|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым/ Адам |
|
|
Күні: |
20.11.2025ж |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам өмірінің кезеңдері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. 2. 3. 1 адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атайды; Адам өмірінің кезеңдерін атайды |
|
|
Ұлттық құндылықтар |
Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; 3-апта дәйексөзі: «Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ЖИ мен Отбасым мақтаным, Атам мен әжемнің, Немере баласы. Әкем мен анамның Үміті мақтаны! Өткен тақырыпты еске түсіру, жаңа тақырыпты жариялау «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүреді. -Өткен тақырып бойынша сыныптастарыңа сұрақ қойып көріңдер. -Суреттегі дене мүшелері қалай аталады? -Адамға дене мүшелерінің маңызы қандай? -Адамның өмірі қандай кезеңдерден тұрады? -Ендеше бүгінгі сабағымызда адамның өмірінің кезеңдері туралы қарастыратын боламыз. |
Өлең жолдарын қайталайды Сұрақтарға жауап береді. Тақырып ашады. |
Суреттерді дұрыс топтастырып, сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, жауабын толықтыру, «Үш шапалақ» әдісімен бағалау. |
адамның негізгі дене мүшеле-рінің суреттері
|
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. А) Сөздікпен жұмыс. • сәбилік кезең • балалық шақ • жастық шақ • кемелдену кезеңі • қарттық шақ Ә) «Кел, ойланайық». Суретке қараңдар. 1. Сендер сәби кезінде қандай болдыңдар? Ал қазір қандайсыңдар? Өзгеруіңнің себебі неде?
Сергіту сәті: -Мен атаған дене мүшелеріңді ұстап көрсетіңдер. Бас – мойын, құлақ, көз, ерін, мұрын. Қол – иық, шынтақ, білек, саусақ. Аяқ – сан, тізе, жіліншік, башпай. (Т) 2-тапсырма «Анықта-нақтыла» әдісі қолданылады.
а)
Зерттеу. Адам өскен сайын қандай өзгерістер болады? Кез келген жаста денсаулық мықты болуы үшін не істеу керек? Ә) Ойлан!
Балалар қандай заттарды пайдаланады? Үлкендер ше? Сурет неліктен бұл ретпен орналасқан? Заңдылығын түсіндіріп көріңдер. Б) Салыстыру
Баланың өсу кезеңдерін салыстырыңдар. Әр кезеңге тән ерекшеліктер туралы айтыңдар.
|
Сөздіктің мағынасын түсінеді. Сұрақтарға жауап береді.
Дене мүшелерін көрсетеді.
Сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор: Сәби кезі туралы әңгімелейді, өсу себебін анықтайды -3 шапалақ; Сәби кезі туралы әңгімелейді, өсу себебін анықтауда көмек қажет етеді-2 шапалақ; Сәби кезі туралы әңгімелейді, өсу себебін анықтауда қиналады -1 шапалақ; Адам өскендегі өзгерістерді анықтайды, мықты денсаулық үшін не істеу керектігін атайды, әркімге қажетті құралдарды атайды -3 шапалақ; Адам өскендегі өзгерістерді анықтайды, мықты денсаулық үшін не істеу керектігін атайды, әркімге қажетті құралдарды атауда көмек қажет етеді-2 шапалақ; Адам өскендегі өзгерістерді анықтайды, мықты денсаулық үшін не істеу керектігін атайды, әркімге қажетті құралдарды атауда қиналады -1 шапалақ; |
2021ж жараты-лыстану оқулығы 1-сынып 38- бет, дәптер
|
|
Саб соңы 6 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақтың тақырыбын айтыңдар. -Сабақ барысында не ұнады? -Қай тапсырманы орындауда қиналдың?» |
Тиісті алма суретін жабыстырады. |
|
Нысана суреті, жебелер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11 саб жаратылыс 1 сынып
11 саб жаратылыс 1 сынып
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым/ Адам |
|
|
Күні: |
20.11.2025ж |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам өмірінің кезеңдері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1. 2. 3. 1 адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атайды; Адам өмірінің кезеңдерін атайды |
|
|
Ұлттық құндылықтар |
Қараша – әділдік және жауапкершілік айы; 3-апта дәйексөзі: «Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ЖИ мен Отбасым мақтаным, Атам мен әжемнің, Немере баласы. Әкем мен анамның Үміті мақтаны! Өткен тақырыпты еске түсіру, жаңа тақырыпты жариялау «Миға шабуыл» әдісі арқылы жүреді. -Өткен тақырып бойынша сыныптастарыңа сұрақ қойып көріңдер. -Суреттегі дене мүшелері қалай аталады? -Адамға дене мүшелерінің маңызы қандай? -Адамның өмірі қандай кезеңдерден тұрады? -Ендеше бүгінгі сабағымызда адамның өмірінің кезеңдері туралы қарастыратын боламыз. |
Өлең жолдарын қайталайды Сұрақтарға жауап береді. Тақырып ашады. |
Суреттерді дұрыс топтастырып, сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, жауабын толықтыру, «Үш шапалақ» әдісімен бағалау. |
адамның негізгі дене мүшеле-рінің суреттері
|
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. А) Сөздікпен жұмыс. • сәбилік кезең • балалық шақ • жастық шақ • кемелдену кезеңі • қарттық шақ Ә) «Кел, ойланайық». Суретке қараңдар. 1. Сендер сәби кезінде қандай болдыңдар? Ал қазір қандайсыңдар? Өзгеруіңнің себебі неде?
Сергіту сәті: -Мен атаған дене мүшелеріңді ұстап көрсетіңдер. Бас – мойын, құлақ, көз, ерін, мұрын. Қол – иық, шынтақ, білек, саусақ. Аяқ – сан, тізе, жіліншік, башпай. (Т) 2-тапсырма «Анықта-нақтыла» әдісі қолданылады.
а)
Зерттеу. Адам өскен сайын қандай өзгерістер болады? Кез келген жаста денсаулық мықты болуы үшін не істеу керек? Ә) Ойлан!
Балалар қандай заттарды пайдаланады? Үлкендер ше? Сурет неліктен бұл ретпен орналасқан? Заңдылығын түсіндіріп көріңдер. Б) Салыстыру
Баланың өсу кезеңдерін салыстырыңдар. Әр кезеңге тән ерекшеліктер туралы айтыңдар.
|
Сөздіктің мағынасын түсінеді. Сұрақтарға жауап береді.
Дене мүшелерін көрсетеді.
Сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор: Сәби кезі туралы әңгімелейді, өсу себебін анықтайды -3 шапалақ; Сәби кезі туралы әңгімелейді, өсу себебін анықтауда көмек қажет етеді-2 шапалақ; Сәби кезі туралы әңгімелейді, өсу себебін анықтауда қиналады -1 шапалақ; Адам өскендегі өзгерістерді анықтайды, мықты денсаулық үшін не істеу керектігін атайды, әркімге қажетті құралдарды атайды -3 шапалақ; Адам өскендегі өзгерістерді анықтайды, мықты денсаулық үшін не істеу керектігін атайды, әркімге қажетті құралдарды атауда көмек қажет етеді-2 шапалақ; Адам өскендегі өзгерістерді анықтайды, мықты денсаулық үшін не істеу керектігін атайды, әркімге қажетті құралдарды атауда қиналады -1 шапалақ; |
2021ж жараты-лыстану оқулығы 1-сынып 38- бет, дәптер
|
|
Саб соңы 6 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. -Бүгінгі сабақтың тақырыбын айтыңдар. -Сабақ барысында не ұнады? -Қай тапсырманы орындауда қиналдың?» |
Тиісті алма суретін жабыстырады. |
|
Нысана суреті, жебелер |
шағым қалдыра аласыз


















