|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№117сабақ. Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.3.3.1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып мазмұндама/тірек сөздерді пайдаланып эссе жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып мазмұндама жазады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Отаншыл, мемлекетшіл және намысшыл |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді қайталау Өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып ФС-тапсырма 1-жаттығу Иә,Асқардың жауабы дұрыс, өйткені аспанда топырақ болмайды. -Аспанда топырақ болса,басымызға төгіліп кетпей ме? -Оны көру үшін ұшақпен ұшып бару керек.... Төгіліп, ұшып-келер шақ етістік Дара сан есім-1,2 ЕБҚ-тапсырма Кір-таза, аппақ-қап-қара,көңілді-көңілсіз ЕБҚ мен ЕҚБ-тапсырма 2-жаттығу Мәтінді оқу. Мазмұндама. Жоспары: 1.Балалардың қуанышы 2.Пысық, шымыр денелі-Нұрталап 3.Нұрталаптың сыннан сүрінбей өтуі. 4.Нұрталаптың жүзіндегі қуаныш сәулесі Талап Кеше мәшинемен аулага теңіздің ақ қиыршық құмы төгілді . Қатар - қатар үйілген төмпешік құм жоталанып жатыр . Балалар кешеден бері мәз-мейрам . Шымыр денелі , пысығы - кішкентай Нұрталап . Таудай құмның бауырында екі ғарыш кемесi тур . Бiреуiнде « Сұңқар » , екiншiсiнде « Аққу » деген жазу бар . Кемелердің бүйірлерi күнге шағылысып , жарқ - жұрқ етеді . -Нұрталап Қаматов қайсың ? - деп сұрады арнаулы ба кылау аппаратында отырган Задагул . - Мен ! .. - деді үстiне ғарышкер киiмiн киген өткір көзді кара бала . Дәрігер ғарышкердің жүрегін тыңдап , тынысын байқады . Сонан соң ауланын ортасындағы әткеншекке айналдырып сынады . Нұрталап сыннан бөгетсіз өтті . -Жарайсын ! .. - деді Задагүл . - Қандай қиыншылық болса да , төтеп бере аласың . Нұрталап дәрігердің ақыл - кеңесіне дән риза . Екі езуi екi құлағында . Масаттанып тұр . Достарымен қоштасқан соң ғарыш кемесіне мінуге оңтайланып еді , « Нұрталап ! » деген дауыс естілді . Ол жалт бұрылып : - Ау ! Мен мұндамын ! - деді . Апасы балконнан карап тұр екен . -Мектепке баратын уақытың болып калды . Үйге кір . Жуын . Тамақтан . Бол , тезірек ! Нұрталап шешесінің шақырғанына қынжылып , қабақ шытты . Мұны байқаған Задагүл : -Жарайды , бүгін демал ! Ертең міндетті түрде ұшасың ! - деді . Нұрталаптың жүзінен қуаныш сәулесі жарқ ете қалды . Сагындық Турдалиев Үй тапсырмасы Өткенді пысықтау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Өткен тақырыпты пысықтайды Мәтінді тыңдап, өз пікірін айтады Етістіктерді табады Сан есімдерді талдайды Жоспар құрады Мазмұндаманы жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтаулар арқылы бағалап отыру ҚБ: «Гүл»әдісі Дескриптор: Өткен тақырып бойынша біледі-2Б ҚБ: «Гүл»әдісі Дескриптор: Мәтінді тыңдап, өз пікірін айтады-1Б Сан есімдерді тауып, талдау жасайды-1Б Етістік шақтарын табады-1Б ҚБ: «Гүл»әдісі Дескриптор: Шығарма мазмұнын түсінеді-1Б Мазмұндама жазу үшін жоспар құрады-1Б ҚБ: «Гүл»әдісі Дескриптор: Шығарма мазмұнын біледі-1Б Тыңдаған мәліметтер бойынша мазмұндама жазады-1Б Мазмұндама жазу ережесін түсінеді-1Б Жарайсыңдар «Телефон» әдісі |
Оқулық
Суреттер
Плакат
Суреттер Плакаттар Оқулық Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№118 сабақ. Біздің жобамыз. Сөйлемде оқшауланып тұратын сөздер. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.4.2.8* сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажырату және қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажыратады және қолданады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Отаншыл, мемлекетшіл және намысшыл |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді қайталау Өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып ФС-тапсырма 1-жаттығу Сөйлемде оқшауланып тұратын сөздер Сейлем iшiнде өзге мүшелерден оқшауланып тұратын сөздердi жиi кездестіресің . Бұл сөздер сөйлем мүшесінің қызметін атқармайды . Тек сөйлем мағынасын айқындауға катысады . Сондай сөздердің бірі - одағай . Одағай сөздердің қандай кұрамдық , мағыналық ерекшеліктері барын байқап көрелік . 1. Құрамдық түрлері : негізгі ( ау , па , әй , пай , беу ) ; туынды ( бәрекелді , ойпырым - ай ) ; күрделі ( пай - пай , шере - шөре ) . 2. Мағыналық түрлері : көңіл күй ( алақай , oh , қап ) ; жекіру ( тәйт , мек ) ; шақыру ( көс - кес , курау - құрау ) . 3. Одағай сөздер сөйлемде жай , калыпты дауыспен айтылса , үтір арқылы ажыратылады : Бәрекелді , өнерлі бала екен ! 4. Одағай сөздер сөйлем ішіндегі басқа мүшелерден көтерiңкi , ерекше дауыспен айтылса , олардан кейін леп белгiсi койылады : Алақай ! Мен жүлдегер атандым . «Әдебиеттік оқу» кітабынан одағайы бар мәтін тауып, одағай сөздерді құрамы мен мағынасына ажырат - Әй , асыл Күн ,қарашы , – Нұрдан менің көйлегім ! Күн сөйледі сол кезде : Одағай сөз – Әй, құрамдық түрі негізгі «Бестіктерді» iздедім . Қымбат баға маңымнан Өшіріпті іздерін . Қап , әттеген - ай ! Одағай – Қап сөзі , мағыналық түрі көңіл-күйді білдіреді
Оқшау сөздерге жататын қаратпа, қыстырма сөздердің біріне осындай бет құрастырып көр. Ол үшін қаратпа және қыстырма сөздердің мағыналық ерекшеліктерін зертте. Мысалдар келтір Қаратпа сөз – сөйлемде айтылған ойдың кімге арналғанын білдіру не оған басқаның назарын аудару мақсатынада жұмсалатын сөз немесе сөз тіркесі Қаратпа сөз болатындар: жалқы есімдер, туыстық атаулар, эмоционалдық мәнді сөздер, көркем әдебиетте жан-жануалар, жер-су атаулары т.б Қаратпа сөз сөйлемнің басында келсе, одан кейін үтір, не леп белгісі , ортасында келсе, екі жағынан үтір белгісі , соңында келсе , оның алдынан үтір қойылады. Мысалы: Балам, жөніңді айтшы, бізді көрсең сәлем бер деп әкең айтып па еді, жоқ өздігінен істедің бе? – деді Қыстырма сөз – сөйлеушінің не жазушының айтылған ойға әртүрлі көзқарасын, сезімін білдіретін моральдық мәні бар сөздер Қыстырма сөз бір сөзден де, бірнеше сөзден де тұратыны белгілі.Кей реттерде сөйлем түріндегі қыстырма сөз кездеседі Қыстырма сөз айтылған ойына автордың сенімін, күдігін, жорамалын т.б. көзқарасын аңғартады Мысалы: «Кім біледі, Сен кәпір, Баяңдыдан сендің бе? Әлде ойланып, кім білер» Үй тапсырмасы Өткенді пысықтау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Өткен тақырыпты пысықтайды Сөйлемдерді оқиды. Мәтін табады Мысалдар келтіреді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтаулар арқылы бағалап отыру ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Өткен тақырып бойынша біледі-2Б ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Әдебиеттік оқу» кітабынан сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажыратады-2Б ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Оқшау сөздерге жататын қаратпа, қыстырма сөздердің біріне осындай бет құрастырады-2Б ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Қаратпа және қыстырма сөздердің мағыналық ерекшеліктерін зерттеп,мысалдар келтіреді-2Б ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Дайындаған материалдарды сыныптастарыңның алдында қорғайды-2Б Жарайсыңдар «Хат» әдісі |
Оқулық
Суреттер
Плакат
Суреттер
Оқулық Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№119сабақ. Нәтиже сабақ.БЖБ №7 |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау 4.3.6.1 каллиграфиялықнормалардысақтаужәнежазутехникасынжетілдіру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен берілген ақпаратқа қатысты тірек сөздерді анықтайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Отаншыл, мемлекетшіл және намысшыл |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді қайталау Өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып ФС-тапсырма «Ғарышқа саяхат» ортақ тақырыбы бойынша жиынтық бағалау 1 – тапсырма Мәтінді мұқият тыңда. Мәтінде төменде берілген суреттерге қатысты қандай ақпараттар бар? Кестегежаз.
2 – тапсырма Берілген етістіктерді үш жақта жаз. Жаз, тап, ал
3-тапсырма (3 -таБерілген сын есімдерге қарсы мәндес сын есімдер тауып жаз. Сұйық - ______________________. Арзан - ______________________. Кең - _______________________ . (3) 4- тапсырма Берілген сан есімдерді дара және күрделі сан есімдерге топтастырып жаз. Жүз, он, жиырма бес, жүз он тоғыз, алты, бір, қырық бір, отыз, елу үш. Дара сан есімдер___________________________________________________________________________ Күрделі сан есімдер________________________________________________________________________(2)
Үй тапсырмасы Өткенді пысықтау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді
Өткен тақырыпты пысықтайды
Тапсырманы орындайды
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мадақтаулар арқылы бағалап отыру
Керемет
ҚБ: «Зымыран»әдісі Дескриптор: мәтіннен берілген ақпаратқа қатысты тірек сөздерді анықтайды: -бірінші сурет бойынша-1Б -екінші сурет бойынша-1Б -үшінші сурет бойынша-1Б етістіктерді І жақта жазады-1Б етістіктерді ІІ жақта жазады-1Б етістіктерді ІІІ жақта жазады-1Б бірінші сын есімге қарсы мәндес сын есім тауып жазады-1Б екінші сын есімге қарсы мәндес сын есім тауып жазады-1Б үшінші сын есімге қарсы мәндес сын есім тауып жазады-1Б Дара және Күрделі сан есімдерді жазады-1Б
Керемет
Керемет
Жарайсыңдар
«Ғарыш әлемі» әдісі |
Оқулық
Кері байланыс парақтары |
||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№120 сабақ. Нәтиже сабақ Бақылау диктанты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзету, жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзетеді. Жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше жазады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Отаншыл, мемлекетшіл және намысшыл |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді қайталау Өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып ФС-тапсырма Бақылау диктанты Мамыр Мамыр – шөптердің көктеп, баудың гүлдей бастап, көптен күткен жылылық маусымының басталатын кезеңі. Бұл айда желдің ызғары қайтып, суық күндер өте сирек кездеседі. Мамыр – көктемнің соңғы айы. Мұнда құстардың қиқуы мен бұлбұлдың сайраған әсем даусын естисің. Мамырдың – ауа-райы құбылмалы болады. Айдың аяқ шенінде жел ызғары азайып, жылы, ұзақ күндер жерді қыздырып, жазды жақындата береді. Мойылдың жапырақтарының исі мұрынды жарады. Мойылдан кейін сирень гүлдейді. Осы уақытты шетен де гүлдейді. (68 сөз) ЕБҚ мен ЕҚБ-тапсырма Тапсырма: 1.Ызғар сөзіне мәндес сөздерді тауып жаз. 2.Мойылдың жапырақтарының исі мұрынды жарады. Сөйлемнен тұрақты сөз тіркесін тап. 3.Кейін сөзіне мағынасы қарама-қарсы сөз жаз. Үй тапсырмасы Өткенді пысықтау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Өткен тақырыпты пысықтайды Мәттінді мұқият тыңдайды. Диктант жазады Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтаулар арқылы бағалап отыру ҚБ:«Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Өткен тақырып бойынша біледі-2Б ҚБ: «Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Мәттінді мұқият тыңдайды-2Б ҚБ: «Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Орфографиялық нормаларды сақтайды-2Б ҚБ: «Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Көркем жазады-2Б ҚБ: «Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды-2Б Жарайсыңдар «Ағаш бұтағы» әдісі |
Оқулық
Суреттер Оқулық Кері байланыс парақтары |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
117-120сабақ
117-120сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№117сабақ. Нәтиже сабақ. Мен не үйрендім? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.3.3.1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып мазмұндама/тірек сөздерді пайдаланып эссе жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып мазмұндама жазады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Отаншыл, мемлекетшіл және намысшыл |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді қайталау Өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып ФС-тапсырма 1-жаттығу Иә,Асқардың жауабы дұрыс, өйткені аспанда топырақ болмайды. -Аспанда топырақ болса,басымызға төгіліп кетпей ме? -Оны көру үшін ұшақпен ұшып бару керек.... Төгіліп, ұшып-келер шақ етістік Дара сан есім-1,2 ЕБҚ-тапсырма Кір-таза, аппақ-қап-қара,көңілді-көңілсіз ЕБҚ мен ЕҚБ-тапсырма 2-жаттығу Мәтінді оқу. Мазмұндама. Жоспары: 1.Балалардың қуанышы 2.Пысық, шымыр денелі-Нұрталап 3.Нұрталаптың сыннан сүрінбей өтуі. 4.Нұрталаптың жүзіндегі қуаныш сәулесі Талап Кеше мәшинемен аулага теңіздің ақ қиыршық құмы төгілді . Қатар - қатар үйілген төмпешік құм жоталанып жатыр . Балалар кешеден бері мәз-мейрам . Шымыр денелі , пысығы - кішкентай Нұрталап . Таудай құмның бауырында екі ғарыш кемесi тур . Бiреуiнде « Сұңқар » , екiншiсiнде « Аққу » деген жазу бар . Кемелердің бүйірлерi күнге шағылысып , жарқ - жұрқ етеді . -Нұрталап Қаматов қайсың ? - деп сұрады арнаулы ба кылау аппаратында отырган Задагул . - Мен ! .. - деді үстiне ғарышкер киiмiн киген өткір көзді кара бала . Дәрігер ғарышкердің жүрегін тыңдап , тынысын байқады . Сонан соң ауланын ортасындағы әткеншекке айналдырып сынады . Нұрталап сыннан бөгетсіз өтті . -Жарайсын ! .. - деді Задагүл . - Қандай қиыншылық болса да , төтеп бере аласың . Нұрталап дәрігердің ақыл - кеңесіне дән риза . Екі езуi екi құлағында . Масаттанып тұр . Достарымен қоштасқан соң ғарыш кемесіне мінуге оңтайланып еді , « Нұрталап ! » деген дауыс естілді . Ол жалт бұрылып : - Ау ! Мен мұндамын ! - деді . Апасы балконнан карап тұр екен . -Мектепке баратын уақытың болып калды . Үйге кір . Жуын . Тамақтан . Бол , тезірек ! Нұрталап шешесінің шақырғанына қынжылып , қабақ шытты . Мұны байқаған Задагүл : -Жарайды , бүгін демал ! Ертең міндетті түрде ұшасың ! - деді . Нұрталаптың жүзінен қуаныш сәулесі жарқ ете қалды . Сагындық Турдалиев Үй тапсырмасы Өткенді пысықтау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Өткен тақырыпты пысықтайды Мәтінді тыңдап, өз пікірін айтады Етістіктерді табады Сан есімдерді талдайды Жоспар құрады Мазмұндаманы жазады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтаулар арқылы бағалап отыру ҚБ: «Гүл»әдісі Дескриптор: Өткен тақырып бойынша біледі-2Б ҚБ: «Гүл»әдісі Дескриптор: Мәтінді тыңдап, өз пікірін айтады-1Б Сан есімдерді тауып, талдау жасайды-1Б Етістік шақтарын табады-1Б ҚБ: «Гүл»әдісі Дескриптор: Шығарма мазмұнын түсінеді-1Б Мазмұндама жазу үшін жоспар құрады-1Б ҚБ: «Гүл»әдісі Дескриптор: Шығарма мазмұнын біледі-1Б Тыңдаған мәліметтер бойынша мазмұндама жазады-1Б Мазмұндама жазу ережесін түсінеді-1Б Жарайсыңдар «Телефон» әдісі |
Оқулық
Суреттер
Плакат
Суреттер Плакаттар Оқулық Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№118 сабақ. Біздің жобамыз. Сөйлемде оқшауланып тұратын сөздер. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.4.2.8* сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажырату және қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажыратады және қолданады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Отаншыл, мемлекетшіл және намысшыл |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді қайталау Өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып ФС-тапсырма 1-жаттығу Сөйлемде оқшауланып тұратын сөздер Сейлем iшiнде өзге мүшелерден оқшауланып тұратын сөздердi жиi кездестіресің . Бұл сөздер сөйлем мүшесінің қызметін атқармайды . Тек сөйлем мағынасын айқындауға катысады . Сондай сөздердің бірі - одағай . Одағай сөздердің қандай кұрамдық , мағыналық ерекшеліктері барын байқап көрелік . 1. Құрамдық түрлері : негізгі ( ау , па , әй , пай , беу ) ; туынды ( бәрекелді , ойпырым - ай ) ; күрделі ( пай - пай , шере - шөре ) . 2. Мағыналық түрлері : көңіл күй ( алақай , oh , қап ) ; жекіру ( тәйт , мек ) ; шақыру ( көс - кес , курау - құрау ) . 3. Одағай сөздер сөйлемде жай , калыпты дауыспен айтылса , үтір арқылы ажыратылады : Бәрекелді , өнерлі бала екен ! 4. Одағай сөздер сөйлем ішіндегі басқа мүшелерден көтерiңкi , ерекше дауыспен айтылса , олардан кейін леп белгiсi койылады : Алақай ! Мен жүлдегер атандым . «Әдебиеттік оқу» кітабынан одағайы бар мәтін тауып, одағай сөздерді құрамы мен мағынасына ажырат - Әй , асыл Күн ,қарашы , – Нұрдан менің көйлегім ! Күн сөйледі сол кезде : Одағай сөз – Әй, құрамдық түрі негізгі «Бестіктерді» iздедім . Қымбат баға маңымнан Өшіріпті іздерін . Қап , әттеген - ай ! Одағай – Қап сөзі , мағыналық түрі көңіл-күйді білдіреді
Оқшау сөздерге жататын қаратпа, қыстырма сөздердің біріне осындай бет құрастырып көр. Ол үшін қаратпа және қыстырма сөздердің мағыналық ерекшеліктерін зертте. Мысалдар келтір Қаратпа сөз – сөйлемде айтылған ойдың кімге арналғанын білдіру не оған басқаның назарын аудару мақсатынада жұмсалатын сөз немесе сөз тіркесі Қаратпа сөз болатындар: жалқы есімдер, туыстық атаулар, эмоционалдық мәнді сөздер, көркем әдебиетте жан-жануалар, жер-су атаулары т.б Қаратпа сөз сөйлемнің басында келсе, одан кейін үтір, не леп белгісі , ортасында келсе, екі жағынан үтір белгісі , соңында келсе , оның алдынан үтір қойылады. Мысалы: Балам, жөніңді айтшы, бізді көрсең сәлем бер деп әкең айтып па еді, жоқ өздігінен істедің бе? – деді Қыстырма сөз – сөйлеушінің не жазушының айтылған ойға әртүрлі көзқарасын, сезімін білдіретін моральдық мәні бар сөздер Қыстырма сөз бір сөзден де, бірнеше сөзден де тұратыны белгілі.Кей реттерде сөйлем түріндегі қыстырма сөз кездеседі Қыстырма сөз айтылған ойына автордың сенімін, күдігін, жорамалын т.б. көзқарасын аңғартады Мысалы: «Кім біледі, Сен кәпір, Баяңдыдан сендің бе? Әлде ойланып, кім білер» Үй тапсырмасы Өткенді пысықтау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Өткен тақырыпты пысықтайды Сөйлемдерді оқиды. Мәтін табады Мысалдар келтіреді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтаулар арқылы бағалап отыру ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Өткен тақырып бойынша біледі-2Б ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Әдебиеттік оқу» кітабынан сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажыратады-2Б ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Оқшау сөздерге жататын қаратпа, қыстырма сөздердің біріне осындай бет құрастырады-2Б ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Қаратпа және қыстырма сөздердің мағыналық ерекшеліктерін зерттеп,мысалдар келтіреді-2Б ҚБ: «Қалам»әдісі Дескриптор: Дайындаған материалдарды сыныптастарыңның алдында қорғайды-2Б Жарайсыңдар «Хат» әдісі |
Оқулық
Суреттер
Плакат
Суреттер
Оқулық Кері байланыс парақтары |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№119сабақ. Нәтиже сабақ.БЖБ №7 |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау 4.3.6.1 каллиграфиялықнормалардысақтаужәнежазутехникасынжетілдіру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен берілген ақпаратқа қатысты тірек сөздерді анықтайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Отаншыл, мемлекетшіл және намысшыл |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді қайталау Өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып ФС-тапсырма «Ғарышқа саяхат» ортақ тақырыбы бойынша жиынтық бағалау 1 – тапсырма Мәтінді мұқият тыңда. Мәтінде төменде берілген суреттерге қатысты қандай ақпараттар бар? Кестегежаз.
2 – тапсырма Берілген етістіктерді үш жақта жаз. Жаз, тап, ал
3-тапсырма (3 -таБерілген сын есімдерге қарсы мәндес сын есімдер тауып жаз. Сұйық - ______________________. Арзан - ______________________. Кең - _______________________ . (3) 4- тапсырма Берілген сан есімдерді дара және күрделі сан есімдерге топтастырып жаз. Жүз, он, жиырма бес, жүз он тоғыз, алты, бір, қырық бір, отыз, елу үш. Дара сан есімдер___________________________________________________________________________ Күрделі сан есімдер________________________________________________________________________(2)
Үй тапсырмасы Өткенді пысықтау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді
Өткен тақырыпты пысықтайды
Тапсырманы орындайды
Тапсырманы орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды |
Мадақтаулар арқылы бағалап отыру
Керемет
ҚБ: «Зымыран»әдісі Дескриптор: мәтіннен берілген ақпаратқа қатысты тірек сөздерді анықтайды: -бірінші сурет бойынша-1Б -екінші сурет бойынша-1Б -үшінші сурет бойынша-1Б етістіктерді І жақта жазады-1Б етістіктерді ІІ жақта жазады-1Б етістіктерді ІІІ жақта жазады-1Б бірінші сын есімге қарсы мәндес сын есім тауып жазады-1Б екінші сын есімге қарсы мәндес сын есім тауып жазады-1Б үшінші сын есімге қарсы мәндес сын есім тауып жазады-1Б Дара және Күрделі сан есімдерді жазады-1Б
Керемет
Керемет
Жарайсыңдар
«Ғарыш әлемі» әдісі |
Оқулық
Кері байланыс парақтары |
||||||||||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№120 сабақ. Нәтиже сабақ Бақылау диктанты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту 4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзету, жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзетеді. Жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше жазады. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде-Отаншыл, мемлекетшіл және намысшыл |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Өткенді қайталау Өтілген тақырыптарды пысықтау. Жаңа тақырып ФС-тапсырма Бақылау диктанты Мамыр Мамыр – шөптердің көктеп, баудың гүлдей бастап, көптен күткен жылылық маусымының басталатын кезеңі. Бұл айда желдің ызғары қайтып, суық күндер өте сирек кездеседі. Мамыр – көктемнің соңғы айы. Мұнда құстардың қиқуы мен бұлбұлдың сайраған әсем даусын естисің. Мамырдың – ауа-райы құбылмалы болады. Айдың аяқ шенінде жел ызғары азайып, жылы, ұзақ күндер жерді қыздырып, жазды жақындата береді. Мойылдың жапырақтарының исі мұрынды жарады. Мойылдан кейін сирень гүлдейді. Осы уақытты шетен де гүлдейді. (68 сөз) ЕБҚ мен ЕҚБ-тапсырма Тапсырма: 1.Ызғар сөзіне мәндес сөздерді тауып жаз. 2.Мойылдың жапырақтарының исі мұрынды жарады. Сөйлемнен тұрақты сөз тіркесін тап. 3.Кейін сөзіне мағынасы қарама-қарсы сөз жаз. Үй тапсырмасы Өткенді пысықтау
|
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Өткен тақырыпты пысықтайды Мәттінді мұқият тыңдайды. Диктант жазады Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтаулар арқылы бағалап отыру ҚБ:«Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Өткен тақырып бойынша біледі-2Б ҚБ: «Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Мәттінді мұқият тыңдайды-2Б ҚБ: «Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Орфографиялық нормаларды сақтайды-2Б ҚБ: «Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Көркем жазады-2Б ҚБ: «Сиқырлы пенал»әдісі Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды-2Б Жарайсыңдар «Ағаш бұтағы» әдісі |
Оқулық
Суреттер Оқулық Кері байланыс парақтары |
||
шағым қалдыра аласыз




























