|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
10.2 Бөліп шығару |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ультрафильтрация және реабсорбция, секреция процестерін түсіндіреді Зәрдің құрамын біледі Бірінші және екінші реттік зәрдің құрамын салыстырады |
|
|
Құндылыққа баулу |
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру. Патриоттық және азаматтық позиция өз өңірінде таралған ағзалар түрлерін ажыратып, атауларын атай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-3мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл |
|
|
3-5мин |
Алдыңғы білім 9 сыныпта өткен тақырыпты еске түсірту мақсатында тапсырмалар ұсынады |
Оқушлыра берілген тапсырманы орындап ұжымдық талқылау жүргізеді 1,2 зәрдің түзілуін ажыратады |
Мұғалімнің қошеметі |
|
|
Сабақтың ортасы 5-15мин |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға бейнеролик көрсетіледі және сұрақтар қойылады: -Бейнероликке дейінгі сұрақтар 1. Зәрдің түзілуі қандай процестерден құралады? Бұл процестер қайда жүреді? Зәр түзілу процестері қандай әрекет мехнизмдеріне негізделген?
Анаграмма тапсырмасын ұсынады Бейнекөрсетілім көрсетеді Мұғалім түсіндірем жүргізеді
Теорияны бекіту тапсырмасын ұсынады
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді,талқылайды және өз пікірлерімен бөліседі.Бір – біріне сұрақтар қояды.Өз ойларымен бөліседі.
Анаграмма тапсырмасынан термин сөздерді анықтап жазып алады Бейнені көре отырып өз жауаптарын негіздейді
|
«Активатор 3:2:1» әдісі
арқылы бір- бірін
бағалау. |
https://wordwall.net/ru/resource/63152826 |
|
15-30мин |
Сандарды сөйлет» №1 тапсырмасын ұсынады 150-170 литр 1,5 литр 148,5-168,5 литр 3-жұп тапсырмасы Нефрон арқылы заттардың дұрыс өту ретін анықтап, кестеге сандарды енгізіңіз
|
берілген сандардың мағынасын жинақтайды кестемен суретті байланыстырады |
Дескриптор: -сандарды ауызша сөйлетеді-2балл суреттен нефронның құрылысын дұрыс атайды-2балл |
|
|
30-35мин |
№2 тапсырма Несеп түзілу механизмі,
бірінші реттік несептің түзілуі үрдісі абсорбция; (Несеп қан
плазмасынан түзіледі. Алайда несептің құрамы қан плазмасы құрамынан
едәуір ерекшеленеді. Демек, бүйректер арқылы өтетін қанның өзгеруі
арқылы, несеп өңделеді. Осы үдеріс екі кезеңнен өтеді: әуелі
бірінші реттік несеп, кейіннен екінші реттік, немесе соңғы несеп
түзіледі. Несеп түзілу бірқатар физиологиялық механизмдер есебінен
жүреді. 1 фаза – бірінші реттік несептің түзілуі (шумақтағы
фильтрация ) • қысым айырмасы нәтижесіндегі фильтрация, өйткені
алып келуші тамырдың алып кетуші тамырға қарағанда диаметрі артық
болады • бүйректерден тәулігіне 1500-1700 л қан өтеді, 150-170л
бірінші реттік несеп түзіледі) |
Оқушылар берілген тапсырманы жұптаса отырып орындайды |
Дескриптор: -сызбаны мәтінмен байланытыра отырып түсіндіреді |
|
|
35-40мин |
|
|
|
|
|
Рефлексия 40-45мин |
1- түсінбедім, 2- Түсіндім, бірақ қайталуым қажет 3- Өже жақсы түсіндім
Үй жұмысы: Бүйреке әсер ететін оң және теріс жағдайды зерттейді. |
|
|
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.5.2 су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) ролін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
суды реттеудегі антидиуретикалық гормонның синтезделудегі ролін анықтау –плазманың осмостық қысымының реттелу сұлбасын талдау – антидиуретикалық гормонның ағзадағы су алмасуды реттеудегі маңызын бағалау |
|
|
Құндылыққа баулу |
Оқушыларды Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілетті, патриоттыққа, өз отанынының дамуына үлес қосуға тәрбиелеу. Бірлік пен ынтымақтастықты сақтауға ,бірлесе еңбектенуге баулу, өзін -өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру, денсаулық сақтауға бағыттау. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 0-5мин 5-10мин |
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
|
Оқушылар сабаққа дайындалады. Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар картаны аша отырпы сұрақтарға жауап береді |
Жақсы! Жарайсыздар! Алғырсызда
ҚБ. «Жақсы», «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау -сұрақтарға жауап береді |
Биология оқулығы, кестелер, сызба қағаздар
Сұрақтар жазылған стикерлер
Қосымша-1 https://wordwall.net/ru/resource/65168613
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-15мин |
«
Адам ағзасы үшін судың маңызын қалай түсінесіздер? Ағзаның реттелуіне қандай қатысы бар? Антидиуретикалық гормоны қайда синтезделеді Бейнекөрсетілім ұсынады Анаграмма тапсырмасын платформада жасақтап ұсынады термин сөздерді анықтайды
|
Оқушылар берілген суретті түсіндіреді, сұрақтарға болжамыд жауаптарын аитады Бейнені кқре отырып өз жауаптырын негіздейді |
Бағалау критерийі: -суреттің мағынасын айтады -сұрақтарға жауап береді -анагармма орындап теримн сөздерді анықтайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Жеке жұмыс 15-25мин |
Тапсырма 1 – «Сызбадағы сұрақ-жауап» әдісі Суреттер мен көмекші сұрақтарды пайдалана отырып, суды реттеудегі антидиуретикалық гормонның синтезделудегі ролін түсіндіру
|
суды реттеудегі антидиуретикалық гормонның синтезделудегі ролін түсіндіреді |
Дескриптор: антидиуретикалық гормоны синтезделетін безді көрсетеді; - антидиуретикалық гормоны жиналатын аймақты көрсетеді; - суды реттеудегі антидиуретикалық гормонның синтезделудегі ролінің нефрондағы процеске әсерін түсіндіреді |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Жұптық жұмыс 25-35мин |
3 – «Ақиқат / Жалған» әдісі Антидиуретикалық гормонның ағзадағы су алмасуды реттеудегі маңызын төмендегі ақпараттар бойынша бағалау.
|
антидиуретикалық гормонның ағзадағы су алмасуды реттеудегі маңызын бағалайды |
Дескриптор: берілген ақпараттардың ақиқат/жалғанын ажыратады -антидиуретикалық гормонның ағзадағы су алмасуды реттеудегі маңызын бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35-40мин |
Бекіту тапсырмасына сұрақтар тізбегін сандар ашу арқылы ұсынады |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 40-45мин
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Гульмира КүшенбаеваШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 10кл ЖМБ Абсорбция Реабсорбция иу мөлшерін реттеу
Тақырып бойынша 11 материал табылды
10кл ЖМБ Абсорбция Реабсорбция иу мөлшерін реттеуМатериал туралы қысқаша түсінік
Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі
Су мөлшерін реттеу
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы
Сабақтың барысы:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




Суреттен не
айтасың» әдісі














