2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / №112 Қарсы мәндес сын есімдер 38-43 жаттығулар

№112 Қарсы мәндес сын есімдер 38-43 жаттығулар

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтіннің мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды, негізгі ойды тұжырымдайды
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар    

Қазақ тілі 112-сабақ


Мектеп

152 МГ

Бөлім

Байқоңырым – мақтанышым

Педагогтің аты-жөні

Куанган Назгуль

Күні:

14.04.2025 ж

Сынып:4 Е

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

112 Қарсы мәндес сын есімдер 38-43 жаттығулар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау.

4.3.5.1 – стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзету; жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау.

Сабақтың мақсаты/критерийі

Мәтіннің мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды, негізгі ойды тұжырымдайды

Құндылықты дарыту

Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

Апталық дәйек сөз: «Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап» (Абай)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 мин


































Сабақтың ортасы

10 мин









-Олай болса мына бейнематериалға назар аударайық. https://youtu.be/

Қарсы мәндес сын есімдер

Көркем жаз.

Бб Бб Бб Бб Бб Бб Бб Бб

Білімді өлсе,

Қағазда аты қалар.

Ұста өлсе,

Істеген затты қалар. (мақал)


Оқушыларға қарамен жазылған сөзді сөз құрамына талдау ұсынылады.

Білім-түбір, ді - жұрнақ.

ФС 38 – тапсырма Топтық жұмыс

«Белгілеп оқу» әдісі

ОДД: Оқу Дәстүрлі Деңгейі білу,түсіну,қолдану

Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік өз-өзіне қызмет ету және өзін-өзі ұйымдастыру дағдыларын қолдану

Нұсқау Мәтінді оқы.

Мәтіннің мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойыңдар.

1.Тоқтар әкесінен айырылған соң, қайда барып тұрады?

2. Зауытта қандай жұмыс атқарады?

3. Тоқтар нешінші жылы училищеге түседі?

4. Ол ұшуды қайдан үйренді?

Жаңа сөз. Аэроклуб - ұшуды үйрететін ұйым




Сергіту сәті

Басымыз қалай сөйлейді? Иә, иә, жоқ, жоқ

Иығымыз қалай сөйлейді?

Білмеймін, білмеймін

Қолымыз қалай сөйлейді?

Сәлем, сәлем, сау бол, сау бол, бері кел, бері кел

Саусағымыз қалай сөйлейді?

Жарайсың, жақсы, ойлан.

Аяғымыз қалай сөйлейді?

Топ-топ, топ-топ. Тамаша!


ҚБ 39-тапсырма Жұптық жұмыс

ОДД:білу.түсіну

«Көшіріп жаз» әдісі.

Нұсқау: Мақал-мәтелдердің қатесін түзеп жаз.

1.Үлкен кісі бастар,кіші кісі қостар.

2.Жаман болсаң-азарсың, жақсы болсаң-озарсың.

3.Жақсы бала-ойлағыш, жаман бала - тойлағыш.

Сын есімдерді тап. Олардың мағынасына назар аудар.

Қарсы мәнді сын есімдер.

41 – жаттығу. Берілген сын есімдерді қатыстырып, сөйлем құра. (Саралау тапсырмасы 1 деңгей)

Мейірімді, инабатты, жуас.

Менің анам -өте мейірімді жан. Айгүл инабатты қыз. Мараттың аты өте жуас екен.

42 – жаттығу. Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелдеп, оларға қарсы мәнді сын есімдерді тап.

Саралау тапсырмасы 2 деңгей)

Ірі-ұсақ, жұқа-қалың, құрғақ-дымқы

43 - жаттығу. Мағынасы жуық сын есімдерді бір бөлек, қарсы мәнді сын есімдерді бір бөлек топтастыр. (Саралау тапсырмасы 3 деңгей)


Ізетті, ибалы, қарт, кәрі, момын, жуас, сұлу, көрікті.

Кең-тар, аласа-биік, лай-тұнық, ауыр-жеңіл. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма Сын есімді табады

ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Көшіріп жазады Көшіріп жазу

Ақ күшігім,ақ күшік,

Өзі сондай сақ күшік.

Әжем оны мақтайды,

Аппақ жүнін тарайды.

Ақ күшік те еркелеп,

Әжеме жылы қарайды

Тапсырма

Қандай? деген сұраққа жауап беретін сөздердің астын сыз

Тасымалданбайтын сөздерді теріп жаз.

жайында не білдің?

- Туынды сын есімдер жайында не білдің?




Оқушылар қандай сын есім екенін, оның қалай жасалғанын анықтайды





Мәтінді түсініп оқиды.

Мәтіннің мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды.









Қимыл –қозғалыс жасау


























Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелдеп, оларға қарсы мәнді сын есімдерді табады.

Мағынасы жуық сын есімдерді бір бөлек, қарсы мәнді сын есімдерді бір бөлек топтастырады.

Неліктен солай топтастырғанын дәлелдейді.



















Қандай? деген сұраққа жауап беретін сөздердің астын сызады

Тасымалданбайтын сөздерді теріп жазады









Бағалау дескрипторы:

- сөз құрамына талдайды;

-негізгі, туынды сын есімді анықтайды;




Бағалау критерийі

Мәтіннің мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды, негізгі ойды тұжырымдайды.


Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды.1балл

Мәтіннің мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды.1балл








Бағалау критерийі

Мақал-мәтелдердің қатесін түзеп жазады.

Сын есімдерді табады. Олардың мағынасына назар аударады.

Дескриптор:

Мақал-мәтелдердің қатесін түзеп жазады.1балл

Сын есімдерді табады. Олардың мағынасына назар аударады.2балл




Дескриптор:

Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелдеп, оларға қарсы мәнді сын есімдерді табады.1 балл

Мағынасы жуық сын есімдерді бір бөлек, қарсы мәнді сын есімдерді бір бөлек топтастырады.1 балл



Дескриптор:

Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелдеп, оларға қарсы мәнді сын есімдерді табады.1 балл

1.Неліктен солай топтастырғанын дәлелдейді.1балл.







Дескриптор:

Қандай? деген сұраққа жауап беретін сөздердің астын сызады 1 балл

Тасымалданбайтын сөздерді теріп жазады 1 балл.

компьютер, модем, теледидар, ұялы телефон суреттері










































Оқулық, дәптер







Оқулық, дәптер








































Бағалау критерийі

Саралау. Шығармашылық үзіліс. "Суреттер сөйлейді " ойыны
Сурет арқылы қарсы мәндес сын есімдерді тап.


Дескриптор:

Сурет арқылы қарсы мәндес сын есімдерді табады 1 б









Сабақ

тың соңы

5 мин


Рефлексия: «Жақсылық лүпілі»

Үй тапсырма 40 –жаттығу.


Сабаққа кері байланыс жасайды.

Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды.

Үй тапсырмасын жазып алады








«Тексерілді»

Алматы қаласы, Алатау ауданы

152 мектеп – гимназия

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары:

________________ Ақылбекова Н.Ә. .



Қазақ тілі

4 – «Е» Сынып

Сабақтың тақырыбы:

112-сабақ

Қарсы мәндес сын есімдер



Жетекшісі: Куанган Назгуль




2024 – 2025 оқу жылы




Жариялаған:
Куанган Назгуль
15 Сәуір 2025
146
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі