Математика
күні:
С абақтың
тақырыбы:11- ,12- түріндегі
азайту
С абақтың
мақсаты: 11- , 12- түріндегі азайту
бағыт беру, білімдерін толықтыру
2.Есте сақтау қабілеттерін
дамыта отырып, қосып, азайту қабілеттерін арттыру, логикалық ойлау
өрістерін кеңейту;
3.Сауаттылыққа, жылдам әрі дұрыс
есептеуге, дұрыс ойлай білуге үйрете отырып, алғырлыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу;
Сабақтың
түрі:
Сабақтың
әдісі:түсіндірмелі, сұрақ-жауап,
т.б.
Көрнекілігі:
Қосымша
материалдар:
дидактикалық
материалдар
Сабақтың барысы: 1.
Ұйымдастыру кезеңі:
Балаларды сабаққа дайындау.Бис
технологиясы бойынша Ой жинақтау (9-ға 2-9 дейінгі сандарды қосу,
шапалақ ұру арқылы )
Өткенді пысықтап, үй
тапсырмасын тексеру
2. Жаңа
сабақ:
Психологиялық
тренинг:
Оқимыз, үйренеміз
жалықпаймыз
Білімнің шыңына біз
шарықтаймыз.
Мультфильмнен
үзінді
Есептеуге
көмектес
11-2=9
10+40=50
13-3=10 12-4=8 (жауабын
тексеру)
16-10=6
50+7=57
6+7=13
9+3=12
8+8=16
2.Бір-бірін өзара тексеруге
арналған тапсырма :
2.Бір-бірін өзара тексеруге
арналған тапсырма :
Дәптермен жұмыс
:
Қазанның
23-і
Сынып
жұмысы
10 11 12 13 14 15 16 17 18
19
20 19 18 17 16 15 14 13 12
11 10
Өз бетінше орындауға
арналған тапсырма .
3.Өрнектерді олардың
мәндерінің өсу ретімен жаз:
11-9=2 6+5=11 12-8=4
12-6=6
7+5=12 12-7=5 11-3 =8
11-2=9
Өз бетінше орындауға
арналған тапсырма .
3.Өрнектерді олардың
мәндерінің өсу ретімен жаз:
11-9=2
12-8=4
12-7=5
12-6=6
11-3
=8
11-2=9
6+5=11
7+5=12
Жұптық жұмысқа арналған
тапсырма :
4.Есептерді салыстыр және
оларды шығар:
1)Бонифациймен ойнауға 8 абдан
және олардан 8-і артық бөлтіріктер келді. Бонифациймен ойнауға неше
бөлтірік келді?
Абдан-8
Бөлтіріктер-?,8-і
артық
Шешуі:8+8
=16
Жауабы: 16
бөлтірік
2)Бонифацийдің әжесі
немересіне 11 бәліш және олардан 5-уі кем тоқаш
пісірді.Бонифацийдің әжесі неше тоқаш
пісірді?
Бәліш-11
Тоқаш-?,5-уі
кем
Шешуі:
11-5=6
Жауабы:6
тоқаш
Сергіту сәті
:
Чунга –чанга әнімен айтып, би
қимылдарын жасау
5.Мультфильмнен
үзінді:
Африкаға демалуға келген
Бонифацийді қарсы алуға 38 бала келді.8 бала арыстаннан қолтаңба
алды, қалғандары Бонифацийді айнала қоршап тұрды. Неше бала
Бонифацийді айнала қоршап тұрды ?
Қарсы алды-38
б
Қолтаңба алды-8
б
Қоршап тұрды-?
б
Шешуі:
38-8=30
Жауабы:30 бала қоршап тұрды
.
7.Ауызша (жапырақтардағы сан
мәндері)
Тез есептеп үйрен
:
14 см-8см+4 см -6 см +9 см -7
см =6
см
8. (Геометриялық мазмұнды
жаттығу)
Кесінділердің ұзындықтарын
өлше және салыстыр.
Көк кесінді-7 см, жасыл-6
см
Қызыл -4
см
7 см *6 см 7 см* 6см *
4см
Тексеріп ,қатесін табуға
арналған жаттығулар
9. Салыстыр: (егер мүкін
болса)
5 см *2 дм 10 см *100 см 15 см
*15 тн
1 дм*1 см 10 тг* 100 см
20тг*20тн
Зерттеу өзгешелігі бар
немесе үйреншікті емес жаттығулар
10.Төрт нүктенің әрқайсысы
қалған үшеуімен кесінділермен қосылған. Сонда неше кесінді
алынған?
Тест түрінде берілген
бақылауға және өзін-өзі бақылауға арналған тапсырмалар
.
11.Ойын: « Балық
аулау»
Балықты көбірек аулауға
тырыс
12-4 12-7 12-9 11-3
11-6
11- 7 11-8 11-9 12-5 12-5 11-5
12-3
Үйге
тапсырма:№6 ,10. (64-
бет)
Бағалау
Тексерілді