|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Молекулалық биология және биохимия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы (бірінші және екінші реттік). Дезоксирибо-нуклеин қышқылы молекуласының қызметі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.8 дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.ДНҚ құрылысы мен құрылымы ерекшеліктерін сипаттайды; 2.ДНҚ молекуласының қызметтері мен құрылысы арасындағы байланысты ажыратады; |
|
|
Құндылыққа баулу |
Оқу кезінде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5
мин |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Раппорт қабылдау: «Біз жетістіктерге жететінімізге толық сенімдіміз, біздің үнемі жолымыз болады» Алдыңғы білім Нәруыз тақырыбына қорытындылау мақсатында гугл дискте жасақталған тапсырмаларды ұсыну |
Барлық оқушылар бір дауыспен
раппорт қабылдап, жайлы орта
қалыптастырады. Тапсырманы гуглдиск сілтемесіне еніп орындайды |
|
Суреттер, плакаттар, тірек
сөздер |
|
Сабақтың ортасы
15 мин Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар 15 мин |
Суретке мұқият қараңыз. Берілген суретте не себептен адам, днқ, банан көрініс тапқан? Олардың қандай ұқсастығы болуы мүмкін?
Оқушыларға бүгінгі тақырыпты дәптерлеріне жаздырып, негізгі терминдермен, мәліметтер туралы ақпараттар беремін. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен бағалау парағымен таныстырамын.Бейнекөрсетілім ұсынамын. Саңыраулақтардың ерекше аттарын атауларын жазып алу
Тапсырма орындалмас бұрын «Қайталанбас моншақтар» мәтіні беріледі. №2 қосымша 1.Тапсырма «Сәйкестендіру». Сілтеме бойынша тапсырманы орындаңыз.
2.Тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс». Төменде ДНҚ молекуласының нуклеотидтерінің бірінші тізбегі берілген. Тапсырманы орындау үшін 10 сынып оқулықтағы 57 беттегі мәліметтерді қолданамыз. ГТА ЦЦТ АГЦ ТАГ ГЦТ - а) ДНҚ нуклеотидтерінің екінші тізбегін жазыңыз. Қандай заңдылық негізге алынды түсіндіріңіз. ә)Берілген ДНҚ молекуласының ұзындығы қандай? б) Осы тізбектегі берілген нуклеотидтердің проценттік құрылымын анықтаңыз. 3 Тапсырма. Топтық жұмыс. «Еркін талқылау» Сараптама қалай жүргізіледі? № 3 қосымшадағы жағдаяттық мәтінмен танысып суреттермен байланыстырады.
Интерактивті дәріс». Слайд арқылы оқушыларға жағдаяттық мәтін беріледі (1-қосыша). Мәтінмен танысып, сұрақтарға жауап беріңіздер Полиция қызметкерлері кісі өлімі оқиғасы туралы aнықтады, бірақ күдікті адам жапа шеккен болған адаммен байланысы жоқ екенін айтты, оны ешқашан көрмеген, онымен ешқашан кезікпегенін, оны ешқашан түртпегендігін айтты… Криминалистика қызметкерлері күдікті адамның қылмыс жасағанын дәлелдеу үшін қылмыс жасалған жерден айғақ бола алатын барлық ұсақ- түйекті: жіп, шаш, саусақ таңбаларын, темекі тұқылдарын да жинап алды. Құрбан болған адам киімінен тaбылған бірнеше шaш жирен түсті жəне олар күдікті адам шашына өте ұқсас болды. Сұрақ: Полиция қылмысты дәлелдеу үшін қандай заттарды қолданады? Полиция күдіктінің қылмысын қалай дәлелдейді? |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. Суреттен біржасушалы зеңсаңырауқұлақтарын болжайды. Саңырауқұлақтан туындайтын ауруларды атайды
Оқушылар бүгінгі тақырыптағы ерекшеліктерді анықтап, қажетті мәліметтерді, терминдерді дәптерге түсіреді
Слайд сілтеме арқылы көрсетілген ДНҚ моделінің құрылысын дұрыс анықтайды.
Білім алушы жұпта ДНҚ молекуласының комплементарлы тізбегін жазады, ДНҚ молекуласының ұзындығын есептейді, проценттік құрылымын есептейді Берілген мәтінмен танысып, топ бойынша берілген мәселелерді анықтайды, талқылайды. Мәтіндік тапсырмаларды талқылайды. Сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптер:
ҚБ: «Жарайсың!» «Керемет» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. 1-тапсырма Дескриптер:
Жалпы – 3 ұпай 2-тапсырма Дескриптер:
Жалпы – 4 ұпай 3-тапсырма Дескриптор:
Жалпы – 3 ұпай |
Слайд, 10 сынып оқулығы жм бағыты 52 бет https://youtu.be/-cI1QMbbYos?si=givRUeIiFEvz2LqQ https://learningapps.org/watch?v=pjoh68cpj23 Интербелсенді тақта, 10 сынып жм бағыты оқулығы |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Бекіту тапсырмалары. Сілтеме арқылы тест сұрақтарына жауап беру.
Рефлекция: «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабаққа қорытынды жасау үшін білім алушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Берілген сілтеме арқылы тест сұрақтарына жауап береді. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жетулері бойынша өз ойын айтып сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ: «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Мұғалім білім алушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне бойынша 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. |
Тексерілді:__________________________
Нәруыздар

Нәруыздар төрт реттік құрылымнан тұрады (суретте берілген А, В,С, D). Нәруыздар аминқышқылдардан құралады. Олардың арасында пептидтік байланыс болады. Ол
бірінші реттік құрылымдағы нәруыздар. Бұл құрылымдардың
бұзылуы-денатурация деп аталады. Денатурация қайтымды
немесе қайтымсыз үдеріс. Нәруыздың атқараЖүктеу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10сынып ДНҚ құрылымы ҚМЖ
10сынып ДНҚ құрылымы ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Молекулалық биология және биохимия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы (бірінші және екінші реттік). Дезоксирибо-нуклеин қышқылы молекуласының қызметі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.1.8 дезоксирибонуклеин қышқылы құрылымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.ДНҚ құрылысы мен құрылымы ерекшеліктерін сипаттайды; 2.ДНҚ молекуласының қызметтері мен құрылысы арасындағы байланысты ажыратады; |
|
|
Құндылыққа баулу |
Оқу кезінде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5
мин |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Раппорт қабылдау: «Біз жетістіктерге жететінімізге толық сенімдіміз, біздің үнемі жолымыз болады» Алдыңғы білім Нәруыз тақырыбына қорытындылау мақсатында гугл дискте жасақталған тапсырмаларды ұсыну |
Барлық оқушылар бір дауыспен
раппорт қабылдап, жайлы орта
қалыптастырады. Тапсырманы гуглдиск сілтемесіне еніп орындайды |
|
Суреттер, плакаттар, тірек
сөздер |
|
Сабақтың ортасы
15 мин Функционалдық сауаттылығын арттыратын тапсырмалар 15 мин |
Суретке мұқият қараңыз. Берілген суретте не себептен адам, днқ, банан көрініс тапқан? Олардың қандай ұқсастығы болуы мүмкін?
Оқушыларға бүгінгі тақырыпты дәптерлеріне жаздырып, негізгі терминдермен, мәліметтер туралы ақпараттар беремін. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен бағалау парағымен таныстырамын.Бейнекөрсетілім ұсынамын. Саңыраулақтардың ерекше аттарын атауларын жазып алу
Тапсырма орындалмас бұрын «Қайталанбас моншақтар» мәтіні беріледі. №2 қосымша 1.Тапсырма «Сәйкестендіру». Сілтеме бойынша тапсырманы орындаңыз.
2.Тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс». Төменде ДНҚ молекуласының нуклеотидтерінің бірінші тізбегі берілген. Тапсырманы орындау үшін 10 сынып оқулықтағы 57 беттегі мәліметтерді қолданамыз. ГТА ЦЦТ АГЦ ТАГ ГЦТ - а) ДНҚ нуклеотидтерінің екінші тізбегін жазыңыз. Қандай заңдылық негізге алынды түсіндіріңіз. ә)Берілген ДНҚ молекуласының ұзындығы қандай? б) Осы тізбектегі берілген нуклеотидтердің проценттік құрылымын анықтаңыз. 3 Тапсырма. Топтық жұмыс. «Еркін талқылау» Сараптама қалай жүргізіледі? № 3 қосымшадағы жағдаяттық мәтінмен танысып суреттермен байланыстырады.
Интерактивті дәріс». Слайд арқылы оқушыларға жағдаяттық мәтін беріледі (1-қосыша). Мәтінмен танысып, сұрақтарға жауап беріңіздер Полиция қызметкерлері кісі өлімі оқиғасы туралы aнықтады, бірақ күдікті адам жапа шеккен болған адаммен байланысы жоқ екенін айтты, оны ешқашан көрмеген, онымен ешқашан кезікпегенін, оны ешқашан түртпегендігін айтты… Криминалистика қызметкерлері күдікті адамның қылмыс жасағанын дәлелдеу үшін қылмыс жасалған жерден айғақ бола алатын барлық ұсақ- түйекті: жіп, шаш, саусақ таңбаларын, темекі тұқылдарын да жинап алды. Құрбан болған адам киімінен тaбылған бірнеше шaш жирен түсті жəне олар күдікті адам шашына өте ұқсас болды. Сұрақ: Полиция қылмысты дәлелдеу үшін қандай заттарды қолданады? Полиция күдіктінің қылмысын қалай дәлелдейді? |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. Суреттен біржасушалы зеңсаңырауқұлақтарын болжайды. Саңырауқұлақтан туындайтын ауруларды атайды
Оқушылар бүгінгі тақырыптағы ерекшеліктерді анықтап, қажетті мәліметтерді, терминдерді дәптерге түсіреді
Слайд сілтеме арқылы көрсетілген ДНҚ моделінің құрылысын дұрыс анықтайды.
Білім алушы жұпта ДНҚ молекуласының комплементарлы тізбегін жазады, ДНҚ молекуласының ұзындығын есептейді, проценттік құрылымын есептейді Берілген мәтінмен танысып, топ бойынша берілген мәселелерді анықтайды, талқылайды. Мәтіндік тапсырмаларды талқылайды. Сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптер:
ҚБ: «Жарайсың!» «Керемет» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. 1-тапсырма Дескриптер:
Жалпы – 3 ұпай 2-тапсырма Дескриптер:
Жалпы – 4 ұпай 3-тапсырма Дескриптор:
Жалпы – 3 ұпай |
Слайд, 10 сынып оқулығы жм бағыты 52 бет https://youtu.be/-cI1QMbbYos?si=givRUeIiFEvz2LqQ https://learningapps.org/watch?v=pjoh68cpj23 Интербелсенді тақта, 10 сынып жм бағыты оқулығы |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Бекіту тапсырмалары. Сілтеме арқылы тест сұрақтарына жауап беру.
Рефлекция: «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабаққа қорытынды жасау үшін білім алушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Берілген сілтеме арқылы тест сұрақтарына жауап береді. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жетулері бойынша өз ойын айтып сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ: «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Мұғалім білім алушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне бойынша 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. |
Тексерілді:__________________________
Нәруыздар

Нәруыздар төрт реттік құрылымнан тұрады (суретте берілген А, В,С, D). Нәруыздар аминқышқылдардан құралады. Олардың арасында пептидтік байланыс болады. Ол
бірінші реттік құрылымдағы нәруыздар. Бұл құрылымдардың
бұзылуы-денатурация деп аталады. Денатурация қайтымды
немесе қайтымсыз үдеріс. Нәруыздың атқара
шағым қалдыра аласыз















