Сабақтың
тақырыбы:
Шаруашылықты ұйымдастырудың
аумақтық факторлары
|
|
|
|
Темирбекова Ж
.Л
|
|
|
Мерзімі:
|
|
|
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
Оқушылар шаруашылық салаларын
орналастыруда кеңістіктік және заманауи факторларды
талдайды
|
|
|
Оқыту
мақсаты
|
10.4.1.5 шаруашылық салаларын
орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды
талдау
10.4.1.6 дүниежүзілік
шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын
талдау
|
|
|
Бағалау
критерийі
|
Қолдану
Талдау
|
|
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
шаруашылық салалары,
шаруашылықты орналастыру факторлары,
кеңістіктік фактор, заманауи
факторлар, ауыл шаруашылығы, өнеркәсіп,
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер
Шаруашылықты орналастыруда
кеңістіктік факторлары..................
атқарады.
Ауыл шаруашылық салаларын
орналастыруда............................басымдық
көрсетіледі.
Өнеркәсіп салалары
үшін.......................
|
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
экономика,тарих,жаһандық
перспективалар пәні
|
|
|
Құндылықтар
|
Оқушылардың шаруашылықты
орналастыру факторларының ел экономикасы мен адам өміріндегі
маңыздылығына назар салу
|
|
|
Сабақ
барысы
|
|
|
Сабақтыңкезеңдері
|
Сабақта орындалатын
іс-әрекеттер
|
Оқыту
ресурстары
|
|
|
|
0-3 минут
|
Оқушыларды сабаққа
ұйымдастыру
-
Амандасу;
-
Оқу құралдарын
түгендеу;
|
|
|
|
|
4-7 минут
|
І.
Кіріспе
-Ой
шақыру
(С)Шаруашылықты орналастырудың
біздің өміріздегі маңызы қандай?
Сабақтың тақырыбы
анықталады. Сабақтың мақсаты анықталып,
бағалау критерийлерімен танысады.
|
Презентация
|
|
|
|
8-15 минут
|
Мұғалім
іс-әрекеті:
Мұғалім оқушыларға
шаруашылық салаларын
орналастыру факторлары туралы қосымша мәтінмен
танысуды және жұптарымен талдауды ұсынады.
Оқушы
іс-әрекеті:
Оқушылар
шаруашылық салаларын
орналастыру факторлары туралы
қосымша мәтінмен танысады және
жұптарымен талдап, факторларды анықтайды.
|
Қосымша
мәтін:
Шаруашылық салаларын
орналастыру факторлары
http://melimde.com/deris-1-geografiya-filimdarini-jjesi-oni-ttastifi-sratar.html
Презентация
|
|
|
|
16-26 минут
|
Мұғалім
іс-әрекеті:
Мұғалім оқушыларға
шаруашылық салаларын
орналастырудағы кеңістіктік және заманауи факторларды салыстырып
талдауды ұсынады. Бұл жерде оқушылар фактордың айырмашылығы мен
ұқсастығын көрсете алады.
Оқушы
іс-әрекеті:
(Ж) Оқушылар
шаруашылық салаларын
орналастырудағы кеңістіктік және заманауи факторларды көрсететін
сызбанұсқа құрады және оларды салыстырып,
талдайды.
Ұсыныс:Мұғалім оқушыларға мәтінді
пайдалануға бағыттап отырады. Мәтінде берілген факторларды анықтап
жіктей алулары керек.
|
Сызбанұсқа
|
|
|
|
27-37 минут
|
Мұғалім
іс-әрекеті:
Мұғалім
оқушыларға ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп
салаларын шаруашылық салаларын
орналастырудағы факторлардың маңыздылығын ескере отырып орналастыру
моделін жасауды ұсынады.
Оқушы
іс-әрекеті:
Оқушылар өз таңдаулары бойынша
ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп салаларын
біреуін шаруашылық салаларын
орналастырудағы факторларын ескере отырып орналасу моделін
құрастырады.
Шаруашылық
салалары: өсімдік щаруашылығы, мал
шаруашылығы, тамақ өнеркәсібі, машина жасау өнеркәсібі, мұнай өңдеу
өнеркәсібі, химия өнеркәсібі
Ұсыныс: Мәтінде берілген ақпараттарды
көмекші құрал ретінде пайдаланулары керек.
Оқушылар бірін-бірі
бағалайды.
Бағалау
критерийі
Оқушы
Ойлау
дағдылары Қолдану
Талдау
Дескриптор:
-
шаруашылық салаларын
орналастыруда кеңістіктік факторларды талдай
алады
-
дүниежүзілік шаруашылықтың
салаларын заманауи орналастыру факторларын талдай
алады
-
аул шаруашылығы салаларын
орналастыру моделін жасай
алады
-
өнеркәсіпті орналастыру
моделін жасай алады
-
|
Бағалау
парақтары
Презентация
|
|
|
|
38-40 минут
|
РЕФЛЕКСИЯ
Ресторан
әдісі
|
|
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
|
|
|
Дифференциациялап
оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-ны
қолдану
Құндылықтармен
байланыс
(тәрбие
элементі)
|
|
Үй
жұмысы: Қайталау
|
Сабақ барысында бақылау және
талқылауды үйлестіру, ал сабақ аяқталған кезде бағаға жұмыс орындау
қарастырылады.
|
АКТ – оқушыларкөрсетілген
ресурстармен жұмыстана алады. Диаграмама, графиктер сыза
алады.
Құндылықтар – статистикалық
деректерді күнделікті өмірде қолдана білудің маңыздылығына назар
салу
|
|