықетінің қандай жасушалары өздігінен ӘП өндіре алады? 4. Жүректің өткізгіш жүйесінің негізгі функцияларын ата? 5. Жүрек автономиясына анықтама береді. 6. Жүрек автономиясының негізгі түйінділерін атайды |
Бағалау критерий: - сұрақтарға жауап береді |
Дескрипторлар: - Сұрақтарға жауап береді. Бағалау: Смарт сағат арқылыөзін өзі бағалау жүзеге асады |
ҚБ тапсырмасы Жұмыс даптері оқулық |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз





















