Тақырып бойынша 28 материал табылды

11 сынып алгебра 2 тоқсан 20 сабақ Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері

Материал туралы қысқаша түсінік
11.2.2.1 – иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның ММЖ-сін анықтай алу;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

11.2.2.1 – иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның ММЖ-сін анықтай алу;

Сабақтың мақсаты:

иррационал теңдеудің анықтамасын біледі, оның ММЖ-сін анықтай алады;

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

- Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы


10минут








«Миға шабуыл» Сұрақтар:

1.а санының n-ші дәрежелі түбірі дегеніміз не?

2.Көбейтіндіден түбір шығару қалай орындалады?

3.Бөлшекпен түбір шығару қалай орындалады?

4.Түбірдің дәрежесі көрсеткішімен түбір таңбасының ішіндегі өрнектің көрсеткіші туралы ережені тұжырымда.

5.Түбірді дәрежеге шығару үшін не істеуге болады?

6.Түбірден түбір шығару қалай орындалады?

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

Жаңа тақырыпты түсіндіру

§14. Иррационал теңдеулер және олардың жүйелері

Анықтама. Иррационал теңдеу деп айнымалысы түбір таңбасының ішінде немесе бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді айтады

Мысалы:

=3

Теңдеулерді шешу

  • бастапқы теңдеуге қою арқылы түбірлерді тексеру

  • функцияның қаситетерін қолдану

  • теңдес түрлендіру арқылы

  • бастапқы теңдеудің ММЖ ескеру

  • тура және кері түрлендірулерде ММЖ дұрыс теңдіктерді сақтау


  1. Иррационал теңдеулері шешу әдістері:

I) Өрнектің екі жағын дәрежелеу.

II) ММЖ бағалау.

III) Жаңа айнымалы енгізу.

IV) Көбейткішке жіктеу.

. Мысалы:

3.






2 . Мысал.




Жауабы: x=11


Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Тақта;

Слайд;

Оқулық

11-сынып, Алгебра және анализ бастамалары, авторы Абылкасымова және т.б...-Алматы,

Мектеп 2020

Сабақтың ортасы

25минут

Оқулықпен жұмыс

14.1

Теңдеулерді шешіңдер


14.3

  1. x-

  2. x+

Берілген тапсырмаларды орындау

14.2 Теңдеулерді шешіңдер


  1. 5+

14.6


ҚБ:

Дайын жауаптар көмегімен бірін-бірі бағалау

«+ немесе -»

әдісі

Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта


Топтық жұмыс.

Тапсырманың мақсаты: иррационал теңдеудің екі жағын бірдей тақ дәрежеге немесе жұп дәрежеге шығару және жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеулерді шеше білу. Оқушылар есептерді шығару үшін жұмыс жасай отырып, талап қоя біледі, топпен жұмыста қолдау көрсетеді. Академиялық шыншылдыққа, ынтымақтастыққа баулу дағдыларын дамытады.

Бағалау критерийлері:

  1. Иррационал теңдеулердің мүмкін мәндерін таба біледі;

  2. Теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығара алады;

  3. Теңдеудің түбірлерін тауып, талдау жасай алады;

  4. Теңдеуді жаңа айнымалы енгізу арқылы шеше алады;

  5. Тексеру жасайды.

1. Тапсырма. , жауабы: х=3

2. Тапсырма. , жауабы: х=2

3. Тапсырма ,

4. Тапсырма.

Түсінбеген есебін топта түсіндіреді. Өз ара оқыту жүзеге асады. Дайын жауаптар бойынша слайдтағы бірін бірі тексереді.

Кері байланысы.

Н.....назар аудару керек

З......зейінін қою қажет

М.... мақсатқа жету үшін.

Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау.

Тапсырманың мақсаты:Теңдеулерді шешудің екі жағын дәрежеге шығару арқылы шешу әдісін бекіту.

Тапсырма орындалғаннан кейін дайын жауаптармен өзін-өзі тексеру жүргізіледі. Тақтадағы үш түсті конверттегі есептерден оқушылар өздері керекті деңгейдің біреуін ғана таңдап алады.

Оқушылар есептерді шығару барысында өздеріне талап қоя біледі, жауапты болуға үйренеді.

Бағалау критерийлері:

  1. Иррационал теңдеулердің мүмкін мәндерін таба біледі;

  2. Теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығара алады;

  3. Теңдеудің түбірлерін тауып, талдау жасай алады;

  4. Тексеру жасайды.


ҚБ: Дескриптор көмегімен оқушылар жұпта бір-бірін бағалайды немесе мұғалім өзі бағалайды .

Мұғалім кері байланыс береді.


Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау парақтары



Үй жұмысы:

а) ;

в)

с)

d)

-«светофор» әдісімен бағалайды

«Жасыл» өте жақсы

«Сары» жақсы, 1 қатесі бар

«қызыл» қате көп н\е шығармаған

Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау парақтары



Сабақтың

соңы

5

минут

Үй жұмысы:

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. (3 минут)

«Сөйлемді жалғастыр» (дәптерге жазады).

Бүгінгі сабақта... білдім

үйрендім

қиындық туындады

әлі де жұмыстануым керек

маған қызық болды?

Оқушылар «теңгерім дөңгелегін»толтырады. Оқушылар жетістік критерийлері бойынша таңдау жасайды, неге ? деген сұраққа жауап береді.

Үйге тапсырма:№

Бағалау

Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды.

Мұғалім оқушылар жұмысын бақылап, оларға кері байланыс береді.

Тақта

Бор

Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау парақтары



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.12.2024
130
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12