Материалдар / 11 сынып. Адал-адамзат,Адал-еңбек,Адал-табыс

11 сынып. Адал-адамзат,Адал-еңбек,Адал-табыс

Материал туралы қысқаша түсінік
Жоспарға сай,қауіпсіздік сабағымен жасалынған қысқа мерзімді жоспары
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Сыныбы:

11 «А»

Сынып сағатының тақырыбы

«Адал азамат – Адал еңбек – Адал табыс»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

9 сабақ

«Зорлық зомбылықтан қорғану;қорғау әдістерін және көмекке жүгіну ережелерін білу»

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Оқушыларға «Адалдық», «Еңбек» адамгершілік құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.
Адал азамат болу үшін, жасаған жұмысыңды адал еңбекпен жасасаң , тапқан табысың да адал жолмен келетіні туралы мағлұмат беру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Адал еңбек ету дегенді түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Адал адам болу үшін, ешкімге жаманшылық ойламай, істегін ісін адал атқарып жан-жағына шуағын шашып жүретін адам екенін біледі.

Кейбір оқушылар: Адал табыс табу жолдарын түсінеді.

Қауіпсіздік мақсаты

«Зорлық зомбылықтан қорғану;қорғау әдістерін және көмекке жүгіну ережелерін туралы түсінік беру



Ойлау дағылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау , бағалау

Құндылық

Пәнге қатысты лексика және терминология:

Әдептілік, кішіпейілділік қасиеттерін әр оқушы бойынан көру.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы





























Топтастыру









Жаңа тақырыпты ашу кезеңі

15 минут













































Жаңа тақырып

10 мин








Ұйымдастыру .

Гимн орындалады.


Салауатты өмір сүрудің бір негізгі күрделі мәселесі – жаман қылықтардан, яғни зорлық-зомбылықтан аулақ болу. Ішімдікке үйір адам есінен айырылып, қасындағы адамдарға зиянын тигізеді, отбасына ойран салады, отбасы мүшелеріне оғаш қылықтар көрсетіп мазасын алады. Бұл баланың психологиясына кері әсерін тигізеді. Бала өзіне керекті рухани дүниенің барлығын қоршаған ортадан алады.
Зорлық-зомбылық тәрбиесіздіктен де туындайды. «Тәрбиесіздік – ол адамзаттың қас жауы, тәрбиесіз берілген білім келешекте адам өміріне апат әкеледі» деген болатын ұлы бабамыз Әбунасыр әл Фараби.
Жүсіпбек Аймауытов 1918 жылы өзінің «Абай» журналына жариялаған «Тәрбие» атты мақаласында былай деген:
«Тәрбие әсер беретін нәрсе - өскен орта, ата-ананың тәрбиесі»
«Сүтпен кірген сүйекпен кетеді», бала жасында қандай тәрбие алса, ержеткенде сол әдет қалмайды деген сөз.
Ұлтымыздың қанындағы ізеттілік дөрекілікке, қайырымдылық қатыгездікке, жомарттық тоғышарлыққа, адалдық арамдыққа, парасаттылық парасыздыққа ауыспасын деген үлкен үміт тұр.

Отбасындағы тұрмыстық қатынастар саласындағы құқық бұзушылықтың алдын алуға бағытталған заңды нормалар жетілдірілді. Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобаларының жұмыстарын іске асыру жоспарының 29 пунктіне сәйкес 2004 жылдың 13-желтоқсанында Қазақстан Республикасы Премьер министрінің тағайындауымен «Тұрмыстық зомбылыққа қарсы әрекет ету туралы» заң жобасы әзірленді.


Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Екінші тоқсанның басында жақсы көңіл күймен бастау үшін, себеттегі Қазақстан шоколадын беріп, музыкамен сыныпқа кіргіземін.

Оқушыларды «Селфи әдісі» арқылы телефонға екі оқушыны суретке түсірткіземін. Суретке түскен екі оқушы бір-бірімен жақынырақ танысып, өздері туралы айтады. Жұбын таныстыру үшін сағат суретін беремін, сол сағаттың әрбір тіліне қасындағы оқушы туралы мәліметін жазып алады. Жұптарымен танысып болғаннан кейін, барлық оқушыларға , әр оқушы жұбын таныстырады.








Топтастыру. Оқушыларды сабақ басында берілген Қазақстан шоколадына жабыстырылған номерлер бойынша 3 топқа біріктіремін.

Топтастыру:

  1. Топ «Адал азамат»

  2. Топ «Адал еңбек»

  3. Топ «Адал табыс»

Топ ережесін құру: әр топ өздерінің топ ережесін құрады.

Мысалы:

1.Топ басшысын таңдау.

2. Бірлесіп жұмыс жасау

3. Бір – бірімізді тыңдау

4.Уақытпен санасу

5.Сабаққа белсенді қатысу

6.Тыныштық сақтау

Топтық жұмыс


1-топ «Адал азамат» тобына Тапсырма№1

Адал азамат қандай болу керек? Постер жасап қорғап шығарды.

Критерийлер:

  1. Адал азаматтың мінез құлқы?

  2. Адал азаматтың түр сипаты?

  3. Адал азамат деген атқа лайық болуы үшін не істеу керек?, қандай болу керек?

  4. Адал азаматтың мемлекетімізге, қоғамға керегі барма?


2-Топ «Адал еңбек» тобына Тапсырма №2

Топтен жұмыс жасап, адал еңбек туралы постер жасап қорғап шығу.

Критерийлер:

  1. Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

  2. Еңбекқор деп қандай адамды айтамыз?

  3. Өздерің еңбектің қандай түрлерімен айналысқанды ұнатасыңдар?

  4. Адал еңбек дегенді қалай түсінесіңдер?


3-Топ «Адал табыс» тобына Тапсырма №3

Топтен жұмыс жасап, адал табыс туралы постер жасап қорғап шығу.

Критерийлер:

  1. Адал табыс табу дегенді тақалай түсінесіңдер?

  2. Қанша табыс тапқанды қалар едіңдер?

  3. Тапқан табыстарыңды қайда жұмсар едіңдер?

  4. Табыс табу адамға не үшін керек?


Дескрипторлар:

  1. Топпен бірлесіп жұмыс жасауы.

  2. Адал азамат қандай болу керектігін көрсету

  3. Адал еңбек етудің жолдарын айту

  4. Адал табыс табу үшін қандай жұмыс істеу керек? Деген сұрақтарға өз ойларын жазады.


Оқушылар топтық жұмыс жасау арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын тауып, мағынасын ашады.



Жаңа тақырып: Мектебімізді 3D слайд көрсету арқылы таныстыру. Осы мектеп қалай салынды? Оқушыларға жақсы білім алуға қандай мүмкіндіктер жасалынған, кімдер жұмыс жасайды, не үшін жұмыс жасайды түсіндіре отырып, бүгінгі сабақтың мағынасын ашып түсіндіру.

Адал еңбектің пайдасы – тәрбиелейді, жігерлендіреді, күш береді, қуантады, бақытты етеді, өмір сүруге үйретеді, үнемшіл болуға үйретеді, ширатады, шынықтырады. Адал еңбек еткен адам, адал табыс табады. Ол Адал азамат болып саналады. Адалдық ол адам бойындағы таза ниет , бағалы қасиет.
























Сағат бейнесі салынған суреттер

Түрлі түсті маркерлер




















Постер Тірек қағаздары




















Мектеп туралы слайд






Сабақтың соңы

5 мин

Сабақтың соңында оқушылардан кері байланыс алынады.

Маған қиын болды

Мен үйрендім

Маған қызық болды - деген сұрақтарға өз пікірлерін жазады.


























Shape1 «Кішішыған орта мектебі»

комунналдық мемлекеттік мекемесі











«Адал азамат – Адал еңбек – Адал табыс»

10 «Ә» сынып сағаты







Сынып жетекшісі З.С.Оспанова












2024-2025 оқу жылы





























Жариялаған:
Базарбаева Н.Б.
03 Қараша 2024
243
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі