«Толеранттық (төзімділік) деген не?»
Мақсаты: Ішкі күшті ояту, жүйкені тыныштандыру, бейсананы дамыту.
Пайдалынатын құралдар: акварел бояу, А – 4 форматты қағаз, қағаз майлық, түрлі-түсті қаламдар.
-
Сабақтың барысы :
-
Арттерапия – түсінігімен таныстыру.
-
Арттерапия “Раушан”.
-
«Ағаш» арттерапия.
5.«Жетістік» жігер беруші видеокөрініс.
6. «Тілек орындалуы» арттерапия.
7. «Бананды қай жануар алады» психологиялық тест.
8. Қорытынды “Ашығын айтсам”.
Жұмыстың мақсаты: Арт-терапия жасау арқылы агрессия және мазасыздану көрсеткіштерін төмендету , ішкі күшті ояту тәсілі ретіндегі маңызын көрсету.
Казіргі уақытта психотерапияның маңызды салаларының бірі ол
арт-терапия болып саналады. Арт-терапия даму үстіндегі
психотерапияның әдістердің жаңа түрі болып есептеледі. Арт-терапия
жөніндегі білімді елімізде дәл қазіргі күнде тек қана психологтарға
ғана емес, сонымен қатар педагогтарға, әлеуметтік жұмыскерлерге,
қарт адамдар, жасөспірімдер психикалық ауру адамдарға тағы басқа
көптеген жерлерде қолдану маңызды және қажет екендігі
дәлелденуде.
Арт-терапия термині (art-terapy тікелей қазақша баламасы «өнермен
емдеу» деген мағананы білдіреді) қолданысқа 1938 жылы ең алғаш
енгізген Адриан Хилл болды.
Арттерапия мынадай бағыттарды қамтиды: сурет терапиясы, драмтерапия, библиотерапия, музыкатерапия, кинотерапия, куклотерапия, битерапиясы. Фрейдтің алғашқы ойлар мен күйзелістер, бейнелер және белгілер формасында беріледі деген сөзіне сүйеніп Наумберг өнерді психотерапияның бір формасы екендігін айтқандардың бірі болды. Арттерапиялық әдістемелер жеке дара әдістеме ретінде де терапияның көмекші әдістемесі ретінде де қолданылады. Арттерапия клиенттің өзінің шығармашылығы және өнер шығармалары (картина, мүсін, кітап, киноөнері) арқылы жүзеге асырылады. Арттерапияны бірінші кезекте күрделі эмоциональдық күйзеліске ұшырағандарға, қарым-қатынаста қиналатындарға, көп үндемейтіндерге, ұялшақтарға қолданылады.
Картиналар адамдарға үлкен әсер етеді: көңіл-күйін құлазытады, көтереді, сезімдерін оятады. Кескіндеме тек қана қабырғаның сәнін келтіріп қана қоймай, оған қарағанда бойын босаңсытуға, күнделікті ағымдық шаруалардан тынығуға мүмкіндік береді. Сонымен адам сурет сала отырып, өзінің ішкі сезімін, көңіл-күйін білдіруге мүмкіндік алады, өзіне жағымсыз жайттарды жеңіл қабылдайды. Арттерапия арқылы тұлға бойындағы қабілетін көрсетіп, шығармашылығын шыңдайды. Ал шығармашылық қабілеттер қиялдың байлығымен, ойлаудың ерекшелігімен, заттарға деген сындарлы көзқараспен жаңа шешім және идеяларды ұсыну мүмкіндігімен, өз білімін, икемділігі мен дағдысын іске асыру барысында өмірлік белсенді ұстаным көрсете білуімен сипатталады. Демек тұлға шығармашылығын дамытуда арттерапиялық әдістемелерді қолдану маңызды
Арт-терапия — « Раушан».
Жайқалған бұтақ әдемі гүл бақта салынса – ол адамда барлығы жақсы, өмірде өніп – өсіп, жайқалып келе жатыр.
-
Жапырақтары түскен, күлтешелері солғын, жартылай бұзылған немесе
-
ескі үйдің жанында салынса ол адам психологиялық қысымда немесе жабырқаулы көңіл – күйде.
-
раушан гүлді салғанда адам өзінің ішкі әлемін салады.
Не істеуге болады? Екі апта бойына қайта — қайта раушан гүлін саламыз. Суретті салғанда ауру гүлдің күтіп, бапталып әдемі болып жайнап өсіп келе жатқанын бейнелейміз. Онда жапырақ, жаңадан түйін салған гүлдер өсіп келе жатқанын бейнелейміз.Соңында гүл бұтағы жайнап, жасынайды сонымен қатар сіз де жақсы бағытқа өзгересіз.
«Ашығын айтсам » қорытынды.
Дінмұхамед Қонаев атындағы №9 ІТ мектеп-лицей»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінде
«Толеранттық (төзімділік) деген не?» тақырыбында
11-сыныптармен өткізілген тренингтің
Хаттамасы
Өткізілген күні: 19.05.2025 жыл
Өткізілген орны: Мектептің акт залы
Мақсаты: Ішкі күшті ояту, жүйкені тыныштандыру, бейсананы дамыту.
Тренингке қатысқан адам саны: 35 оқушы
Тренинг барысы:
-
Арттерапия – түсінігімен таныстыру.
-
Арттерапия “Раушан”.
-
«Ағаш» арттерапия.
5.«Жетістік» жігер беруші видеокөрініс.
6. «Тілек орындалуы» арттерапия.
7. «Бананды қай жануар алады» психологиялық тест.
8. Қорытынды “Ашығын айтсам”.
Қорытынды
Нәтижесі: Тренинг нәтижесінде оқушылар арт терапиялық жаттығулар орындап,түстердің қандай мінездеме беретінін біліп,жаттығулар орындап, көңіл-күйлері көтеріліп, сыныптағы қарым-қатынастары жақсарды. Оқушылар арттерапия жаттығулар нәтижесінде Арт-терапия жасау арқылы агрессия және мазасыздану көрсеткіштерін төмендету , ішкі күшті ояту тәсілі ретіндегі маңызын көрсетті
және де жақсы-жақсы сөздерді үйренгендігін айтып,сенімділіктері артып, өз ризашылықтарын білдіріп, өздеріне бір жақсы ой түйіндеді.
Педагог-психолог: Б.Бектурсынова
С.Стамқұл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11- сынып "Толеранттық деген не?" психологиялық тренинг
11- сынып "Толеранттық деген не?" психологиялық тренинг
«Толеранттық (төзімділік) деген не?»
Мақсаты: Ішкі күшті ояту, жүйкені тыныштандыру, бейсананы дамыту.
Пайдалынатын құралдар: акварел бояу, А – 4 форматты қағаз, қағаз майлық, түрлі-түсті қаламдар.
-
Сабақтың барысы :
-
Арттерапия – түсінігімен таныстыру.
-
Арттерапия “Раушан”.
-
«Ағаш» арттерапия.
5.«Жетістік» жігер беруші видеокөрініс.
6. «Тілек орындалуы» арттерапия.
7. «Бананды қай жануар алады» психологиялық тест.
8. Қорытынды “Ашығын айтсам”.
Жұмыстың мақсаты: Арт-терапия жасау арқылы агрессия және мазасыздану көрсеткіштерін төмендету , ішкі күшті ояту тәсілі ретіндегі маңызын көрсету.
Казіргі уақытта психотерапияның маңызды салаларының бірі ол
арт-терапия болып саналады. Арт-терапия даму үстіндегі
психотерапияның әдістердің жаңа түрі болып есептеледі. Арт-терапия
жөніндегі білімді елімізде дәл қазіргі күнде тек қана психологтарға
ғана емес, сонымен қатар педагогтарға, әлеуметтік жұмыскерлерге,
қарт адамдар, жасөспірімдер психикалық ауру адамдарға тағы басқа
көптеген жерлерде қолдану маңызды және қажет екендігі
дәлелденуде.
Арт-терапия термині (art-terapy тікелей қазақша баламасы «өнермен
емдеу» деген мағананы білдіреді) қолданысқа 1938 жылы ең алғаш
енгізген Адриан Хилл болды.
Арттерапия мынадай бағыттарды қамтиды: сурет терапиясы, драмтерапия, библиотерапия, музыкатерапия, кинотерапия, куклотерапия, битерапиясы. Фрейдтің алғашқы ойлар мен күйзелістер, бейнелер және белгілер формасында беріледі деген сөзіне сүйеніп Наумберг өнерді психотерапияның бір формасы екендігін айтқандардың бірі болды. Арттерапиялық әдістемелер жеке дара әдістеме ретінде де терапияның көмекші әдістемесі ретінде де қолданылады. Арттерапия клиенттің өзінің шығармашылығы және өнер шығармалары (картина, мүсін, кітап, киноөнері) арқылы жүзеге асырылады. Арттерапияны бірінші кезекте күрделі эмоциональдық күйзеліске ұшырағандарға, қарым-қатынаста қиналатындарға, көп үндемейтіндерге, ұялшақтарға қолданылады.
Картиналар адамдарға үлкен әсер етеді: көңіл-күйін құлазытады, көтереді, сезімдерін оятады. Кескіндеме тек қана қабырғаның сәнін келтіріп қана қоймай, оған қарағанда бойын босаңсытуға, күнделікті ағымдық шаруалардан тынығуға мүмкіндік береді. Сонымен адам сурет сала отырып, өзінің ішкі сезімін, көңіл-күйін білдіруге мүмкіндік алады, өзіне жағымсыз жайттарды жеңіл қабылдайды. Арттерапия арқылы тұлға бойындағы қабілетін көрсетіп, шығармашылығын шыңдайды. Ал шығармашылық қабілеттер қиялдың байлығымен, ойлаудың ерекшелігімен, заттарға деген сындарлы көзқараспен жаңа шешім және идеяларды ұсыну мүмкіндігімен, өз білімін, икемділігі мен дағдысын іске асыру барысында өмірлік белсенді ұстаным көрсете білуімен сипатталады. Демек тұлға шығармашылығын дамытуда арттерапиялық әдістемелерді қолдану маңызды
Арт-терапия — « Раушан».
Жайқалған бұтақ әдемі гүл бақта салынса – ол адамда барлығы жақсы, өмірде өніп – өсіп, жайқалып келе жатыр.
-
Жапырақтары түскен, күлтешелері солғын, жартылай бұзылған немесе
-
ескі үйдің жанында салынса ол адам психологиялық қысымда немесе жабырқаулы көңіл – күйде.
-
раушан гүлді салғанда адам өзінің ішкі әлемін салады.
Не істеуге болады? Екі апта бойына қайта — қайта раушан гүлін саламыз. Суретті салғанда ауру гүлдің күтіп, бапталып әдемі болып жайнап өсіп келе жатқанын бейнелейміз. Онда жапырақ, жаңадан түйін салған гүлдер өсіп келе жатқанын бейнелейміз.Соңында гүл бұтағы жайнап, жасынайды сонымен қатар сіз де жақсы бағытқа өзгересіз.
«Ашығын айтсам » қорытынды.
Дінмұхамед Қонаев атындағы №9 ІТ мектеп-лицей»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінде
«Толеранттық (төзімділік) деген не?» тақырыбында
11-сыныптармен өткізілген тренингтің
Хаттамасы
Өткізілген күні: 19.05.2025 жыл
Өткізілген орны: Мектептің акт залы
Мақсаты: Ішкі күшті ояту, жүйкені тыныштандыру, бейсананы дамыту.
Тренингке қатысқан адам саны: 35 оқушы
Тренинг барысы:
-
Арттерапия – түсінігімен таныстыру.
-
Арттерапия “Раушан”.
-
«Ағаш» арттерапия.
5.«Жетістік» жігер беруші видеокөрініс.
6. «Тілек орындалуы» арттерапия.
7. «Бананды қай жануар алады» психологиялық тест.
8. Қорытынды “Ашығын айтсам”.
Қорытынды
Нәтижесі: Тренинг нәтижесінде оқушылар арт терапиялық жаттығулар орындап,түстердің қандай мінездеме беретінін біліп,жаттығулар орындап, көңіл-күйлері көтеріліп, сыныптағы қарым-қатынастары жақсарды. Оқушылар арттерапия жаттығулар нәтижесінде Арт-терапия жасау арқылы агрессия және мазасыздану көрсеткіштерін төмендету , ішкі күшті ояту тәсілі ретіндегі маңызын көрсетті
және де жақсы-жақсы сөздерді үйренгендігін айтып,сенімділіктері артып, өз ризашылықтарын білдіріп, өздеріне бір жақсы ой түйіндеді.
Педагог-психолог: Б.Бектурсынова
С.Стамқұл
шағым қалдыра аласыз













