ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік (информатика – 10-сынып ҚГБ) |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Рысбаев Махсут Темирханович, №11 Б. Момышұлы атындағы жоббм-нің информатика пәні мұғалімі |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
1.5. Жеке тұлғаны идентификациялау әдістері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.6.1.3 Пайдаланушы деректерін қорғау шараларын қолдануды түсіндіру: парольдар, тіркеулік жазба, аутентификация, биометриялық аутентикация; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: идентификациялау, аутентификациялау және сәйкестендіру әдістерін меңгересіз; Басым бөлігі: идентификациялау процесін екі түрлі тәсілмен жүзеге асыруды үйренесіз; Кейбір оқушылар: биометриялық аутентификацияның түрлерін білесіз. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сәлеметсіздерме балалар! Біз бүгін «Жеке тұлғаны идентификациялау әдістері» тақырыбын өтеміз. идентификациялау, аутентификациялау және сәйкестендіру әдістеріне мысалдар келтіру |
Сабақта меңгеретін мақсаттарға өз ойларын айту |
|
Презентация (1-2 слайдтар) |
|
Сабақтың ортасы
|
Идентификатор – сан немесе таңбалар тізбегі түрінде құрастырылады. Егер пайдаланушының желіде тіркелген идентификаторы бар болса, ол заңды, ал болмаса, заңсыз пайдаланушы деп есептеледі. Идентификация- (Identification) пайдаланушыға немесе нысанға оны тану үшін өзіне ғана тән атау немесе бейне беру. Атрибутивтік идентификациялау тәсілі-бойынша адамға рұқсатнама, жетон (тағатын белгі), кілт, т.б. немесе пароль, коды бар зат беріледі. Биометриялық идентификациялау тәсілі-бойынша адамның саусақтарының ізі, көздің сыртқы мөлдір қабығы мен көз торы, тағы басқа сипаттамалары пайдаланылады. Бұл тәсіл мамандардың тұжырымы бойынша ең сенімді. Аутентификация (Authentication) пайдаланушының немесе құрылғының шын екендігін тексеру. Мұндай тексеру пайдаланушының немесе құрылғының шын мәнінде өзі екендігіне сенімді түрде көз жеткізеді.
Адамның биометриялық сипаттамаларының жіктелуі:
Ерекше қолданылатын биометриялық аутентификациялық жүйелер
Идентификациялауды сәйкестендіру әдістері
|
Теориялық материалмен жұмыс |
|
Презентация (3-10 слайдтар) |
|
Практикум
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Жаңа тақырыпты мұғаліммен бірге практикада қолдану арқылы меңгеру Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау |
Ұпай Ұпай |
Презентация (11-12 слайдтар) Презентация (13-19 слайдтар)
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция Кері байланыс, ауызша айту - Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім. - Маған............................қиын болып көрінді. - Мен енді .......................... үйренгім келеді |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып ҚМЖ (ҚГБ)
10 сынып ҚМЖ (ҚГБ)
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
Бөлім: |
Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік (информатика – 10-сынып ҚГБ) |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Рысбаев Махсут Темирханович, №11 Б. Момышұлы атындағы жоббм-нің информатика пәні мұғалімі |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
1.5. Жеке тұлғаны идентификациялау әдістері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.6.1.3 Пайдаланушы деректерін қорғау шараларын қолдануды түсіндіру: парольдар, тіркеулік жазба, аутентификация, биометриялық аутентикация; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: идентификациялау, аутентификациялау және сәйкестендіру әдістерін меңгересіз; Басым бөлігі: идентификациялау процесін екі түрлі тәсілмен жүзеге асыруды үйренесіз; Кейбір оқушылар: биометриялық аутентификацияның түрлерін білесіз. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сәлеметсіздерме балалар! Біз бүгін «Жеке тұлғаны идентификациялау әдістері» тақырыбын өтеміз. идентификациялау, аутентификациялау және сәйкестендіру әдістеріне мысалдар келтіру |
Сабақта меңгеретін мақсаттарға өз ойларын айту |
|
Презентация (1-2 слайдтар) |
|
Сабақтың ортасы
|
Идентификатор – сан немесе таңбалар тізбегі түрінде құрастырылады. Егер пайдаланушының желіде тіркелген идентификаторы бар болса, ол заңды, ал болмаса, заңсыз пайдаланушы деп есептеледі. Идентификация- (Identification) пайдаланушыға немесе нысанға оны тану үшін өзіне ғана тән атау немесе бейне беру. Атрибутивтік идентификациялау тәсілі-бойынша адамға рұқсатнама, жетон (тағатын белгі), кілт, т.б. немесе пароль, коды бар зат беріледі. Биометриялық идентификациялау тәсілі-бойынша адамның саусақтарының ізі, көздің сыртқы мөлдір қабығы мен көз торы, тағы басқа сипаттамалары пайдаланылады. Бұл тәсіл мамандардың тұжырымы бойынша ең сенімді. Аутентификация (Authentication) пайдаланушының немесе құрылғының шын екендігін тексеру. Мұндай тексеру пайдаланушының немесе құрылғының шын мәнінде өзі екендігіне сенімді түрде көз жеткізеді.
Адамның биометриялық сипаттамаларының жіктелуі:
Ерекше қолданылатын биометриялық аутентификациялық жүйелер
Идентификациялауды сәйкестендіру әдістері
|
Теориялық материалмен жұмыс |
|
Презентация (3-10 слайдтар) |
|
Практикум
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Жаңа тақырыпты мұғаліммен бірге практикада қолдану арқылы меңгеру Жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтау |
Ұпай Ұпай |
Презентация (11-12 слайдтар) Презентация (13-19 слайдтар)
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция Кері байланыс, ауызша айту - Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім. - Маған............................қиын болып көрінді. - Мен енді .......................... үйренгім келеді |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















